| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Ke spaní/nespaní malých dětí

 Celkem 31 názorů.
 Kamila B., syn 8,5 měsíce 
  • 

Ke spaní/nespaní malých dětí 

(19.3.2001 15:01:39)
Ahoj rodičové! Rozběhla se tu velká diskuse o spaní dětí, kterou vyvolal Zbyněk. Chtěla jsem se taky "přiživit", protože naše dítě je rovněž upír (jak to Zbyněk výstižně napsal), ale rady jaksi nejsou na skladě. Každý popisuje buď jak jeho dítě dobře spí, nebo jak zase nespí. Ale vysvítá z toho, že to nelze ovlivnit. Je to tak deprimující! Já už jsem úplně na dně. Proto prosím, napište, pokud máte RADU, ne popis Vaší skvělé spací situace. S naším synátorem je to asi takto: Večer kolem 19 hod. usne zcela sám a v pohodě. Vzbudí se kolem 01.00 hod. a má hlad. Nakrmíme ho Hamilonem a zase usne. Probudí se ve 3 - 4 hodiny a už nespí. Je čilý a nechce spát. V poradně na Rodině mi pan doktor radil, abych ho umluvila, aby ještě spal. To je stejné, jako by po mně chtěl, abych naučila lva vegetariánit. Přes den syna nemusím utahat, protože mě utahá sám. Spí ve dne suma-sumárum asi 1 hodinu /za celý den/. Proč sakra nespí celou noc?
 Mirka, Míša 1.rok 
  • 

Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(19.3.2001 22:44:31)
Milá Kamilo,
já vím, že se ti zdá, že tvůj chlapeček spí málo, ale já to spočítala tak na 8 až 9 hodin. To není zase tak špatný. Jestli tomu rozumím, tak máš představu, že dáš dítě v 19 hodin do postýlky a nejdřív v 7. hodin ho vytáhneš. I takové děti jsou, ale případ nás dvou to asi nebude. My to měli naopak- malá sice spala i do 11, ale nešla spát před půlnocí. Začali jsme ji tedy budit v 8. a podařilo se nám docílit toho, že chodí spát mezi 21. až 22hod a už se sama budí v 8. Přes den spí taky max. 1. hodinu. Tak jestli se ti nechce vstávat ve 4. zkus obětovat poklid večera a ukládat malého třeba až po 20. hodině. Nic lepšího nevím. Potom už jen odvar z makovic :-))))))
Mirka
 Kamila, syn 8,5 měsíce 
  • 

Re: Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(20.3.2001 12:33:49)
Milá Mirko,
moc Ti děkuji, že ses mi pokusila pomoci. První radu už jsme zkoušeli, donutili jsme syna nespat, ale efekt nula. Byl vynervovaný, neměl klidné spaní a budil se už kolem půlnoci, pak ve tři a v pět. Opakovalo se to, tak jsme toho nechali. Ale ta druhá možnost je nadějná - jak se prosím vaří ten odvar z makovic, aby to synovi neublížilo? Díky za další radu. Kamila
 Alice, gynekoložka 
  • 

Re: Re: Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(20.3.2001 13:35:12)
Milá paní Kamilo s 8,5 měs. synkem,

nejsem sice pediatr, ale u Vašeho synka bych neviděla problém nespaní. Máte dítě a každé chce pro sebe urvat to nejlepší - a to je většinou na úkor jeho rodičů. Dokážeme-li však (sama jsem se nedávno s tímto problémem potýkala sama) pochopit smysl oběti, dokážeme mnohem lépe snášet veškerá úskalí, která s sebou tak nebo tak každé mateřství (a lhostejno, zda malý spí či nikoliv) nese. Máte dítě, dle Vašich minulých příspěvků soudím, že z něj nadšená nejste, ale situace není opravdu tak strašlivá - jak vypočítala paní Mirka, Váš klučina spí 8 - 9 hodin, což je krása!

Věřím, že ještě pár týdnů to půjde zvládnout, protože pak už starší dítě spí samo celou noc.

Odvar z makovic - paní Mirka to doporučovala jako vtip. Já bych to na Vašem místě opravdu nezkoušela. Přijde mi to stejné, jakobyste dítěti dala hypnotikum. A to byste o zdraví synka zřejmě bála, viďte?

