| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

:)

 Celkem 5 názorů.
 trochu smutná 
  • 

:) 

(12.4.2005 19:53:01)
snad vám mohu vstoupit do diskuze :)
brát v dnešní době desatero doslovně znamená tolik jako upnout se k dávné historii, ve které vzniklo. mojžíš, kterému Bůh vyjevil desatero, žil v době starého egypta a přesněji se tyto události datují do období po vyhnání hyksósů. všichni známě jeho příběh - adoptován faraónovou dcerou, deset egyptských ran, vyvedení z egypta. desatero je v podstatě smlouva mezi Bohem a lidem - Bůh ujišťuje, že lid dovede do kanaanu, a lid slibuje poslušnost. podmínky zněly:
*Já jsem Hospodin, tvůj Bůh: já jsem tě vyvedl z egyptské země, z domu otroctví. Nebudeš mít jiného Boha mimo mne. Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí. Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, Bůh žárlivě milující. Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě milují a má přikázání zachovávají.
*Nezneužiješ jména Hospodina, svého Boha. Hospodin nenechá bez trestu toho, kdo by jeho jméno zneužíval.
*Pamatuj na den odpočinku, že ti má být svatý. Šest dní budeš pracovat a dělat všechnu svou práci. Ale sedmý den je den odpočinutí Hospodina, tvého Boha. Nebudeš dělat žádnou práci ani ty ani tvůj syn a tvá dcera ani tvůj otrok a tvá otrokyně ani tvé dobytče ani tvůj host, který žije v tvých branách. V šesti dnech učinil Hospodin nebe i zemi, moře a všechno, co je v nich, a sedmého dne odpočinul. Proto požehnal Hospodin den odpočinku a oddělil jej jako svatý.
*Cti svého otce i matku, abys byl dlouho živ na zemi, kterou ti dává Hospodin, tvůj Bůh.
*Nezabiješ.
*Nesesmilníš.
*Nepokradeš.
*Nevydáš proti svému bližnímu křivé svědectví.
*Nebudeš dychtit po ženě svého bližního.
*Nebudeš dychtit po domě svého bližního ani po jeho otroku ani po jeho otrokyni ani po jeho býku ani po jeho oslu, vůbec po ničem, co patří tvému bližnímu.

dle písma člověk existuje jako člověk mužský a ženský, mezi mužem a ženo není tedy podstatný rozdíl, jsou jen jako dvě konkretizace jedné Boží myšlenky
v SZ je žena ale vnímána jako majetek muže, všichni víme, co to znamená, v NZ se objevuje nový postoj k ženám, ale stará tradice přetrvává hluboko do středověku (žena není tak dokonalý obraz Boží jako muž) a někdy bohužel až dodnes

dědičným hříchem se pak rozumí všeobecný chybný stav, do kterého upadl každý člověk od začátku svého druhu, není hříchem ve smyslu osobního provinění, otcem nauky o dědičném hříchu je sv. augustin, ten se také domníval, že dědičný hřích je přenášen žádostivostí spojenou s úkonem plození, ale dnes se jeho nauka vesměs odmítá, dědičný hřích se liší od osobního, chybí v něm vědomé a dobrovolné přestoupení Božího zákona, společným znakem je ale narušený vztah k Bohu

co se mě týče, s manželem jsem před svatbou taky nespala, ale teď užívám normálně hormonálku. myslím si, že se nic nemá přehánět a to ani v otázce „pravidel“ víry. sama jsem se nechala pokřtít ve 13, ale dnes se již za „katoličku“ nepovažuju. za věřící ano, ale nemám potřebu naplňovat něčí dogmata. odmítání antikoncepce mi zvlášť v dnešním světě přijde dost „sobecký“. někomu třebas plodný a neplodný dny vyhovujou, ale já osobně si neumím představit, že bych teď znovu počala, nejen finanční situace by byla dost hrozivá v tomhle případě. je to asi složitá otázka a každýho věc, ale někdy je lepší jít na to se selským rozumem tak, aby člověk nemusel denně zpytovat svědomí, než se pevně držet „psaného“. můj názor :)
každopádně všem slunce v duši ;)
 Dzana 


Re: :) 

(13.4.2005 12:36:27)
To jste napsala hezky!
Musím říct, že já jsem katolička dodnes, ale také se apriori neřídím vším podle církve. Hormonální antikoncepci nechci brát proto, že jí nedůvěřuji. Jsem bioložka, takže u mě je to "profesionální deformace". Ale uznávám, že kdyby nebylo názoru papeže J.P.II., tak možná ani plodné a neplodné dny na vlastní kůži nevyzkouším a teď si myslím, že bych se dost ochudila, protože po několika letech jsem zjistila, že mi to naprosto vyhovuje. Já považuji za zbytečné cpát se hormony, když je nepotřebuji jako léčbu a navíc, když chci v brzké době otěhotnět. Je mi nepříjemné pojídat něco, co má ještě vedlejší účinky. Zažila jsem to už s nějakými "nehormonálními" léky a nebylo mi to příjemné. V tomto duchu např. nevím, proč bych měla brát HA jen kvůli zlepšení pleti. Také se mi přihiodilo, že mi ji gynekolog chtěl předepsat - pý, abych byla krásnější... a já jsem to odmítla.
Toť tedy můj názor. No, nechci ho nikomu vnucovat, ale je pravda, že nadměrné užívání léků poškozuje životní prostředí, takže když je nepotřebuji, tak je neberu.
A Vám přeji, ať jste trochu veselejší ;o)
 trochu smutná 
  • 

Re: Re: :) 

(13.4.2005 16:33:57)
to dzana:
diky :) snad uz bude trochu veseleji. a s tou hormonalkou je to dost pravda, s tou jeji ucinnosti. malicka je v podstate jeji "selhani" :) ale jsem za ni tak rada. jen ted je to slozity s bytem, praci a tak :( ale kdyby nahodou melo prijit i dalsi, samozrejme si ho necham. zatim se ale snazim tomu predchazet. stejne deti vi nejlip, kdy prijit :)
 Kudátko+3 


Re: Re: Re: :) 

(14.4.2005 7:32:34)
jojo, nebud smutna, prejmenuj se na velmi vesela a bude lepe:))
take jsem presvedcena, ze deti vi nejlepe, kdy prijit. My se snazime od unora.

Jsem katolicka a HA jsem uzivala pul roku, ale vzhledem k neg. ucinkum, k cemus patrily i poruchy zraku, bolest zil apod. se k ni zrejme nevratim.

Preji vsem hezky den a hodne radosti.
 Kudátko+3 


pro Dzanu 

(14.4.2005 7:34:55)
obracim se na Vas jakozto na biolozku: Jaky mate nazor na baby plan? Nektere zeny tvrdi, ze po nem pribiraji, nejedna se tedy o neskodny multivitamin? Muze zvysovat Prolaktin?

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.