| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Jídlo jako náboženství

 Celkem 313 názorů.
 Z+2 


Téma: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 20:22:16)
Proč lidi tak moc prožívají co ostatní jedí? O dětech ani nemluvím. Proč tolik lidí tak řeší vegetariány případně "kvalitu" jídla okolí a mají na ní tak vyhraněný názor. Vyloženě mi chybí tolerance a to už od výroků, které některé potraviny považují za .... To mi přijde vyloženě urážlivé k těm co je jedí. Přitom něco jako správné jídlo neexistuje a je tisíce cest, které jsou víceméně správné a není prakticky nic co by v rozumném množství opravdu škodilo. Proč je potřeba svojí cestu, tak fundamentálně prosazovat?
 Kukurice29+3. 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 20:27:20)
Protože lidé odsuzují všeobecně všechno? Jak děti vychovávat, jak se oblékat, co pít, co nepit, co kouřit, jak se kdo léčí, jaké má vlasy, auto, vztahy.....
 Černá kronika 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 20:32:06)
Protože lidi uznávají většinou jen ten svůj důvod nebo způsob. No jo, žít a nechat žít, asi tak.
 stormer 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 20:36:45)
"..,něco jako správné jídlo neexistuje..."
Nesouhlasím.
A některá jídla "sračky" prostě jsou. Není to ale vina lidí, kteří je kupují a jedí. Vina je na straně výrobců a prodejců těchto "potravin".

 Tragika 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 20:41:36)
Stormer, myslíš, že by sračkojídlo někdo vyráběl, kdyby ho nikdo nekupoval? ~e~
 stormer 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 20:48:41)
Ne, chci tím říct, že spousta lidí ani neví, že si "sračkojídlo" kupují. A tvrdit, že si měli přečíst etiketu - no ano, měli, ale je to alibismus. Jed by taky nikdo nemohl prodávat jako jídlo s tím, že si kupující přece měl přečíst složení... ( ~e~ )
 Z+2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 20:56:59)
A přesně o tomhle přístupu píšu. Co tě na tom, tak fascinuje? Žádné jídlo co se u nás prodává není nebezpečné. Máme velmi dobrou kontrolu.
 margotka78 alias shit-roller 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 21:04:00)
v malém množství možná ne. Ale když to budeš konzumovat často, na zdraví se to projeví. Třeba palmový tuk je velmi nebezpečný, Ale i levný, takže se cpe všude. Kromě nutely ( ta ho má 40%) se na něm smaží brambůrky ale i v restauracích jídlo a dokonce se dává do novorozeneckých umělých mlék..
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 21:24:20)
a v čem konkrétně je palmový tuk nebezpečný?
 stormer 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 21:37:07)
Jen tak z rychlíku:
http://www.studentpoint.cz/279-gourmet-hell/12969-skryta-hrozba-jmenem-palmovy-tuk#.VY2oWhvtmko

Nebo ještě lepší:
https://www.stream.cz/adost/775252-palmovy-olej-dobre-utajeny-zabijak
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 21:56:31)
nemám možnost si teď pustit zvuk, jestli tomu dobře rozumím, tak to škodí přírodě (orangutani), dejme tomu, to je blbý, ale jak to škodí lidem?

 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 23:34:41)
Kudlo, ano, skodi to orangutanum, proto se tomu....a jinemu, vyhybam, ale nepotrebuju byt napominana ponekud utocnym a nesmyslnym zousobem uz preventivne, co kdyby me to nahodou napadlo.

Ten argument je opravdu silny a ja ho plne respektuju, ovsem podavan timto zpusobem se zcela jiste miji ucinkem.


Je myslim vhodnejsi pozadat blizni, aby se tomu vyhnuli a neubirali zivotni prostor rozkosnym orangutanim miminkum, na to ja treba slysim, nez je napadnout, ze se laduji hnusy.
Navic ladovani se nekterymi udajnymi hnusy je ekologictejsi, nez z kravy pouzit jen tu kvalitni cast na steaky, takze kvuli takovemu kvalitohonici je nutne ty kravy, nebo spise byky, zabit dva a pestovani hoveziho je velmi neekologicka zalezitost. Prosluly argentinsky byk taky napacha pekne skody, nez se ocitne na taliri.

Takze nez resit hnusy, nejdriv si overim cely rozsah sveho tvrzeni.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 23:38:32)
Grainne, přesně ~R^
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 23:49:56)
Jentak, no po pravde by tohle meli vedet spis rodice, ale dobra, tohle beru jako argument a myslim, ze cokokiv s takovymi dopady na prirodu clovek muze nahradit jinym vhodnym zdrojem, nebo omezit na nezbytne minimum, to tu ovsem nikdo nepopira.

Jen at me nekdo nestrasi jedy v jidle, neargumentuje jidlem jako hnusem a netvari se,jako spasa lidstva. Vetsinu tech veci delam taky, ale nepotrebuju k tomu prohlaseni podobneho druhu.

Me vadily klecove chovy slepic uz pradavno a uz tehdy jsem shanela radeji domaci vajicka.
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 23:52:17)
Jokože cože? Tak to by mě dost vytočilo, pokud by mé dítě někdo konfrontoval se zabitými orangutaními miminky s poukazem na to, že je to kvůli nutelle. Dítě nejí nic jiného než co mu rodič dovolí.

Označování určitých jídel za sračky není běžná reálná komunikace, to se děje na internetu.

A musím říct, že stran stravování je v Čechách snad větší negramotnost než v čemkoliv jiném a hlavně, žere se 5x tolik než je třeba.
Samozřejmě, že sem tam nikoho nic nezabije, nicméně pokud v dětství rozjedeš fast food, čokolády, chřupavý rohlíčky a párečky v nich, těžko to setřásáš.





 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 23:56:34)
Takováto informace je přes čáru, minimálně měli být seznámeni rodiče s tím, kteří aktivisté, proč a jak informace podají. To je jako když pustěj deváťákům "Němý výkřik".
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:38:27)
to s těma plantážema a opicema beru, ale argumentovalo se tím, že je to zdraví škodlivý, a to tam furt nevidím.
 Z+2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 21:26:20)
Čemu vadí zrovna palmový tuk? Na zdraví se projeví vše co člověk udělá a neudělá. Jídlo samozřejmě také, ale žádná společnost nikdy v historii nejedla zdravěji a bezpečněji. Kromě naprostých extrémů je jídlo jen maginární součástí zdraví jednotlivce.
 withep 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 10:04:45)
"žádná společnost nikdy v historii nejedla zdravěji a bezpečněji. Kromě naprostých extrémů je jídlo jen maginární součástí zdraví jednotlivce."

Kdybys tato tvrzení uvodil slovy "Myslím si,...", měl bys samozřejmě pravdu. Já si myslím, že naši předkové (zejména ti z venkova), pokud zrovna nebyl hladomor nebo to nebyli ti nejchudší z chudších ani nejbohatší z bohatých, jedli zdravěji než my. Váha jídla ve zdraví jednotlivce se nejlépe ukazuje tam, kde změna jídelníčku vyléčila potíže, se kterými si moderní medicína nevěděla rady. Ale ty potíže jsou často tak běžné, že je ani nepovažujeme za deficit ve zdraví - únava, nespavost, neklid, špatné trávení, akné, ekzémy, alergie, rýmy,...

Je to samozřejmě každého věc. Ale když už se ptáš, proč lidi TAK řeší jídlo, když je TAK nedůležité, jedna z možných odpovědí je, že jídlo JE důležité. Nicméně chápu, že kdo nechce, tak to nepochopí, natožpak aby se k nějaké změně odhodlal. Spousta žen bude radši trpět (a zkoušet x medikamentů), než aby se odhodlala k protikvasinkové dietě (taky jsem kdysi byla v tom stadiu :).
 Lou+3 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 10:45:42)
Nasi predkove jestli jedli zdraveji?

To nevim, ale jest moje babicka v klidu seskrabala plisen z marmelady, trosku ji odebrala a vsichni to normalne jedli. Nahnile ovoce se muselo jist hned, vsechno dobre se zavarovalo, aby bylo na zimu (nejez ty jahody, jsou na marmeladu). Udilo se o 106. Libove maso nebylo k nicemu, dulezite bylo sadlo, bucek. Pripalene bylo dobre na plet (pamatujete?)
Nakladalo se do soli. Atd atd.

Nemam pocit, ze by nasi predkove meli zdravejsi jidlo. Myslim, ze s trochou zdraveho rozumu se vyrazne lepe najim z nejlevnejsiho supermarketu (kdyz musim setrit, koupim mrkev, zeli, ryzi, bily jogurt, ovesne vlocky - nezkazene, neplesnive a relativne cerstve a porad asi mam zdrave jidlo s relativne malou sanci se priotravit.
 Lou+3 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 10:47:43)
Jo a mimochodem, vite co za starych casu pridavali obchodnici do jidla, aby melo hezci barvu, texturu? dokonce i rtut a olovo (napr. na zlepsen barvy masla, aby se lip prodavalo)

 withep 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 10:59:03)
Máš opačný názor, takže vybereš skutečnosti, které ho podpoří, to je v pořádku. Udělám to samé :-).

Naše babičky na poli vypěstovaly a do hrnce naložily zelí, měly pak celý podzim a zimu zdroj dobře stravitelné a enzymů a vitamínů plné, živé, přirozeně fermentované zeleniny. Zatímco my, pokud už sáhneme po zelí, jdeme do supermarketu a koupíme si půl kila sterilovaného zelí v plastovém pytlíku. To je chemicky hnojená, průmyslově zpracovaná a zabalená, mrtvá "potravina", nějaký ten vitamín tam možná bude, ale chuť bude nahnána uměle. Nemluvě o tom, že místo pohybu na čerstvém vzduchu a slunci zaplatíme za ně (například) x minutami proseděnými na zadku v kanceláři za počítačem.

Babičky neměly ledničky, mrazničky a supermarkety s ovocem a zeleninou z celého světa. Tak jedly sezónní a skladovatelné místní potraviny. Nemusely nad tím přemýšlet, prostě neměly jinou možnost.
 Citronove koliesko 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 15:58:45)
Whitep plny suhlas.
Problem je ze dnes sa vyroba potravin umelo urychluje s dorazom na vlastnosti ktore potraviny najlepsie preda (nizka vyrobna cena, neprirodzena velkost, zaruceny neporuseny vzhlad, nadupana chut) a trvanlivost sa predlzuje chemicky. K tomu pripocitat pracu v kancli, vozenie zadkov v aute, stres z vecneho nestihania a mame rizikove faktory ktore spolu s horeuvedenymi potravinami su nic moc pre zivot.
 Žžena 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 16:05:28)
Citronove koliesko,
na druhou stranu máme dnes všichni možnost rozhodnout se, jak to dělat. Jak psal libik, dnes na sebe lidi mají poněkud větší nároky. I na svoje děti. Život strávený produkcí vlastních potravin už není něco, co by člověk radil svému dítěti, když v devítce přemýšlí, kam nasměřuje dál svůj život.
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 16:07:31)
~t~ moc hezky řečeno
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 14:57:05)
Lou,

moje řeč ~R^~g~
 Z+2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 20:51:55)
Co je podle Tebe sračka? Něco co Ti nechutná nebo to neplňuje Tvoji představu o správném jídle? Kvalita v jídle je velmi pofiderní záležitost a veskrze jde o sobecké předsudky. Prakticky všechno jídlo prodávané v našem světě je bezpečné a zdravé. Prohlásit ho za sračky je přenesená urážka jeho konzumentů.
 Marika Letní 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:03:49)
Z+2 já ti řeknu, co je např. sra... Takové ty modré zmrzliny, lízátka a nápoje pro děti. Je v tom brilantní modř, která je vyrobená z dehtu a je dost pravděpodobně karcinogenní. Vtip je v tom, že zmíněné výrobky toho obsahují méně než je životu nebezpečné okamžitě. Ale co z dlouhodobého hlediska. Nebo - stačí si dát více těchto pochoutek a rázem je limit překročen. Vždycky mě udiví rodiče, jejichž dítě má pusu modrou od takových sra..., že jim to není divné.

Více zde http://www.zdravapotravina.cz/seznam-ecek/E133
http://www.novinky.cz/domaci/363395-smouli-dobrota-po-odvysilani-reportaze-na-televizi-stream-ze-skolni-jidelny-zmizela.html

A takhle existuje spusta "bezpečných" potravin. Za mně - nebudu dávat dítěti nebo jíst něco, kde je jedu jen trochu, že mě to nezabije. Nebudu ho jíst vůbec! Jsem ráda, když mě na podobné věci někdo upozorní.

 Ráchel, 3 děti 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 23:03:09)
sraček se prodává spousta. a to říkám jako ten, kdo je taky konzumuje.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 23:50:32)
no ale pořád nikdo nedefinoval, co to ty "sračky" jsou.

Něco, co je jedovatý? Jedovatý ve větších dávkách? Míň kvalitní? Nacpaný náhražkama?
 Ráchel, 3 děti 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 23:53:42)
nacpaný náhražkami, plný éček, bez jakékoliv reálné výživové hodnoty...
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 0:45:53)
Ráchel,

všecko má nějakou výživovou hodnotu, neloutáme přeci kamení... ~;)
 Ráchel, 3 děti 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 13:47:29)
Kudlo, to záleží na tom, co si člověk představí pod slovem "výživová hodnota". Pokud to, že se něčím zacpeš, tak jo. Pokud ovšem toto slovní spojení používám pro jídlo, které dodá mému tělu jaksi víc, než pocit zacpanosti (= dodá mému tělu živiny, ze kterých tělo může dobře fungovatú. Klasická sračka je v mých očích třeba Tatranka.
A přiznávám, že leckterý sračky jím taky, u nás doma tomu teda většinou říkáme pěkným anglickým "shit". Nicméně když už žeru sračky, nenamlouvám si, že to není "až tak strašný", naopak si to přiznám a vede mě to k tomu, abych sračky přinejmenším omezovala.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 16:07:07)
Ráchel,

ale tatranka nejsou žádný "sračky" a živiny v ní jsou - hodně sacharidů, poměrně dost tuků, skoro žádný bílkoviny.

Problém u těchhle potravin je ta nevyváženost, tatranka sama o sobě není nic proti ničemu, kdyby sis ji dala k jedný svačině a ke druhý vaničku tvarohu, tak to zase dorovnáš.

~;)
 Citronove koliesko 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 16:17:46)
Kudlo
problem je aj v tom ze tatranka uz vobec nie je tatranka ako sme ju poznali z detstva. Orechy nahradila struhanka pomiesana s tukom a orechova prichut a aby to ludia "zrali" tak sa zvysuje mnozstvo cukru a pridavaju sa "zlepsujuce" prisady. A clovek uz nema istotu co si vlastne kupi pretoze z mojej skusenosti s kazdou "lepsou recepturou" ide vyrobok dolu vodou. Nebavi ma to a som unavena z toho ze v potravinach musim byt ako strazny pes a niekedy to ani neustrazim a prinesiem domov "sracku", naposledy studentsku pecat, taky hnus som uz davno nejedla, hlavne ze jej je 10 druhov a ani jedna dobre nechuti. Uvitala by som balik najbeznejsich potravin, ktore budu mat zarucene zlozenie a nech ho nemenia, radsej nech dvihnu cenu tak ako idu hore naklady.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:53:57)
Kudlo, pokud je toto tvé pojetí výživy, pak nemá smysl pokračovat v této diskusi ~d~
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 10:14:05)
Ráchel, tak mi ho vyvrať. ~;)

Sacharidy a tuky jsou vedle bílkovin základní složky výživy, bez kterých se neobejdeme.

Takže i ty z té tatranky Ti k něčemu budou.

Problém není, jak už jsem se pokusila nastínit, že sníš jednu tatranku (a zbytek Tvýho jídelníčku bude dostatečně pestrej, aby Ti dodal to ostatní, co potřebuješ).

Ta tatranka Ti dodá určitý procento Tvý denní dávky sacharidů a tuků, na tom nevidím absolutně nic špatnýho.

Blbý by bylo, kdyby ty tatranky a jídla jim podobná ve Tvém jídelníčku převažovaly (příliš jednostranná strava a nedostatek některých důležitých látek), případně kdybys jich i při vyváženém jídelníčku jedla moc (pak by byl problém nadměrný příjem energie).