Srdečně Vás zdravím a přeji mnoho pevné vůle a trpělivosti.
Alice.
 Kamila, syn 8,5 měsíce 
  • 

Re: Re: Re: Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(20.3.2001 14:49:10)
Vážená paní gynekoložko Alice!
Ve svém příspěvku jsem prosila, aby mi napsali ti, co mi mohou pomoci radou. Chtěla jsem se vyhnout čtení takových věcí, co jste napsala Vy. Chápu, že to bylo v dobrém úmyslu. Ale jen tím prohlubujete moje utrpení. Nevíte o mně vůbec nic. Nemáte tušení, co už jsem musela svému dítěti obětovat. I kdybych pochopila smysl mých obětí (a ten navíc nikdo nezná), nepomohlo by mi to. Vím, že můj syn spí celkem dobře, ale má potřeba spánku /i před těhotenstvím/ je 12 hodin. Nemohu s tím nic dělat a strašně dlouho jsem se už nevyspala. Jdu z jedné nemoci do druhé, zvracím z migrén, a Vám se zdá, že projevuji málo nadšení z mého syna? To je krutost, zvlášť když nevíte ani další věci, jaký je ve dne, že s ním musím cvičit atd. atd. Nečekala jsem žádná povzbuzení, vím, že rodičovství není hra, ale Vy jste mě velmi ranila.
 Jarka M. dcery 18 a 15 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(20.3.2001 15:20:15)
Vážená paní Kamilo, bihužej jsem nečetla Váš původní dopis, ale pokud se dobře orientuju, máte problém s tím, že Vás vaše děťátko nenechá vyspat tak, jak byste potřebovala, abyste mohla normálně fungovat. Mám už děti velké a řeším poněkud jiné problémy, ale na problém se něvyspáním si pamatuji velice dobře a proto Vám naprosto rozumím. To není lenost, nebo neochota, nebo dokonce nedostatek lásky ke svému miminku. To je pocit naprosté vyčerpanosti. Pamatuju si, jak jsem se ploužila po bytě s jedinou myšlenkou: spát. Podařilo se nám to vyřešit tak, že jsem se alespoň 1 - 2x týdně vyspala. Prostě mě zastoupil manžel. Pravda, v době, kdy už jsem nekojila - vždy od sedmi měsíců věku každé dcery. Šla jsem si prostě lehnout do jiné místnosti a plačící miminko jsem samozřejmě slyšela, ale už ten pocit, že nemusím vstát, stál za to. Pokud to manžel skutečeně nebyl schopen zvládnout, vzbudil mě. Nemáte také nějakou takovou možnost? Požádat manžela, babičku, sestru, kohokoli, komu věříte, aby alespoň jednou týdně převzal noční povinnosti? Věřím, že by Vám to pomohlo a jsem přesvědčená, že každá maminka nespavého děťátka si takový ohled zaslouží. A nebojte se, časem to přejde a Váš denní i noční režim se znormalizuje. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.Jarka
 Alice, gynekoložka 
  • 

Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(20.3.2001 15:39:43)
Uffff... tak to bude řada problémů asi i jinde než jen u dítěte a jeho nespaní, jak to tak zatím mám možnost pozorovat.

Omlouvám se, pokud jsem se Vás, paní Kamilo, dotkla a ranila Vás, ale nebyl to úmysl, což mne myslím také zároveň ospravedlňuje.

Co víc než hodně trpělivosti Vám lze přát?

 lucka, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(20.3.2001 23:21:51)
mila kamila, zrejme ani ja vas nepotesim svojim prispevkom, ale poviem vam, ze nieste jedina, kto ma podobny problem. ani pri jednom z mojich deti som sa nevyspala vyse roka a pol, pri prvom som si po prvy krat do syta oddychla, nech to znie akokolvek zle, ked bol v nemocnici na diazepame a prespal cle dni. nepomohol mi s tym ani manzel, ani svokra, ani nikto iny, bola som na to nespanie sama. takze nebudte zufala a neuchylujte sa k sebalutosti, to vam akurat pohorsi, budte mat pocit, ze dalej uz nevladzete a popritom je vo vas urcite este vela rezerv. musi byt, lebo ste mama. nepestujte si v sebe pocit, ze uz nemozete dalej, urcite este mozete...mimochodom, moje deti su 5 a 4 rocne a doteraz toho vela nenaspia.takze, s chutou do toho!
 Marie + Kristýnka 6m 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(21.3.2001 1:08:21)
Ahoj, Kamilo.
Jak už jsem psala před několika dny, moje dcera je pohodářka, ale před pár měsíci - než se nám ustálil stávající režim - jsme to řešili asi takhle. K večernímu jídlu dostala ještě 20 - 40 ml čaje HIPP - maminčino pohlazení ke zklidnění (nestudovala jsem, jaké jsou tam byliny, ale myslím, že meduňka, ta je hodně účinná), malá se pak opravdu zklidnila, a když už nespala, tak aspoň neřádila. Taky jsme jí do večerního jídla přidávali SAB simplex proti prdíkům. Je možné, že má váš malý pocit plného bříška, malá to měla taky, což jsme tedy kapkami vyřešili (jsou prý neškodné, protože se neresorbují - nevstřebávají, prostě jenom projdou tělem).
Teď jsme našemu svištíkovi koupili do postýlky kamarádku - takovou froté opici, přes den jsem vysvětlovala, že je to kamarádka a večer jsem ji přikryla společně s dcerou, že se jako o ní musí starat. Dopadlo to tak, že se přestala odkopávat, protože si zřejmě myslí, že když se odkope, bude zima i opici (moje dedukce - možná hloupá). V noci se malá taky občas probudí, chvíli si hraje s opicí a pak zase usne.
Možná, že jsem Vám moc nepomohla, ale takhle jsme řešili naše problémy (které ovšem jsou proti vašim jako nic).
Moc vás oba zdravím a přeji jen trpělivost, té potřebujete vrchovatou dávku.
Marie
 Mirka, Míša 1. rok 
  • 

