| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Druhé auto do rodiny - spor s partnerkou

 Celkem 69 názorů.
 Zbyněk Cibulka 


Téma: Druhé auto do rodiny - spor s partnerkou 

(13.8.2021 19:51:25)
Před časem jsme se s přítelkyní dost nepěkně pohádali a prakticky se nebavíme. Důvodem bylo, že jsem navrhnul koupit nové (zánovní, šikovně ojeté) auto. V rodině již jedno auto máme, patří přítelkyni, já jsem o to své před pár lety přišel při nehodě kterou jsem nezavinil. Shodou okolností jsme tehdy museli řešit bydlení, takže hypotéka dostala přednost (rodina se dusí), s dohodou že "až to půjde" se opět druhé (moje) auto koupí. Před časem se nám povedlo šikovně hypotéku refinancovat, takže rezerva na úvěr by byla, navíc mám možnost opravdu výhodné úrokové sazby než opět půjčky a hlavně i auta zdraží, což je vcelku jistá prognóza.
Auto, které v současnosti máme je již 18 let staré, nepatří k nejspolehlivějším, navíc je to SUV 4x4 2.0 benzín automat takže to žere jak tank, pod 10 litrů se s tím na spotřebě nedostanete, ve městě tak 12-14l/100km. Přítelkyně se jej ale za žádnou cenu nechce vzdát, připadlo mi tedy logické nechat to staré dojezdit a pořídit něco novějšího a úspornějšího, hlavně když chce jezdit na výlety přes půl republiky. Samozřejmě žádný kabriolet na frajeření po městě, rodinný vůz, můj favorit byl Octavia III combi.
Když jsem tedy návrh předložil přítelkyně se na mě vcelku tvrdě obořila "na co zrovna ty tak strašně potřebuješ auto? Kdykoliv si můžeš vzít moje!" To ano, mohu, ale téměř vždy se to neobejde bez řečí a ksichtů, už mi i vyčetla že se musí omezovat a přizpůsobovat když si auto na celý den vezmu. Jednou jsem měl odvážet do Čech babičku, když byla na návštěvě u našich a jaké bylo překvapení když ráno vstanu a auto pryč. Přijela odněkud z obchodu až za hodinu a naši i skoro 90-letá babička na mě čekali. Strašně jsme se tehdy kvůli tomu pohádali a na konci řekla "pardón že jsem si někam jela svým autem".
Druhá věc je to, že vzít si auto na celý den do práce (dělám 12h směny) když vím, že ona jede do práce, do obchodu, pro dítě do školky...to jí ho radši nechám a jezdím na kole. Horší to je když je hnusně, už se mi kolikrát kolegové v práci smáli jak jezdím na kole s deštníkem.
Před pár dny jsem na otázku jak to teda bude s tím autem, jestli ho kupuji, odpověděl že jsem to zatím pustil k vodě, že nechci aby to bylo důvodem hádek a rozepří. Následovala nová scéna a hádka na jejímž konci bylo "tak si to auto teda kup jestli je to tvůj sen a nemůžeš bez toho být, ať ti tady shnije před barákem!"
Cítím se zklamaný a frustrovaný, ani nevím jestli bych z něj vůbec měl radost. Předchozích 20 let jsem vždy auto měl a bral ho jako svůj osobní životní standard. Uznal bych, kdyby to bylo z rozežranosti, kdybych každý rok auta střídal nebo měl auto, tři motorky a chtěl čtvrtou. Ale pokud je to nutností a podepřeno rozumnými argumenty. Navíc pokud vcelku slušně vydělávám, proč si nekoupit to, po čem toužím, život je krátký. Do rodinného rozpočtu dávám měsíčně kolem 30 tisíc, přítelkyně 5000, již několik let se po mateřské pokouší (zatím nepříliš úspěšně) podnikat, takže to v podstatě táhnu celé sám, ze zbytku se snažím něco našetřit, obvykle se to investuje do baráku, potřeb rodiny, výletů apod.
Krom našeho 6-letého syna s námi žije ještě 19-letá dcera přítelkyně z minulého manželství, úderem osmnáctin jí tatínek sehnal starší auto (které nikomu nepůjčí). Když jsem tehdy namítl, že jako studentka nebude mít peníze na naftu, pojistku ani opravy, či servis, bylo mi naznačeno že to není můj problém. "Tatínkova myška" chce auto, tak bude mít auto.
Já jsem (snad) také právoplatný člen rodiny, ale když chci auto já je oheň na střeše. Tak poraďte co s tím?
 Slonisko 


Re: Druhé auto do rodiny  

(13.8.2021 20:16:37)
Píšeš přítelkyně, takže předpokládám, že nejste manželé a SJM nemáte, hypotéku teda předpokládám máte společnou? Jestli na to auto (splátky) máš, tak bych siho koupila. Otázka Kdybys kvůli tomu měl snížit příspěvek do rozpočtu, tak je to spíš na dohodě a zvážení, jestli pak vyjdete s penězi. S nevlastní dcerou to nesouvisí, té auto (předpokládám) neplatíš.
 Monika 


Re: Druhé auto do rodiny  

(13.8.2021 20:21:14)
Co na to říct? Manželé nejste, můžeš si vzít úvěr i bez souhlasu partnerky a to auto koupit. Holt budeš dávat "do společného" o několik tisíc míň, nevím, jaké to bude mít důsledky. Pokud Ti jde o to, aby partnerka souhlasila, asi ji prostě musíš nějak ukecat nebo nevím ... Jinak tedy mám pocit, že ženy mívají podobný problém poměrně často, že si jejich partner nemyslí, že potřebují svoje auto, když si můžou "půjčovat" manželovo (nebo společné, na které i manžel dělá přednostní nárok)
 Lenka a dva kluci 