Tím, že si dáš občas ke svačině jednu tatranku při jinak vyváženým jídelníčku, toho dle mého názoru moc nezkazíš.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 10:21:06)
já jsem uvedla tatranku jako příklad, čemu u nás doma říkáme sračka/shit.
vyvracet ti nic nebudu.
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:15:17)
Rachel, proc cizi oblibeny stravovaci hrisek nazyvas rovnou s.ackou?


Ja chapu, ze kdyz nekdo zije s pocitem, ze zrovna Tatranka je otravena, nebude ji jist, mam take sve odpornosti, ktere nejim, ovsem nenazyvam je hanlive, netvrdim, ze je to jed a nikomu to nevnucuju.
To jsem clovek, ktery i psy, potkany a kocky krmi domaci stravou, hlodavcum micham specialni smesi a podobne vylomeniny.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:23:37)
Grainne, ale já to nikomu nevnucuji. Tady je na to téma debata, ale běžně třeba když kamarádka strčí svýmu dítěti na výletě tatranku, tak neřeknu ani popel (a ani se nezatvářím :)
ale doma tomu klidně řekneme "sračka" a upozorním dítě, který by mělo tendenci jíst hlavně takové věci "hele, nežer samej shit, koukej si vzít taky něco normálního" :)
jo a "sračka" klidně nazvu věci, který mám osobně i ráda - ale nebudu si nalhávat, že to má snad pro mé tělo nějaký pozitivní přínos

mmch, veselá historka z natáčení: jezdím na skautský tábor jako "zásobovač", v praxi to znamená, že dostanu seznam a jedu nakoupit. první rok, co jsem tam byla, měly děti v jídelníčku ob den jako svačinku nějakou tatranku, perník apod.(jinak měly ovoce, zeleninu, jogurty apod.) Docela mě to štvalo, tak jsem se v místní kavárně (mají vlastní výrobnu) domluvila, že nám místo toho vždycky něco upečou. Cenově to bylo jen o trochu dražší, v rozpočtu na to místo v pohodě bylo. Díky své "válce s tatrankami" jsem byla hrdinou tábora.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:27:36)
Ráchel,

ale sama uznáváš, že problém není ta tatranka jako taková, ale častost její konzumace ~;)
 Ráchel, 3 děti 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:30:10)
Kudlo, ale já si skutečně myslím, že tatranka jako taková je sračka. A ano, žádná sračka sama o sobě nezabije.
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 12:02:10)
To je otázka, moje babička Anna~x~ by svým životem a smrtí mohla vyvrátit celkem všechno, co tu kdokoliv řekl (včetně mě). Dožila se velmi vysokého věku přes to, že taky neuměla vařit, paštika s houskou a rema plátek byl její vrchol a zhruba od 40 se chystala na smrt a v lékovce měla sadičku jedovatých léků všeho druhu, stres byl její rodný bratr.
Byla ale nesmírně kreativní a dokázala vést davy~;)



 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:33:07)
Rachel, taky radeji upecu, ale ja opravdu nepotrebuju sama sobe nektere veci zosklivovat.
Jedna vec je obcas mlsat a jina vec je obcas s vycitkami svedomi podlehnout obzerstvi. Rada mlsam a velmi zdrave veci obcas musim vylepsit, protoze samy o sobe mi nechutnaji. Ne ze bych je nesnedla, ale nebudu se nutit do nedobreho jidla.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 12:16:52)
ale já si nic nezošklivuji, pouze konstatuji ~d~
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 10:33:21)
Kudla, díky za fandění v mém reálném boji~x~, ..

Ty máš tak ráda to exaktno. Myslím si, že jako je lékařská věda na vrcholu v možnostech současného poznání, tak nejinak i nutriční teorie. Je evidentní, že to cos jinde uváděla jako svou majestátnost (hmotnost), je hodně ve vztahu k tomu, aby sis své zdraví exaktně udržovala. (dotknout jsem se tě nechtěla). Tak mi pověz, proč nemůžeš připustit, že tatranka je sračka a že má smysl přemýšlet o tom, co se do toho krku hrne.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:04:46)
Libiku,

"to cos jinde uváděla jako svou majestátnost (hmotnost), je hodně ve vztahu k tomu, aby sis své zdraví exaktně udržovala. (dotknout jsem se tě nechtěla)."

Neboj, nedotkla jsi se mě, vím, že si ze zdravotního hlediska patrně nepočínám zcela ideálně, a jsem s tím aspoň prozatím srovnaná. ~;)

"Tak mi pověz, proč nemůžeš připustit, že tatranka je sračka" - no jednoduše proto, že si to nemyslím, respektive že je to trochu složitější, důvody jsem uvedla níže.

"a že má smysl přemýšlet o tom, co se do toho krku hrne." Tak to Ti naopak připustím zcela dobrovolně a bez mučení, viz opět důvody, které jsem uvedla níže.

Prostě odmítám z tatranky jako takové dělat strašáka, protože to prostě sám o sobě žádný strašák není. Záleží na tom, v jakým kontextu je to zasazený, myslím, že jsem dost jasně řekla, že problém by byl živit se JENOM tatrankama nebo živit se tatrankama NAVÍC k normální stravě, zatímco když si tu tatranku "zakomponuješ" do svý denní dávky jiný stravy tak, aby ti nechyběly ty ostatní věci, který v tatrankách nejsou, a abys nepřekročila ani množství přijatý energie, tak tam žádnej problém nevidím.
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:55:37)
Kudla, víš jak, to je tatranka k tatrance~t~, tatranka je samozřejmě výraz pro cokoliv nevhodného k požití, co se občas může sníst (a nedělat z toho drama), nicméně vnitřně by měl být člověk nastaven tak, že úplně šlágr to není. Rp., že (zvlášť pokud je nějaké to kilo přes), že není od věci přemýšlet o tom, co se jí konkrétně.

Já jsem v dobách nenakloněných hubnutí promyšleným způsobem shodila 7 kg za měsíc a strašně jsem se do toho zamilovala. Taky jsem si myslela, že jsem srovnaná. Jsem veskrze pozitivní misionář vyvážené stravy s možností kdykoliv jakkoliv zahřešit, ale vím že "tatranky" jsou sračky.
(aby nedošlo k omylu, já stresem tloustnu, ne že hubnu)

 Kafe 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 12:19:00)
tatranky z Opavie možná s.ačky jsou, ale ty ze Sedity jsou dobré.
 . . 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 10:40:08)
"Sacharidy a tuky jsou vedle bílkovin základní složky výživy, bez kterých se neobejdeme.

Takže i ty z té tatranky Ti k něčemu budou."

Ano, budou dobré k uložení zásobní energie ve formě tuku.

Protože jelikož v tatrance kromě energie ze sacharidů a tuků (mmch mám dojem, že ty tatrankové tuky budou zrovna ty, co kromě poskytnutí energie mají přidanou hodnotu nějakého škodlivého vlivu na zdraví, ale nechce se mi to hledat, jedy to samozřejmě v tatrankovém množství nejsou) nepřijmeš žádné živiny ve smyslu minerálů, vitamínů a dalších, které v přirozenější stravě jsou k sacharidům a tukům "přilepeny", a které tělo nutně potřebuje, budeš mít nadále hlad. Tělo si bude žádat další nasycení, a to nejen bílkoviny sacharidy tuky, ale především ty další látky. Takže tatranku uloží jako nevyužitelnou zásobu (nebo ji tedy můžeš spálit nějakým okamžitým intenzivním pohybem, ale tělo pak bude strádat nedostatkem skutečných živin)), ale nenasytí tě. Vyplaví inzulín, který ti řekne: sem s dalšími sacharidy (=hlad) a neukojí hlad organismu po skutečných živinách.

Z toho důvodu se domnívám, že ačkoli jedna tatranka denně nikoho nezabije, tak na druhou stranu je naprosto a zcela zbytečná, při sklonu k nadváze dokonce škodlivá, protože i to málo energie, které se uloží, se postupně nasčítá...
 . . 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 10:49:43)
Když to zjednoduším, energie z "tatranek" (příklad sr...) je úplně zbytečná, navíc, k ničemu.

Člověk ke zdravém fungování potřebuje skutečnou stravu (s opravdovými oříšky např.). I kdyby všechny "tatranky" "vyběhal" energeticky, tak bude strádat nedostatkem živin, a bude třeba štíhlý, ale nemocný. Pokud bude kromě tatranek dodávat komplexní stravou živiny, tak mu zas budou ty tatranky přebývat energeticky, a bude nejspíš zdravý, ale postupně nadvážný, což zase může zpětně způsobit nějaké zdravotní potíže (byť třeba jen zatížení kloubů).

 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 10:58:19)
Slupko,

ale JEDNOU tatrankou si tu vyváženost stravy přece nerozhodíš. (ty tuky a cukry v ní obsažený musíš samozřejmě ubrat někde jinde).

 . . 


Re: vyváženost stravy 

(29.6.2015 13:00:18)
Kudlo, jednou tatrankou si vyváženost sice rozhodíš (protože pak nestačí mít zbytek dne vyvážený, ale počítat s těmi prázdnými kaloriemi z tatranky, což znamená NEJEN UBRAT TUKY A SACHARIDY JINDE, ale taky přidat vitamíny a minerály, takže musíš snít nejlépe asi zeleniny a libového masa více, než jen "vyváženě", což se vsadím, že neuděláš, tvarohem k svačině to fakt nezachráníš),

ale máš pravdu, že tak minimálně, že je možné tento vliv na zdraví zanedbat.

To nic nemění na tom, že tatranka je sračka (byť některá může někomu chutnat, a také jsem ji jedla), a mějme na paměti, že tatranku zde používáme jako příklad. Tj. jednou je to tatranka, další den párek, pak umělý jogurt, potom tavený sýr, následuje zmrzlina, pár chipsů, běžná čokoláda... a nakonec se ukáže, že každý den je v jídelníčku nějaká ta "tatranka", a vyváženost stravy tatam ~d~
 Filip Tesař 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 10:46:39)
Ráchel, nemám teď na mysli tatranku, složení aktuálních tatranek, horalek atp. neznám, nakonec jsou jich mraky... Ale v principu na tom Kudlině pohledu něco bude. Zdravá x nezdravá ("sračkovitá"?) výživa není o statickým, ale dynamickým, i "vyváženost" jídelníčku je určitej průběžně udržovanej vztah, ideálně vyváženou porci sníš spíš teoreticky, navíc ta vyváženost je vždycky vázaná na vnější kontext - třeba tělesnou námahu a vůbec celkovej stav. Třeba bílkoviny samy o sobě sračka nejsou, zase jenom v kontextu: dá se třeba umřít na "otravu bílkovinama" - ve skutečnosti na podvýživu v důsledku jednostranný masový diety, který utečeš jen konzumací tuku nebo sacharidů.
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:05:47)
Valkyro, vpodstate bingo, mnoho energie v malem baleni, pri vystupu na osmitisicovku urcite nepovleces kilo mrkve, kilo pohanky, kotlik a palivo, vezmes to, co se vejde do kapsy.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:15:27)
no přece protože to je "energie na cesty" ~:-D
 Ráchel, 3 děti 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:14:46)
Filipe, kombinaci cukru a ztužených tuků osobně nepovažuji za něco, co by bylo pro mé tělo jakkoliv prospěšné. Ano, může to někomu chutnat, může to zahnat okamžitý hlad atd. Ale považuji to za sračku z důvodu nadprůměrně sračkoidního složení :)
Domácí koláč pravda za sračku neoznačím; někdo by vzhledem k přítomnosti bílé mouky a cukru mohl, ovšem za sebe v tom jistý rozdíl vidím :) - celkové složení není tak zoufalé
Netvrdím, že kdo sní tatranku, je synem smrti. ovšem pokud si nepřipustím, že to je sračka (v tomto případě navíc skutečně mimořádná), tak pak snadno nezůstane jen u té jedné tatranky jednou za čas.
to vše píšu jako někdo, kdo má ve vyvážené stravě velké rezervy, ovšem nehodlám se ukolébávat nějakým "ale no tak, však o nic nejde". A pokud už teda děti mají chuť na něco sladkého, radši jim upeču tu buchtu, než bych jim zbytečně strkala tatranku.
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:17:34)
Rachel, mnoho lidi ma kontrolni mechanismus, ktery jim dovoluje si obcas neco uzit, aniz by hrozil propad do absolutni zkazy, ja treba jo.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:20:32)
Grainne,

přesně tak ~R^

(Já ho teda moc nemám, ale pracuju na tom ~;))
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:28:39)
Kudlo, v mem pripade to neni zadna zasluha, funguje to samo, staci nehazet za hlavu signaly.
Kupodivu se vyhybam nekterym vecem, vseobecne povazovanym za zdrave, pripadne je jim jen vlastnorucne pripravene, jako napriklad lusteniny, cizi cocku bych treba nepozrela, bily jogurt musim doslazovat....mam proste stravovaci uchylky, ale nezda se, ze by mi to skodilo. Po mrkvi, ci jablku dostanu nezrizeny hlad a vyplenim lednici, takze je musim jist vyhradne po jidle.....

Proste respekt sam k sobe a nevnucovat druhym Tatranky , ani jahly.
 Filip Tesař 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:57:12)
Možná (?) Ráchel mluví o tatrankách jako o sračkách, protože i když je nevnucuje nikdo na týhle diskusi, v televizních reklamách jsou věčný? Dává nálepku proti nálepce "energie sbalená na cesty," kde šťastná rodinka do sebe na vejletě hází tatranky, protože to je klasickej příklad reklamy, kdy si konzument snadno představí, že to je "jen" energie a energie neškodí, i se láduje tatrankama i bez těch cest?

P.S. Jinak padnul tady dotaz k názvu: podle mýho je to tradiční potrava horalek, čekajících na horala zdolávajícího vysokou horu, poté, co se dozvědí, že místo nedobytný hory zdolával jinou, dobytnou horalku, a potřebujou sebrat energii na dlouhou cestu k rozvodu. Ale je to spíš legenda, úplně exaktně to podložený není.
 Monty 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:58:51)
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 12:05:06)
pomoooc, už zase ~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~
 Filip Tesař 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 12:10:45)
Nezabiješ mě, Monty, jakkoliv jsi byla blízko.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 12:25:05)
~t~~t~~R^
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 12:00:17)
Filipe a Monty ~t~~t~~t~
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 12:03:46)
hezký~g~
 Ráchel, 3 děti 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 12:24:36)
Filipe, pro mne je tatranka jen určitý symbol "sraček", včetně toho, že jak se jejich složení změnilo (co jen šlo, bylo nahrazeno náhražkami).
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 12:17:49)
Samozřejmě, protože po cukru v jabku ti rychle stoupne cukr v krvi a pak zas rychle klesne a Ty dostaneš hlad. ~;)

Kdyby sis k tomu jabku dala kousek nějaký bílkoviny (tvaroh? jogurt?), tak by Ti pravděpodobně pocit nasycení vydržel o dost déle.
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 12:54:42)
Po tvarohu, nebo jogurtu dostanu uplne stejny hlad, jako po jablku, jedine ze ho vylepsim tremi lzicemi cukru, coz neni tak uplne dobre, jde to s musli, ale to musi byt to slazene, prazene, chrupave.
Ne ze bych si nalhavala, ze je to kdovijak zdrave, ale to si nemyslim ani o mrkvi, nebo cocce, takze kolem te zdravosti a nezdravosti proste nedelam zbytecny povyk.
 . . 


Re: po čem není hlad 

(29.6.2015 13:06:35)
Grainne, a co tě tedy bezpečně zasytí, jaká jídla či kombinace jsou pro tebe "nehladová"? - nehledej v tom nějaký útok, nesouhlas, nic takového, fakt mě to zajímá, každý jsme jiný, někdo potřebuje víc sacharidů, někdo víc masa... Já třeba mám hlad po jablku taky, ale ne po tvarohu nesladkém, naopak když si tvaroh osladím, chutná mi sice víc ale hlad mám dřív.
 Grainne 


Re: po čem není hlad 

(29.6.2015 13:24:59)
Dobry je kousek masa, idealne kureci, syr, vajicko, to klidne samotne, jogurt s kouskem peciva dobry, pripadne kombinace zeleniny a masa, syrova i varena.

Muj organismus cas od casu sam od sebe najede na "dietu", pak takhle kombinuju automaticky, treba syr a ovoce, maso a zeleninu, skoro nejim sladke....coz je div, ja jsem cokoholik, schopny schovavat cokoladu po koutech. Ne ze bych delala tajnosti, ale nekdo by mi ji mohl sezrat.