Re: Re: Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(20.3.2001 22:17:27)
Milá Kamilo,
je mi moc líto, že u vás naš pokus nevyšel.
Za tím odvarem byl smějící se ksichtík a bylo to opravdu myšleno jako vtip. Když nám bylo nejhůř, když malá prořvala tři, čtyři hodiny (byla unavená a chtěla spát, ale nešlo to tak křičela a tím se budila), když jsme měli s manželem už plné zuby ukolébavek, básniček, houpání a chození po pokoji a byli jsme na pokraji výbuchu vzteku, tak jeden z nás pronesl "Bež uvařit ty makovice". Napětí se uvolnilo, my se zasmáli a pokračovali v uspávání dál. Stejně jako když jsem přišla z pokojíku a miminko spalo a manžel se mě ptal jak jsem to udělala, tak jsem mu odpověděla "Přidusila jsem ji polštářem". Tento lehce ironický humor u nás prostě funguje.
Je mi líto, nic jiného poradit neumím. Doufej, snad bude líp. A snad už brzy.
Pevné zdraví i nervy přeje Mirka
 Marcela s Vandou 10 měs. 
  • 

Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(21.3.2001 7:33:06)
Ahoj Kamčo,
my sice máme se spaním vcelku kladné zkušenosti, ale občas se také povede a máme vyspáno brzy apod.
Když jde tvůj malý spát v 19.00 - je už úplně na odpadnutí a déle by nevydržel? Víš, jako posunout mu večerní usínání na pozdějc, možná by spal déle ráno. I když je mi jasné že večer už počítáš minuty aby bylo sedm, co?
A když ráno vstanete už brzy - nám se občas povede si prostě ustlat v pokojíčku na podlaze, zavřít dveře, aby malá nemohla pochodovat po bytě a nechat jí hrát si a řádit. Sice u toho nespíš, ale už jen to ležení se zavřenýma očima (většinou) je bezva.
A poslední nápad je chodit spát s malým přes den, pokud tedy spí alespoň trošku...

Případně opravdu využij taťku nebo někoho...

Přidušení polštářem a odvar z makovic je fakt bezva :-)) tenhle typ humoru je mi blízký a občas v nouzi používáme podobné řeči :) člověk se alespoň zasměje...
 Majka, 2 děti 14 a 17 
  • 

Re: Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(21.3.2001 11:56:45)
Ahoj maminy, mám už děti dávno odrostlé neduhům, které tady popisujete. Jelikož ale uvažuju o dalším miminku, pročítala jsem si tady ten Váš diskuzní klub. Vrátila jsem se do doby, kdy jsem také řešila tyto problémy. Moc dobře si pamatuju probděné noci, naprosté vyčerpání, kdy jsem měla pocit, že nepřežiju příští minutu a měla jsem přitom před sebou celodenní kolotoč a s nějvětší pravděpodobností další probděnou noc. Pamatuju si problémy s jídlem, starší také nepila mléko velice brzy, mladší do roka kromě mléka nepozřela nic jiného. Holky, nezoufejte! Všechno jednou přejde. A když si myslíte, že je toho na vás moc, buďte zdravě sobecké. Zapojte manžely, babičky a odražte si. Každá mamina to potřebuje. Mít mimčo je práce na 24 hodin denně a pokud vaše okolí nemá pochopení, musíte si je vydobýt.
A na závěr jedna dobře míněná rada co se týká jídla. Pokud vaše odrostlejší děťátko /nemyslím miminko/ nechce papat, nenuťte ho, nerozčilujte se, neproste, nepřipravujte mu hned něco jiného. Ať prostě nejí. Řídila jsem se heslem, že nad plným talířem ještě nikdo hlady neumřel.
Co se týká spaní, vydržte to, až jim bude 15 a víc nebudete spát znovu - z jiného důvodu. Budete čekat, až uslyšíte klíč v zámku a ujistíte se, že Vám Váš drobeček dorazil z diskotéky bez újmy na zdraví. Přeji Vám všem hodně síly a trpělivosti a doufám , že za nějaký čas budu řešit stejné problémy, jaké řešíte vy a budu si o tom s vámi povídat. Mějte se všechny hezky, děťátka ať vám rostou a prospívají a udržujte, prosím, toto diskuzní fórum. Je to super, že si múžete takhle sdělovat své obavy, zkušenosti a různé fígle. Čau MAjka
 Monika,Evicka 11.r,Michele 5 tyzdnov 
  • 

