| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Péče o seniora s demencí

 Celkem 22 názorů.
 Eri 2016 


Téma: Péče o seniora s demencí 

(2.3.2018 2:54:37)
Prosím o rady, jak přimět seniora, který neudrží moč ani stolici, aby používal pleny. Odmítá je a "zapomíná", nebo možná opravdu zapomíná. Rovněž aby po odmítnutí normálního jídla neluxoval lednici a spižírnu a necpal se pro něj nevhodnými potravinami (jde o diabetika). Pečující osoba už je zoufalá....~n~
 Lou+3 


Re: Péče o seniora s demencí 

(2.3.2018 7:22:41)
Nevim, jak presne primet seniora, aby takove veci nedelal (u nas to bylo kadeni v rohu obyvaku) a delal to znova a znova.

Ale vim, ze v pripade zoufalstvi obsluhy jde - napr. pozadat o odlehcovaci pobyt v nejakem zarizeni.


A zaridit treba pomoc zdravotni sestry v domacnosti, coz by melo jit pres zadost u praktickeho lekare - nebo ten poradi, kam presne se obratit. Jinak receno mit par hodin denne volno, osetrovatelka by mela jit z pojisteni. A predpokladam, ze zdravotnice by seniora mohla presvedcit lepe, nez clen rodiny.







 K_at 


Re: Péče o seniora s demencí 

(2.3.2018 7:38:03)
Ach boze. ~n~ a nejake mirne leky, ktery by trosku ubraly tu "samostatnost"?
 Ekaterina 


Re: Péče o seniora s demencí 

(2.3.2018 7:47:20)
Pokud má demenci, pak mě napadá jedině: nevhodné jídlo vůbec nenechat v dosahu. Co se týká plen, zkoušeli jste sundavací plenkové kalhotky, co vypadají jako normální spodní prádlo? Tzn. dají se opakovaně sundat a zase navléknout a člověk s nimi tedy může chodit normálně na wc.
U obou problémů bych přemýšlela, co je za tím, proč to ten člověk dělá. Proč odmítá normální jídlo?
 K_at 


Re: Péče o seniora s demencí 

(2.3.2018 7:48:18)
Asi proto, ze je mimo a nema nahled na situaci? ~d~
 Žžena 


Re: Péče o seniora s demencí 

(2.3.2018 7:54:05)
Ekaterino,
u obou případů to dělá proto, že má pokročilou demenci. Je to v tomto stavu běžné chování.
 kambala pláááckááá 


Re: Péče o seniora s demencí 

(2.3.2018 8:03:24)
přemýšlet proč to dělá??? protože má demenci.~a~
 Ekaterina 


Re: Péče o seniora s demencí 

(2.3.2018 14:07:49)
S lidmi s demencí pracuju už hezkých pár let. A za většinou problémového chování je něco, co když odstraníme, může se problematické chování zmírnit nebo zmizet. Např. člověk s demencí nechce v domově důchodců vykoupat ve sprchovém koutě, odmítá hygienu. Když se tou věcí začne personál zabývat, zjistí, že tento člověk se celý život jen koupal ve vaně, sprcháč je mu cizí, v důsledku demence nerozumí, co se tam s ním bude dít. Takže ho nechají vykoupat ve vaně a je po problému. Podobné to může být s jídlem: zažila jsem třeba, že paní odmítala jídlo, protože spoustu let žila velmi skromně někde na vsi a živila se převážně jen rohlíkama a meltou. V domově důchodců pak normální jídlo setrvale odmítala, protože to "neznala". Když ale personál zjistil něco o jejím životě, nabízel jí k jídlu tu její meltu a pečivo a ona si postupně sem tam dala i něco jiného.
Takže proto zakladatelce doporučuju se na problémy, o kterých píše, podívat trochu podrobněji a zjistit, proč se děje to, co se děje.
 Puma 


Re: Péče o seniora s demencí 

(2.3.2018 14:15:07)
~s~
 iiiiiiiiii 


Re: Péče o seniora s demencí 

(2.3.2018 14:27:30)
Běžné domovy důchodců ale neposkytují služby lidem s výraznějším zdravotním problémem (hluchoslepí, chronicky duševně nemocní, se specializovanou psychiatrickou péčí).

A zažila jsem péči o nemocné seniory v privátní nemocnici, kdy jedna sestřička a jedna sanitářka měly odpoledne na starosti celé oddělení. Stihnout dát všem najíst, napít, přebalit, napolohovat, to určitě nezvládly.
A řešit, proč která stařenka nejí, dávat jí rohlík a meltu místo oběda a riskovat problém s nutriční, do toho by se jim asi nechtělo.