Taky treba nemuzu pit cistou vodu, mam po ni neustaly pocit zizne a pocit tezkeho zaludku.
 . . 


Re: po čem není hlad 

(29.6.2015 14:07:48)
Jo, tak to je asi fakt v tom vyplavení inzulínu - po nesacharidovém jídle hlad nemáš. Když pak někdy jíš sladké, musíš asi víc, abys ten inzulín uspokojila (jablko nestačí ani s tvarohem, to leda tvaroh osladit nebo doplnit něčím...). To celkem odpovídá teorii ~:-D
 Grainne 


Re: po čem není hlad 

(29.6.2015 14:18:59)
Me instinkty se ridi presne podle teorii.~t~

No ne, spis se ridim heslem, ci prislovim, ze vseho moc skodi.

Je fakt, ze treba cerstvou housticku povazuju tez za mlsku, stejne tak kousek dobre klobasky a ze jsem vazne mlsna, kdyz neni dobra, radeji nic. Nebo kdyz na ni nemam.
 . . 


Re: po čem není hlad 

(29.6.2015 14:34:42)
Tak předně ovoce JE sladké (kromě avokáda, které je i tučné - vhodně, tedy ~;) ). Snídám "na vidličku" denně (ono mi to umíchání vajíček zabere asi tak 3 minuty), a taky na takové snidani "vydržím" dost, určitě víc, než na musli s jogurtem. Ale někdo to může mít jinak, např. tu vidličkovou snídani nedá chuťově nebo trávicím ústrojím - je mu po ní těžko. No mně je zas těžko po housce s něčím, nebo po musli ~d~ Další věc - kdo jí sacharidy večer, má hned ráno nachystaný inzulín na ně v krvi, a má na ně chuť i hlad. Je to takový sladký kruh ~2~
 Grainne 


Re: po čem není hlad 

(29.6.2015 14:53:28)
Proti gulasi k snidani bych nic nemela, kdyby nebyl z kravy, kterou nejim, ale kureci klidne, rybu navrch bez potizi....ovsem kdyby mi to nekdo prinesl pod nos.
Ja ovsem byvam aktivni az vpodvecer, takze to dohanim teplou veceri. Zadne skody to na mne necini, ale ja jsem sova, takze to mam otocene.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:25:12)
ale však jo :)
jen prostě považuji některá jídla, resp. spíš pochutiny, za pro tělo škodlivé sračky. a nevidím nic tak strašného na tom, že to tak nazvu
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:26:26)
Ráchel,

jenomž "sračka" je jen nálepka, kterou jsi tomu sama dala, možná z obav, které jsou pochopitelné a na místě (aby si člověk nezvyknul, že "tatranka sem, tatranka tam" a neztloustnul nebo se nepodvyživil.

Přesto trvám na tom, že i tatranku lze při splnění určitých podmínek zakomponovat do zdravého jídelníčku zcela bez problémů a není nutné ji démonizovat, protože to odvádí pozornost od věcí, které by v té stravě mohly být skutečně problematické.

Za ideální považuju nejíst tatranky denně, nejíst je navíc, ale když už na ni dostanu občas chuť třeba ke svačině nebo na výletě, tak si ji bez výčitek dát a pak si ji zas třeba půl roku nedat, aniž bych k tomu potřebovala ujišťování, jakej je to hnus a sračka.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:28:50)
ale já si nějakou tatranku klidně bez výčitek občas dám ~d~ nijak se to nevylučuje s tím, že si myslím, že tatranka (doufám, že diskutující chápou, že to je pro mne zástupný příklad celé velké skupiny věcí, který jsem zvolila pro účely této diskuse) je sračka ~d~
 Nikaia+08+10 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 20:41:14)
Protože z jídla tvoříš sama sebe, obnovuješ jím svoje buňky, je vlastně tvojí materiální podstatou. I když na to třeba někdo dlabe, stejně to má někde v podvědomí zasuté, a pak kolem sebe kope, když mu na to někdo sáhne - byť jen tím, že to dělá jinak - protože ho tím zpochybňuje.
Třeba takhle?
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 20:41:48)
z + 2 ~R^.

Jistě to má svůj psychologický výklad, jídlo je pro mnohé lidi symbolem útěchy a bezpečí, ale souhlasím s Tebou, že je nezdravý přikládat mu takovou důležitost.

Re "sračky" - to by mě zajímalo, od čeho to ti, co to o některém jídle tvrdí, odvozují? Obsahuje to jídlo něco jedovatého (tam bych to i chápala), nebo je to jen takové módní tvrzení, protože to tvrdí všichni, a dotyčný ve skutečnosti nemá vůbec ponětí, co by ty "sračky" měly obnášet?
 Uarda 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:03:07)
Kudlo, já mám dojem, že kupovat "kvalitní jídlo" je snobství. Někde se tu diskutoval článek "Češi jedí odpadky", a mezi "odpadky" autor článku uváděl mnoho výrobků, které jen nemají jím požadovanou "kvalitu". Vzpomínám si jen na paštiku Májku, ostatní jsem zapomněla. Myslím si ale, že většina příjmových skupin (s výjimkou horních deseti tisíc) opravdu nemá peníze na to, aby si kupovala "kvalitní jídlo" a přitom vychovala dvě tři děti v obvyklém standardu. Nebo si možná budou kupovat "kvalitní jídlo" a děti přitom budou chodit oblékané jako socky. Někde prostě z nároků slevit musíš.
 Marika Letní 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:08:29)
Uardo - tak to budu klidně snob. Ale rozemleté kůže, chemikálie a další "chuťovky" jíst nebudu. To radši nakoupím oblečení v sekáči než toto. Spousta lidí si ale radši nacpe břicho kvantem hnusného jídla, než aby si koupili menší objem, ale kvalitního jídla.

Moje známá nemá moc peněz, ale dětem kupuje rohlíky. Chleba by jí nejedly. Nechápu. Nebo na svačinu sušenky a Brumíky. Místo aby jim nakrájela jablko nebo mrkev. To by bylo levnější a zdravější. A tak bych mohla pokračovat...
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:10:07)
Marko,

no ale přeci i v té kůži je bílkovina, co je na tom hnusného?
 Marika Letní 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:18:19)
Kudlo, ale kolik je tam bílkoviny? Jako ve svalovině asi těžko.

Většina paštik obsahuje hnusy, když pbčas čtu složení. To není jako za našeho dětství, kdy játrovka byla fakt z jater. Já je radši nejím. Konkrétně k Májce se nemohu vyjádřit. Musím se někdy podívat, třeba došlo ke změně.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:19:46)
Ale CO přesně jsou to "hnusy"?

Pro někoho jsou "hnus" i játra (ukládaj se v nich přece škodliviny)....
 Anni&Annika 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:20:12)
http://www.potravinydomu.cz/produkt/790-PASTIKA-MAJKA-48g-ALK/index.htm
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:21:40)
no a co z toho je přesně hnus?
 Marika Letní 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:31:49)
Kudlo, tak vzhledem k tomu, že je tam jen 25% masa, tak to vábně nezní. ~d~ Aroma, stabilizátory, karubin, karagean, zvýrazňovače chutí, glutamát a další "dobroty". Minimálně 3 z nich nevhodné pro děti, skóre škodlivosti stupeň 4 (z 5). Umím si představit lepší jídlo.

 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:32:42)
co je to karubin a karagean, je to jedovatý?

 Marika Letní 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:42:40)
Kudlo Karubin je malých dávkách neškodný, Karagenan je želírující látka. Ty další E jsou horší. To vše se používá jako náhražka toho, že paštika neobsahuje to, co má. ~d~

Ale ať si každý jí, co chce. Já se domnívám, že kvalitně jíst není primárně o penězích a snobismu. Spíš o rozumu a hledání informací.
 Anni&Annika 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:24:26)
ja teda kdyz se mluvi o tech kuzich...nekde jsem v tv nedavno slysela, ze jsou drazsi nez to sadlo. Byla to nejaka firma kde se ty pastiky delaly, takze tam davali vic tuku /sadla?/, neb to bylo levnejsi~d~
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:20:45)
Marko,

v kůži bude asi víc tuku než v čistý svalovině, ale jakej to je rozdíl třeba oproti krkovičce?
 Marika Letní 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:24:00)
Kudlo krkovičku nejím, ale tipuji, že oproti 10dkg kůží, bude výživová hodnota 10 dkg krkovičky o dost lepší.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:32:06)
tipuješ, ale nevíš.

já taky nevím, ale netroufla bych si tudíž tak rozhodně mluvit o hnusech.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:09:03)
Uardo,

jde o to, čemu kdo říkáme "kvalitní jídlo".

Moje definice (která si v žádném případě nečiní nárok na jedinou možnou pravdu) zní, že asi bude lepší jídlo co nejmíň "zpracované", tj. s menším rizikem přidaných chemikálií (i když myslím, že zplus2 má pravdu v tom, že vyloženě jedovaté není nic).

A to si myslím, že vůbec není o penězích, ale spíš o čase (i když čas jsou taky peníze, že).
 Uarda 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:40:04)
Kudlo, no právě, v tom článku byla jmenovaná hromada výrobků, které dle mého skromného soudu nejsou až tak zavrženíhodné, jako že spíš se autorovi nezdály dost na úrovni. Nešlo o levné náhražky vycpané škrobem a dochucovadly typu "Clever". V tomto má Zplus2 pravdu - jídlo tu zastupuje náboženství.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:45:56)
Uardo,

myslím, že to tak je, a je to vidět na tom, že tady padají argumenty, ze kterých je jasné, že jejich autoři pořádně nevědí, o čem mluví (ale mají jasno, že jsou to "hnusy"), a když tak aspoň orangutáni a deštné pralesy.~;)
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:49:54)
jentakj,

uznávám, že je to problém, ale etickej, a v týhle diskusi mám pocit, že je to argument za každou cenu.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:52:05)
OK, ale primárně jsme se tu bavili o "jedovatejch hnusech", a teď jsme přeci jen někde trošku jinde ~;)
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 9:13:12)
Ano, umela sladidla jsou neco, kvuli cemu ten obsah latek opravdu studuju, predevsim u napoju. Ta za jedovata a hnus povazuju i ja.
Podezrele barevnym vecem se vyhybam tez, kdyz to uz na prvni pohled vypada barevne neduveryhodne.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 9:26:18)
qweerty,

to si právě myslím i já, ač nejsem chemik.

Že ti brojiči proti "jedovatýmu jídlu" tomu v podstatě nerozuměj a jen papouškujou něco, co tvrdil před nima už někdo jinej, nebo si do toho promítaj svý nereálný fóbie a strachy.

Viz namátkou třeba jen zahleňující mlíko, překyselenej organismus a maso hnijící ve střevech ~t~~t~ případně nespecifikovaný "hnusy" nebo "éčka".

Akorát u těch barviček a umělejch sladidel si teda hlídám množství.

 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 23:42:54)
Jentak, nejbezpecnejsi je jist, ne zrat.
To jest primerene mnozstvi primerene kvality a predevsim jidlo nehnusit sobe, ani druhym.
Kazdy ma neco, co by nepozrel a neco, cim se prohresuje proti momentalni uvaze o zdravosti te ktere potraviny, problem je i to, ze studie se meni a z potraviny, rovnajici se poziti kyanidu, je najednou potravina zdrava, treba vejce, najednou nejsou tak hrozne jedovate cholesterolova.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 23:47:39)
jentakj,

tak to je vtip roku ~t~
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 23:52:49)
Jentak, to si opravdu nemyslim, uz proto, ze v tech dobach byla ekologie a znalost dopadu pouzivani chemie v zemedelstvi v plenkach. Ta antibiotika v kuratech ooravdu byla, dnes se okamzite stahuje z prodeje.
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 0:02:31)
Jentak, ano a prave proto je hnus vpodstate vsechno, cili nahrazenim jedne slozky potravy znamena, ze vic zkoncentrujes hnus specificky orave pro urcity druh chemickych usazenin.
Takze...nezrat, jist.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 0:11:07)
"Já zatím nepřišla na to, jak se stravovat tak, abych se tím zároveň nezabíjela."

Teda nechci bejt hnusná, ale Ty máš taky nějakou poruchu příjmu potravy?
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 0:25:28)
Vidis, to o instinktech jsem napsala driv, nez jsem cetla tvuj prispevek.

Znam dost lidi, kteri si drasticky odpirali, pote se utrhli z jidelniho retezu a naraz se precpali, nejlepsi cesta, jak si ublizit. Nase instinkty nas vetsinou vedou spravne, kdyby uz, dam si vetrnik s nekym napul.

Pardon, ja jezdim na sladke, jiny treba na maso....to je presne ta individualita.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 0:28:49)
Grainne,

to s tím větrníkem je přesný - když na něj mám jednou za čas chuť, tak je lepší si ho dát a pořádně si to užít, bez obav, tím se fakt neotrávím.

Jíst ho ale každej den, tak si zadělám na pořádnej problém, a vůbec ne kvůli tomu, že jsou větrníky jedovatý. ~;)
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 0:35:29)
Presne tak, ja ty "podezrele" veci mam automaticky mezi pochutinami, takze se tim bezne necpu, ale obcas si je dopreju. Pytlik chipsu mi vychazi naprikkad cca 1x za pul roku.
Kupodivu se mi ten interval meni v prubehu zivota minimalne. Nejen chipsu, ale treba cokolada, na te obcas ujizdim nahodile, ale uz to mam taky vychytany.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 0:38:47)
Grainne,

čokoláda přeci není podezřelá, v tý není nic špatnýho. ~;)
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 0:42:58)
Kilo denně by vadilo i bez palmovýho tuku ~;)
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 0:45:04)
a furt mi není jasný, proč by vadil ten palmovej tuk (když odmyslím malý orangutánky a beru to čistě podle účinku na zdraví)
 Evka 
  • 

Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 7:13:24)
Palmovy tuk vadi hlavne tim, ze je ztuzeny. Jinak laicky bych ho pripodobnila k horsimu sadlu (z vnitrniho tuku). A vzhledem k tomu, ze lide maji mnohem mene fyzicke aktivity, tak jim tohle "rostline" sadlo neprospiva (proste tloustnou, kornati jim cevy atd.).
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 9:10:22)
Evko, ale porad neni jedovate.
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 9:08:38)
Kudlo, to o te cokolade vlastne taky nevim, ja ji jenom jim, nestuduju, usuzuju z toho, ze nektere matky se hrouti, kdyz jim nekdo travi dite cokoladou.
 erika,2 děti 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 19:41:12)
já právě na všechno~t~
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 0:13:21)
No nekteri udajne umi nejist vubec, ale vzhledem ke zvysujicimu se prumernemu veku to nevidim nijak dramaticky.
Vseho moc skodi....rekla bych. Moc soli, moc cukru, moc masa, moc zeleniny......takze primerene, kdyz je moznost, vytipovat si lidi, kteri pestuji spravnym zpusobem, no neco se udelat da, ale ne za tu cenu, ze upadnu do stresu pri kazdem soustu, protoze stres skodi taky, jak vime.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 0:15:14)
Přesně tak.

Jíst pestře, od všeho, ideálně si co nejvíc zpracovávat sami, ideálně potraviny, který se nemusí dovážet přes půl zeměkoule.

Asi o moc víc se dělat nedá.
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 0:20:32)
Muj instinkt mi rika, ze je lepsi snist s chuti vetrnik, nez ho chemicky rozebrat a omdlit. Ovsem muj instinkt mi rika, ze vic, nez jeden vetrnik obcas, je obzerstvi s nedobrymi dopady.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 0:23:01)
jentak,

ale to není pravda, dneska se daleko víc lidí dožívá vyššího věku v relativně mnohem lepším stavu než dřív.
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 0:30:34)
Co presne myslis tim uzivanim? Aby to zase nebyla otazka naroku, on nekdo, kdo vbzivote nesportoval, asi taky nelka nad timm ze nemuze na lyze.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 0:30:50)
nerozumím, tohle jsou přece docela slušně měřitelný věci - kolika let se ten člověk dožije a v jaký fyzický kondici.