Re: Re: Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(22.3.2001 11:00:30)
Mile maminky!!!!
U nas je problem so zaspavanim iba vecer.
Maly cely den prespi,ale vecer od siedmej do desiatej je proste hore,a uspat ho mozeme iba chodenim,alebo kojenim.
Sama by som to asi nezvladla,ale mam super manzele,s ktoram sme sa dohodli,ze tri krat za tyzden,sa odvedy ako sa vrati z prace ,stara o maleho on.
Ja mam cas na fitnes,nakupy,posedenie u kamaratky,alebo si idem na par hodin zdriemnut.
Je to naozaj super pomoc...
Maly nastastie v noci spi pekne,az do 8,9 hodiny,s dvomi kojeniami.
Drzim vam vsetkym palce a prajem vela kludnych noci!!!!!
 Petra(28), Vojta 10měsíců 
  • 

Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(21.3.2001 10:05:53)
Ahoj Kamilo,

nevím jak dlouho Tvůj problém trvá. U nás proběhlo několik období:
0-3 měsíce, to jsem si myslela, že vůbec nemáme dítě. Jenom spal, jedl, spal, kakal, spal. Dokonalý medvěd. Prospal asi 16-18 hodin, z toho v noci 10 (kromě kojení)
4-6 měsíců: to už začalo být zajímavější, ale se spaním pořád ještě pohoda. Usínal okolo 9večer, potom si dal mezi 2 - 4 hodinou ráno něco malého k snědku a pobrukoval si. Nespala jsem, ale ležela se zavřenýma očima. A potom vydržel až tak do 7 hodin. Manžel vstával v 6 no a já už byla na nohou.
7-9 měsícu: katastrofa. Najednou mu stačilo jen 10!!! hodin spánku, z toho spal 4 hodiny od 11 - 15 hodin a v noci byl každou hodinu vzůru a plakal, plakal, plakal ( mezi námi - řval - ). Byly jsme s manželem bezradní. Manžel spal ve vedlejším pokoji, aby aspoň on byl v práci fit. Ale moc toho nenaspal. No a potom jsme úplně náhodou jeli na měsíc na hory. Za týden jsme měli nového Vojtíška. V noci spí 10! hodin (budí se třeba i 2x za noc, ale za chvilku znova usne. Měla jsme strach, že až se vrátíme domu, že bude všechno při starém, ale nestalo se tak. Je pravdou, že na hory teď jezdíme každý víkend a jsme hodně na vzduchu. Já mám zato, že je to tou změnou.
Vím, že jsem ti moc nepomohla a nemusí se Ti naskytnou příležitost někam odjet, ale zkus ho více unavit a dát ho spát až okolo 21h., ale osobně si myslím, že se to upraví samo. Zkusím ještě jednu radu, i když jsem osobně byla proti, ale když už nic nepomáhalo, tak jsme ho vzali k sobě do postele. Sice neusnul, ale aspoň se sklidnil.

Kamilo, přeji hodně úspěchu a věř, všechno bude dobré.

Ahoj Petra
 Kamila, syn 8,5 měsíce 
  • 

Všem rádkyním proti dětské nespavosti 

(22.3.2001 11:12:53)
Milé dámy,
všem Vám moc děkuji za Vaše povzbuzování i rady. Abych tu neblokovala moc místa, řeknu jen každé z Vás pár slov:
Majko s velkými dětmi - jste pro mne povzbuzením, že člověk na zlé věci zapomene. Pokud budete mít to mimi, tak přeju, ať je hodňoučké.
Petro s Vojtíkem - moje nevyspání trvá od 5. týdne těhotenství, takže už rok a čtvrt. Měla jsem v těhotenství v noci křeče, které trvaly až do porodu. Příčinu se nepodařilo zjistit. Ale ty hory, to je báječný nápad! Máme tam babičku, tak vyrazíme co nejdřív. Do postele malého brát nemůžu, protože to nesnáší. Zkrátka není tulivý, ale řádivý. Ale díky moc.
Marcelo s Vandičkou - ty holčičky jsou nějak hodné. Náš kluk sám nechce být ani chvilku, hrát si vydrží asi minutu. Ale i Vám díky.
Mirko s Míšou - omlouvám se, že jsem nepochopila vtip, ale to dokládá, jak už jsem na dně. Ale mám novou naději - o víkendu se mění čas, to by nám mělo prospět.
MUDr. Alice - malinko se mýlíte. Všechny mé zdravotní problémy pochází z nevyspání. Mám to lékařsky potvrzeno. Až se vyspím, budu zase energická a zdravá, jako dřív. Ale snad se to chýlí ke konci, dnes se synek vzbudil ve 3.10, najedl, a spal až do 6.00! To je krása.
Lucie s 2 dětmi - nejsem lítostivá, pořád bojuju a hledám řešení. Děkuji i Vám.
Marie s Kristýnkou - Sab simplex používáme od narození, syn totiž 6 měsíců velmi zvracel. Zvířátka do postele nechce. On je asi ještě dost pozadu za Vaší dcerkou, hračky pro něj ještě nic neznamenají. Ale jednou možná .... Díky.
Jarko s velkými dcerami - moc díky za povzbuzení. Můj muž se se mnou střídá a o víkendech dělá skoro všechno, abych si odpočinula. Jen díky němu ještě žiju. Když je nejhůř, jedu se vyspat k mamince. Ale dnes mi zasvitla naděje, jak jsem napsala paní Alici.
Zdravím Vás všechny a děkuju! Kamila
 Alice, gynekoložka 
  • 

