| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

V šesti letech moc nemluví. Najde se nějaká rodina se stejně postiženým dítětem?

 Celkem 10 názorů.
 Patricie, 3 děti 
  • 

V šesti letech moc nemluví. Najde se nějaká rodina se stejně postiženým dítětem? 

(28.2.2001 18:49:48)
Jsme rodina se třemi dětmi: Kristina 6 let, Anežka 4 roky a Vojtěch 6 měsíců. O první děťátko jsme přišli při porodu - byl to těžce postižený chlapeček. Za rok nato
se narodila Kristinka. Jak šel čas, začalo se ukazovat, že se řečově nevyvíjí. Jinak je vcelku normální, kromě chování typického pro děti s lehkou mozkovou dysfunkcí. Prošli jsme všemi možnými a dostupnými vyšetřeními neurologickými, psychiatrickými, psychologickými, logopedickými a foniatrickými a po několika letech obíhání lékařů nikdo není schopen říci příčinu a vývoj do budoucna. Kristinka se velmi snaží komunikovat, není však schopna tvořit smysluplná slova, natož věty. Přitom rozumí zcela všemu a řeč se snaží nahrazovat posunky ze znakové řeči. Slyší výborně.
Je někdo, kdo by nám poradil z vlastní zkušenosti nebo odbornosti? Také nám není příliš jasné, do jaké školy by vzhledem k těmto zvláštním potřebám na komunikaci mohla chodit.
Ozvěte se!
 Michal 
  • 

Re: V šesti letech moc nemluví. Najde se nějaká rodina se stejně postiženým dítětem? 

(2.3.2001 8:08:44)
Ahoj Patriko,
trochu si umím představit, co prožíváš. Jedni mí dobří známí mají dvě děti. Mladší dítě - 6-letý kluk - nemluví správně. Hodně totiž šišlá. Je také schopný vnímat a všechno podobné, asi trochu lepší to má v tom, že tvořit slova a věty umí, ale často se stává, že mu někdo nerozumí. (Přitom to druhé dítě mluví v pohodě).
U něho byl problém v minulosti, že se na něj moc nemluvilo. Spíše třeba seděl u televize, ... Dnes je všechno jinak. Jeho maminka se hodně změnila a často a hodně si s ním čte. Nicméně i tak se věci dlouhou dobu nezlepšovali. Teď to vypadá, že k drobným zlepšením došlo a věříme, že to bude dále zlepšovat.
(Nejprve bez ohledu na to, v čem je problém), bych Tě chtěl povzbudit, že je důležité přijímat holku taková, jaká je a dávat jí to najevo, že ji miluješ. Asi to děláš. Třeba tenkrát u té maminky bylo poznat, že se za kluka stydí (před ostatními, když ostatní mluví správně a on ne), připadala si ponížená, obviňovala se, ... a promítalo se to pochopitelně i do vztahu ke klukovi - ale to není na místě, protože tyto věci celou situaci jen přihoršují. Pro ni i pro toho kluka bylo hodně důležité, že ho dokázala potom přijmout takový, jaký je. Řekl bych, že je to důležitý předpoklad pro to, aby se věci zlepšovaly. (Aby dítě necítilo žádnou křeč, že se musí zlepšit, jinak mne rodiče nebudou mít rádi) - aby si byli jistí rodičovskou láskou stále.
Jak jsem již napsal, maminka tomu dítěti začala hodně číst. Z logického hlediska by to mohlo pomoci i Kristýnce, protože by slyšela hodně slov a větných spojení a pomohlo by ji to tvořit.
Napadají mne další věci, v čem by mohl být problém - pokud máš zájem, tak mi mailni.
Přeju hodně trpělivosti, lásky a naděje.
Michal
 Patricie 
  • 

Re: Re: V šesti letech moc nemluví. Najde se nějaká rodina se stejně postiženým dítětem? 

(3.3.2001 19:47:06)
Milý Michale,
děkuji za reakci na můj příspěvek. Potěšil mě Váš opravdový lidský zájem. Co se týče Kristinky, čtu, vyprávím a zpívám jí už od narození. Kristinka miluje poslouchání pohádek a její porozumění řeči svědčí o tom, že někde uvnitř sebe musí mít dost bohatou slovní zásobu. Zároveň je i velice pozorným divákem pohádek na videu. Ze začátku jsem to nerada viděla, ale člověk musí používat selský rozum a rozhodovat v konkrétní situaci podle nejlepšího vědomí a svědomí. Takže když vidím, jak je pro ní sledování
postaviček a příběhů uklidňující, nebráním jí v tom, ale snažím se regulovat dobu koukání. Je to pro ni určitý kousek světa, kde rozumí a přitom nemusí mluvit a být zraňována větami typu: Já ti nerozumím holčičko., To víš, že jo. To je hloupá holka atd.
Od školkového věku navštěvuje logopedii, speciální MŠ, a v posledních 2 letech stacionář pro vady řeči. Zkoušeli jsme i EEG biofeedback, ale bez zjevného úspěchu. Jen škoda, že tak často stůně s průduškama (pravděpodobně astma), a tak je víc doma a ztrácí drahocenný čas rehabilitace. Doma totiž nechce spolupracovat.
Ještě k tomu přijetí: Samozřejmě, že jako rodiče , pokud mluvím za sebe, jsme museli projít různými stadiemi vztahu k postiženému dítěti. Vzhledem ke zvláštnosti postižení jsme se zprvu domnívali, že jde o trucpodnik atd. Zvláště když je Kristinka přeborník ve vzdorovitém a opozičním chování. Někdy jsem myslela, že už to nevydržím. Jak jde čas, dopracovala jsem se k tomu přijímat dítě s láskou bez podmínek. Strašně důležité je pro mě snažit se zůstat v klidu, protože to dítě je jak radar a hned vycítí moji slabost a začne vyšilovat. Hodně mě to všechno změnilo, ale i přes pozitivní přístup ke Kristince se nedá vůbec mluvit o jakémkoliv posunu v řeči k lepšímu. Srozumitelně vysloví asi 5 slov.
Jsem věřící člověk, a tak vím, že nás Bůh vede, přesto nepohrdám lidskými prostředky a stále hledám nové cesty, jak dítěti pomoci.
Nashle Patricie
 Michal 
  • 