Důchod jako takovej s tím nemá moc co dělat, protože věk odchodu do důchodu se přece může měnit (takže kolik let strávíš jako spokojenej důchodce není relevantní)
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 0:23:13)
jentak,

ale to není pravda, dneska se daleko víc lidí dožívá vyššího věku v relativně mnohem lepším stavu než dřív.
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 0:28:23)
Jentak, to by chtelo radnou studii na velkem vzorku a myslimm ze zadna takova skutecne relevantni neexistuje.
Navic kvalita zivota je velmi osobni zalezitost a dost tezko se zvenci posuzuje, jestli si dotycny uziva, nebo ne.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 0:42:16)
jentakj,

ale pokud je to položený tak, že primární je DUCHOD, tak to přeci není souměřitelný, jestliže se dřív odcházelo do důchodu cca o 10 let dřív, tak je přeci jasný, že ti lidi vypadali jinak (těžko srovnávat kondici pětapadesátníků a pětašedesátníků a podle toho, že ty druhý jsou na tom hůř, usuzovat, že se zhoršujou životní podmínky)
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 0:49:20)
jentakj, ale to už dost odbíháme od tématu.

Původní debata byla o tom, zda se dožíváme kratšího věku a v horším stavu (což tak není), to, kolik si užijeme důchodu, je sice taky na debatu, ale úplně jinou.


Ten důchodový věk se zvyšuje mimo jiný proto, že lidi žijou déle a v lepší kondici, tudíž se doba vyplácení důchodů prodlužuje a stát by odchody do důchodu v pětapadesáti prostě už neutáhnul.
 Tečka. 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 9:32:13)
Kudlo, třeba zde:
http://www.zdravotnickydenik.cz/2015/05/muzi-umiraji-rychleji-zeny-jsou-nemocnejsi-je-dlouhovekost-uspech/

Asi nikoho nepřekvapí, že ženy jsou na tom zdravotně hůř. Kdyby někdo nevěděl proč, doporučím mu počíst si rodinu.cz.

Jinak samozřejmě pardon za OT.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 9:44:43)
TTečko,

a četlas ten článek? ~;)

 Tečka. 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 12:29:33)
No četla, proč?
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 15:04:06)
Protože jsi ho pochopila úplně opačně než já.

Mně z toho vyplynulo, že věk se velmi prodloužil a šance dožít se cca osmdesátky v relativní pohodě se zvýšila. Problémy nastávají až po té osmdesátce, které se ale dřív mnohem víc lidí vůbec nedožilo.

Takže vlastně veskrze pozitivní věc - žijeme déle a jsme více fit. ~R^
 Tečka. 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 19:55:00)
Jo takhle, tak to samozřejmě ano, vyjádřila jsem se nejasně - chtěla jsem říct, že ženy jsou na tom hůře (zdravotně) než muži, nikoliv než ženy dříve ...
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 20:19:55)
tečko, oprav mě, jestli se pletu, ale měla jsem dojem, jako bys tvrdila, že se doba a kvalita dožití obecně snižuje, což tak není.

A ohledně těch ženskejch, jestli jsem dobře četla, tam bylo, že se jich víc dožívá vyššího věku, ale v těch úplně nejstarších kategoriích, pokud se jich už dožije muž, tak bývá v lepším stavu, než ty ženy.
 Tečka. 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 9:15:16)
Ale ne :-)
Pochopila jsem to stejně jako ty, jen jsem se vyjádřila k tomu, že ženy jsou na tom v závěru života hůře po zdravotní stránce, než muži. Nedávno se tu o něčem diskutovalo ve smyslu, že si ženský prostě zasíraj život starostma (někdy tak nějak nevinně), tak to tak do sebe zapadlo. Jenže ty s tím vlastně nebudeš souhlasit, protože nebereš psychosomatická onemocnění ~;)
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 9:34:35)
Tečko,


těší mne, že někdo ví úplně přesně, co si budu myslet, v tom případě se konverzace ani nemusím účastnit, když je ten druhý schopen si tu moji půlku vydedukovat. ~;).

Tvrdit, že někdo neuznává psychosomatická onemocnění, když vyjádří výhradu proti tvrzení, že rakovina je převážně psychická nemoc, je mírně řečeno poněkud odvážné, stejně tak jako je odvážné tvrdit, že ženy jsou ve starším věku v horším stavu "protože si dělají starosti"? Spousta žen si jistě starosti nedělá a spousta mužů si je jistě dělá ~;)
 Tečka. 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 9:45:05)
Kudlo tak evidentně jsem dedukovala správně, jak je vidno ve druhém tvém odstavci.

To je fuk, vzájemně se stejně nepřesvědčíme.
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 10:22:25)
Kudla, myslíš si, že jako nemocná rakovinou bys byla nějak výrazně happy?
Psycho (duše) soma (tělo), nemoc obého, ne?

A proč bys ji dostala, je otázka. Možná to ví nějaký místní doktor, ale dost bych se divila..
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 16:08:55)
Libiku,

re "člověk, který dostane rakovinu, není happy" - tak jasně že není, ale to je důsledek a my jsme se až dosud bavily o příčině.
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 16:26:06)
Hele, a proč ji podle tebe dostane? já si jdu zapálit, abys měla čas na odpověď.~;)
 Žžena 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 16:48:30)
Proč ji někdo dostane... protože náhoda a případný drobný podíl přitěžujících okolností typu životní styl či genetické predispozice. Bohužel.
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 16:54:10)
Náhoda je filosofický termín, já na ni nevěřím, ty jo
 Žžena 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 16:55:15)
libiku,
takže lidi, co dostanou rakovinu, si za to můžou? Nebo jim tím PB posílá zprávu? Když to teda není náhoda...
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 17:04:50)
Lidi, co maj vážné onemocnění, jsou dle mého názoru málo "hodní" k sobě. Dělaj věci proti svému přesvědčení a nejsou dlouhodobě spokojení, neumí si odpustit,odpočinout si, bojí se..
Není to jejich vina a není to tak, že Franta opustil Máňu s pěti dětma, tak to má spočítaný.
 Žžena 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 17:06:44)
libiku,
a jak to vysvětluje nemoci u dětí? Hele já jsem třeba v adolescentním věku měla 25 mm nádor v krku, tak by mne zajímalo, čím jsem si jej, jako puberťák, přivodila.
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 17:19:04)
Povyprávěj své dětství a poměry nějakému psychosomatikovi, já to přece nemůžu vědět.

Můj táta umřel na rakovinu rok a půl poté, co ho propustili z milované fabriky (před tím ho opustila máma, taky byl celý život v roli hodného obejdy, jeho vlastní matka celý život zdůrazňovala, že jeho starší bratr je lepší. Nebylo by na tom nic tak mimořádného, ale jeho to neskutečně žralo.

Jiný člen rodiny umřel na rakovinu po pohnutém životě, který obsahoval sňatek z donucení, situaci, kdy jeho nemilovaná žena (psychicky nemocná) zabila jeho synka, a po dlouhém neuspokojivém vztahu s matkou dalšího dítěte, kterou rodina nepřijala. Do hlavy jsem mu neviděla, ale asi se v něm něco prát mohlo, ne?

Moje kamarádka umřela na rakovinu v pětapadesáti poté co byla 10 let vdova a před tím 10 let dochovávala chlapa s nějakým záhadným plicním onemocněním a po celou tu dobu byla na všechno vlastním rozhodnutím sama (aby neobtěžovala a nebyla nic dlužná), na hubu padala a moc radosti neužila.

Proč umřel malinký Venoušek na leukémii (cca 40 let nazad) nevím, pamatuji si, že na něm maminka nevýslovně lpěla a ustavičně mu říkala, aby nedělal to či ono nebo umře..

Jedna náhoda vedle druhé..

Znám lidi, co rakovinu zdolali a jejich mentalitě (sebepřijetí) to také odpovídá.
 Hanka 
  • 

Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 17:07:10)
( z tohohle hlediska bych řekla, že často dostane větší mínusový bod ta Máňa, která se stresuje a rmoutí a dře, než rozevlátý Franta, co posílá alíky a jednou za měsíc vezme děti do kina )
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 17:12:12)
hm, a jak vysvětlíš, že onemocní i spousta lidí, kteří jsou sami se sebou vcelku v pohodě?
 Žžena 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 17:13:47)
Kudlo,
přece proto, že si tu pohodu jen nalhávají a jen zavírají oči před svými problémy, které je doženou v podobě nemoci. ~;)
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 17:15:06)
Žženo,

jo, tak to jedině ~j~
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 17:21:29)
Vcelku v pohodě?

A jak to víš?
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 17:32:08)
Protože se tak i při bližším ohledání jevěj ~;) a přijde mi divný za každou cenu hledat nějaký skrytý traumata za účelem obhájení poněkud divoký hypotézy.

Jak už tu padlo, nějaký větší či menší trauma by ve svým životě našel asi každej, takže když onemocní, tak by se to dalo vytáhnout a říct "no to je jasný, to bylo kvůli tomu", jakos to udělala s Venouškem a spol (mimochodem fakt si myslíš, že byť i hodně neurotická matka je schopná způsobit dítěti rakovinu? ~e~~e~~e~).

Někteří lidé, kteří onemocní, bezesporu jsou takoví, jak říkáš, ale ne všichni, jak říkala Vaitea, zjednodušující tlachy o psychice myslím nejsou hodny člověka Tvé inteligence a rozhledu.
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 17:37:28)
Kudla, nejde o to, jestli máš nebo nemáš trauma (každý máme), ale jak si s nima poradíš.
dobrý je zpěv například.~;)

Jdu ven s dítětem, nikdy se mi na Rodině nestalo, že by košatící oponent tvého střihu něco připustil, ať jde o počasí, situaci v Číně nebo lesk na listy pokojových květin, to je internet, samotář sem vleze se svým přetlakem nebo nudou a vede jí dokolečka.

Pokud se někomu zdá přibližné, co tu píšu a začne házet blbosti za hlavu, určitě si neuškodí.Howgh!
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 17:40:59)
z jakýho důvodu čekáš, že by měl někdo připustit hovadinu, kterou jsi mu nijak přesvědčivě nedoložila ? ~e~~e~~e~
 Vaitea 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 17:20:44)
Libiku,
...Lidi, co maj vážné onemocnění, jsou dle mého názoru málo "hodní" k sobě. Dělaj věci proti svému přesvědčení a nejsou dlouhodobě spokojení, neumí si odpustit,odpočinout si, bojí se..


Ano jsou takoví, stejně jako jsou mezi nimi lidé, kteří jsou k sobě "hodní",celý život žijí v souladu s přírodou, poslouchají svoje "já",jsou vyrovnaní, vnitřně spokojení a lidé "holdující" rizikovým faktorům a lidé a lidé....

Libiku, věř že jsem jich už viděla stovky.
"Šiju"jim terapii "na míru" - individuální dávkování- včetně rescue.
A ukončení terapie a přechod k terapii paliativní to je tak složité.....

O přístupu osobním se přít nebudu, to je o lidech a nemám důvod Ti nevěřit.
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 17:27:28)
Já ti věřím, žes hodná doktorka, ale myslím si, že kromě údaje o tom, jestli kouří a žijí v rodinném kruhu, nemáš šanci o nich tak moc vědět, z časových důvodů, ale jestli fakt znáš jejich životy, traumata, nenaplněné ambice.., tak jo.

Podívej se, já mám úctu k lékařům jako vědcům, to v každém případě, fascinuje mě lékařský pokrok. A chápu i sníženou sebereflexi jedinců v bílém plášti, museli by se zbláznit odpovědností.


 Hanka 
  • 

Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 17:32:28)
Libiku,

zase bacha, když koukneš na kteréhokoliv člověka, tak nějaká ta traumata a potíže najdeš, v generaci osmdesátníků a osmdesátnic už bude 99% mít např. zkušenost s umírajícím partnerem, ještě generace mé babičky měla běžně v rodině nějaké to dítě, co umřelo jako malé na záškrt nebo spálu, i ti nejlepší rodiče ti něco "provedou"...
 Vaitea 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 17:47:49)
Libiku,


...A chápu i sníženou sebereflexi jedinců v bílém plášti, museli by se zbláznit odpovědností...

Já se zase snažím chápat -odmítnutí-vztek-odevzdání se-hledání pomoci kdekoliv-zoufalství-vztek-obviňování sebe, druhých-hledající pravdu v mýtech i tvrzení pramenících z neznalosti a důvěry v to, co se jeví tak logické, tak dobře pochopitelné a tak přirozené.........~x~
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 19:21:43)
Vaiteo, v zásadě je hezké s tebou mluvit.

Já sem tu neřekla v podstatě nic jiného, než že vyhořelého nerváka se ta rýma a cokoliv snáz chytí.~;), tady nevidím žádný velký mýtus. Námitka, že i sluníčkoví lidé bývají vážně nemocní, nabízí otázku z počátku, z čeho, že ty nemoce vlastně jsou, ví to medicína?

A jelikož se tak vzájemně chápeme, mohly bychom obě připustit, že to neví ani jedna strana.
Hezký večer~x~
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 19:27:33)
Tak počkej, Libiku, ale my se bavíme primárně o tom, jestli je pravdivej výrok "rakovinu dostaneš z toho, když jsi psychicky v takovým a makovým rozpoložení", nikoli "přesně víme, z čeho lidi rakovinu dostanou" (a Vaitea ani nikdo jinej to nikdy netvrdil, takže není co vyvracet, v podstatě se s velkým hřmotem vlamuješ do otevřenejch dveří)
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 20:15:50)
Kudla, o tom se možná bavíš ty.

Já bych se primárně nebavila ani o rakovinách(uvedla jsem je proto, aby mi někdo chytrej nepodsunul, že sem v tom osobně, ty to s oblibou děláš), jenom tvrdím, že psychika je důležitá. Asi nikdo nepopře, že k uzdravování, i tys to připustila. Nabízí se tedy "výrok"~t~, že tedy i k onemocnění.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 20:27:30)
libiku,

ale kurnik, jasně že je důležitá, to snad nikdo nepopírá, celou dobu se bavíme o tom, zda lze natvrdo říct, že byla PŘÍČINOU vzniku takový choroby.

 Hanka 
  • 

Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 20:33:36)
Libiku,
fakt tady I psychické příčiny nikdo nepopíral.
 Vaitea 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 20:41:01)
Libiku,

nikdo nepopírá, že stres může být jedním z faktorů ovlivňující nejenom průběh, ale i rozvinuti, či objevení si nemoci.

Ale výrok , parafrázuji: "rakovinou, závažným onemocněním, onemocní ten, který má "nezpracovanou stresovou situaci" je přinejmenším jednoduchý.

A k tomu uzdravování.Víš kolik jsem viděla lidí "bojovníků", a stejně nic platný.
Psychika je velmi důležitá, ale její vliv na rozvoji nemoci a průběhu onemocnění opravdu není ten určující.Resp. hraje roli důležitou, ale ne tu hlavní.
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 20:56:13)
Vaiteo, bojovník je špatné slovo, patří do klasické medicíny. Já jsem viděla jednoho neúporného radostného flegmatika, který odmítl jistící proceduru (byla to autotransfúze nějakého krevního derivátu), hulil, chlastal a dělal si z toho legraci, už je to 14 let.., pusa, Josífku~x~
Pak jsem viděla jednoho velmi úspěšného chlapa, jehož dceři diagnostikovali něco s růstovým hormonem s výhledem, že vyroste max 140 a nikdy nebude mít děti, no a on kleknul a modlil se 2 dny. Holce je 24, není to manekýna, ale 160 má dobře a on už je dědeček (zachovalý).

Pořád nechápete, že to není o rozhodnutí "být dobrý, nestresovaný, bojovný", ale je to ještě někde hloub nebo vejš.¨~;), uklizeno v sobě..

Já samozřejmě nevím, co je příčinou chorob..
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 21:12:41)
Libiku,

já si spíš myslím, že výsledek by byl dost pravděpodobně stejnej, i kdyby se ten dotyčnej nemodlil. ~;)

 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 21:23:56)
Kudla, to že nemáš Boha a bereš to jako triumf, je fakt tvůj problém.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 21:40:45)
Libiku,

jakej problém?

Někdo věří, někdo nevěří, problém nespatřuju ani v jednom.

Co chci říct je to, že se dá asi dost těžko prokázat, že Tvůj příklady dopadl dobře právě proto, že se dotyčný modlil (protože spousta lidí se modlila a dopadlo to špatně, a spousta se nemodlila a dopadlo to dobře).

