| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Po mateřské zůstat doma...

 Celkem 13 názorů.
 Dana 
  • 

Po mateřské zůstat doma... 

(13.4.2005 10:12:56)
Ahoj, prosím o radu zkušené :o).

Slyšela jsem ,že je možnost po skončení rodičovské dovolené tj. po dovršení 4let věku dítěte, pokud nemá ženská práci tak si může zažádat a zůstat doma až do věku 7let dítěte. S tím že zdrav. a soc. jí platí stát- sociálka? už nevím...
Píši teď o případě kdy je dítě úplně zdravé!

Víte o tom něco blíž?

uvažuju že zůstanu s dcerou ještě rok doma, protože školky jsou u nás přeplněné a nemám ji kam dát...


 Míša, Junior *97, Beruška*2006 


Re: Po mateřské zůstat doma... 

(13.4.2005 21:20:29)
Ahoj Dano,
pokud budeš celodenně a řádně pečovat o jedno dítě do 7 let nebo o dvě do (tuším) 14 a nedáš ho do školky na víc než na čtyři hodiny denně, platí za Tebe zdravotní pojištění stát. Je třeba to jen nahlásit na zdravotní pojišťovně, přepíší si Tě z jedné kategorie "státních pojištěnců" do jiné. Sociální pojištění za Tebe v takovém případě neplatí nikdo, ale ani si ho nemusíš platit sama.
 Motýl73 


Dovolená za mateřskou 

(13.4.2005 22:42:14)
Na kolik dní dovolené za letošní rok mám nárok, když jsem na mateřské od 18.10.04 do 1.5.05 - na celých 25 dní nebo se to krátí? Vím, že si to musím vybrat bezprostředně po mateřské a pak až nastoupit rodičovskou. Díky za odpověď.
 Avi+Verunka(1.2.06) 


Re: Dovolená za mateřskou 

(14.4.2005 11:24:57)
Azulko, jak níže píše Sylvie, mateřská se počítá do odprac.doby, takže se ti nic nekrátí,jen musíš na dovču nastoupi bezprostředně po ukončení mateřské, jinak by se ti dovolená krátila kvůli té rodičovské.
 eva,dcera 13,syn 6 
  • 

minimální daň 

(18.4.2005 21:53:45)
Četla jsem,že tzv.minimální daň u podnikatelů nemusí platit ten kdo pečuje o dítě.Znamená to snad,že pokud dítě nebude ve školce déle než 4hod.mohla bych se této povinnosti vyhnout?Pracuji jen dopoledne,tudíž i plat je malý a daň přes 10tis.příliš vysoká!!!Prosím poradí někdo?
 Petra+2 


Re: minimální daň 

(18.4.2005 23:20:38)
co já vím, tak by minimální daň neměli platit ty maminy, které mají nárok na rodičovský příspěvek, tedy pečují celodenně o dítě do 4 let věku...(zatím to myslím s těmi 4 hodinami/den ve školce neprošlo, pořád platí že ho můžeš dávat na 5 dní v měsíci do MŠ)
zrovna tak pokud pobíráš RP, nemusíš platit minimální zálohy na sociálce...
P.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: minimální daň 

(18.4.2005 23:30:05)
To je fakt pravda?
Zkusím se zeptat svý účetní, rodičák beru, ale daně mi spočítala vč. té minimální... nedá se někde dohledat přesné znění toho zákona?
Díky moc!
 Sylvie 


Re: Re: minimální daň 

(19.4.2005 7:17:59)
Monty, to nemusíš nikde dohledávat, stačí si v zákoně o daních z příjmů přečíst paragraf o "minimální dani" ;o)

Ustanovení odstavců 1 a 2 se nevztahuje dále na poplatníka,
...
b) kterému náležel rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu,44) a to i po část zdaňovacího období,
c) kterému náležel příspěvek při péči o blízkou nebo jinou osobu podle zvláštního právního předpisu,45) a to i po část zdaňovacího období,
...

Pokud vím, stejná úleva by se měla vztahovat i na placení zdravotního (= zdravotní za tebe platí stát a ty platíš pojistné jenom ze skutečně vydělaných peněz) a sociálního pojištění (= jsi považována za OSVČ vedlejší). OSVČ ale nejsou moje parketa, zrovna tohle jsem neměla potřebu v zákonech číst, takže jenom tolik, co jsem pochytila na účetních konferencích (bez ověření).