Vidím velký problém v nedostatku zařízení pro staré a demencí trpící lidi. Dost mě teď štve ta mediální kampaň okolo tábora v Letech. Tolik peněz stál jen odkup vepřína, kolik bude stát vybudování dalšího památníku, kolik lidí tam doteď jezdí?
Za to by se několik domů pro nemohoucí seniory pořídilo.


 Cimbur 


Re: Péče o seniora s demencí 

(2.3.2018 14:42:46)
Jedna sestřička a jedna sanitářka odpoledne je normální stav ve většině zařízení dlouhodobé péče. Proč senior nejí se samozřejmě řeší a melta s rohlíkem se nepoužívá jako náhrada plnohodnotné stravy.
Vepřín v Letech bych sem nepletla. Něco jiného je nastavět baráky a něco jiného je zajistit jejich provoz včetně kvalifikovaného personálu.
 iiiiiiiiii 


Re: Péče o seniora s demencí 

(2.3.2018 15:07:51)
"Proč senior nejí se samozřejmě řeší "

Nejí, nepije. Tak dostane infuzi. Je dementní, dezorientovaný a nechápe, proč má do paže zavedenou nějakou hadičku a zkouší s ní manipulovat. Tak se přikurtuje, aby si ji nemohl vytáhnout. Fakt by mě zajímalo, jak ta sestřička se sanitářkou zjišťují, co ten polohluchý a poloslepý demencí postižený stařík chce jíst, na co je zvyklý. Jedna sestřička a jedna sanitářka je standard, to máte pravdu. Ale jak kvalitní péči to zařízení může poskytovat. Nechá se to propočítat? LDN už mají takovou pověst, a bohužel z osobní rodinné zkušenosti to sedí, že je to opravdu čekárna na smrt. Pacient má zdravotní obtíže, domů ho lékaři pustit nechtějí, ale té individuální péče se mu tam nedostane. Ne, že by děvčata zdravotnice nechtěla pacientům pomáhat, ale nemají čas.
 Cimbur 


Re: Péče o seniora s demencí 

(2.3.2018 17:35:09)
To je ovšem o financích. Ty lidi musi někdo zaplatit. Máme pacienty, kteří by mohli mit jednu sestru k sobě celý den, leč nejde to. LDN navic nejsou pobytová zařízení, jak se tu většina lidí domnívá. Rádi a rychle byvhom pacienty pouštěli domů, kdyby je tam někdo chtěl. Pak vznikají finanční problémy kvůli sankcím pojišťoven a kruh se uzavírá.
 Žžena 


Re: Péče o seniora s demencí 

(2.3.2018 7:59:51)
Eri,
těžko radit, to je málo informací.
S plenami: jestli je problém, že je zapomíná používat, je asi na čase převzít to oblíkání plen za něj, nenechat na to "zapomenutí" dojít. Častější problém bývá, že je nechce (ztráta pociti soběstačnosti), tam je to fakt oříšek.
Jídlo: jak probíhá to "nechce normální jídlo"? Nesní ho z talíře, nebo odmítne, když se mu nabídne? Oni maj na jídlo základní odpověď "ne". Normální jídlo nikdy nenabízím, rovnou se "samozřejmým úsměvem" předložím na talíři. Důležitej je vzhled, červená prý podporuje chuť k jídlu, průhledný jídlo blbě vidí...
K mlsání: jedou po sladkým, ve velkým (Alzheimer je energeticky dost náročnej). Něco schovávám, nějaké hřešení beru jako součást životosprávy. Mozek umírá, tak mi úzkostlivý cukrovkářský režim nedává tolik smysl. Mají jen jednu ledničku? My máme jednu pro seniora nedostupnou.
 kambala pláááckááá 


Re: Péče o seniora s demencí 

(2.3.2018 8:05:02)
žženo, máš muj hlubokej obdiv, to bych nedala, psychicky ani fyzicky. hlubokej, vážně~x~
 Eri 2016 


Re: Péče o seniora s demencí 

(2.3.2018 8:30:27)
Moc si vážím vašich odpovědí a rad. Vím, že dávám málo informací a už jsem měla rozepsaný podrobnější příspěvek, ale nakonec jsem jej smazala - chci chránit soukromí pečující osoby. Vím, že sem chodí lidé, kteří ji znají, a chci nechat na ní, jestli si přeje, aby ji případně poznali a o její beznaději věděli.
Jedním z důvodů, proč sem píši, je získání tipů, co nás třeba nenapadlo (třeba zamykání nežádoucího jídla nebo naopak předkládání jídel místo nabízení, díky). Druhým je získání náhledu zvenčí pro pečující osobu, aby respitní či ústavní péči nebrala jako vlastní selhání.
Mockrát děkuji všem.
 Žžena 