Re: Druhé auto do rodiny  

(13.8.2021 20:32:21)
kup ho a přestaň o autě polemizovat čím víc s ní polemizuješ a rozebíráš tím jí dáváš prostor dělat ksichty atd. Jasně vysvětli naposled situaci, jsi právoplatný minimálně ohledně financí člen rodiny. Jestli je to tak jak píšeš, tak ji vubec nechápua ty její kecy tež.pouze muj názor drž se:-)
 Ruth 


Re: Druhé auto do rodiny  

(13.8.2021 20:35:38)
Nevnímáš, že na tvůj návrh, podložený technicko-finančním rozkladem ona reaguje agresivně.
Tento způsob komunikace u vás zastav, jinak budeš trpce litovat.
A žije v tom malé dítě.
 Silvie+dva kluci 


Re: Druhé auto do rodiny  

(13.8.2021 20:36:56)
My máme v rodině každý svoje auto, teda ti, co mají řidičák. Moc nechápu důvody přítelkyně, proč by sis nemohl koupit auto pro svoji potřebu, pokud je potřebuješ. Pokud vás to neohrozí finančně.
 Marika Letní 


Re: Druhé auto do rodiny  

(13.8.2021 20:55:46)
Nejste manželé peníze na to máš ona auto má tak si ho taky kup. Zvlášť když máš doma takovou furii.

Auto nevlastní dcery bych do toho nemíchala. Irelevantní.
 vlad. 


Re: Druhé auto do rodiny  

(13.8.2021 22:27:00)
Irelevantni je to pokud si to holky plati, bez jeho prispeni na provoz auta dcery. Auto pro sebe bych koupila, kecy budou stejne, kdyz si ho budes od ni pujcovat.
 monam 


Re: Druhé auto do rodiny  

(13.8.2021 21:10:22)
Nepíšeš kolik stojí ale pokud to nejsou statisíce a máš na něj kup si ho
 Citronove koliesko 


Re: Druhé auto do rodiny  

(13.8.2021 21:22:50)
Zmenila by som otázku ci kupit auto na ake kupit auto.
Priateľke by som povedala ze ideš kupit auto, bud mozes kupit drahsie rodinne (Octavia) alebo nieco lecnejsie male šikovne aby si bol mobilný ked potrebuješ. Ak nechce rodinne tak kúp menšie. Lebo takto sa budete len doťahovať a ty budes bez auta.
 K_at 


Re: Druhé auto do rodiny  

(13.8.2021 21:30:44)
..... já to vidím trochu jinak. Příjem cca 35 000 na rodinu s de facto 2 dětmi - dospělým a malým. Hypotéka. Velké SUV, které žere jak slon. Ale nevím, jestli utáhnete 2 auta - poplatky, benzín, případně opravy.... Ale vidím to tak, že ty auto potřebuješ. ~d~
 Zbyněk Cibulka 


Re: Druhé auto do rodiny  

(13.8.2021 21:33:50)
Díky za vaše názory, pokusím se některé náležitosti upřesnit. Dům, tudíž i hypotéku máme společné, platím veškeré náklady na bydlení a s ním spojené (hypotéka, spoření, pojistky, plyn a elektřina) což činí cca 20t, a přeposílám přítelkyni na účet 10t na jídlo. Asi mě na tom všem mrzí, že jsem za celé roky, co to takto funguje, neslyšel ani slova díků či uznání ve smyslu..."to je dobře, že díky tobě já jsem v práci svým pánem, dělám 40h měsíčně...atd." Kdyby šla do práce a donesla aspoň 15t tak se máme podstatně lépe. Aleon si člověk brzy odvykne apak se těžko zvyká. Já v práci bouchám 12h šichty ranní, odpolední, noční, obrovská zodpovědnost...kdyby to bylo obráceně tak bych se asi neodvážil ani ceknout a řekl ano, vyděláváš, kup si co chceš. Já nechci aby mě někdo plácal po zádech, nebo poníženě ruce líbal. Ale čekal bych v těchto situacích trochu více porozumění. Auto nevlastní dcery jsem zmínil pouze obrazně, spíše z principu, když jsme oba členové rodiny máme snad i stejná práva a povinnosti. Pokud se podíváte na ty částky je asi zřejmé, že celé roky živím i její dceru (3 tisíce alimentů asi nepokryjí náklady na člena rodiny). Toto jsem nikdy nikomu nevyčetl, ale beru to jako o důvod víc určitého uznání a alespoň minimálního vděku.
 sally 


Re: Druhé auto do rodiny  

(13.8.2021 21:46:52)
uf.... nemotej do toho "vděk" a podobné ptákoviny. Ty ses vžil do role chudáčka, kterého partnerka týrá - což znamená, že ve vašem vztahu jsou jiné problémy, než koupě auta - tím to jen vyhnisalo.
Co kdyby sis s partnerkou sednul a zkusil předložit racionální důvody pro auto

1) budete potřebovat novější auto - to její může kdykoliv chcípnout (v tomhle věku... nevím teda, kolik je na tom najeto, ale osmnáct let je hodně - my u takhle starých aut máme někde ke 400 tisícům)

2) její auto hrozně žere, 4x4 se hodí do sněhu, do hor, ale ne na běžné popojíždění - tam je levnější něco obyčejnějšího - a možná by to ani nemuselo být nijak extra "rodinné" - starší dcera má své auto, vy máte jedno dítě, kolik prostoru v autě potřebujete? Plus máte - pořád ještě - to 4x4 na situace typu "jedeme celá rodina na hory". Tj. mohlo by to být klidně i menší auto, právě na věci typu dojet do práce, dojet do Lidlu, dovézt babičku k doktorovi

3) potřebuješ auto na cesty do práce - tj. potřebuješ auto s levným provozem, které nebude zatěžovat rodinnou logistiku (rozvoz dětí atd.).