Re: Všem rádkyním proti dětské nespavosti 

(22.3.2001 16:09:42)
Paní Kamilo, držím Vám pěsti!

A.
 Blanka, 2 deti 2,7 
  • 

Re: Všem rádkyním proti dětské nespavosti 

(22.3.2001 23:01:53)
Mila Kamilo,
omlouvam se zato, ze pisu bez hacek a carek, ale nemam prave po ruce ceskou klavesnici. Moc dobre te chapu, ja jsem na tom byla uplne stejne, trvalo to od narozeni do 20 mesicu. V te dobe jsem byla snad uz podvyzivena, zaludecni problemy, psychicky na dne. Moje matka mi sjednala nakonec termin u jedne lecitelky - pokud na ne neveris, ja na tom jsem stejne, cele mi to pripadalo jako komedie, ale rikala jsem si, ze horsi uz to byt nemuze, dala mi sebou asi troje kapky, rikala, ze je to na bazi homeopatik, uz si ale presne nepamatuju, co rto bylo, je to prece jenom skoro 6 let. Pravda je, ze to pomohlo, nebo preslo samo ? Nevim, ale od te doby spi tak dobre, ze vedle nej muzu v noci klidne strilet. Nekde jsem cetla i o homeopatickych lecich, ktere se daji koupit v lekarne - nebo jsou na predpis - nevim. Kazdopadne bych asi na tvem miste zkusila nejakou lekarskou pomoc - pro oba a nenech se odratit tim -mila pani - to jednou prejde samo. Asi jo , ale kdo to ma vydrzet
 Petra(28), Vojta 10měsíců 
  • 

Re: Všem rádkyním proti dětské nespavosti 

(23.3.2001 12:13:57)
Ahoj Kamilo,

Zrovna dnes jsem si na Tebe vzpoměla. Asi nám rostou zoubky a řveme, nespíme a nespíme. Když jsem si přečetla, že Tvůj problém trvá od 5. týdnu těhotenství, tak to tedy klobouk dolů. Připadám si až trapně, že jsem se pokoušela Ti radit. Je pravdou, že náš Vojta je hodně mazlivý a hravý. Leporelo, kousací kolečka a je po pláči a na to, aby mohl s námi do postele se jenom třese. ( jak ho to potom budem odnaučovat, to nevím ).
Kamilo věř, že se to upraví a doufej, že pokud Tě takhle zlobil v ranném dětství v pubertě nebude žádný problém. ( Jako vtip dobrý, co) Měj se moc fajn a dej vědět.

Ahoj Petra a Vojtíšek

PS: Kdybyste chtěli do Krkonoš, mám kontakt na levnou a útulnou chatu u Rokytnice.
 Kamila, syn 8a3/4 měsíce 
  • 

Pro Petru s Vojtíkem 

(26.3.2001 15:35:15)
Milá Petro,
vůbec se nemusíš stydět, žes mi radila. Vždyť kvůli tomu jsem sem napsala! Taky jsem dřív věřila, že když je něco těžké na začátku, později to zase bude lehčí (puberta), ale zkušenost mi ukázala, že to není pravidlem. Pokud budeš chtít, můžeme se podporovat mezi sebou, napsala jsem do záhlaví svůj e-mail. Krkonoše jsou pro nás hodně z ruky, ale děkuji moc za nabídku. Opravdu se někdy cítím dost mizerně, protože málokdo pochopí, o co jde (až když mého syna pozná). Ale ta diskuse tady mě trochu pozvedla. Kamila
 Martina, Andulka 15m 
  • 

Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(27.3.2001 12:24:51)
Milá Kamilo,

Váš příspěvek mě vyburcoval k tomu, abych otevřela Velkou knihu o matce a dítěti a nalistovala takový ten pěkný graf s vyznačenými hodinami, kdy má dítě příslušného věku spát. Když jsem to propočítala, tak jsme s naší holčičkou v průměru dosahovali tak 70 % uvedených hodnot :-)

Nejde-li hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře. Se spaním, resp. nespaním malých dětí se toho dá udělat – pominu-li drastičtější způsoby nápravy – velice málo. Bude asi spíše na Vás, abyste se naučila využívat každou volnou chvilku, byť by šlo i jen o pár minut, k nějaké formě relaxace a osvěžení. Chytré hlavy, které zároveň mají blízko k realitě všedního dne, doporučují jít spát alespoň dvakrát týdně o hodinu dříve.