 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 8:44:39)
Kudla, v zásadě je problém jen s tím, že podle exaktních výzkumů nemělo to děvče vyrůst rp. ten můj kamarád měl mít už 12 let pěknej hrobík.~;)

Jan Nepomucký je historická postava.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:01:45)
libiku,

problém je akorát s tím, že u obou Tebou zmiňovaných případů lze výsledek určit s poměrně vysokou pravděpodobností, ale ne s jistotou (mám ve svém okolí taky případ s těmi hormonálními injekcemi, rodiče se nakonec rozhodli pro, ale rozhodovali se dlouho právě kvůli tomu, že to, že by to dítě nevyrostlo na požadovanou výšku, je riziko, ale ne jistota, a oni museli zvažovat na jedný straně riziko, že nevyroste dost a nebude moct mít děti, na druhý straně riziko, že by vyrostla tak akorát i bez toho a oni ji budou zatěžovat hormonama zbytečně, přičemž dopředu to říct nelze, to rozhodování jim nezávidím)

Johánek z Pomuku je historická postava, cožpak jsem to jakkoli zpochybnila? Mé pochybnosti se týkaly výhradně jeho schopností posmrtně ovlivnit, jestli se vybourám nebo ne ~;)
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:17:26)
Kudla, tato slepá odnož diskuse o jídle mě fascinuje tvým požadavkem na to, aby ti výhledově někdo exaktně řekl, že s ohledem na dosud prokázané s nejvyšší pravděpodobností v krátkém časovém horizontu zemřeš, neboť je to vědecky prokázáno~t~
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:23:46)
Vpodstate, pokud se jeden neuzere, nebo nevyhladovi k smrti, je to dano, zrejme geneticky, kdo vi, jake podedene casovane bomby v sobe nosime.
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:44:00)
Valkyro, no snad jeste jedna vec je dulezita, vira v sebe......zkus to nekde najit.

Ja vim, ze jsi ji jenom nekde ztratila a je pod nanosem toho vseho okolo. Stalo se mi totez a byl to taky dost pr.ser, ale to bylo to jedine, co jsem byla ochotna a schopna hledat uporne, jinak s lehkosti opoustim jine druhy hledani viry, jak se mi zachce, nebo spis nechce.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:27:41)
Libiku,

tak to Tě bohužel fascinuje nikoli můj výrok, ale výplod Tvé vlastní fantazie, protože já jsem nejen nic takového netvrdila, ale naopak jsem říkala, že nic takového s jistotou říct nelze (a proto taky nelze s jistotou určit, že když to i proti takovému tvrzení dopadne dobře, tak za to může svatej Antoníček) ~;)
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:15:27)
Ja jen, ze veda se obcas myli, takze stejne dobre je verit v mylku vedy.

Jedine, co bych v takovych pripadech nedoporucovala, je jit proti svemu naturelu, ci proti sve vire. Pro vericiho je motlitba spravna cesta.
Pro jineho bude spravna cesta nastudovat vsechno, co se vyskytne k tematu, rozebrat to do posledniho uzliku na nitce a zpracovat to vedecky.
Dalsi bude hledat podpurne alternativni cesty ve vire v silu prirody, nebo vlastniho ducha.
Jiny, jako treba ja, zaleze do kouta a bude to depresivne, s virou, ze to zakonite musi spatne dopadnout, prezvejkavat dlouhy cas. Kdyz to spatne nedopadne, nez vyleze, mozna da sanci i dobremu konci.

Nic neni proti nicemu a nikdo netusi, co je spravne.
Ja si, s dovolenim a bez argumentu, jsem jista tim, ze spatne je jit sam proti sobe a delat neco, co neni cloveku vlastni, at je to cokoliv.

Nakonec, vira tva te uzdravi. Tva, ne sousedova, ne kneze, ne doktora, cimz nechci rict, ze se necemu z toho mame vyhnout, ani nahodou, klidne to vyuziju a uvidim, co to da.
 Žžena 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:27:20)
Grainne, souhlasím. Dobře napsáno.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:28:03)
Grainne,

přesně tak ~R^.
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:36:33)
Jo, dik.
Zivotni zkusenost, nejvic jsem dostala po nose, kdyz jsem se pokousela o pozitivni mysleni.
Jinym ho preju, ale nic pro me, stejne, jako nejist cokoladu a nekourit.
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 10:04:24)
Grainne, kápla jsi zřejmě někomu do světonázoru a mě to pobavilo.

Když začínal můj příběh, jistila jsem všechny fronty.
1) Modlil se za nás celý církevní sbor
2) Velemág (původem chirurg okresní nemocnice, t.č. ve výslužbě) čistil čakry
3) Alopatický vedoucí neuromuskulární poradny loboval za spřátelené pohřebáky (malá nadsázka, ale jen malá)

Křesťané mě zapřísáhli, ať se hlavně nedám do kolportu s nějakýma čakrama, čakrovej elegán varoval před Kristem a kladl důraz na mou vnitřní sílu, doktor se strašně divil, co furt chceme, když nám vymyslel tak pěknou úmrtní diagnozu a co práce mu to dalo.~t~

Upřímně řečeno, šlehlí mi připadali všichni, ale ty křesťané to dělali jen z lásky (čakrista dost inkasoval) a doktůrek v tom měl profesní ego neb se kontinuálně chová jako idiot a své zklamání z toho, že vývoj není takový, jak si představoval, skrývá hodně těžko.

Takže za mě, Kristus go~R^

 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 10:06:55)
Libiku ~;((~s~~x~
 Ráchel, 3 děti 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 10:10:38)
"doktůrek v tom měl profesní ego neb se kontinuálně chová jako idiot a své zklamání z toho, že vývoj není takový, jak si představoval, skrývá hodně těžko." no tfuj...
 Anni&Annika 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 10:31:45)
.libik...a to jeste neznas silu tachyonovych disku~k~
mam dobrou kamaradku a ta se lecbou touto energii zabyva. Mela jsem pred par lety problem. Doktoti to videli na operaci. No a jeden den se u nas objevila, a pri odchodu mi soupla jakesi CD do kalhot s tim, ze tomu nemusim verit, ale ze to je neco /pracuje na bazi/ jako tesla vlny a ze me to uzdravi. Ze to neni dsarlatanstvi, ale fyzika?
No nechtela jsem ji kazit radost, to CD jsem poctive nosila v kalhotech /ac mi tam i prekazelo/. Ale rikala jsem si...hur byt nemuze. No a kdyz nadesel den D, kdy se mel upresnit termin operace, dospel mudr k nazoru, ze neni co operovat. Hele, shodli se na tom vsichni lekari. Takze ja, ktera neverim na zadna sarlatanstvi jsem ji CD vratila a koupila si jedno vlastni~t~..a kdyz me boli bricho, prdnu na to CD, kdyz me boli kdekoliv jinde, prdnu na to CD..hele nevim jak to to CD dela, ale vzdycky mi to pomuze~t~....neptej se me jak...o to jsem se nikddy nezajimala~t~
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:03:33)
Libik, no vidis, jak ses v tom krasne prebrala a vyvolila si to sve.

Tak presne "vo tom to cely je".
To, ze se ty, ani nikdo jiny v dohledne dobe nedozvi, co zabralo, neni dulezite. Ja taky nezavrhuju nic, ale taky vsechno nevstrebavam.
 Žžena 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:22:03)
libiku,
že podle exaktních výzkumů to či tamto... je blbost, protože ve Tvém příspěvku se přece nejednalo o exaktní výzkumy, ale o profesní názory konkrétních lékařů (a jak si mnozí z nás, včetně Tebe, měli možnost ze zkušeností ověřit, lékaři nejsou neomylní).
Tak bych jen ráda podotkla, že když nevěřím v PB, neznamená to, že místo toho věřím v pana doktora coby neomylného nositele spásy exaktního výzkumu.
 Filip Tesař 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 21:15:12)
Libíku, kdo ví, jak to je. Když se podíváš na bejvalý vězně z lágrů, kolika se řada z nich dožila, a to trpěli traumatama a případně kolika by některý možná dožili, kdyby kvůli těm přetrvávajícím traumatům nespáchali sebevraždu. Pro mě bylo poučný vidět, kolik lidí přežívalo tři a půl roku v Sarajevu a snažili se žít jakoby normální život a žili nadějí, že to jednou dobře skončí, aby po válce umírali na banální příčiny v padesáti-šedesáti. Tady v debatě padlo "sluníčkáři" - kdo ví, jestli je pohodářství ta pravá životní strategie. V Hercegovině jsem potkal babku, která jako jediná z rodiny kouřila, bylo jí 99 a vzala si ode mě s chutí startku bez a vykouřila jí během přebírání bylinek, který chodila s ostatníma ženskýma sbírat, protože je vykupovali Italové. Kus od ní bydlel chlap, kterýmu bylo prej 105 nebo 106 let, bydlel v baráku o jediný místnosti, s hliněnou podlahou, když jsem zaklepal a otevřel dveře, vyskočil na nohy jak mladík, seděl tam na tý podlaze u kouřícího ohýnku, neměl ani komín. Jediný, co mu scházelo, byly zuby. Jinak vypadal na šedesát, bystrej, šlachovitej, a to stáří bylo pravdivý, byl normálně zapsanej v matrice a celej život měl papíry s datem narození. Kdo ví, jestli k dlouhýmu věku nepatří občasný hladovění, nesnáze, a stálej cíl: ten původní byl nejspíš odchovat děti, pak pomoct s vnoučatama a případně, jestli se dá, s pravnoučatama. Kdo ví, jestli snaha strávit pestrej a přitom pohodovej život, lajkovat a lítat třeba na Kanáry dá to samý a jen se to vynahrazuje lepší údržbou a průběžnou repasí dílů... netuším, možná plácám a nic na to v tomhle smyslu není. Kdo ví.
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 21:23:17)
No vždyť to říkám, umět brát život.., hezký cestopísek nechceš vydat? Myslím to vážně.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 21:37:46)
Filipe,

ale ti dva starci se jevili docela jako pohodáři, ne?

Nevím, jestli lítání na Kanáry a hraní golfu je právě etalonem pohodářství. ~;)
 withep 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 5:54:06)
Filipe, to je pěkné ~R^.

Docela pěkně to vyjadřuje, co mám na mysli, ale už se ani nepokouším vyjádřit, protože tady se překrucují i naprosté banality. Psychosomatický přístup, jak ho vnínám já, nelze vysvětlit někomu, kdo uvažuje striktně ve schématu příčina-následek, příčina=vina, následek=odplata, a všechno to musí být zjevné a dokazatelné, a jak jednou není, celý přístup je hloupost. Tak ať je to hloupost, nejsem jehovista, abych měla potřebu někoho o něčem přesvědčit.

Něco jako že nejde o vnější životní podmínky, ale jakýsi vnitřní přístup k nim.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 7:04:57)
withep,

kdybychom se od začátku bavily o tom, že je to o víře,tak bych neřekla ani popel, protože víra je víra a tu nehodlám nikomu vyvracet.

~;)

Asi jako když mi někdo řekne, že věří, že ho svatý Jan Nepomucký ochránil před bouračkou, tak na to nemůžu ani já skeptik říct nic, a vlastně ani nechci, protože proč bych zpochybňovala něco, čemu ON věří (a koneckonců co já vím, třeba opravdu Jan Nepomucký existuje a zasáhnul).

Ale když mi řekne, že URČITĚ je to tak, že sv. Jan zachraňuje motoristy a že je to prostě danej fakt, tak prostě to cukání s ním polemizovat budu (a vysloužím si nálepku nevěrce, se kterým nemá cenu debatovat, protože není ochoten změnit stanovisko) ~;)
 Monty 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:18:05)
Motoristy ale zachraňuje sv. Kryštof. ~;)
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:29:34)
Monty, máš pravdu, spletl mě zvyk troubit při projíždění kolem sv. Antoníčka na mostě ~;)
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:32:08)
kruci, ne Antoníčka, ale Jeníčka (Nepomuckýho) ~f~
 Žžena 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:30:32)
Třeba to Kryštof v dnešním motorizovaném světě občas nestíhá (přece jen, nemá na starosti jen ty řidiče, že...), tak má občas záskok :)
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:31:38)
Žženo ~t~
 Monty 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:32:29)
Žženo,
svatej zvládne všechno, ten má zázraky přímo v popisu práce. ~;)
 Žžena 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:34:36)
Monty,
no já nevím, doba se mění, nároky vzrůstají, globalizace a tak... :)
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:52:26)
Monty,

specializace dorazila už i do nebe ~;) no ale nakonec proč by to nemoh jeden vzít na chvíli za druhýho, v práci jsou taky záskoky ~;)
 Filip Tesař 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 10:35:02)
Jo, proto tolik motorkářů na českolipský bourá, myslej, že proslulej sv. Jan u Chudolaz je sv. Kryštof. Všechno do sebe zapadá, exaktně.
 withep 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:03:47)
Kudlo, kdepak, nic takového jsem neřekla. Nenapsala jsem ani "tvrdím, že" nebo "je fakt, že" nebo tak něco, a dodatečně, když jsem viděla, že tu debatu mylně ženeš tímto směrem, jsem uvedla, že by bylo bývalo lepší, kdybych svůj propoziční postoj uvedla slovy "myslím si, že". Ale ty dál prahneš po těch faktech, které nikdo nesliboval, a teď sis naopak vydedukovala víru ~:-D

Ne, není to pro mě věc víry ve smyslu náboženské nebo nadpřirozené víry. Ale já ani nemám víru nějak ohraničenou, chápu ji spíš tak nějak "anglicky", kde "belief" je výraz pro víru i pro úplně normální světské přesvědčení.

Ani jsem nepoužila slovo URČITĚ. Jak se ti diskutuje s někým, koho systematicky dezinterpretuješ (jako by i bez toho nebylo těžké pochopit, co čím míní) a vyvracíš něco, co neřekl? Tohle je diskusní server, měla jsem za to, že když někdo něco napíše a výslovně neuvede, že je to fakt nebo naopak předmět jeho víry, tak se tak nějak normáně má za to, že je to prostě jeho názor.
 Žžena 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 8:03:36)
Filipe,
ta střídmost až nějaké hladovění s dlouhým věkem asi souvisí, tělo se míň opotřebuje metabolizováním potravy. Bavili jsme se o tom kdysi na VŠ. U těch bývalých vězňů z koncentráku to prý bylo pěkně zdokumentované, na druhou stranu to byli ti, co už měli kliku, protože jinak v těch koncentrácích dost lidí na podvýživu zemřelo (tedy proběhla jistá selekce a přežili asi spíš ti, co měli prostě tuhej kořínek). A taky museli mít kliku, že je nezplynovali, nezastřelili, a že ta životní zkušenost pro ně nebyla tak destruktivní, že by si, jako mnoho jiných, vzali po válce život.
Ani v tom Sarajevu se všichni hladoví té stovky nedožili.
Člověk má tendence cosi vyvozovat, když vidí pozitivně naladěného energického kmeta, ale PB má asi svůj druh smyslu pro humor. Protože moje prababička se taky dožila 99... a byl to člověk, co život považoval za zlý a těžký a hlavní téma hovoru jejích posledních 30 let života bylo, že už chce umřít.
 Hanka 
  • 

Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 16:54:12)
Tak já myslím, že ten podíl typu genetické predispozice, životní styl, stravování není tak malý. Ale nejde vykousnout jeden z faktorů a říct "máš to po babičce" nebo "to máš z toho, že se cpeš bůčkem"; a už vůbec ne "to máš z toho, že ses neusmířil s matkou".