Že se ti kolegové smějou ovšem není důvod ke koupi auta.
 Pruhovaná 


Re: Druhé auto do rodiny  

(13.8.2021 22:12:03)
Tak já mám pocit, že to vše partnerce pán říkal a moc to není platné.
Je holt podpantoflák, vůbec nechápu, jak se může v situaci, v níž je, poníženě ptát, zda si může koupit ojetinu, místo aby si ji koupil a partnerku dělající dusno neposlal do háje. Ale to asi nebude jen případ toho auta.
 1kulička 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 9:08:37)
I mě teda přijde rodinný rozpočet 35 tisíc na 4 lidi hrozně málo. A k tomu žeroucí SUV? No ale není to předmětem diskuze.
Sehnal jsi výhodné podmínky, máš představu, že to nějak finančně zvládnete, manželé nejste tak nechápu ty ohledy na partnerky názor. Není-li rozumná, nemá cenu se handrkovat, přesvědčovat a dokazovat. Ty rozhoduješ o svých penězích - není to na nějaký koníček (i na ten bys měl právo), je to jen na celkem nutnou potřebu jezdit do práce nějak důstojně a usnadní to rodinný život.
Jo a na dceru 3 tisíce jsou samozřejmě málo, ale svůj díl má dát i její matka - nejen otec je povinen ji vyživovat. Partnerka nežádala vyšší alimenty? Na 19 letou je to celkem málo (ale zase, vaše věc a dohoda). A ano, partnerka je asi hádavá a neuvědomuje si, že jí umožňuješ nadstandart.
 Žžena 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 9:46:25)
No já si v první řadě myslím, že když mají společnou domácnost a společné dítě, měli by mít i společné peníze. Nebo je přinejmenším víc řešit. Společně, jak jinak. Zakladatel neuvádí, kolik - vedle peněz, co přidělí rodině, dává stranou. Taky tam může bejt úplně jinej, hlubší problém.

Jako jo, "moje peníze - tvoje peníze" se daj realizovat tam, kde jsou statisíce a na všechno je dost, ale když se bavíme o 30k na čtyřčlennou domácnost, to fakt není situace, kde by si mohl každej dovolit hrát na svým písečku.
 Kaliope X 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 10:27:19)
Žženo, nemyslím, že nejdůležitější jsou společné peníze, ale partnerská dohoda a spolupráce, ta tady zcela evidentně chybí.
My nemáme společný účet a přesto jsme nikdy nemuseli řešit kdo co zaplatí nebo co si ten druhý může nebo nemůže koupit.

Jinak k tématu, já bych v tomhle případě šla a auto si koupila a pak začala řešit partnerský vztah.
 Žžena 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 10:44:14)
Kaliope,
my taky nemáme jeden společný účet, o tom, kde peníze sedí, to není. Je to o tom, jestli existuje společná dohoda, plány, rozhodování.
A jak už jsem psala, když je peněz dost na vše, tak "moje versus jeho" peníze fungují. Ale už jsem mockrát viděla situaci, kdy on si za své papá steaky a provozuje nákladné koníčky a ona ze svého rodičáku musí obstarat rodinu.
A když je celkově peněz méně, tak je nejvýhodnější táhnout za jeden provaz.
 Kaliope X 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 11:36:11)
Žženo, já souhlasím a proto bych do společného účtu nešla už z principu.
 Alraune 


Re: Druhé auto do rodiny  

(20.8.2021 16:15:32)
Z takového příjmu bych si auto k hypotéce fakt nekupovala, pokud ho nepotřebuju nutně. Mmch, myslím, že otázka auta se u osmnáctileté pixly vyřeší samospádem, stačí počkat.
 Termix 


Re: Druhé auto do rodiny  

(13.8.2021 21:49:19)
Vyměnila bych to staré auto. Ta spotřeba je úplně šílená. Moje oktávka měla ve městě průměrnou spotřebu 5,4/100km. Vždyť projezdíte hromadu peněz. Teď mám jiné auto a trochu vyšší spotřebu, je to 4x4, ale pořád jsem na polovině toho vašeho auta.
Jinak chápu, že se chceš dohodnout. Já jsem moc ráda, že doma dvě auta máme a to je vlastně ani moc nepotřebujeme.
 Lefff 


Re: Druhé auto do rodiny  

(13.8.2021 21:56:20)
Auto bych za takovýchto podmínek koupila. Už jen proto, že to 18leté bude za chvilku žrát nejen benzín, ale čím dál víc i polykat peníze za opravy (důvod se ho vzdát).
 Vážný2 


Re: Druhé auto do rodiny  

(13.8.2021 22:51:53)
Máme v rodině 3 auta na 2 manžele a 2 dospělé děti, 2 patří nám, třetí si koupil za 10t syn a velmi dobře, částečně dostal dobrou cenu za to, že s ním jezdí pro skauty. S hlavním rodinným jezdí žena do práce, má to daleko rychleji než MHD, podobně i já do práce jezdím s druhým autem. Teď v karanténě ho hodně používá dcera, má přítele mimo Prahu na dálnici, co máme skoro pod okny, hodně doktorů a nechtěli jsme aby kvůli nemoci jezdila MHD.