Tady jsem chtěla původně skončit, ale nakonec jsem si přece jenom vzpomněla na jednu vlastní zkušenost. Holčička je zimňátko a od narození spala přes den – pěkně zakutaná ve fusaku na balkóně nebo na procházce – docela dobře. Jakmile přišlo jaro a fusak jsme uložili, nastaly potíže – kočárek jí byl najednou nezvykle velký. Podobný problém se opakoval asi v půl roce, kdy jsme na noc přešli z malého košíku na velkou dětskou postýlku. Léto bylo v tomto směru k nepřežití a situace se stabilizovala až s podzimními plískanicemi, kdy opět přišel na řadu fusak. Dosud přes den nejradši spí v korbičce z hlubokého kočárku, která je jí už zjevně malá, ale asi jí připomíná příjemné chvíle z pobytu v bříšku.

Trochu mi pomohla jedna pomůcka – cestovní polštářek, který se jinak dává dětem okolo krku do autosedačky. Ušila jsem jej z příjemné látky podle návodu v dětské Burdě, středovou část o pár centimetrů prodloužila a dítěti jej nedávám samozřejmě okolo krku, ale okolo hlavy. Usínání je o něco málo snadnější.

Na rozdíl od ostatních tedy blahořečím současnému nezvykle chladnému „fusakovému“ počasí, ale s nastávajícím jarem mě zase obestírají mrákoty. Chystáme se na spaní v teplých dnech koupit dětskou houpací síť s bezpečnostními popruhy od firmy Siesta – máte s ní někdo nějaké zkušenosti?

Kamilu i ostatní vysílené rodiče srdečně zdraví

Martina
 Kamila, syn 8a3/4měsíce 
  • 

Pro Martinu s Andulkou 

(27.3.2001 12:53:29)
Milá paní Martino,
je mi líto, že na oplátku nemůžu přispět radou já Vám, protože o houpací síti s bezpečnostními popruhy slyším poprvé. Knihu, kterou používáte, máme taky. Nikdy nám bohužel k ničemu nebyla. Ani v době těhotenství. Je to zkrátka o průměrné matce a průměrném dítěti. To je asi málokdo. Podle reakcí tady spí někomu dítě 12 hodin v kuse, a někomu (jako nám) jen 8. Rada, abych chodila dřív spát, mi přijde legrační (nechci Vás ale rozhodně urazit, já si všech rad MOC cením). Chodím totiž spát ihned po uložení syna. Taky jsem ihned "tuhá".
Nadměrný prostor taky není problém mého syna, protože on ho miluje. Čím víc místa, tím líp. Nechce ležet ani s námi v posteli. Tohle má určitě po mně. Chová se tak totiž úplně od narození. Polštářek mu pochopitelně taky vadí, protože mu ubírá "jeho" prostor. Holt, každé mimčo je jiné. Kéž Vám Andulka spinká i ve větších prostorech, přeje Kamila
 Martina, Andulka 15m 
  • 

Houpací síť 

(29.3.2001 22:22:18)
Kamilo,

pokud byste chtěla nahlédnout, tak bližší informace najdete na www.lasiesta.cz v rubrice Lehátka - Lehátka dětská.

Martina
 Jana* 
  • 

Re: Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(30.3.2001 6:35:44)
Milá Martino,

děkuji za podnět, díval jsem se na stránky firmy Siesta a moc se mi líbily. Jen jsem čekala více informací jako :
... spaní v síti je zdravé, přirozené
... ležet na rovném a tvrdém není přirozené
... národy, které takto dodnes spí nemají problémy se zádama
... a podobné.
Máte vy více informací ? Nemáte obavu z toho, že vaše miminko bude spát ve špatné poloze ?

Předem děkuji. Jana*
 Martina, Andulka 15m 
  • 

Re: Re: Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(31.3.2001 23:38:10)
Milá Jano s hvězdičkou,

to bych taky ráda věděla. Houpací síť pro spánek doporučuje Jiřina Prekopová ve své knize Když dítě nechce spát (nakladatelství Portál). Zabývá se zde především psychologickými přínosy, krátce zmiňuje i tuto tradici u přírodních národů, ale nejsem si jistá, zda rozebírá i zdravotní stránku věci – knihu jsem četla už před rokem.

Takže ví někdo více?