A taky podle mě u starších lidí i proto, že v méně příznivých dobách by byli třeba zahynuli dřív na tuberu nebo tyfus nebo kdo ví co, dnes v časech antibiotik se dožijí jiných chorob.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 16:56:53)
Hanko,

také to tak vnímám, že je to souhrn mnoha faktorů a že jen velmi málokdy jde "vykousnout" jen ten jeden - to jde v případě záchranáře z Černobylu, genu BRCA nebo člověka, co 50 let hulí dvě krabky denně, ale kdyby to bylo "to máš pro to, že ses neusmířila s matkou", tak sedí na onkologii tři čtvrtě Rodiny. ~j~
 Žžena 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 16:58:56)
Hanko,
ale rakovinu mívají i děti, co bůček nikdy neviděly a nestihly vykouřit ani jedno cigáro a neměly dosud šanci zhuntovat si tělo blbým životním stylem.
Naopak ji mnozí kuřáci a bůčkaři nikdy nedostanou.
Proto tyhle okolnosti považuju za minoritní a rozhodně nevedou k rakovině u všech.
 Hanka 
  • 

Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 17:05:16)
No, pak je tu genetika, životní prostředí, a ty smolné okolnosti typu "když se v organismu začaly množit tyhle sviňské buňky, zrovna měl plno práce s chřipkou, a tak to na startu prošvihl".
Mně jde spíš o to, že je nesmírně arogantní ukázat prstem a říct "tuhle hrůzu jsi dostal proto, že sis neuspořádal svoje rodinné vztahy".
 Žžena 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 17:10:35)
V tom jsme Hanko zajedno.
 Filip Tesař 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 17:59:43)
Tyfovou apod. epidemii přežije bez moderních léků jen část populace, která je z nějakejch důvodů odolnější, a předává to dál. S rakovinou přírodní výběr tak moc nenadělá, protože ji většinou dostanou lidi, který už svý geny předali dál.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 16:52:50)
Libiku, a než si dáš to cígo, tak já si mezitím odskočím do Stockholmu pro nobelovku za medicínu, ju? ~;)

Ne, ale vážně, to si děláš srandu, že po mně chceš informaci, na který už spoustu let pracujou týmy vědců (a kdyby to bylo tak, že je to výlučně nebo aspoň převážně z psychickejch příčin, tak už by jednak dávno něco publikovali, druhak by raketově vzrostl zájem o studium psychologie a psychiatrie, protože by to byl zlatej důl - stačilo by si dát do pořádku psychiku a člověk by měl jistotu, že nedostane nejen rakovinu, ale vlastně žádnou nemoc, když všechny nemoci jsou jen psychosomatický) ~;)
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 23:54:31)
před třiceti lety byla zelenina s ovocem sprosté slovo a vegetarián musel emigrovat, byly slušný normy na máselný zákusky, to jo, pokud sis chtěla dát opulentní větrník, tak to byl fakt pravák~;)
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 0:02:15)
Pěstovali jste si ananasy, banány, pomeranče? Zeleninu celoročně? To muselo být docela nákladný, ne?

 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 23:49:41)
Grainne,

přesně ~R^

To samý jak vejce sádlo, řepkovej olej...
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 23:58:45)
Vidis, Kudlo, v tuhle chvili netusim, jestli je repkovy olej jeste porad jed, nebo uz byl uznan.~t~
Obcas to ani nestiham uhlidat.
 cinnamon 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 21:10:31)
Proč hned náboženství? Moje svoboda je vybrat si, co budu jíst, svoboda druhých je v tom, aby mi řekli, že jím zdravě, nezdravě, kvalitně nebo s....y (když to neumí říct jinak), pokud se jich ptám na to, co oni na mé stravování. Nechci-li slyšet názor ostatních a nepočítám-li s tím, že můžu slyšet i to, co se mi nebude líbit, neptám se. Není ničí povinností, aby mi dával ujištění o mých bezvadných volbách, když si to nemyslí. Za projev fanatismu nebo řekněme nezdravého zaujetí považuju až to, když mě někdo bude zahrnovat na potkání proti mé vůli nevyžádanými radami a atakovat mě hrozbami, co se mi stane, když jej neuposlechnu. Na základě složení a technologických postupů jsem přesvědčená o tom, že ledasco, co má název potravina, je spíš "otravina", ale to, jestli to kdo jí, neřeším, pokud by to neládoval do mého dítěte ve věku, kdy by ještě samo neumělo říct "nechci".
 Maugha 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 21:29:35)
Lidé moc prožívají všechno, co ostatní dělají, zvlášť takhle virtuálně.
Proběhly tu několikadenní sváry o tom, jaká barva podprsenky se má nosit pod bílou halenku, jestli se má manželka přemoct, když se jí nechce do orálu, jestli plesknutí přes ručičku už je násilí......
Ale to jídlo je přece jen osobnější, každý si myslí, že ví, jak na to a hájí si to svoje. Za sebe musím říct, že mě debaty o jídle taky baví, ale hanlivě se o ničím jídle vyjadřovat nebudu, to je základní slušnost.
 Grainne 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 21:37:49)
Ono je spis treba prosazovat sam sebe, sam pred sebou, lide srovnani se svym stravovanim i sam se sebou obvykle nemaji potrebu startovat na prvni dobrou, treba na zaklade obecne vcelku neskodneho dotazu.

Jinak obecne vzato se deti beze stravujici se, bez uzkoztlive kontroly, nezdaji byt nejak zvlast otravene, nebo vice otravene, nez ty z uzkostlive chranenych chovu.....pardon, ale nedalo mi to.

 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 21:57:11)
Grainne, tak nějak ~R^
 Marketa, kluci 13 a 6 
  • 

Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 21:53:05)
Protoze lidi maji prd starosti.
 enny 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 21:53:49)
Jídlo a sport. Mně to přijde prastaré. Chléb a hry.
 Filip Tesař 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 21:57:07)
Každej může mít svůj přístup a označení "sračka" může mít jinej zvuk podle toho, jestli se to podává útočně (jako když se třeba dřív říkalo, že v něčem sídlí ďábel) nebo s věcnou argumentací; některý jídla jsou obtížně stravitelný, mají spornou nutriční hodnotu apod.

Ale celkově máš, Z+2, pravdu, s náboženstvím to asi souvisí - není to náboženství, ale v tom, co máš na mysli, je přítomná víra v určitej správnej řád světa, a tím samým taky nechuť vůči lidem, kterej takovej řád porušujou. Můžeš to vidět i v jinejch oblastech každodenního života, třeba hygienický představy jsou tím taky silně ovlivněný.
 withep 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:32:28)
Hah ~:-D

A jaké je tedy podle tebe rozumné množství aspartamu, brilantní modři, glutamátu či dusitanu sodného...? ~w~

Taky tak docela nechápu, jestli a proč mají lidi potřebu mluvit jiným rodinám do toho, co jedí, jestli to třeba s nimi tzv. "myslí dobře"...? Taky jsem před pár lety nevěděla, neřešila éčka a žila v blažené nevědomosti, že kdyby snad byla škodlivá, tak by je zakázali... a možná mě pár nevyžádaných rad nahlodalo a začala jsem se zajímat. Ono záleží, jak se to podá, jestli se poví "Vy jíte takové sračky." nebo spíš "Děkuju, ale my to nejíme, protože..."

Nedávná debata o tom, jak budou nebohé děti trpět tím, že jim matka motá hlavu svým odporem k masu, mi přišla tak nějak tragikomická. Měla jsem dojem, že se do ní trefují hlavně takoví, co nemají problém s majoritními stravovacími návyky a la klasická školní jídelna - knedlík s omáčkou a kusem masa (=nutričně chudá bílá mouka, průmyslově zpracované mléko, stopové množství zeleniny plné pesticidů a stopové množství bílkovin v záplavě nasycených masných kyselin z průmyslového velkochovu). A to se ještě aspoň jedná o teplé jídlo ze základních surovin (pokud se omáčka nepřichutí nějakým magi s glutamátem). Což teprve různé cukrovinky a pochutiny, občas vezmu do ruky něco nového, začnu číst složení a většinou to s odporem vrátím zpátky do regálu. Zrovna dneska - jakési preclíky - L-cystein, blé - to přece není jídlo, a žádné rozumné množství z toho to jídlo neudělá. Nejsem kanibal. A jestli to někdo jí, protože neví, co to je, neznamená, že nejí sračky (i když takhle natvrdo bych mu to neřekla).
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:34:58)
co je špatnýho na l-cysteinu?

"L-cystein je aminokyselina našemu tělu vlastní.
Jako přídatná látka do potravin je vyráběna uměle.
L-cystein je možné vyrábět synteticky nebo získávat z bakterii, ale nejlevnějším způsobem je její extrakce z prasečích štětin, peří, kopyt, či vlasů. Takto získaný produkt se používá v kosmetice, ale i jako látka zlepšující vlastnosti mouky. Díky tomu je možné z mouky péci ihned po umletí a není potřeba nechat mouku odpočinout.
Látka je v EU povolena."
 withep 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:40:55)
Vyrábí se převážně (nejlevněji) z lidských vlasů a nehtů, dováží se nejčastěji z Číny. Mně to tedy přijde nechutné, pozřít s pečivem rozemleté části těla jiných lidí.
 Anni&Annika 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:42:43)
lecitin se pouziva i v Nemecku...
tak bud je to sajrajt a nebo neni, neb tu porad ctu, jak jsou v Nemecku kvalitni potraviny~k~
 Anni&Annika 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:43:04)
http://www.ruegenwalder.de/unsere-produkte/pommersche-gutsleberwurst/fein/
 withep 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:44:24)
Všude jsou i kvalitní i nekvalitní potraviny ~;)

Ale je možné, že různé potraviny mají v různých zemích různé složení, byť stejnou značku. Nebo dokonce i v rámci jedné země a/nebo značky. Tuhle jsem měla v ruce Májku a byla s glutamátem, a pak jinou bez glutamátu. Obě Hamé(?).

L-cystein není lecitin.
 Anni&Annika 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:48:17)
tak to co jsem sem dala je dost znama nemecka znacka, je k videni v ruznych retezcich a neni to ta z tech nejlevnejsi...1,65eur 125g
 Anni&Annika 


Re: Jídlo jako náboženství 

(26.6.2015 22:50:22)
aha...tak to jsem se prehlidla...nejvyssi cas jit spat~;)
 withep 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 9:40:39)
Nemyslím si; možná v zimě, když dojdou vlastní zásoby, ale jinak docela dost zeleniny vypěstuju na zahradě a chemicky ji rozhodně nehnojím. Leda by tu byly nějaké zbytkové pesticidy po předchozích majitelích. Snad by mě trumfla nějaká zdravá škola, kde se jí hodně bio a pestrá strava. Ale to zas není ten typ školní jídelny, kde se servírují knedlíky s uho a masem a v pátek je bezmasé jídlo - buchtičky se šodó.

Strava a životní styl dělají hodně, ale všespásné nejsou, rakovina je velkou měrou psychosomatická nemoc.
 . . 


Re: psychosomatická nemoc 

(27.6.2015 9:59:18)
"rakovina je velkou měrou psychosomatická nemoc."
Fakt? Byly by prosím nějaké odkazy na relevantní výzkumy?
 withep 


Re: psychosomatická nemoc 

(27.6.2015 10:07:26)
Ne. Z tvého tónu soudím, že i kdybych nějaké odkazy našla a dala je sem, relevantní by pro tebe nebyly ~k~
 . . 


Re: psychosomatická nemoc 

(27.6.2015 11:30:10)
Z jakého tónu? Nemám na to názor, jen to slyším prvně konkrétně o rakovině (jiné nemoci vím, že to tak je) v takové míře, že "z velké části" nebo jak jsi to psala, opravdu mě to zajímá. Fakt. Jak to mám jinak napsat?
 withep 


Re: psychosomatická nemoc 

(27.6.2015 15:14:47)
Promiň, jestli jsem vytušila sarkasmus tam, kde nebyl ~;)

No, jak to říct... Vidíš, u jiných nemocí bys souhlasila, že mají (nebo mohou mít) psychosomatickou příčinu. Proč u rakoviny ne? Protože existují případy, kdy skolila mladé, vyrovnané, spokojené lidi? Psyché je hluboká, vědomí je špička ledovce, problém může být hluboko pod hladinou a nakonec to ani nemusí být náš vlastní problém nebo může vypadat tak bezvýznamně, že by nás nenapadlo ho řešit, a třeba jsme na něj už úplně zapomněli nebo si ho nikdy ani neuvědomili.

Já se dívám psychosomaticky na všechny nemoci. Nemoc je informace, že něco není v pořádku. Rakovina je dost důraznou informací, řekla bych.

Existují různé terapie na hranici a za hranicí klasické medicíny, účinnost některých údajně i lze exaktně měřit. Ale já se tady o nich nebudu rozepisovat, nejsem cvok ~k~. Možná někdy, až budu mít přesvědčivou vlastní zkušenost.
 Kudla2 


Re: psychosomatická nemoc 

(27.6.2015 15:17:30)
Tak při tomhle přístupu ale můžeš vždycky říct, že ten člověk měl určitě nějakou hluboce zasunutou psychickou příčinu, takže i když se všem ostatním jevil jako vyrovnaný atd., tak určitě nemohl být, protože to by přece neonemocněl.

Případně proč občas onemocněj i miminka? Taky nějaká hluboká psychická příčina?

Sorry, ale tohle pro mě není žádnej argument.
 withep 


Re: psychosomatická nemoc 

(27.6.2015 20:15:22)
Ano, dokonce i miminka mají psychiku ~:-D. Navíc úzce navázanou na lidi kolem, hlavně matku. A ještě k tomu (podle mě) nevznikají z ničeho nic ani pro nic za nic. Ale jak říkám, neargumentuju, jen vyslovuju svůj názor.
 Kudla2 


Re: psychosomatická nemoc 

(27.6.2015 20:20:37)
jo, takže pokud miminko dostane rakovinu, tak je to proto, že má jeho matka nějaký zasunutý psychický problémy? ~e~
 libik 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 0:43:53)
Kudla, být miminko je podobně psychicky náročné jako být kvadruplegik, ani na nose se nepoškrábeš, natož na zadečku~;), co my víme, jak to snášejí.

Navíc, když si připomenu evergreeny Rodiny o vyřvávání dětí..
 Kudla2 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 0:46:53)
Libiku,

to ale musí bejt nějak započítaný do plánu Matičky Přírody, tenhle miminí stres, jinak by to odskákalo každý mimino ~;)
 Martina, 3 synové 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 0:51:02)
Mimino neví, že má ruce a nohy, takže nemůže mít žádný stres z toho, že je nedokáže ovládat. ~b~

 libik 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 0:52:38)
Může mít stres z toho, že ho svědí prdka.
 Martina, 3 synové 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 0:55:26)
Mimino jakoukoli nelibost projeví řevem, což je velká fyzická námaha, takže potlačeným stresem netrpí.

Stres jako takový je pozitivní, škodí jeho potlačování, ale k tomu v útlém věku skony nejsou. ~k~
 . . 


Re: psychosomatická nemoc 

(27.6.2015 17:08:03)
Withep, díky za odpověď, ale shodně s Kudlou musím říci, že to není moc přesvědčivá argumentace. Co se týká jiných nemocí - nemyslím, že by psýché mohla za všechny. U některých se mi to zdá úplně nabíledni, u jiných mi to připadá téměř vyloučené. Mezi ty "téměř vyloučeno" jsem řadila i rakovinu, a tedy ani po tvém vysvětlení tento názor nezměním. Něco jiného je pak třeba průběh, odpověď organismu na léčbu atd..., tam si myslím, že i u rakoviny může psychika udělat opravdu hodně. No nic, vlastně jsem docela ráda...
 withep 


Re: psychosomatická nemoc 

(27.6.2015 20:06:10)
Ale já netvrdím, že za všechny, nebo že je to jediná příčina. Může to být článek v řetězci příčin, nebo prostě jedna z mnoha, nebo vůbec nemusí být. A hlavně vůbec neargumentuju, nemám v úmyslu nikoho o ničem přesvědčovat :-). Jen jsem reagovala na Jitys, která psala něco v tom smyslu, že zakladatelka makrobiotiky zemřela na rakovinu, takže to asi nebude až tak zdravá nebo všespásná strava, nebo strava nebude až tak podstatný faktor zdraví.
 . . 


Re: psychosomatická nemoc 

(27.6.2015 20:59:43)
Ok, takže "Strava a životní styl dělají hodně, ale všespásné nejsou, rakovina je velkou měrou psychosomatická nemoc." si myslíš.
Když jsem se ptala na ty odkazy, tak jsi psala, že bys je mohla najít, ale že by pro mě nebyly relevantní - no, určitě bych je brala více v potaz, než že si někdo něco jentak myslí ~;) - však proto jsem se na ně ptala, kde se ten tvůj názor bere. Pokud je to jen z tvé hlavy, tak ok, není o čem...
 Kudla2 


Re: psychosomatická nemoc 

(27.6.2015 22:18:34)
Slupko, tak nějak.