Takže občas je to málo, zvlášť když je nějaké auto z naší flotily v servisu.

Je normální mít auto, pokud ho uživíte. A je na čase si vyjasnit znovu vztahy, kdo, co, jak bude financovat atd.

Osobně jsem hodně během hypo uvažoval o refinancování u jedné banky, která umožňovala spácet rychleji, ale zároveň si splátky navíc zase vybrat za stejný úrok, jako hypotéku. Čili mít ty peníze k dispozici.
 Peppa 


Re: Druhé auto do rodiny  

(13.8.2021 23:40:22)
Chápu, že se chceš dohodnout, to totiž v rodinách bývá normální.. Ne všude je to ale evidentně možný. Co ale nechápu je to, proč jí to tak vadí? Ona svoje auto má, ty nemáš nárok? Zvláštní logika.

"tak si to auto teda kup jestli je to tvůj sen a nemůžeš bez toho být, ať ti tady shnije před barákem!"

Asi bych musela být sprostá, okomentovat toto, takže no comment a hodně štěstí ~2~
 Silvie03 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 7:38:59)
Jak daleko to máte do práce, do obchodu, do školky? Pokud do práce dojedeš i na kole, nemůžeš tam dojít i pěšky nebo hromadnou dopravou? To samé školka. A obchody. K čemu starší dcera využívá svoje auto?

Promiň za tolik otázek, ale snažím se pochopit, proč každý člen rodiny potřebuje (chce) vlastní auto. Proč nestačí jedno, přičemž by bylo více využito. Tím jedním myslím SPOLEČNÉ, rodinné auto. Ne ženino, které ty si budeš muset milostivě vypůjčit.

Pokud starší dcera auto dostala od otce, měla by náklady na auto řešit s ním. Ty snad nejsi její sponzor...
 Yuki 00,03,07 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 8:51:07)
Silvie,u nás by bez auta nebylo možný dostat se do práce, tahat nákupy pěšky si neumím ani představit, to bych musela denně pro malý nákup a ne jednou za týden na velký, plus teda skoro denně pečivo, ale kupuju velká balení mouky, cukru, mlíko, před tescem nestaví autobus

Řekla bych, za kdyby zakladatelů jezdil autobus do práce, aSi by nejezdil na kole v dešti. Navíc píše, že dělá ranní, denní, noční, to u nás by autobusem nešlo, sice jsme kraj města, ale v noci autobusu nejezdí, před a po směně se spolehnout na autobus nejde