S.
 Bibione 


PROSBA O RADU O ODSTUPNÉM 

(19.4.2005 20:13:19)
Ahoj holky je tu někdo odborník na výpovědi a odstupné? Chtěla bych se zeptat jsem na mateřské dovolené a zaměstnavatel po mně chce abych dala výpověď. Pominu a nebudu tu rozebírat důvody vím že na to právo nemá ale přece nebudu zůstávat někde kde se mě chce zbavit a stejně by to za ty 2 roky udělal. Jde mi jen o to že je celkem fér a pokud tu výpověď dám tak mi nabízí odstupné ve výši dvou platů ( které bych v případě že dám výpověď já nedostala ). Jenže teď nevím jestli ty platy jsou hrubého či čistého. poradíte mi někdo prosím? Můžete i na maila mám ho v záhlaví. Děkuju
 Sylvie 


Re: PROSBA O RADU O ODSTUPNÉM 

(19.4.2005 21:28:54)
Bibione, nejsem odborník na odstupné, ale pokud mě paměť neklame, mělo by to být počítané z hrubé mzdy. Nejdřív se zjistí hrubá hodinová mzda a ta se násobí průměrným počtem pracovních hodin v měsíci. Daní se daní z příjmu, nemělo by se z ní odvádět zdravotní a sociální pojištění.

ALE - jestli dáš nebo nedáš výpověď je tvoje věc, nechceš to tu rozebírat, asi víš proč. Jenom bych na tvém místě NEDALA VÝPOVĚĎ, ale dohodla se zaměstnavatelem na UKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU DOHODU a do dohody bych nechala napsat, že dostanu odstupné. Protože pokud dáš výpověď sama, tak zaměstnavatel ti odstupné opravdu platit nemusí, v dohodě (když nic jiného) bys aspoň měla zanesené, že ti bylo slíbeno a měla bys aspoň trochu šanci ho získat, kdyby se zaměstnavatel náhodou začal cukat.

Druhá věc - dokud jsi zaměstnaná, tak i když jsi na rodičovský, tak při případném dalším těhotenství máš znova nárok na "velkou půlroční" mateřskou. Kdybys byla nezaměstnaná, tak už nárok nemáš. To píšu jenom tak pro jistotu, ne každá si to uvědomuje.

S.

 Bibione 


Re: Re: PROSBA O RADU O ODSTUPNÉM 

(20.4.2005 10:23:44)
Sylvinko děkuju já to zblbla s tou výpovědí a dohodou měla jsem pocit že je to jedno a to samé ale teď vidím že vůbec ne. On se zaměstnavatel rozhodl zase jinak že mu podepíšu dál smlouvu a pak se uvidí. Že teď se mu nechce dávat odstupné a 2 roky jsou dlouhá doba tak to nechá zatím takhle. Jen se zeptám ještě na jednu věc - když budu chtít být na mateřské celé 4 roky tak musím za rok ( malé budou 2 ) požádat o nějaké prodloužení ( vím že mi musí držet místo po 3 roky a ten poslední 4 je na dohodě s ním ). Takže teoreticky kdybych ho požádala o prodloužení a on mi to nechtěl povolit musím nastoupit do práce nebo ne? A když to POVOLÍ a já budu chtít nastoupit až za ty 4 roky tak na mě čekat musí nebo ne?
 Sylvie 


Re: Re: Re: PROSBA O RADU O ODSTUPNÉM 

(20.4.2005 10:49:40)
bibione, teď ti nerozumím :o( Proč budeš PODEPISOVAT dál smlouvu? Pokud máš smlouvu na dobu neurčitou, tak není důvod něco nového podepisovat. Jinak nárok na rodičovskou dovolenou je do tří let (musíš o ni požádat, zaměstnavatel ji musí povolit), pokud chceš dýl, musíš požádat o neplacené volno. Pokud ti ho zaměstnavatel neumožní, tak buď musíš nastoupit, nebo dát výpověď (případně odejít na dohodu).

S.
 Kukaka 


Re: Re: minimální daň 

(19.4.2005 8:44:17)
Ahojky, já jsem taky OSVČ a beru rodičák a minimální dan neplatím, pravda příjmy letos byly ubohé. Pokud si pamatuju, tak jenom vloni po daních jsem musela zaplatit snad jeden měsíc záloh na sociální, ale pak ten zákon nějak změnili, že mateřská je jako hlavní pracovní poměr a letos mi tu zálohu vrátili. Tak snad jsem to nenapsala moc zmateně. :-)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.