To by se přece dalo říct, že když onemocní rakovinou někdo, kdo má psychický problémy, tak ten je jasnej - je to kvůli psychice. Když onemocní někdo, kdo je viditelně nemá, tak je to určitě proto, že je má, ale jsou někde hluboko schovaný. Když onemocní miminko, který asi těžko bude mít nějaký strašlivý psychický problémy, tak je to určitě proto, že je navázaný na matku a má je ta matka. A jestli je matka na první pohled vyrovnaná pohodářka, tak má ty problémy jistě taky, ale jsou někde hluboko schovaný. ~y~
 libik 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 0:51:27)
Kudla, tvůj materialismus je roztomilý, jsi se vším tak pěkně hotová. Nechme rakoviny rakovinama, co například obezita, to je ideální psychosomatická choroba, i když by se dalo říct, že to má člověk z toho, že se přežírá nebo žere sračky~j~
 Kudla2 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 1:00:24)
tak u obezity je to myslím mnohem věrohodnějc prokázaný. ~;)
 Kudla2 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 1:00:26)
tak u obezity je to myslím mnohem věrohodnějc prokázaný. ~;)
 libik 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 1:02:07)
No otázka je ale proč se jedinec přežírá rp. žere sračky,ale už dobrou
 Kudla2 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 8:38:55)
Libiku,

ale já s Tebou přeci víceméně souhlasím (jenom teda možná až na to, že nastavení "ideální" váhy je víceméně umělý, takže tlustej může bejt člověk opravdu z psychickejch příčin - zajídá jídlem problémy - nebo jen proto, že ten ideál vůbec neřeší a jen se hejbá míň než jí, aniž by to bylo způsobeno nějakým psychickým traumatem.
 Ráchel, 3 děti 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 13:48:07)
to, že se člověk přežírá či cpe sračkama, má skutečně často nějaký psychický důvod.
 withep 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 5:18:55)
Kudlo, děkuji za pěknou ilustraci našeho zjednodušujícího chápání kauzality, o němž jsem psala Filipovi ~:-D

Cvrnknu do kuličky, kutálí se, narazí do zdi, odrazí se... Newtonovská fyzika. Jenže Newtonovská fyzika nedokáže popsat celou realitu, dokonce ani ne tu "fyzickou", pokud bychom jinou nepřipouštěli... ~;)
 Líza 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 6:48:55)
Vždycky když někdo začne hrabeci řeči o psychosomatickem, případně karmickem rozmeru některých smrtelných nemocí, vzpomenu si na toto. http://creativelife.cz/prezivsi-rakoviny-vymyslela-empaticka-pranicka-pro-zavazne-nemocne/

Například zde


Nebo tady
 libik 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 10:17:50)
Lízo, možná, že pacientům chybí empatický doktoři, proto citujou empatické právníky, aby se například při rakovině nezbláznili.~;)

 Ráchel, 3 děti 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 13:48:25)
ty brďo, to je dobrý
 Kudla2 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 8:42:38)
withep,

jenomže newtonovská fyzika je s dovolením mnohem podloženější než ty řeči o zaručeným vlivu psychiky na vznik závažnejch nemocí.

Kdybych neměla k Tobě úctu jako ke spoludiskutérovi, tak bych řekla, že je to pěkná hovadina - ne že by se asi nemohlo podepsat, pokud je ten člověk v dlouhodobým stresu, ale tvrdit, že když někdo onemocní, tak určitě neměl v pořádku psychiku - no comment.

Asi víc by k tomu mohla říct Líza jako odborník.
 libik 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 10:41:55)
Newtonovská fyzika je pochopitelná a dokáže ji na základě zkušenosti využívat i šimpanz(a také doktor všeobecné medicíny), to, že něčemu nerozumíme, nemáme v tabulkách a laboratoř to nehlásí, neznamená, že to není.

 withep 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 10:47:14)
Kudlo, děkuju za úctu, ale hovadiny i unesu, neboj :-). Já to netvrdím, asi jsem zapomněla ten výrok uvést slovy "myslím si, že...", aby to bylo jasné. Ale výslovně jsem napsala, že ona psychická příčina nemusí být jedinou příčinou nemoci, může to být jedna z mnoha. Psychika/emoce, prostředí, strava, životní styl, viry a bakterie,... něco z toho, nebo taky všechno z toho, někdy se toho sejde dost a je z toho nemoc. Někdo tou malárií neonemocní, protože je v dobrém stavu a jeho imunita funguje správně. A někdo jo, protože je oslabený (tím ostatním a bůhvíčím ještě).

Ty to ženeš do extrému, ale já to klidně poženu ještě dál: svým způsobem nemáme v pořádku psychiku nikdo, nikdo není ABSOLUTNĚ šťastný, vyrovnaný, bez vztahových problémů atd. - nikdo. A taky vlastně nikdo není ABSOLUTNĚ zdravý. Leda možná nějací hodně pokročilí jogíni apod. :-)

O podloženosti newtonovské fyziky nediskutuju, o tu vůbec nejde. Jde o to, že není sama schopná kompletně popsat všechny fyzikální jevy. Což neznamená, že ji celou odmítneme, ale holt hledáme dál něco, co popíše ten zbytek. A tak tu máme ještě třeba kvantovou. Ale pořád je co hledat a vymýšlet, třeba jak jdou různé způsoby popisu dohromady. A může se stát, že postupem času odmítneme oba, až objevíme něco lepšího, kompletnějšího... třeba dovymyslíme teorii strun nebo něco úplně jiného, kdo ví...
 Žžena 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 12:00:17)
"svým způsobem nemáme v pořádku psychiku nikdo, nikdo není ABSOLUTNĚ šťastný, vyrovnaný, bez vztahových problémů atd. - nikdo"
K tomu řeknu jediné: příroda nás "vyrobila" tak, že se s nedokonalostmi dovedeme vyrovnávat. Nežijeme a nikdy jsme nežili ve světě, kde by pečení bioholubi létali do úst, blízcí neumírali, vztahy se nerozpadaly, rodiče nechybovali.
Všechny organismy jsou stavěné na to, aby určitou míru nepohodlí a odchylku od optima kompenzovaly.
 withep 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 14:23:52)
Ano, všechny organismy jsou stavěné na to, aby určitou míru nepohodlí a odchylku od optima kompenzovaly. A když ta míra přeteče, přijde nemoc.

Líbí se mi a dává mi smysl názor, podle kterého nás příroda vyrobila tak, že když jsme se ocitli ve stresu - v situaci ohrožení, uvedly se do chodu určité mechanismy, vyplavil se adrenalin, přísun krve a kyslíku se nasměroval do mozku a svalů, prostě bylo dočasně odstaveno to, co nebylo v tu chvíli nezbytně nutné k útěku či útoku, tedy k zachování života a zdraví. Takové trávení může chvíli počkat, než se ohrožený jedinec dostane do bezpečí nebo útočníka zničí. Ale dnes jsme vystaveni jinému druhu stresu. Dřív to bylo krátkodobé ohrožení vysokého stupně, dnes je to trvalé ohrožení nižšího stupně, neustálý plíživý stres, často pod prahem vědomí... a tak orgány, které "mohou chvíli počkat" dlouhodobě strádají, až třeba chronicky onemocní. Evoluce totiž zatím nestihla naše stresové obranné mechanismy předělat...
 Žžena 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 14:42:17)
withep,
s tím dlouhodobým stresem moderní doby je to sice hezké, na druhé straně si nejsem tak jistá, že ta historie byla tak klidné období s pohodou přerušenou občasným úprkem před jeskynním medvědem.
Kupříkladu nějaká forma malnutrice byla asi běžnou realitou velké části populace, včetně takových věcí jako plošný deficit jódu v končinách jako jsou ty naše, kde o jeho přirozeně bohatší zdroje prakticky nezavadíš. Kvašené "živé" zelí je super, ale když je to jeden z mála zdrojů potravy po velkou část roku, ani to asi není ideální. Zvlášť v našem podnebném pásmu platilo, že co člověk nenasyslil přes léto, v zimě prostě neměl (plus byla ta zimní nabédka výrazně omezena tím, co a zda se urodilo a co se dovedlo trochu účinně konzervovat), a když zásoby zplesnivěly (a to asi plesnivěly často, hygiena byla mnohem horší než dnes a povědomí o mikroorganismech žádné), tak se jedly plesnivé.
No a pak byly takové ty chuťky jako otravy těžkými kovy a další věci, v domácích lékařích (a domácích lékárničkách) ještě z přelomu 19/20 století najdeš různé sloučeniny arzenu, rtuti atd.
Pro mne je celkem obtížně představitelný život v době a místě, kde víš, že máš celkem slušnou šanci umřít při porodu nebo na (pro dnešní medicínu) banální zranění či infekční nemoc. Osobně si těžko představuji, že by takový život pro mne byl méně stresující než ten dnešní.
V dobách, o kterých píšu, člověk většinou měl to "štěstí", že se rakoviny ani nedožil, stres nestres.
 withep 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 15:04:58)
To ale trochu mícháš dohromady dvě různé doby ~;)

Doba našich babiček je z hlediska evoluce současnost, kdežto doba, na kterou byl nastaven mechanismus "útok nebo útěk", patřila lovcům a sběračům.

Zelí byl jen jeden příklad, skladovat toho uměly víc, a co neuměly, tak prostě nebylo v zimě vhodné k jídlu. Třeba to ochlazovalo :-). Sterilita nejen potravin je dnes, pravda, špičková, ale zase kdo ví, jestli nemá podíl na tom hrozivě narůstajícím množství alergií a autoimunitních nemocí. Třeba byl lidský imunitní systém zvyklý na určité pravidelné podněty, a dnes se "nudí", tak napadá to, co neohrožuje nebo i patří k tělu... ~d~
 Žžena 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 15:06:53)
withep,
já míchám dohromady různé doby minulé, kdy člověk podle Tebe nebyl zatížen tím dnešním neustálým podprahovým poškozujícím stresem ~;)
 withep 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 15:16:58)
Ale já netuším, kdy a jak plynule se to změnilo a jak to bylo se stresem za našich babiček. Asi to bylo lepší než dnes, ale zase spíš jako dneska než jako za lovců mamutů. Vyjma války. Každopádně ony měly - podle mě - zdravější stravu a dostatek pohybu a čerstvého vzduchu, takže k vážnému onemocnění by toho stresu potřebovaly víc než my.

Ale to je jen taková hooodně amatérská úvaha ~k~
 Žžena 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 15:31:59)
withep,
podle mne je optika nahlížení historie jako "měli zdravější stravu a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu" příliš zjednodušující a poněkud idealizující realitu.
 withep 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 15:44:50)
Je. Ale vem si, že my si můžeme vybrat. Máme úžasnou možnost vybrat si, jestli budeme žít na venkově nebo ve městě, nebo se i přestěhovat přes půl světa, jestli budem makat od nevidímdonevidím, abychom měli určitý standard/luxus, nebo se uskromníme, abychom mohli být víc se svou rodinou. Máme takovou spoustu volného času a takovou dostupnost všemožných potravin, že bychom taky mohli jíst zdravě a mít hodně pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu.... No a my trávíme hodiny denně v budovách, místo do zeleně čučíme do obrazovek, místo jídla si kupujeme amarouny, místo chůze si vozíme zadek autem. Takže z tohoto hlediska babičky měly idylku, protože se nemusely přemáhat, aby vedly zdravý a aktivní život - svým způsobem k němu byly nuceny :)
 Žžena 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 15:51:20)
withep,
jasně, babičky měly idylku, protože nemusely bojovat s dilematem, jestli prosedět den na rodině.cz, nebo jestli jít makat na pole. Já ovšem zpochybňuji to, že ta jejich idylka byla stresuprostá ~;)
 libik 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 15:51:43)
Nejen, že se nemusely přemáhat, ale ani se nemusely rozhodovat a porovnávat, úspěchem bylo vdát se za hodného hocha svého stavu a mít uklizeno v kuchyni. Dnešní super doba žádá víc. Neříkám, že to není dobře, nicméně ne každý to unese..
A pak si myslím, že dřív se daleko opravdověji věřilo v Boha, dneska je velká skupina "něco mezi nebem a zemí", pár přemítačů, ale aby někdo skutečně věděl, že je PB s ním, se nestává tak často.
 Kudla2 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 16:11:29)
Libiku, ale když ten hodnej hoch začal chlastat a dávat jim po hubě, přičemž rozvod byla společenský sebevražda, když rodily už osmý dítě, když nevěděly, jestli se urodí/vrátí se jim chlap z fronty/neumře jim půlka dětí na záškrt, to asi nebyly moc bezstresový momenty, že jo. ~;)
 libik 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 16:18:36)
Kudla, to má být vítězná hláška?~a~
 Kudla2 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 16:54:25)
Libiku,

proč vítězná?

Jen poukazuji na to, že kdo se domnívá, že naše babičky žily klidnej zdravej život bez stresu a se 100 % bio zdravou stravou, tak patrně nepřečet jedinou historickou knížku a vůbec to s jeho vzdělaností nebude příliš valný. ~j~
 Filip Tesař 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 17:53:10)
Jenom pro úplnost, na co jsme a nejsme evolučně stavěný - nejsme evolučně stavěný ani na jeskynního medvěda. Ještě tak na hrocha nebo nosorožce. To není jen vtip, to je i o tom, že evolučně jsme stavěný na jiný teplotní podmínky (třebaže se určitý populace částečně přizpůsobily, třeba Eskymáci postavou, Ugrofinové pletí). Už jenom na severní polokouli jsme evolučně cizinci, kromaňonci v Pavlově už byli trochu mimo původní evoluční niku, a nějakej středověk nebo doba našich prapra- už hodně silně. Velmi pravděpodobně jsme stavěný na jídelníček obsahující dost měkkýšů, ryb atd. Samozřejmě nejsme stavěný na dlouhodobý sezení na židli, dlouhodobou chůzi na podpatcích apod., a kdoví, na co ještě.
 Kudla2 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 17:57:10)
Filipe,

no, a přestože na to nejsme stavěný, tak se dožíváme mnohem vyššího věku v mnohem lepší kondici, než ti lidi, kteří žili v těch podmínkách, na které stavění jsme. ~;)
 Žžena 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 18:01:36)
Kudlo,
tak nějak. I v dnešním světě máme lidi, co žijou "tím správným životem, na který jsme evolučně stavěný", s dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu a s občasným útěkem před nosorožcem, tak vlastně nevím, proč jim ještě posíláme humanitární pomoc, když se mají tak skvěle ~:-D
 Filip Tesař 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 18:07:02)
Jsi si opravdu jistá, že posíláme nějakou humanitární pomoc Hadzům nebo Sanům?
 Žžena 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 18:13:42)
Tak z Hadzů má "civilizovaný svět" turistickou aktrakci s antropologickým animačním programem, těm pravda dodáváme jen alkohol. Já jsem poukázala na obyvatelstvo jiných částí černého kontinentu.
 Filip Tesař 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 20:39:53)
Ti ostatní na černým kontinentu možná žijou v příslušný zeměpisný šířce a dýlce, ale kulturně už dávno ušli od evoluční niky plus minus podobnou cestu, jako my.
 Filip Tesař 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 18:02:57)
To asi jo, ovšem údaje o době dožití před sto tisíci lety neznáš a asi znát nebudeš...

Stejně jako příčinu nebo spíš podnět vedoucí k úmrtí u starejch osob - je dost pravděpodobný, že pohybový potíže, který se dneska vyřešej chodítkem, umělým kloubem atd., byly neslučitelný s tehdejším způsobem života, dlouhodobě nemocný "ležáci" už vůbec. Kdo ví, jaký bylo procento dobrovolnejch odchodů ze života v takovejchle případech?
 Vaitea 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 18:18:54)
Tak zrovna před sto tisíci lety to nebyla žádná selanka ~;)


Přibližně ve stejnou dobu, tedy před 100 000 lety, lidé ztratili dva geny, které mají na starost tvorbu cukerných molekul na povrchu buněk. Naši nejbližší příbuzní z řad primátů tyto geny stále mají plně funkční. Mezi dnešními lidmi ale nikoho s těmito geny nenajdeme. Všichni vymřeli. Přežili jen ti, kteří geny ztratili.

