| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

jaký výdělek je povolený při mateřské dovolené

 Celkem 4 názorů.
 Alena, 9 měs. dcera 
  • 

jaký výdělek je povolený při mateřské dovolené 

(2.3.2001 16:01:21)
První půlrok jsem byla na rizikovém těhotenství, druhý na mateřské dovolené. Jsem OSVČ na naběhli mi příjmy většinou ze starých pohledávek. Máte někdo zkušenosti s tím, zda a kolik se může vydělat při mateřské dovolené?
 Jitka (2 kluci) 
  • 

Re: jaký výdělek je povolený při mateřské dovolené 

(3.3.2001 19:17:53)
Ahoj Aleno,
už jsem zde to zde popisovala, ale zopakuji. Při pobírání peněžité podpory v mateřství (dávka podobná nemocenské) nesmí být žádný příjem, při pobírání rodičovského příspěvku je povoleno si vydělat za stanovených podmínek:
Podmínky pro poskytování rodičovského příspěvku: (zdroj MPSV)
*Jde o dávku, určenou rodiči v době, kdy není výdělečně činný popřípadě je jeho činnost omezena, protože osobně pečuje o malé dítě. Při poskytování této dávky není testován příjem rodiny.
*Na tuto dávku má rodič nárok, jestliže osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě do 4 let věku nebo do 7 let, je-li dítě dlouhodobě zdravotně postižené.
*Rodičovský příspěvek náleží ve výši 1,1 násobku částky životního minima na výživu a ostatní základní osobní potřeby rodiče.
K 1.4.2000 činí výše rodičovského příspěvku 2409 korun měsíčně. Pokud je rodičem nezaopatřené dítě (student) starší 15 let je to částka 2541 korun.
*Nárok má rodič, pokud v době péče o dítě nemá v kalendářním měsíci nárok na příjem z výdělečné činnosti, nebo má tento příjem pouze omezený - čistý příjem nesmí přesáhnout výši životního minima na osobní potřeby rodiče (u většiny 2190 Kč, u studenta 2310 Kč ). Je-li rodič výdělečně činný jako osoba samostatně činná, poskytuje se mu rodičovský příspěvek zálohově v těch kalendářních měsících, kdy jeho příjem z uvedené činnosti nepřesáhne stanovenou částku a po uplynutí kalendářního roku se rodičovský příspěvek zúčtuje.
Podmínka osobní celodenní péče o dítě není splněna, je-li dítě umístěno v jeslích, mateřské škole nebo jiném zařízení pro děti předškolního věku déle než 3 kalendářní dny v měsíci s výjimkami dále uvedenými. Nárok na dávku také zaniká, pokud má rodič po celý kalendářní měsíc nárok na dávky nemocenského pojištění či pobírá podporu v nezaměstnanosti vyšší než rodičovský příspěvek.
*Rodičovský příspěvek náleží i v případech, kdy :
a) dítě pravidelně navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně,
b) pokud dlouhodobě zdravotně postižené dítě pravidelně navštěvuje předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně,
c) dítě navštěvuje předškolní zdravotnická zařízení v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně pokud je zdravotní postižení sluchu či zraku obou rodičů (osamělého rodiče) v rozsahu 50 % a více.

Komplikace při zpožděné platbě prokážeš vystavenou fakturou, kde je vždy uvedeno, kdy byla dodávka služeb nebo zboží provedena, většina OÚ odd. SSP bere v potaz hlavně zúčtování za rok (nebo část roku), kdy byl rodičovský příspěvek poskytován. Maminkám - OSVČ - vždy radím před odchodem na rodičovskou dovolenou všechno uzavřít a své výdělky si hlídat, pokud je jen minimální šance, že výdělky budou vyšší, je lepší o rodičovský příspěvek nežádat, než ho pak vracet. A naopak, je možnost o něj požádat až 1 rok zpětně (pokud se představy o výdělku nenaplní).
Hodně štěstí Jitka Jitka (2 kluci) 
  • 

Re: jaký výdělek je povolený při mateřské dovolené 

(4.3.2001 22:20:17)
Ještě jedno doplnění:
Při pobírání peněžité podpory v mateřství se nemožnost výdělku vztahuje na tu činnost, z které je peněžitá podpora v mateřství poskytována. Je-li tedy mateřská vyplácena z titulu OSVČ, není možný příjem z činnosti OSVČ, ale je možný příjem např. ze závislé činnosti. V uvedeném příkladu Aleny jsem nepředpokládala, že by peněžitou podporu v mateřství pobírala z jiného titulu než OSVČ, proto má odpoveď byla tak striktní. Pokud tomu je jinak, omlouvám se a platí výše uvedené.
Současně díky Stáně, která mne upozornila i na tuto jinou možnou eventualitu. Jitka
 Alena, 9 měs. dcera 
  • 

Re: Re: jaký výdělek je povolený při mateřské dovolené 

(5.3.2001 15:03:41)
moc díky, Jitko, za pro mne moc užitečnou odpověď

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.