| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Komu by zustaly deti po mem manželovi?

 Celkem 2 názorů.
 Simona 
  • 

Komu by zustaly deti po mem manželovi? 

(7.3.2001 17:45:01)
Dobry den,
mam jeden dotaz. Manzela jsem poznala jako vdovce se 2 detmi. Vloni jsme se vzali. Kdyby se s manzelem neco stalo, zustanou deti automaticky u mne?
Nebo musi jit k babicce jako dalsimu primemu pribuznemu? Babicky maji obe. Kdybych je automaticky nedostala, co bychom museli udelat, aby to tak bylo?
Dekuji za odpoved.
S pozdravem
Simona Sedlackova
 Stáňa(40)+Ondra(7) 
  • 

Re: Komu by zustaly deti po mem manželovi? 

(8.3.2001 13:05:41)
Ahoj Simono,
právní úprava pro případ, který uvádíš, je obsažena v zákoně o rodině. Podle § 78 tohoto zákona v případech, kdy rodiče dítěte zemřeli (případně byli zbaveni rodičovské odpovědnosti, rodičovská odpovědnosti jim byla pozastavena nebo nemají způsobilost k právním úkonů v plném rozsahu), ustanoví dítěti soud poručníka, který je bude vychovávat, zastupovat a spravovat jeho majetek místo jeho rodičů. Poručníkem soud ustanoví (není-li to v rozporu se zájmy dítěte) toho, koho doporučili rodiče. Nebyl-li takto nikdo doporučen, ustanoví poručníkem někoho z příbuzných a nebo osob blízkých dítěti nebo jeho rodině, popřípadě jinou fyzickou osobu (§ 79 zákona o rodině).
Z praktického hlediska by bylo možná účelné, kdyby manžel své přání, abys poručníkem dětí byla ustanovena ty, projevil písemně (a možná by bylo vhodné nechat jeho podpis na takové listině ověřit). V každém případě o další výchově dětí bude rozhodovat soud, nepochybně si k takovému rozhodnutí vyžádá i stanovisko orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Při rozhodování by podle mého přihlédl i k přání dětí (jsou-li ho už schopny projevit) a tomu, kde mají děti vytvořeno výchovné, citové a sociální zázemí. Jak by vypadalo konkrétní rozhodnutí soudu ovšem nelze dopředu nikdy říci – záleží na jeho posouzení situace v tom kterém konkrétním případě. Navíc mé informace se odvíjejí pouze z teoretické znalosti zákona, praktické zkušenosti v této oblasti mám nulové.
Ještě mne napadá, že určitým řešení by tvé situace by mohlo být to, že bys děti adoptovala, neboť osvojením vzniká mezi osvojitelem a osvojencem takový poměr, jaký je mezi rodiči a dětmi (§ 63 odst. 1 zákona o rodině). V tvém případě by připadalo v úvahu jak osvojení nezrušitelné (§ 74 zákona o rodině) , tak osvojení, které za určitých podmínek zrušit lze (§ 63 a násl. zákona o rodině). Je pochopitelně třeba zvážit důsledky takovéhoto rozhodnutí – osvojením vzniká osvojiteli vůči osvojenci vyživovací povinnost (na rozdíl od poručnictví, kde tato povinnost poručníkovi nevzniká – viz § 81 zákona o rodině), osvojením zaniká nárok na sirotčí důchod (§ 52 odst. 4 zákona o důchodovém pojištění).
O osvojení bys mohla požádat v případě úmrtí otce dětí i po jeho smrti (a to i o nezrušitelné - § 74 odst. 2 zákona o rodině).

P.S. Doufám, že tyhle mé rady nebudeš nikdy potřebovat.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.