"Varki a jeho spolupracovníci jsou přesvědčeni, že před 200 až 100 tisíciletími postihly lidstvo těžké epidemie, při kterých ve velkém umíraly na průjmy a zápal mozkový blan hlavně děti. Lidstvu hrozilo vymření. Naštěstí se mezi lidmi vyskytli jednotlivci nesoucí mutace, jež nedovolily uvedeným bakteriím navázat se na buňky v lidském těle. V té chvíli se výrazně zvýšila odolnost lidí k nákaze. Nositelé mutací se rychle šířili lidskou populací, protože jejich děti „mutantů“ neumíraly. Tak se lidstvo nejen zachránilo, ale odstartovalo svou cestu za ovládnutím planety Země.

Studii o tom, co nás přivedlo na pokraj vymření a jak jsme se zachránili, zveřejnil prestižní vědecký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.
 Filip Tesař 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 20:41:15)
Pro mě je to velmi zajímavý, díky, Vaiteo.
 Kudla2 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 18:32:36)
"Kdo ví, jaký bylo procento dobrovolnejch odchodů ze života v takovejchle případech?"

Záleží, co myslíš "dobrovolným odchodem" a o jaký době se bavíme.

Křesťanství obecně sebevraždám moc nefandí, ovšem pokud to znamenalo, že ten člověk přestal chtít žít, přestal jíst a urychlil si tak svůj konec, tak to je něco jinýho (a stejně se to nedovíme).

Zajímavý čtení jsou třeba romány z doby cca před 100 - 150 lety (Klostermann, Rais, Nováková), z těch je vidět, že péče o staré a postižené rozhodně nebyla v té době žádná idylka, jak si to často namlouváme, že "mladí" nebo zdraví těm lidem dávali "sežrat", že jsou jim na obtíž, asi mnohem častěji a nevybíravěji než my dneska. Klostermann má třeba v jednom románu vyloženě, jak rodina zabila postiženého syna, aby měla peníze na věno pro dceru, a nezabili ho přímo, ale prostě za ním pár dní nepřišli ho obstarat..
 libik 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 19:23:03)
~t~
Klostermann věděl, co táhne..
 Kudla2 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 19:28:19)
tak to víš, to je jako dneska, kdyby popisoval, jak jsou všichni na sebe hodní, tak by to asi nikdo nekupoval ~;)
 Filip Tesař 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 20:42:24)
Kudlo, s dobrovolnýma odchodama jsem myslel lovecko-sběračskou fázi vývoje lidstva. Vycházel jsem z některých historicky známejch paralel.
 Filip Tesař 


Re: psychosomatická nemoc 

(27.6.2015 17:43:18)
"Nemoc je informace, že něco není v pořádku." Ale to je dost brutálně zjednodušený, některý nemoci maj prostě vnější příčinu. Pokud tomu chceme pořád říkat "informace", je to informace o tom, že jsem se pohyboval v malarický oblasti a nechal se štípnout nakaženým komárem, což nebylo v pořádku, například.
 withep 


Re: psychosomatická nemoc 

(27.6.2015 20:18:40)
Jo, je to zjednodušené. Ono hlavně i naše chápání kauzality je brutálně zjednodušené.
 Filip Tesař 


Re: psychosomatická nemoc 

(27.6.2015 20:35:25)
To v mnoha případech jistě.
 libik 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 0:45:44)
jenže neplatí, že kousnutí infikovaným komárem se automaticky rovná malárie, někdo ji nedostane.
 Filip Tesař 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 8:32:37)
Ha, tos mě docela dostala, Libíku.

 Tečka. 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 9:40:55)
Však má Libik pravdu, ne? Čím to vysvětlíš, Filipe?
 Žžena 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 11:16:45)
Filip to nevysvětlí, vysvětlím to já různou imunitní odpovědí různých jedinců, různými okolnostmi (štípne jeden komár nebo dvacet komárů? Rozdíl v množství infekčního agens, které do těla pronikne a se kterým se pak tělo zvládne nebo nezvládne vyrovnat) atd.
 libik 


Re: psychosomatická nemoc 

(28.6.2015 10:28:43)
:-) Ale mě se líbila tvoje odpověď o informaci
 Zufi. 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 11:51:03)
To o té rakovině myslíš vážně?
 NovákováM 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 1:03:40)
Strava a životní styl dělají hodně, ale všespásné nejsou, rakovina je velkou měrou psychosomatická nemoc.

Těžko říct, asi je rozšířenější než třeba HIV nebo žloutenky v místních podmínkách.

Jednak na něco zajít musíme.. a asi je to aktuálně velmi velký civilizační a zdravotní problém.

nějak nechtěně mi to potvrdil kamarád lékař. Je patolog. Že vlastně poslední roky u mnoha, kteří mu z různých příčin "skončili na stole", vlastně našel rakovinu.
A moc nehledal.

Ale u mnoha z nich nebyla příčinou úmrtí, u mnoha by se možná projevila, u mnoha možná ne.
 Tečka. 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 9:38:40)
Tak nějak, Terezo.
Každej se dostane do styku s nějakým tím "bacilem", ale zdaleka ne každej onemocní. Proč by to u rakoviny mělo být jinak?
Ta přáníčka, co sem dala Líza jen svědčí o tom, že ta přeživší slečna tu svou informaci možná nerozklíčovala úplně správně (samozřejmě je moc fajn, že se uzdravila, nic zlého ji nepřeju).
Ve chvíli, kdy i samotní západní (tj. i naši) lékaři naznávají, že asi bude chyba, když neléčí s ohledem na CELÉHO člověka, ale řeší výhradně jen následky, je Kudly názor poměrně zpátečnický. A nedivím se whitep, že se jí nechce do diskuze, tady to fakt nemá cenu ~;)
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 10:35:49)
Jestli jsi potkala západního doktora, který by připustil, že je nutné pohlížet na celého člověka, tak ti gratuluji z celého srdce. Mé naprosto otřesné zkušenosti to, bohužel, nezahrnujou.
 Žžena 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 11:20:41)
Tečko,
u rakoviny je to obdobně jako u těch bacilů. V těle každého z nás se denně zvrhávají (mutují) buňky, jejichž další množení a šíření by mohlo vést k rakovině. Drtivou většinu z nich zvládne náš imunitní systém odhalit a zničit. Někdy to ale nezvládne. Chyba se stane, nebo má imunita zrovna co dělat s jiným problémem, popřípadě přispějou nějaké ty další okolnosti... a ano, i psychika hraje v našem zdraví svoji důležitou roli. ALE na druhou stranu mi přijde trochu jako hyenismus vykládat někomu "máš rakovinu prsu, vidíš, to je proto, že jsi nepřijala své ženství" atd.
 withep 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 11:36:34)
Žženo, někdy ses setkala s tím, že by někdo něco takového a takhle někomu řekl? ~e~

Kromě toho, že je to lidsky nepřijatelné, si nemyslím, že bychom mohli takhle jednoduše přiřadit konkrétní nemoc a konkrétní psychický problém (že to u konkrétních lidí bude u každého jinak).
 Žžena 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 11:54:10)
withep,
setkala jsem se s tím, že si toto lidi nechali nakukat. Že mají rakovinu, crohna, astma atd. proto, že něco na sobě nepřijali, nebo proto, že si nevyřešili vztah s matkou atd atd. A že člověk se vyléčí, když si vyřeší to či ono, přijme to či ono... Myslím že tohle je ten druh "problém v psyché vede k rakovině", proti kterýmu zde lidi brojí.
 Vaitea 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 12:16:31)
Zženo,

.... V těle každého z nás se denně zvrhávají (mutují) buňky, jejichž další množení a šíření by mohlo vést k rakovině. Drtivou většinu z nich zvládne náš imunitní systém odhalit a zničit. Někdy to ale nezvládne. Chyba se stane, nebo má imunita zrovna co dělat s jiným problémem, popřípadě přispějou nějaké ty další okolnosti... a ano, i psychika hraje v našem zdraví svoji důležitou roli. ...

Jj, myslím, že takhle nějak by se to dalo "zjednodušit", laicky přiblížit.

Tedynemyslím, že se to děje denně, ale jinak souhlas.
 Vaitea 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 12:13:09)
Ta přáníčka, co sem dala Líza jen svědčí o tom, že ta přeživší slečna tu svou informaci možná nerozklíčovala úplně správně.....

Tohle je tak nehorázně drzý tvrzení, že se mi udělalo až slabo.

 Hanka 
  • 

Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 12:20:26)
Ano, taky se mi z toho dělá mdlo.
Přesně tohle je ten příklad, co se mi příčí na mnohých "guru psychosomatiky", ačkoliv jsem přesvědčená, že psychika má opravdu značný podíl na našem zdraví.
 Maugha 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 15:52:21)
Jak přijde debata na psychosomatické nemoci, začnou se v diskuzi trousit poznámky ve stylu Já něco vím, ale jen to naznačím, protože s vámi to nemá cenu, stejně byste to nepochopili...
Co mne fascinuje ještě víc je fakt, že ve stejném tajemném duchu se dají napsat i celé knihy, jejichž závěrem je, že lidé si v podstatě za svoje choroby můžou sami, a když se donutí být víc... (?? něco..?), tak se konečně uzdraví. Ale že tu tajemnou neznámou cestu si každý musí najít sám.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 16:09:50)
Maugho, přesně tak.

~R^
 Tečka. 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 22:13:08)
Protože je to Maugho asi stejné přesvědčování, jako někoho přemluvit, aby uvěřil v Boha. Pokud ten člověk není opravdu otevřený a připravený nahlédnout, že něco může být i jinak, než si dosud myslel, tak ta diskuze nemá vůbec cenu ~;)
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 22:22:16)
Tečko,

jenže sama říkáš, že je to otázka VÍRY, tudíž něčeho, co se nedá exaktně změřit ani dokázat.

A tyhle dvě věci by se neměly směšovat, aby to nebylo směšné. ~;)
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 15:37:49)
"drzý tvrzení"

A čemu, prosím, škodí?

Případ, kdy by se pacient řídil tímto po zjištění dg. neexistuje. Z druhé strany jsou zástupy předem odepsaných pacientů dnešní medicínou, kteří ke svému onemocnění získají jako bonus rozsudek smrti a vybydlení z péče. (nemluvím o svém mužovi, to je extra případ, ale umíral tak můj strýc, můj otec a teď partner mé kamarádky, Ve stylu "máš raka, nazdar"
Zmíněné kamarádce se podařilo uplatit onkoložku (věcnými dary okolo 60 tis., aby mu nebrala naději) Chlápek zažil pěkné jaro, svezl se a motorce, plánoval.., zemřel 2 dny poté, kdy si tato paní vzala dovolenou a neznalý onkolog řekl, že léčba neprobíhá, protože to nemá cenu. Já vím, že je to pro nadčlověka druhu doktor banalita, stejně by pravděpodobně zemřel. Ale!!
 Maugha 


Re: Jídlo jako náboženství 

(28.6.2015 16:01:09)
Libik, máš pravdu, někdy ten přístup je na ránu pěstí.
Pacienti jak na běžícím pásu, na lidské slovo není čas.
 Epepe 


Re: Jídlo  

(26.6.2015 23:44:05)
Lidi si hledí nejen do talířů, ale i do ložnic, šatníků, garáží a pod matrace. Pomlouvají a klevetí. Nevšimla jsem si, že by se od toho řeči o jídle nějak lišily.
 Kalali 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 10:01:45)
Co je špatného na tom, když někdo založí diskuzi o způsobu svévo stravování, napsat mu svůj názor? To už je fundamentální prosazování svého názoru? Jídlo je náboženství a kdo do sebe bez rozmyslu hází, co mu přijde pod ruku, tak ten se ochuzuje o jednu zásadní složku kvalitního života. Souhlasím s tím, že označovat jídlo jako sračky, není správné ani u potravin, které jsou narvané konzervanty, mají z nutričního hlediska nulovou hodnotu, nebo při pravidelné konzumaci způsobují obezitu a jiné zdravotní problémy, přímo před osobou,která takové jídlo jí a chutná jí. Ani není správné někoho nutit, aby přijal moje pravidla stravování. Ale pokud se dotyčný pustí do debaty o tom, jak je jeho stravování cool (jím vše a nečtu složení) a všichni, co jídlo řeší, tak jsou snobi, tak svůj názor budu hájit. Stejně tak budu reagovat na poznámku při společném jídle, že jsem taková a maková, když něco nejím (protože to prostě považuju za chuťově odporné a z hlediska kvality za škodlivé). A opravdu si myslím, že jsme to, co jíme, a že tělo pozná, jestli jí průmyslově zpracovanou a upravenou potravu nebo potravu přirozenou bez chemických látek, které ji konzervují. Stejně tak poznám, jestli mi do sklenice naleje někdo petkovou lahev s vodou, vodovodní nebo vodu z pramene, co v té petce nestála rok. Část svého času věnuju tomu, abych zjistila, jak jídlo na mě působí, jak poznat kvalitní potravinu, takže mě naštve výsměch někoho jiného, že se zabývám kravinama, když řeším konzervanty apod. To je stejné, jako s těmi sračkami, jen opačně.
 Berengarie 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 12:10:12)
Myslím si, že je nesmírně užitečné otevírat debatu o složení jídla a o možných účincích jednotlivých složek na lidský organismus. Výrobci mají totiž jednoznačnou tendenci "optimalizovat" složení tak, aby výroba byla co nejlevnější. V tomhle směru zvyšování informovanosti vítám, bez něj by většina lidí vůbec netušila, co a proč je spíš zdraví prospěšné a naopak (zvlášť s tradicí české kuchyně, negativně poznamenanou socialistickým uvažováním a porevolučním kapitalismem).
Bohužel ale jen málokteré informace jsou od skutečných odborníků, kteří tomu opravdu rozumějí. Informační zdroje typu idnesu jsou podle mě plné zkreslení a nepochopení a jen těžko z nich lze dělat závěry.
Úplně nejhorší jsou pak amatérští odborníci, kteří vycházejí právě jen ze zkreslených mediálních informací, sami je pochopí jen částečně, zbytek si vydedukují a dotvoří. A pak tyhle polopravdy až nepravdy vydávají za jedinou správnou cestu, o které mají potřebu přesvědčovat ostatní (za čímž většinou stojí potřeba poučovat "neznalé", aby se takový člověk cítil ve srovnání s nimi patřičně na výši).
 Eržika. 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 15:38:13)
K zamyšlení nad etikou výroby a spotřeby doporučuji tento web, dále jejich příručky pro výuku a programy:

http://www.nazemi.cz/cs/temata

Mě to insipovalo k podstatně pečlivějšímu výběru při nákupu.
 Kudla2 


Re: Jídlo jako náboženství 

(27.6.2015 16:37:06)
Eržiko,

ale to jsou vesměs ETICKÝ hlediska.

Vůbec nic proti nim, ale není to totéž jako hlediska ZDRAVOTNÍ.
 libik 


Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 9:13:45)
je dobře, žes to vrátila k tématu.

Já jsem zažila mnoho výživových dogmat, začínala jsem jako matka dětí, jimž se sladilo umělé mléko dvěma kostkami a ustavičně se do nich něco cpalo (a to nebyly zdaleka poválečné), umístění hovězího a jater v top 10 pro zdraví, nájezd ramy coby život zachraňujícího tuku, návrat sádla, másla, etablování filosofických jedlíků v rámci možnosti se stravovat jinak a v neposlední řadě hrůzu z coca-coly, čokolády a nejvíc z bílé mouky.
A musím říct, že v každém období i směru byl někdo ortodoxní.

Pro mě je závěr, že máme všeho (jídla) dostatek a že je to vlastně dobrý(pomáhající) byznys. Nu, tak jsem se díky této diskusi rozhodla se tomu věnovat hlouběji, zahajuji online kurz a hledám kamarády z oboru, není nějaká skupina na fb? Ráda bych se s někým virtuálně kamarádila.
 susu 
  • 

Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 7:56:31)
Já na to narážím v práci. Je tu pár lidí, načetli si pár příruček oslovila je italská kuchyně a teď poněkud snobovatí. Kdo nevyznává stejné hodnoty jako oni, nevaří stejně jako oni, nekupuje stejné potraviny, tak je podroben sžíravé kritice. Přijde mi to dílem směšné a současně velmi nepříjemné.
 susu 
  • 

Re: Jídlo jako náboženství 

(29.6.2015 11:38:59)
Jinak si myslím, že dřív lidé jedli to, co měli a dokázali vypěstovat a moc si nevymýšleli. Hladu bylo tenkrát mnohem víc, tak spoutu věcí neřešili.
My jsme rozežraní. Máme hromady věcí na výběr a tak přemýšlíme nad hovadinama.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.