| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

adopce a vojna

 Celkem 9 názorů.
 Věra (24, bezdětná) 
  • 

adopce a vojna 

(5.4.2001 15:43:58)
Ahoj, můžete mi poradit. Oba dva s manželem nemůžeme mít děti. Jistá malá šance tu je, ale tu jsme po společném rozhodování odmítli (mám na mysli IVF). U mě i z náboženského důvodu. S manželem jsme se dohodli, že po nějaké době zažádáme o adopci. Zatím jsme spolu 5 let, ale máme jen narychlo zařízený byt a pak, ne vlastní vinou ještě nebyl manžel na vojně. Je silný alergik a tak by to asi u pripadneho odvodu dopadlo dobre. Je mu vsak skoro 30 a pak "hrozi" uz jen vojna na max. 3 měsíce.
V této souvislosti. Můžete mi někdo říct, jestli váš partner musel při vyplňování žádostí apod. vyplňovat nějaké údaje o vojně?
Dík za odpovědi.
 Zdeňka R. 
  • 

Re: adopce a vojna 

(5.4.2001 20:27:09)
Milá Věrko,

u vyplňování žádosti o adopci se nás zatím nikdo na vojenskou službu neptal. Nevím, zda to pak při soudním rozsudku o svěření dítěte do NRP může objevit, ale zatím si myslím, že to je pro tento proces lhostejná otázka.

Přeji Vám oběma moc radosti!
 Iva (bezdetna) 
  • 

Re: adopce a vojna 

(6.4.2001 13:03:31)
Ahoj!
Na vojnu se nas, tusim, nikdo neptal.. Muj muz ma modrou, taky na vojne nebyl. Doporucovala bych vam zazadat co nejdrive, od zadosti k adopci budete cekat cca 4 roky.
 Jana* 
  • 

Re: adopce a vojna 

(6.4.2001 13:23:00)
Ahoj Věro,

zabrousím trošku jinam. My také ještě nemáme po vojně, manželovi je rovněž 30. Jen mám trochu jiné informace. Vojna by se mu měla sama ozvat automaticky v roce, v němž dovrší 30 let. Tedy letos. Dále, odvést ho můžou pořád, že už se po 30 neodvádí, jsou povídačky. Dále, na 3 měsíce se vojna krátí v případě, že je manželka již těhotná nebo na mateřské (nebo že už má branec děti - tímto si nejsem tak docela jistá). V opačném případě trvá vojna i ve 30 letech stejně dlouho jako v 18 letech. Alergií je mnoho druhů a ne každá z nich zaručuje modrou knížku. Se spoustou alergií se už na vojnu chodí. Prý nejjistější pro modrou jsou alergie, které vyžadují dietu, protože s tou se prý ve vojenské kuchyni nikdo vařit nebude. Nechtěla jsem tě vystrašit, ale také jsme si život a početí nechtěli řídit podle povolávacího rozkazu, tak jsem to loni zjišťovala na lince ministerstva vnitra (tuším).
 Věra (24, bezdětná) 
  • 

Re: Re: adopce a vojna 

(6.4.2001 14:04:39)
Na stránce: http://www.lidska-prava.cz/zakony/cr/branny.htm je odstavec 19 Určení k náhradní službě ze zákona
(1) K náhradní službě ze zákona určí náčelník územní vojenské správy občany, kteří bez vlastní viny byli odvedeni po 31. prosinci roku, v němž dovršili věk 30 let, nebo bez vlastní viny nenastoupili základní službu do 31. prosince roku, v němž dovršili věk 30 let.
No a odvodní povinnost je opravdu do 60 let. Na druhou stranu co je to "bez vlastni viny". Mám pocit, že když muže neodvedou, tak se musí sám přihlásit dobrovolně.

Nevime, jestli to nějak řešit. Takže jak jsem pochopila, že Vy jste zažádali o adopci i přes tenhle problém? A co když partner půjde na vojnu? Nebude to bránit tomu, aby jste mohli mít adoptované dítě?

 Jana* 
  • 

Re: Re: Re: adopce a vojna 

(6.4.2001 16:17:17)
Díky, Věro,

za informace a promiň, asi jsem tě zmátla. My nežádali o adopci, my chceme nejdříve zkusit vlastní miminko, ale nechceme s tím čekat až jestli se nám ozve nebo neozve vojna.

Tu vlastní vinu chápu takto :
Můj manžel právě ukončil studium, kvůli kterému měl další odklad a má tedy povinnost do 1 měsíce se ohlásit na (nevím kam, asi nějaké vojenské správě). Když to udělá a neodvedou ho do 31.12. tohoto roku, je to jejich problém a tudíž půjde automaticky na 3 měsíc. Když to však neudělá a nechá je v domění, že studuje a oni se mu neozvou (ač by měli, vzhledem k tomu že se mají ozvat v roce, kdy dovrší 30 let), ale třeba na to přijdou příští rok, tak je to jeho vlastní vina a nemá ze zákona automaticky nárok na 3 měsíce náhradní služby, ale půjde normálně.

Hezký víkend.
 Kristyna 
  • 

Re: Re: adopce a vojna 

(7.4.2001 1:14:56)
Ahoj Jano*

omlouvam se, tento dotaz sem nepatri, ale nevis, jak jsou na tom co se tyka povolani na vojnu Cesi s trvalym pobytem v zahranici? Mam se bat, ze mi manzela odvedou, kdyz prijedeme na dovolenou do Prahy?
 Jana* 
  • 

Re: Re: Re: adopce a vojna 

(9.4.2001 9:24:50)
Milá Kristýno,

tvá otázka je takto nekonkrétní, jde o to, v jakém stádiu se tvůj muž teď vůči vojně nachází. Jestli má odklad a proč, kolik je mu let atp.
Navíc, já v tom nejsem dostatečně informovaná. Asi před rokem jsem volala na otevřenou linku AČR (02/20210255, 02/20210200) a řekla jsem jim přesně jak se věci mají a oni mi řekli, co nás čeká. Manžel měl odklad kvůli studiu, takže bylo vše v pořádku, ale to mu skončilo před 14 dny a teď teprve uvidíme, co bude dál.

Moc jsem ti nepomohla. Jana*
 Marta 
  • 

Re: adopce a vojna 

(5.6.2001 19:31:07)
Pro toho kdo se ptá jestli se vyplňuje při podávání žádosti to jestli muž byl či nebyl na vojně. Podávali jsme žádost současně na pěst.péči i adopci a nikde se nic nevyplňuje. Možná to má vliv na pohovoru s psychologem při testech, který Vám potom může říct, že vojna je dlouhodobé odloučení a že to není "vhodné" - jako v našem případě, ale nebojte dá se to vyřešit.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.