Re: Péče o seniora s demencí 

(2.3.2018 9:25:34)
Eri,
já myslím, že dojít k tomu, že člověk využije respitní či ústavní péči a další pomoc, je těžký a chce to svůj čas. Možná, že čas a podpora je vše, co potřebuje... Tohle člověka mění. Má to vývoj, co Ti před rokem přišlo jako "to bych nikdy nezvládla", dnes zvládneš. Někdy si člověk ořijde jak v pasti, že nemá vlastní život, některý dny jsou úplně na ho.no, pak se nadechneš a jedeš dál. A někde na té cestě se to děje. Co nešlo, najednou jde, co sis nedovedla představit, dovedeš realizovat. Když přijde ten čas.
Strašně moc pomáhá mít to s kým sdílet. Mít člověka, co CHÁPE, nesoudí, vyslechne...
 Stará páka 


Re: Péče o seniora s demencí 

(2.3.2018 16:56:10)
Eri, budete mu muset při oblékání pomáhat, sám neví, proč mu dáváte pleny a nikdo mu to nevysvětlí, nepochopí. S jídlem to samé, zkuste ho krmit. On neví, že se má jíst a neví, že má hlad. Starám se o 90. maminku a je to boj. Odmítá jídla, která měla celý život ráda. Teď /poslední rok/ už nejí skoro vůbec a skoro vůbec nepije, léky do ní nikdo nedostane. Samotnou mě udivuje, jak dlouho člověk vydrží s takovým malým mnostvím jídla a pití. Také jsem slyšelo o tom, jaká se péče v LDN a proto ji máme stále doma Ale pomalu na ta zařízení měním názor. Kdyby u takového člověka seděli 24 hodin a 24 hodin mu nabízeli jídlo, tak stejně jíst nebude.
 Drop 


Re: Péče o seniora s demencí 

(2.3.2018 11:18:45)
většinou zabere, když to "nařídí" nějaká autorita, dementní člověk má chování a myšlení dítěte, snaží se bojovat a testovat hranice s blízkými osobami, ale před cizí osobou má respekt, když například někdo přijde v uniformě, tak poslechne na slovo zatímco domácí pečovatelé se o to samé snaží bez šance dlouhou dobu
 karina1 


Re: Péče o seniora s demencí 

(3.3.2018 15:18:13)
Úplně ti rozumím s dementním seniorem, i když moc poradit neumím. Vloni mi zemřel v Brně na červeném kopci (LDN hrůzy) tatínek po mnohočetných mozkových příhodách a těžké demenci. Pleny měl taky, ale muselo se na něho dohlížet a kontrolovat. Hlavně těžce nesl ztrátu soběstačnosti, snažil se jaksi popřít problém s inkontinencí (a ke konci i stolice). Bylo to celkem vše beznadějné. Já si ve svém věku a situaci nemůžu dovolit odejít ze zaměstnání, obávám se, že jiné už bych asi nenašla.
Dřívější generace hlavně žen byly o 10 let dříve v důchodu - tím byla ve společnosti do jisté míry vyřešena i péče o staré lidi nebo malé děti. Bohužel dnešní hnusný trend je takový, že staří už společnosti nic nepřináší a začínají být obrovským neřešeným problémem. Je to i tím, že stárnou a umírají první generace, které už žily samostatně bez rodičů - nejsou zvyklí na generační soužití a solidaritu. Vše má "zařídit stát". Už i já se pomalu smiřuju s tím, že v lepším případě dožiju někde v ústavu na účet "eráru". Děti kvůli práci odešly už dřív dost daleko od domova. Jsme v kontaktu, ale na každodenní soužití už nejsme zvyklí.
To stejné jako s otcem, se teď rýsuje i s mojí maminkou (počínající popletenost). Místa v ústavech a zařízeních nejsou a tak chci rozeslat preventivně žádosti už teď dopředu, i když ten problém ještě není aktuální. Známá mi ale řekla, že bez vědomí maminky to nemůžu stejně udělat (maminka by musela žádost o umístění v zařízení podepsat). Takže jedině čekat na nějakou akutní situaci (úraz, pobyt v nemocnici apod...), potom by snad měla šanci na přednostní umístnění v některém ústavu i bez dlouhého čekání. Ale nevím, jsem celkem zoufalá.
 Eri 2016 


Re: Péče o seniora s demencí 

(5.3.2018 7:04:05)
Ještě jednou díky všem za tipy a názory, za sdílení zkušeností. Čtu i paralelní diskuse a čerpám z vašich rad i tam.
 Konzerva 


Re: Péče o seniora s demencí 

(5.3.2018 15:42:10)
A co se stane, když se bude stravovat nevhodně? Jak mu to ublíží a na jak dlouho? Má cenu tohle řešit?

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.