Martina
 Lída, syn 23m 
  • 

Re: Ke spaní/nespaní malých dětí/ houpací sítě 

(10.4.2001 13:43:36)
Třeba najdete něco, co by šlo využít na www.volny.cz/mikolsite. Výrobky nabízí i např. hypermarkety Globus.
Lída
 Mirka, syn 9 let 
  • 

Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(27.3.2001 17:27:08)
Tak přesně tohle jsem měla doma a jediné východisko bylo: BABIČKA!!!! Tučně, podtrženo a s mnoha vykřičníky. Tedy u nás to nebyla babička, ale spolužačky mojí prababičky na chalupě - tedy jakési adoptivní prababičky, které, na rozdíl od členů rodiny, plnily ochotně svoji přírodou jim přidělenou funkci. Seděly na zápraží, hleděly na kozu a na potok, a drndaly kočárkem. Dítě si povídalo, ony taky, každý o něčem jiném, ale to jim bylo jedno, dítěti také, a já sladce spala. Vůbec jim, na rozdíl od Frantových zaměstnaných ( a tedy naprosto nepoužítelných) babiček, nenapadlo, že by měly zkontrolovat, jestli jsem uklidila a vyprala, když už si jednou za měsíc půjčily na hodinu kočárek. Byly šťastné, že jsou na čerstvém vzduchu, že mají důvod si splknout, a já vzpomínala na svoji 10 let mrtvou babičku, jak mi ještě dlouho po své smrti dokázala svojí jedinečnou povahou zpříjemnit mateřskou dovolenou s notoricky nespavým dítětem. Doma čekaly kamarádky, obě se stejně starým dítětem, obě s podobným problémem, a s oběma jsem vyrážela do parku. Kočárky se postavily, maminky si splkly, a pokud to šlo, tak se dohodlo, která si na hodinku "dáchne", než se zase kočárky oddělí a dotlačí domů ke špinavým plínkám a naštvaným nevyspalým manželům. Nic jiného jsem nevymyslela, ale střídačkový systém fungoval celkem slušně - určitě jsou v okolí další maminky - i když jim dítě nelze svěřit úplně, lze aspoň sednout a vypnout a nevnímat...
 Ivana, Lenka 19m. 
  • 

Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(30.3.2001 9:51:57)
Dítě a spánek.
Zajímá mě diskuse o dítěti a jeho potřebách spánku a hlavně buzení se v noci. Dcera (19. m.) se od narození budí v 1-2-3 hod. intervalech. Dříve až 7x za noc, nyní 1-3x, k ránu po hodině. Vždy se při probuzení dožaduje nakojení a když jí dám napít, usne (pokud nemá zrovna problémy se zuby ..) za 1-2 minuty. Pokud bych jí nedala napít, nepomuže žádné hlazení, chování, konejšení. V noci v tom polospánku nereaguje na nic jiného než na prso. Když jí rostly zuby nebo měla rýmu, taky jí to sání pomáhalo překonat nejhorší chvíle, pak to bylo i 30-45 minut dudlání, ale hlavně že nebrečela, ani jsme nemuseli v noci nějak „šaškovat“ a vymýšlet jak ji uklidnit.
Slyšela jsem, že i některé nekojené děti se v noci často budí a pak trvá dost dlouho (třeba i hodinu) než je nějak maminka uklidní (flaška, chování .. někdy prý nepomáhá nic). Tak proto jsem zvolila neustálé kojení (ve dne i v noci) i když se to nedoporučuje. Připadá mi to pro dceru tak lepší (samozřejmě pro mě to byl záhul ale teď jsem si už částečně zvykla). Právě proto, že se v noci vždycky a hlavně k ránu napije, tak spí dál a o to déle. Takže spí (sice přerušovaně. ale docela vcelku), od cca 20:00 do 7:00-8:00 hod ráno. Přes den tak 1-2 hod kolem poledne. Takže zatím to vypadá, že s takovou budeme kojit asi do patnácti let ...
Má někdo zkušenosti s tím, že by se kojené dítě samo přestalo dožadovat kojení v noci a spalo celou noc, aniž by chtělo prso? Zatím jsem do 2 let rozhodnutá kojit, ale pak chceme další děťátko a nevím, jak to půjde krmit oba strávníky (i když i tak se to prý dá řešit radil lékař). Myslím, že kojení a mateřské mléko má hodně předností, pro které chci pokračovat.
 Kristýna 
  • 

