| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

maso a jogurty

 Celkem 3 názorů.
 Iva, Klárka skoro 7m 
  • 

maso a jogurty 

(28.2.2001 20:27:09)
Ahoj babky, mám dva dotazy:
první je k masu, nejsem vegetariánka, i když jsem dřív jednu dobu byla, a dítěti maso v přiměřené míře dávat budu, ale nějak se mi do toho pořád ještě nechce, nfějak se nemůžu přesvědčit, že tak malé mimino (do 1 roku) maso potřebuje a zdejší diskuse se taky pohybuje na škále od "vůbec" po "denně". No, to je ale asi spíš jenom takový komentář, opravdu asi co člověk, to názor.
Druhůý dotaz je ke kravskému mléku - dítě nemá pít normální mléko, ale to je i v tvarohu a jogurtech, které jíst má, tak co s tím?
Mám pocit, že se Klárka po lžičce bílého jogurtu osypala, Nutrilon ale pije bez problému, tak nevím, jestli to vůbec nesouviselo, nebo je ten jogurt moc kyselý (ale síš jenom olízla lžičku než že by ho jedla). Jak to řešíte s jogurty a tvarohy u dětí se sklonem k vyrážce? Vůbec nedávat? A- když už asi 4 měsíce dáváme Nutrilon, nemá asi smysl přecházet teď na Bebu HA?
 Marcela 
  • 

Re: maso a jogurty 

(1.3.2001 9:03:35)
Napíšu naše postupy, ale jak jsis všimla, každý doma praktikuje něco jiného.
Máme také vyrážku, která vznikla v době plného kojení a dosud nemůžu přijít co jí vyvolává. Protose snažím i dávat pozor na jídlo. Jogurty jsem začala dávat v 9 měsících - ale zatím jen jogurty (tj. žádné Bobíky a pod.) Pokud se ti malá osypala a jsi si jistá, počkala bych. Různé názory nemají v tomhle směru jen maminky, ale i lékaři - poptej se jak je to s jogurty a uvidíš.
Tvarohy se zatím nedoporučují vůbec, tuším kvůli vysokému obsahu bílkovin.
Maso - nejsme vegetariáni, ale doma jíme jen bílé maso a ryby. Takže tak krmíme i malou. A frekvence? Denně určitě ne. Spíš je to tak, že mám navařeno jídlo na cca3 dny dopředu - takže střídám masová a nemasová období. Teď mi přijde ideálnější navařit 2 druhy jídel a střídat maso - nemaso :)
 Stáňa(40)+Ondra(7) 
  • 

Re: mléko a jogurty 

(5.3.2001 21:33:45)
Podle toho, co jsem tak po různu načetla, je to s tím kravským mlékem nějak takhle. Pro malé děti je hůře stravitelné neupravené kravské mléko, pokud už je nějak upravené, je pro jejich trávení více přijatelné. Takže proto normální kupované mléko do dvou let spíše ne a používat stále to sušené (základem pro jeho výrobu je až na výjimky ale taky kravské mléko, jen je právě upravené tak, aby bylo pro děti stravitelnější). Tvarohu bych se u malých dětí, aspoň tak do jednoho roku asi taky spíš vyhnula, ani ne kvůli stravitelnosti, ale hlavně kvůli vysokému obsahu bílkovin (který už tu někdo zmiňoval), který je značnou zátěží pro ledviny. Ostatně mám pocit, že právě z hlediska obsahu bílkovin se upravují i ta sušená mléka. V jogurtech (tedy v těch "živých") jsou živé jogurtové bakterie, které příznivě působí na zažívací trakt a proto jsou jogurty všeobecně stravitelnější a lépe snášené než normální mléko. O alergii na jogurt jsem ještě neslyšela (tím nechci říci, že neexistuje, ze zkušenosti zcela vlastní i s Ondrou vím, že alergie může být opravdu na ledacos). Pro malé děti bych volila jen bílý (a ochucovala bych ho sama přídavkem ovoce), ty ovocné bývají dost často "vylepšené" o nějaké konzervační či jiné přídatné látky (a alergie může být právě na ně), ty "speciálně dětské" (např. Prince od Danone) jsou zase podle mne hodně přeslazené. Ostatně údaje o složení výrobku to chce číst tak jako tak. Nedávno jsme se na to ještě s jednou maminkou trochu zaměřily a byly jsme docela překvapené, že v bílém jogurtu (např. Dr. Halíř, Holandia, Vitalinea) je třeba želatina (a nejen v těch zcela bez tuku, kde jsem ji čekala) nebo škrob (ten je hlavně v jogurtech se sníženou tučností). Jen mléko (resp. smetana) a jogurtové kultury bývají ve smetanových jogurtech s obsahem tuku kolem 5% (Valašská mlékárna, Choceňská mlékárna), v těch úplně klasických jogurtech s obsahem tuku okolo 3% bývá kromě mléka a jogurtových kultur ještě sušené mléko (Klasik z Olmy, Jemný od Danone, Rodinka z Pragolaktosu).

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.