Myslím, že je tam problém s poněkud panovačnou paní, které bych se přestala ptát, oznámila bych, že potřebuju auto, vyhlídla jsem si toto a koupím ho zítra.
Auto je to prakticky pro tři lidi, stačí něco menšího. Ale potřebu auta úplně chápu.
 Silvie03 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 9:10:57)
Yuki, my právě auto nemáme a dosud jsem nepocítila potřebu ho pořizovat. Do školky i školy se chodí pěšky, do práce vlakem, v nákupech (po 2-3 dnech) se střídáme všichni členové rodiny a nosíme ho pěšky v rukách. Je pravda, že bydlíme v malém městě, o obchody a dopravní spojení není nouze. Přesto jsem nedávno šokovala jednu místní paní. Prý jak bez auta nakupujeme... Když vidím na silnicích to množství aut, kde kromě řidiče nikdo nesedí, a pak hromadu aut u fabrik, které tam čekají 8 hodin, aby zase toho jednoho člověka odvezly domů, je mi z toho docela smutno. Proto si myslím, že v mnoha rodinách není nutnost vlastnit víc aut, spíš rozmazlenost.
 Yuki 00,03,07 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 9:29:08)
Silvie,u nás by bez auta fakt nešlo nic, rodiče do práce kdysi jezdili mhd, jenže té je čím dál míň. Už teď by stejnou trasu autobusem jezdit nešlo, nejezdí. Kluci často jedou někam vlakem, nádraží je od nás asi 5 km, není možný pěšky s těžkým batohem nebo kufrem, třeba teď bude syn jezdit na vš, hodina pěšky navíc je o ničem, cestou tam i zpátky, v každým počasí a s nákladem.
U nás se asi s těmi auty počítá, supermarketů je tu dost, ale kromě Kauflandu u žádnýhi nestojí autobus, problém jsou i cesty k doktorům.
Syn jezdí do školy nejčastěji na kole, tam ale mhd ještě jde najít, ale už na kroužky do města o kousek dál jezdí na kole, nebo v blbým počasí vozím autem.
Já bych do práce autobusem mohla, jede mi jeden v 5 a druhý v 7, cesta trvá 50 minut a já tam musím být v půl 8. Autem je to 25 minut. Když nemám auto, samozřejmě to výjimečně jde, ale nemůžu denně jezdit pozdě a před 7 mi nikdo neodkóduje školu.
Ono to auto je dnes dost častý a třeba ta naše mhd na to asi spoléhá.
 Silvie03 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 9:58:18)
Jo, to uznávám, to je jiná situace, u vás je auto nutnost.
 1kulička 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 10:41:19)
Auto je hlavně pohodlné. Netaháš těžké nákupy v ruce, zajedeš na návštěvu kdykoli se ti zachce, neřídíš se podle toho, kdy a jestli něco jede. V Praze je pro mne vše až na výjimky mnohem dostupnější autem - nejezdím v zácpách, to je jediná věc, na kterou si dávám pozor. Je to rychlejší a nemusím se mačkat v tramvaji nebo autobuse. Zastávka je od nás celkem daleko, ale kdyby bylo dobré spojení, OK. Ale dcera bohužel to má tak blbě, že od domu ke škole to má hodinu mhd. Ráno Ok, ale odpoledne narváno a vedro, v respirátorech fakt lahůdka. Když pro ní zajedu autem, je to jen 15 minut a bez mačkání. Je to rozdíl a ta energie strávená cestováním se hodí. Nemluvě o tom, když má rodina menší děti, tak všechno se dá krásně poskládat do auta a bez stresu.
 Dana 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 10:19:40)
Potřebnost auta je různých místech různá. My ho třeba v Praze vůbec nepotřebujeme. Všechno máme v dosahu nebo zde funguje skvěle MHD. Teď jsme ale byli na pronajaté chalupě, a tam se lidé, kteří tam bydlí trvale bez auta vůbec neobejdou. Veřejná doprava prakticky nefunguje, autobus jede jen několikrát denně a malý obchod daleko. Tam bychom bez auta byli úplně nemožní.
 Žžena 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 8:53:15)
Přijde mi, že máte doma ale úplně jinej problém, než nějaký auto. Kdybyste se nejdřív zaměřili na řešení onoho problému, nákup auta by pak už byl drobný detail.
 Silvie03 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 8:56:56)
~R^
 Yuki 00,03,07 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 9:07:24)
Taky jsem se dívala, že je to správně v tématu mezilidské vztahy a ne v autě
 Košík_růží 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 9:29:20)
Pardon, ale přítelkyně si vyskakuje, když jezdí autem, co by za perdelí potřebovalo benzínku a do rozpočtu dá jen 5 táců? To bych asi nerozdejchala. Taky jsem jezdila do práce na kole, 10 km, navíc po nákupech, takže kolem 200 km týdně byl běžný nájezd toho kola. Spočítala jsem ale, že MHD mě vyjde nastejno, navíc člověk stárne a provoz na silnicích houstne, prostě jezdit na kole bylo čím dál nebezpečnější. Dneska máme v rodině auta tři, každý dospělý svoje. Je to bohužel nutné. Řeší to vyzvedávání dětí ze školy (i když byl lockdown), pracovní povinnosti, za kterými se musí dojet, i lékaře.
 Salamajka 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 9:30:24)
Pohled z druhé strany.
Bydlíme na vesnici s vlakovým a autobusovým spojením. Praskam dvanáctky. Byly časy kdy jsem musel praskat i 7 dvanácték za sebou a z toho jsem měla jen dvě ranní do 15 hod. Ráno vyjíždím v 7 návrat ve 21.15 až 30 dle zpoždění na čas ten vlak nejezdí snad nikdy. V zimě v -13 venku čekání 45 ní na lavičce v případě toho velkého zpoždění. Dvě děti bez hlídání. Doma musí být uvařené nachystané vyprání úklid atd. Chlap vyžaduje přece mám hromadu volna mezi 12 ne ? Dávala jsem mu celou výplatu a musela se prosit o 200 na vlak. On nakukuje. Tím stylem,že na přání kup nějakou zeleninu donese domu pytel jablek vhodných tak na štrůdl. Před časem jsem už bouchla a založila si svůj účet. Posílám mu tvých zmíněných 10 tis. Vše ostatní si musím platit sama na nic mi nepřidá. Jet někam autem?!! Sem se zbláznila ne ?! Vždycky se tvářil , že jezdí na zlaté cihly a je to asi Ferrari . Přestala jsem raději jezdit úplně a teď mi to vyčítá, že nejezdím. Koupil kombajn totiž a s velkým autem jezdit odmítám. Nejvtipnější je ,že když nakoupím dozvím se co zas tahnu,ale že už dvakrát za sebou jsem musela řešit oběd na tři dny z toho co mám doma to se mi pak odvděčil ksichtem no tak pojedu nakoupit. Tož tak ....
 Marika Letní 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 9:51:47)
Proč si to ti lidi dělají? ~8~ Nechápu to ochotu ve vztahu otročit. Ale tedy ani odpor jezdit velkým autem, když už je možnost, auto jako auto.
 1kulička 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 10:31:23)
Petro, a když mu řekneš, že jsi unavená, tak to nechápe? Jak ti jako na nic nedá? Já to moc nechápu, proč s ním jsi, když se chová jako že jsi mu jedno, nebo hůř, že ti nic "nedluží", ale "vyžaduje". On doma nevaří, jen nakupuje? A nenakoupí podle seznamu?
Má tě vůbec rád, že ti takto nastavuje režim?
 Salamajka 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 11:01:14)
Tady šlo hlavně o nastavení zrcadla děvčata. Aby to bylo vidět i z druhé strany. Co se týče ježdění velkým autem no když přes x let nejezdis ničím sednout do velké krávy prostě není nic co by mě lákalo. Co se týče seznamu chlap koupi jen co napíšu a je snad každé ženě jasné jak nakupuje chlap. 🙃😃. To téma ala šlehačka není smetana je šlehání je nesmrtelný evergreen
 Žžena 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 11:07:40)
Jak nakupuje chlap? Můj nakupuje pravidelně, samostatně a bez seznamu. Dostane max zadání typu "nakup na snídaně a večeře" nebo "kup něco na oběd", což v praxi znamená, že chlap obhlídne, jaký mají zrovna pěkný maso či zeleninu, podle toho vymyslí, co se bude vařit a dokoupí zbývající suroviny.
 Ruth 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 11:08:41)
O jaký nastavení zrcadla, děvčata?
 Kaliope X 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 11:34:38)
Jak nakupuje chlap? U nás potraviny obstarává chlap, já k tomu nic neřeším, jen se domlouváme, co budeme vařit. Já nakupování nesnáším, jeho obstarávání "obživy" baví.
 Maťa. 


