| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Nárok

 Celkem 3 názorů.
 Michaela Martonová, dvojčata 9 měsíců-holky 
  • 

Nárok 

(1.3.2000 10:36:16)
Chtěla bych se zeptat na co všechno mám nárok. Můj manžel vydělává kolem 15000,-Kč za měsíc.
Vypočítali mi mateřskou na necelé 2000,-Kč, na děvčata dostávám 437,- Mám dědečka o kterého se starám,
ale nevím jestli mohu něco dostat
také na něj.Poradíte mi?
 Stáňa(39)+Ondra(6) 
  • 

Re: Nárok 

(3.3.2000 14:54:31)
Michaelo,
vzhledem k věku Tvých holčiček máš (pokud o ně celodenně pečuješ) nárok na rodičovský příspěvek. Ten je dávkou sociální podpory, která se přiznává (při splnění podmínek) bez ohledu na výši příjmu rodiny a činí teď, pokud jsem dobře počítala, 2343 Kč měsíčně. Částka se odvozuje od zákonem stanovené částky životního minima toho, kdo o dítě pečuje (je to její 1,1 násobek), takže se může v průběhu doby měnit (k lepšímu, protože částky životního minima se zatím pouze zvyšovaly). Vzhledem k tomu, co uvádíš o výši přídavků na děti, si myslím že bohužel na jiné dávky sociální podpory, které se poskytují v závislosti na výši příjmu rodiny, nárok mít nebudete (většinou končí u část). Pokud jde o dědečka, tam Ti neporadím - nemám s tím zkušenosti.
 Stáňa (39)+Ondra(6) 
  • 

Re: Nárok 

(13.3.2000 12:29:25)
Michaelo,
ozývám se Ti ještě jednou. nedalo mi to a zkusila jsem zapátrat, jestli bys při péči o dědečka neměla nárok na nějakou dávku. Více méně náhodou se mi povedlo něco najít. Takže: za určitých podmínek lze získat příspěvek při péči o blízkou osobu podle § 80 zák. č. 100/1998 Sb., o sociálním zabezpečení. Stručně řečeno příspěvek lze získat za předpokladu, že jde o osobu blízkou, která je převážně nebo zcela bezmocná nebo je starší 80ti let a je částečně bezmocná nebo lékař potvrdí, že vyžaduje péči jiné osoby. Dále je třeba, abys o tuto osobu pečovala osobně a celodenně a Tvůj příjem by nesměl nepřesahovat částku 3408 Kč měsíčně (je 1,6 částky na osobní potřeby stanovené zákonem o životním minimu, což je teď 2130 Kč, od dubna by to mělo být 2190 Kč, takže ta hranice by se změnila na 3504 Kč). Pokud bys příspěvek dostala, doplácí se právě rozdíl mezi uvedenou částkou a Tvým příjmem. Jak už jsem ale psala, nemám s tím žádné zkušenosti (např. nevím, jak by se posuzovala podmínka celodenní péče v souvislosti s tím, že jsi na MD s dětmi). Ale pokud máš pocit, že bys podmínky splňovala, asi by to stálo za dotaz příslušném odboru OÚ.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.