Re: Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(30.3.2001 10:08:50)
Milá Ivanko, taky jsem byla rozhodnutá kojit aspoň do dvou let, dokonce se mi to podařilo přetáhnout ještě asi o dva měsíce. Ale protože moje dcera se v noci ráda budila na kojení a já už jsem z toho byla dost unavená (jako miminko se budila v noci neustále), jakmile začala chápat (což už by Tvoje Lenka pomalu mohla), noční kojení jsem stimulovala. Přes den se napít mohla samozřejmě kdykoliv, večer před spaním dostala kašičku + kojení a velmi srozumitelně jsem jí vysvětlila, že teď mlíčko vypila a bude zase až ráno. Nešlo to hned, ale pokud večer usnula kolem 19,30 a ve 22,30 chtěla kojit, opravdu si dala říct, když jsem jí řekla: "Teď ještě ne, mlíčko teď není, zkusíme to za chvilku." Většinou znovu zabrala a probudila se třeba dlouho po půlnoci. Nakojila jsem ji, ale časem a velmi zvolna(!) se mi podařilo docílit toho, že spala od těch 19,30 třeba do 6,00. Myslím, že jsem s tím začala právě někdy kolem roku a půl a během 3-4 měsíců se to srovnalo. Je ovšem pravda, že v noci ještě mívala dudlík. Jedné mojí kamarádce se tahle taktika taky osvědčila. Držím palce, aby se četnost nočních buzení snížila! Ahoj Kristýna
 Sona, syn Davidek 7 mesicu a jeden tyden 
  • 

Re: Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(1.4.2001 9:28:44)
Mila Ivano,
ja jsem od narozeni sveho syna praktikovala radu [uvedenou v knize Velka kniha o matce a diteti]
v noci na dite nemluvit a chovat se tise a ackoliv je treba dite prebalit, vsechno delat "v nocnim stylu".
Velmi se mi to vyplatilo, protoze syn rychle pochopil, ze kdyz je tma neni zadne hrani a maminka se mu nevenuje jako kdyz je svetlo.
Take rutina pri ukladani do postykly je stejna od narozeni. I kdyz je to nekdy znacne vysilujici, clovek musi vytrvat, aby pozdeji sklidil nejake vysledky.
A vysledek je, ze muj syn spi celou noc od sesti mesicu.
Musim rict, ze asi tak jednou za tyden ho vzbudi kakani okolo ctvrte nebo treti hodiny. Ale hned po prebaleni [taky to okamzite vyuzije a ja ho i nakojim] ho polozim do postylky a necham ho at spi nebo ne. A on, protoze je zvykly, ze v noci neobdrzi pozornost, si tam chvilku brouka a zpiva a nakonec usne.
Vim, ze vsechny deti nereaguji stejne, a nektere se proste budi casteji i z ruznych jinych duvodu. Ale rutina a "nocni styl" urcite pozitivne ovlivni zvyky kazdeho detatka.

Preju hodne energie
 Darja, půlroční Veronika 
  • 

Re: Re: Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(2.4.2001 11:16:25)
Milá Ivano, mám podobné zkušenosti, jako v předchozím příspěvku. Já ale měla to štěstí, že se dcera naučila spát v noci hned po příchodu z porodnice domů. Jakmile byla úplná tma a klid a na přebalování i kojení sloužilo pouze noční světýlko, spala už ve dvou měsících i šest až sedm hodin. Od tří měsíců spala okolo 8 hodin a dnes už 12 hodin. Jsem ta šťastlivkyně, která se i s malým dítětem skvěle vyspí. Mám ale taky zkušenbost, že malá nechtěla usnout. Pak jsem jí zkusila dát napít a asi tři večery, když už nezabíralo vůbec nic, jsem jí nechala vybrečet. No a od té doby usíná ihned po dolehnutí do postýlky. Ověřili jsme si, že není dobré nějak rušně a aktivně reagovat na její pláč. Nošení po pokoji a přílišná pozornost ji pouze rozptylovaly a usnutí bylo v nedohlednu. Máme stále stejný rituál před spaním. Vykoupat, namazat mlíčkem, do pyžamka, dostane mlíčko a po položení do postýlky usíná. I teď, když rostly zoubky se občas v noci probudila s pláčem, ale dudlíček to zpravil. Takže přeju hodně štěstí. Ono se to vyrovná. Kamarádka, která má stejně staré dítě a až do nedávna plně kojila se v noci dodnes nevyspí déle než 4 hodiny v kuse. Asi je to hrozně individuální.
 Eva,15-ti letá dcera 
  • 

Re: Re: Ke spaní/nespaní malých dětí 

(20.4.2001 15:38:49)
Před 15 lety jsem porodila mojí dcerušku. Večer vůbec nejevila známky únavy. Usínala kolem desáté a do rána se budila zhruba po 1-2 hodinách a chtěla kojit. Poté zase na chvíli usnula. Tehdy mi doktorka řekla, že se to zlomí v roce nebo ve třech letech. A měla pravdu. Bohužel to bylo až ve třech letech! Dnes na to už jenom vzpomínám. Dcera toho nikdy moc nenaspala! Dnes je jí 15 let a chodí spát ve 23 hodin (dříve neusne) a o víkendu chodí kolem třetí hodiny ráno. Dopoledne potom spí asi do 10 hodin(samozřejmě pouze o víkendu). Ve škole je v pohodě.
Myslím, že všechny maminky to vydrží a jednou si to budete vyprávět.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.