Re: Druhé auto do rodiny  

(15.8.2021 17:27:24)
U nás presne tak...
 anemon 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 12:11:06)
Jak nakupuje chlap? Můj muž nakupuje podle toho, co bude vařit.
 1kulička 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 13:14:33)
Petro, jakého zrcadla, vždyť ty autem nejezdíš - naopak jsi v podobné situaci jako zakladatel, alespoň s tím autem. Pokud jsi tím chtěla říct, aby se ženy zeptal, jestli toho na ní není moc, tak jistě, ale podle popisu se mi to nezdá - to on jezdí na kole v dešti a ona má auto kdy si vzpomene. Dvanáctky nedělá, jen 40 h/měsíc. On přispívá do rozpočtu 6x tolik než ona. Ale na to si nestěžuje, stěžuje si, že žena dělá scény kolem auta pro něj.
 Salamajka 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 14:02:11)
Nastavení zrcadla je v tom , že tady v případě pana je žena popisována jako sebestředná mrcha a on chudáček co se jí musí o vše doprošovat. Tudíž jsem popsala přesný opak. Autem bych jezdila moc ráda kdyby u toho pan neměl x let kecy na téma, že jezdím tak a tak a , že je to drahé atd ...vyjádřeno možná nepřesně v popisu dělal vždy jakoby jezdilo na zlaté cihly a bylo to minimálně Ferrari. Po x let nejezdeni bys ty osobně sedla do obr. auta ? To jen tak na okraj.
 1kulička 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 14:28:36)
No takže jsi zase popsala svou situaci, jakože jsi chudák ty. Z toho plyne, že pán nenapsal pravdu? A tobě přijde tvoje situace v pořádku?
 anemon 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 15:55:17)
Já měla velký hned po autoškole, proč ne?
 Maťa. 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 17:27:03)
Ja som jazdila velkým autom tiež hneď po autoškole. Vtedy sme mali doma jedno auto a chlap to bral ako úplnú normálku, jeden deň som dostala řidičák, druhý deň mi dal kľúče a jazdila som. Pretože moje jazdenie tiež bolo potreba a logisticky nám to tak vychádzalo lepšie, keď som rozvozy robila ja pri vtedajšom jednom aute. To len príklad, že ani to nemusí byť problém.

P. S. Nakoniec ma práve to naučilo výborne parkovať do každej "ďuzny" (lebo u nás je s parkovaním oooobr problém léta létoucí:-) a tudíž nie je pre mňa absolútny problém riadiť akékoľvek auto (malé či velké:-)
 Salamajka 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 17:33:39)
Tak když jezdíš s velkým ti to asi neprijde. Teta co jezdí a je super učitelka má se mnou trpělivost mi sama řekla, že velké ji dělá problémy i sestřenice se vyjádřila, že sice zajímavá zkušenost, ale žádná sranda. Řekla bych, že to je o tom jak to kdo vnímá. Po x letech pidi aut je to obr změna i se v něm vozit ,😁🙃.
 Okolík 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 16:44:45)
Tak bych Petro řekla, že ty jsi doma téměř v roli zakladatele. Ne o zakladatel ve tvé roli. O nastavení zrcadla bych nemluvila. Spíš - ty jsi takhle spokojená?
 jak 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 17:26:36)
Petro,proč si to necháš líbit? To je strašný.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Druhé auto do rodiny  

(16.8.2021 21:20:56)
co je to za mimózní příspěvky? jaký zrcadlo ty vago ~:-D
 Marika Letní 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 18:56:31)
Petro protože ty jsi ve vztahu utiskovaná, tak si to má nechat líbit i zakladatel nebo co má znamenat to zrcadlo? Aby se skóre trpících mužů a žen vyrovnalo? Jestli ti vaše vztahové nastavení nevyhovuje (což se nedivím), tak ho změň.

A s tím autem je to fakt k nepochopení. Takhle by nikdy nikdo velkým nebo jakýmkoliv autem nemohl jet, vždyť je to pro každého někdy poprvé. To zvládneš. :-)
 anemon 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 12:20:54)
Petro a to ti nevadí?
 K_at 


Re: Druhé auto do rodiny  

(15.8.2021 8:22:40)
Petro, a k čemu toho pána máš???? Je mi to líto. Ale tohle je hrozný.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Druhé auto do rodiny  

(16.8.2021 21:21:47)
no to by mě taky zajímalo ~d~
 Maťa. 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 11:39:40)
Tiež si myslím, že auto nie je ten problém.

