| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

nejkratší možná mateřská dovolená

 Celkem 9 názorů.
 Alexandra 
  • 

nejkratší možná mateřská dovolená  

(31.3.2005 18:31:46)
jsem v podobné situaci, jako byla Katka, přísp. z 8.9.04 Mateřská dovolená v diskusi ke článku Těhotenství a pracovní právo.
Chci využít co nejkratší možné MD, tj nastoupit ji např. až dnem porodu a zůstat po něm doma co nejméně.
§157 ZP odst 5 říka, že po porodu se musí minimálně zůstat na MD 6 týdnů. Je-li tomu tak? Může být tedy MD jen 6 týdnů?
Musím-li vůbec na mateřskou nastoupit? Nemohu, např. si vzít na aktuální období řádnou dovolenou?
Jsem ve 33.týdnu a zaměstnavatel zatím nic netuší (jsem na odloučeném pracovišti, tak proto) a za celou dobu těhotenství jsem neměla žádné zdravotní problémy.
 Monika 
  • 

Re: nejkratší možná mateřská dovolená  

(1.4.2005 7:47:48)
Jak je to správně nevím, ale znám paní, která jako účetní pracovala doma a práci přijímala a odesílala zaměstnavateli přes internet. Vzhledem k tomu, že přestavovali barák a měla ještě dvě další děti (školkou povinné), na mateřskou nenastoupila a pracovala dál jako by se nechumelilo. S hlídáním jim pomáhal dědeček, který miminko vozil na pravidelné dlouhé procházky. V práci se to dověděli náhodou, až když bylo malému cca 10 měsíců (na ulici s kočárkem potkala někoho z práce).
 Karolinaa 
  • 

Re: Re: nejkratší možná mateřská dovolená  

(1.4.2005 15:33:41)
To píšeš asi o mně, moni:-) takhle jsem to řešila u všech dětí, řádná dovolená max. na 3 týdny, a určitě jsem nebyla a nejsem jediná, kdo prostě na mateřskou nenastoupil
K.
 Lída+2 


Re: Re: Re: nejkratší možná mateřská dovolená  

(1.4.2005 15:59:34)
Holky tak to obdivuju kdo vám hlídal? A jak jste kojili? Nebo jste odstříkali?
Já tuhle četla,že jeslí je jen 16 v celé republice. U nás nejsou žádný.
 Karolinaa 
  • 

Re: Re: Re: Re: nejkratší možná mateřská dovolená  

(1.4.2005 16:23:36)
Tak do jeslí bych svý děti nikdy nedala a do školky až ve 4 letech jen na dopo... ale naštěstí máme techniku a s dítětem u prsu se dá pořád ještě psát na PC docela dobře, ze začátku - před 12 lety - jsem vozila práci na disketách, teď už je díky internetu situace mnohem jednodušší a jak je vidět z různých diskuzí tady i na jiných serverech, už to není nic mimořádného, že maminky pracují i na mateřské a je to jenom dobře.
K.
 Lída+2 


Re: Re: Re: Re: Re: nejkratší možná mateřská dovolená  

(1.4.2005 16:47:04)
Tak to jo já to nepochopila,že děláš doma. Takovou práci bych taky brala.Manžel mi půjčil v práci anténu na internet a je to fajn.
 Lenka 
  • 

Re: Re: Re: nejkratší možná mateřská dovolená  

(1.4.2005 20:44:40)
Ale holky, když už nechcete jít na mateřskou, proč si berete na porod řádnou dovolenou, není to škoda? Snad by šla neschopenka.
 Lenka 
  • 

Re: nejkratší možná mateřská dovolená  

(1.4.2005 12:07:31)
Já nevím, ale není v Zákoníku práce, že žena je povinna zaměstnavateli nahlásit svoje těhotenství?
 Sylvie 


Re: Re: nejkratší možná mateřská dovolená  

(1.4.2005 12:25:30)
To v zákoníku práce rozhodně není :o) S mateřskou netuším, nějak jsem ještě neslyšela o situaci, kdy by někdo nechtěl peníze, na které má nárok z pojištění. Na druhou stranu jedno z pravidel pro výplatu mateřské je, že žena nemá příjem z činnosti, ze které mateřskou pobírá. Neboli - pokud pracuje a vydělává si, nemá nárok dostávat mateřskou. TAkže podle mého názoru je jenom na ženě, jestli se rozhodne čerpat mateřskou dovolenou a dostávat peněžitou pomoc v mateřství, nebo jestli se rozhodne pracovat.

Na druhou stranu v Zákoníku práce je, že:
"Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem." - tedy že žena "nastupuje zpravidla", nikoli že "musí nastoupit"
"Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena (§ 160 odst. 2) před uplynutím šesti týdnů ode dne porodu." - z čehož mi vyplývá, že pokud žena na mateřskou nastoupí, musí na ní být alespoň 14 týdnů. Jinak já jako zaměstnavatel bych taky mohl mít problémy s úřadem práce.

TAkže podle mého názoru buď na mateřskou nenastoupíš vůbec, nebo nastoupíš a musíš na ní být alespoň 14 týdnů. Je to ale jenom můj názor :o) Zkus se zeptat tady, je to diskuze, kde se pohybují i odborníci a většinou se tam člověk odpověd dozví.


S.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.