Zamyslela som sa nad tým, že ona prispieva do rozpočtu len 5 tis., viac rokov asi neúspešne podniká...ALE....je to len o tom? Nie je to náhodou tak, že vďaka tým "40 odpracovaným hodinám" sa má čas venovať naplno domácnosti, obstarávaniu decka, vareniu, praniu, žehleniu, údržbe, nákupom?

Lebo, predpokladám, že Ty pri Tvojom pracovnom vytížení to proste nemožeš stíhať.

Ak by začala klasicky "fachčiť", milion vecí, ktoré može stíhať by už nestíhala a už aj Ty by si sa musel asi viac zapojovať, napriek pracovnému vytížení (teda nielen finančne).

Myslím, že váš problém nebude priamo v aute.

P.S. My máme každý svoje auto, manžel jazdí rodinným veľkým a ja malým. To hlavne preto, že máme dojazdy do práce. O péči o deti, domácnosť a i tie nákupy sa delíme rovným dielom. Robí to ten, kdo proste aktuálne stihne. Financie domov nosíme podobné a na 4 člennú rodinu je to tak-tak. Takže síce si benzíny platíme zo svojich výplat, ale aj tak ten zvyšok sme nútení zlievať a jedeme aj tak z jednoho. A pokladáme to obaja za naprosto normálne.
 Žžena 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 11:49:33)
Maťo,
to je dobrá připomínka. Má partnerka vůbec na větší pracovní nasazení prostor? Poslední dva roky byly mnohé obory podnikání a taky provoz rodin s dětmi zasaženy koronáčem. Děti byly část roku doma, což pro matky-podnikatelky obnášelo problém s chybějícím časem na práci.
Navíc pokud žena podnikání rozjíždí, je pravděpodobné, že velkou část výdělku zatím investuje do rozvoje podnikání, aby jí to postupně vydělávalo víc. Což není špatně. A pokud do rodinného rozpočtu odevzdá čistých 5 tisíc, znamená, to v praxi, že dalších 5 tisíc odvedla na odvodech a dalších x tisíc asi na různých nákladech, takže to zas taková trága není a možná je to hlavní, co ji blokuje ve větším rozjezdu, právě to, že ji nikdo nevystřídá u dítěte a domácnosti a ona to nechce hrotit prací po nocích nebo dítětem trávícím polovinu dne u tabletu. Což není nutně špatně.
 K_at 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 12:13:32)
Žženo, to mě teda taky napadlo. Ale je evidentní, že u nich zcela vázne komunikace. Je potřeba asi probrat základní věci.
 Žžena 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 12:25:42)
Kat,
jo, komunikace a spolupráce.
Není běžné kupovat si auta "na truc". Společně by měli normálně probrat, jestli je druhé auto do jejich rodiny potřeba (a fakt potřeba být může) a podle toho se domluvit na řešení, kolik do toho chtějí dát, jestli je pro oba zkousnutelné brát si na to úvěr atd.
Ale to je asi jen vrchol ledovce.
 Maťa. 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 17:22:05)
Presne tak.
 Nella+2 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 13:29:11)
Tak auto evidentně neni vás jediný problém. Ale pokud jde o koupi auta- probrala bych s partnerem (kou) jestli souhlasí s drahým rodinným autem. Pokud ne, koupila bych si něco levného na ježdění do práce. Za hotové a bez nutnosti něco splácet.
 Zbyněk Cibulka 


Re: Druhé auto do rodiny  

(14.8.2021 21:32:18)
Mnozí z vás to napsali, ale mně to došlo už možná dříve, než při psaní tohoto příspěvku. V tomto sporu nejde o auto, je to spíše obraz a důsledek "nemocného" vztahu. Partnerka mě nebere jako chlapa, jako rovnocenného partnera, ale jako jedno ze svých dětí (má celkem 4, ty dvě nejstarší jdou již dávno dospělí a nežijí s námi). Nevím, zda má na to vliv to, že je starší (mně je 41, jí 46), nebo snad že vyrůstala velkou část dětství bez mužského vzoru, jen s matkou? Nevím. Ale nezačala mě brát když se nám narodil syn a začali spolu bydlet, ani když jsme koupili dům a já ho (z velké části) sám opravil. Ano, souhlasím s tím, co zaznělo o několik příspěvků nahoru. Taky jsem rád, že nemusela do práce hned po mateřské a naše dítě do školky 6:30-16:00. Že mohla pracovat třeba jen 10 dní v měsíci a věnovat se dítěti a domácnosti. Ty problémy s příjmem jsou však starší než Covid. Přítelkyně dostala po rozvodu téměř milion jako vyrovnání, dalších x-set tisíc od matky když prodala dům ale všechny peníze v podstatě rozházela a utopila. Chtěla podnikat, mít kavárnu, nepovedlo se. Pak zase jiné podnikání, rekvalifikace, kurzy...v něm se daří tak jak jsem popsal. Není to na krach, ale nezlobte se, kdo má dnes 5 čistého. Přece žádná moderní emancipovaná žena (za kterou se považuje) nedopustí aby byla takmoc závislá na chlapovi. Kdyby tak nevyváděla, že z peněz které vydělám navíc si chci splácet auto a rodinu ničím neokradu, tak to vůbec neřeším. Ale takto mám toho fakt dost. Jak by řekli myslivci "doba hájení skončila" a myslím že je nejvyšší čas kousnout se do zadku a přehodnotit životní postoj.
 K_at 


Re: Druhé auto do rodiny  

(15.8.2021 8:26:52)
Zbyňku, obávám se, že lepší to nebude. Neudrží korunu, a v tomhle věku se to už asi nenaučí. Zřejmě byl vždycky někdo, kdo ji nějak zajistil. Rozmysli si přesně, co konkrétně chceš vyřešit a co je potřeba. A zkus udržet emoce, myslím, že tě čeká tajfun.
 Košík_růží 


Re: Druhé auto do rodiny  

(15.8.2021 8:37:05)
Mezi známými máme rodinu, kde to bylo podobné. On měl velmi hezký plat, ale občas byl třeba měsíc pracovně mimo domov. Ona plat malý, ale starala se o děti. A vyskakovala si, našla si milence, až se nakonec rozvedli. Milenec nějako dobu financoval děti, ale po několika letech vyskakování se rozešli, přesněji řečeno pán odešel jinam. A následně se dáma divila, že s pár šušni na výplatě má finanční problémy. Neb otec dětí přišel o práci a nemohl platit velké alimenty, -náctileté děti víc spotřebovaly a milenec byl vysmátý s mladší a nevyskakující si přítelkyní.
 Žžena 


Re: Druhé auto do rodiny  

(15.8.2021 9:41:46)
5 čistého při 40 hodinách práce měsíčně znamená, že pokud bude postupně pracovat víc času, může její příjem celkem snadno překonat třeba 30 tisíc čistého. Opět se vracím k původní otázce: Má ona v rámci vašeho fungování na větší pracovní nasazení vůbec prostor?

Jestli zkoušela kavárnu, což je častá věc, na které si začínající podnikatelé vylámou zuby a ztratí úspory, tak chápu, že milion vyletěl komínem. Ale to je běžná podnikatelská chyba a neznamená nutně, že je žena s penězma jinak úplně neschopná.

Hele vy si potřebujete uvědomit, že se musíte přestat koukat na sebe ze zákopů a obviňovat vzájemně. To k ničemu nevede. Máte malé dítě a ať vám vztah klapne nebo ne, budete aspoň příštích třeba 15 let stále i finančně propojení. A to se líp dělá, když se lidi umí konstruktivně dohodnout, komunikovat.

Máš tendenci interpretovat teď vztah jako že je vlastně všechno špatně, ale asi jsi to tak vždycky neviděl, když jste spolu založili rovinu. Prostě bych s tím zkusila něco dělat. Potřebujete se přiblížit jeden druhému a naučit se (znovu) najít společnou řeč.
 Půlka psa 


Re: Druhé auto do rodiny  

(15.8.2021 9:54:48)
No a co se domluvit, aby žena začala více pracovat? Je jedno, jestli podnikat nebo v zaměstnání, ale zkrátka na větší úvazek než dosud. Taky by mi vadilo, kdyby partner (téměř) nepracoval a vydělávání bylo prakticky jen na mně. Kdybych kvůli tomu nemohla mít to, co opodstatněně potřebuji (v tomto případě auto), tak by mi to vadilo o to víc. Samozřejmostí pak je pak ale mít napůl péči o dítě a domácnost, což je pro toho (původního) živitele velká změna, ale to je ti asi jasné.
 Konzerva 


Re: Druhé auto do rodiny  

(7.9.2021 10:20:30)
Já bych na tvém místě zvážila, jestli byste se nemohli zbavit toho SUV a místo toho koupit 2 auta. Jedno malé, s minimální spotřebou. Na popojíždění po městě, nákupy, cestu do práce, kde nejde použít mhd. A druhé větší, ale takové, kam se vejdou 4 lidi. Ta nevlastní dcera už s váma asi moc nikam jezdit nebude. takže vám stačí menší 4 místný, protože budete jezdit ve 3 plus bagáž. tohle bych spočítala, jak by to vyšlo finančně s porovnáním se současným stavem.

Možná má partnerka nějaký skrytý důvod, proč se nechce zbavit SUV. Třeba se v něm cítí bezpečně a v menším autě už by se bála. Třeba je na něj pyšná a cítí se v něm jako bohatá žena. Nevím. Stálo by za to tohle rozkrýt, protože pak bys věděl, jaké argumenty použít.

40 hodin týdně znamená třeba dělat naplno jeden týden v měsíci nebo 2 dny v týdnu po 4 hodinách. To je fakt pohodička. Myslím, že při jednom 6 letém dítěti, pokud to dítě nemá nějaké zdravotní problémy nebo náročného koníčka, by klidně mohla svoje pracovní nasazení zvýšit na "půlúvazek". Je otázka, jestli to jde, jestli ta práce je taková, že jí může podle své potřeby dělat víc a víc si tím vydělá. Pokud ano, tak bych se ji snažila k tomu přesvědčit.

Pokud jde o její podnikání. Jestli je opakovaně katastrofální, snažila bych se ji přesvědčit, ať na to hodí bobek a najde si zaměstnání. Třeba na ten částečný úvazek.

Ale základní předpoklad je, jestli tvoje partnerka chce pracovat a cítí odpovědnost za sebe a rodinu. Jestli ne, jestli ji její podnikání slouží jen jako zástěrka, aby nemusela pracovat, pak je to hodně špatné.

V každém případě si myslím, že byste měli zkusit nějakou partnerskou poradnu.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.