Re: V šesti letech moc nemluví. Najde se nějaká rodina se stejně postiženým dítětem? 

(5.3.2001 8:30:09)
Ahoj Patricie. Díky za odpověď. Podobnost s rodinou, o které jsem psal, se zvýšila. - Ta rodina je celá věřící, ačkoli dříve nebyla. Jedna z největších změn, která nastala u maminky, byla v okamžiku, kdy uvěřila v Boha. Otevřelo to cestu i k tomu, aby se mohly věci měnit i u toho kluka.
Z toho, co píšeš, je zřejmé, že Kristynka má problémy trochu jiné, ale vesměs jde o podobný typ případu.
Modlitby hodně pomohly, ale ještě není zdaleka dobojováno.
ZAtím ahoj, Michal
 jana, jeden syn 
  • 

Re: Re: V Najde se nějaká rodina se stejně postiženým dítětem? 

(16.3.2001 20:58:50)
Doufám, že neberete odpověď Pana Michala příliš vážně... Protože jsou situace, kdy se musíme spolehnout hlavně sami na sebe, a věci, které se sami nespraví...
 Mgr. Lucie Laudová 
  • 

Re: V šesti letech moc nemluví. Najde se nějaká rodina se stejně postiženým dítětem? 

(10.3.2001 23:54:19)
Milá Patricie,
zdravím a reaguji na Váš dotaz.
Pracuji ve Speciálně pedagogickém centru pro děti a mládež s vadami řeči se zaměřením na augmentativní a alternativní komunikaci v Praze.
Zabýváme se problematikou dětí se závažnými obtížemi v komunikaci včetně pomoci při zařazování nemluvících dětí do škol, vytváření pomůcek pro úspěšné školské začlenění,spolupracujeme při zpracování individuálního vzdělávacího plánu.
SPC má celorepublikovou působnost.Při SPC také funguje Klub rodičů a přátel nemluvících dětí.
Pokud byste měla zájem o naše služby, je možné se telefonicky domluvit na tel.02/22519926. S pozdravem
Lucie Laudová
 babička 5-ti leté Natálie 
  • 

Re: v 5-ti letech nemluví 

(17.8.2001 8:57:18)
Jsem babička 5-ti leté Natálie, která nemluví. Řekne pouze mami, babi, ne a čau. Všemu rozumí, slyší. Její rodiče absolvovali všechna dostupná vyšetření v rámci jejich menšího města. Blíží se školní věk a my nevíme co do budoucna dělat a kam se obrátit o pomoc. Prosím za její rodiče, zda měl někdo podobný problém a rád poskytne informace kde našel pomoc. Nebo se mohou spojit s rodinou, která má podobný problém. Děkuji předem babička
 Lída - dcera Natálka 5 let 
  • 

Re: V šesti letech moc nemluví. Najde se nějaká rodina se stejně postiženým dítětem? 

(21.8.2001 21:22:46)
Natálce je 5 let,trvalo 2 roky než nám určili diagnozu-vývojová dysfázie.Když jsem četla váš příspěvek o Kristince,bylo to jako bych já psala o Natálce.Snažím se kontaktovat rodiny s dětmi s výv.dysfázií,není nad zkušennosti které si můžeme vyměnit.Lída-Pelhřimov
 Dandula+Miky+Dáda 


Re: Re: V šesti letech moc nemluví. Najde se nějaká rodina se stejně postiženým dítětem? 

(1.7.2002 23:13:02)
Zdravím
Naší Miky je teď 9 a půl roku a mluví asi tak na 2 roky (dle doktorů, náš dvouletý syn mluví daleko víc). Má středně těžkou mentální retardaci s autistickými rysy. V praxi jsme na tom tak,že s rodinou mluví (a znakuje) a cizím nevěnuje pozornost. Do cizích spadají všichni mimo nejužší rodinu. Dobrou zkušenost máme se znakováním - tedy spíš se systémem Znak do řeči, tento systém odkoukal i malý a úspěšně ho používá.
Chodí do přípravky pomocné školy a učí se číst globální metodou- to jí ohromně baví. Chystáme se vyzkoušet komunikaci přes počítač.
 Bara, Martinka 6 
  • 

Re: Re: V šesti letech moc nemluví. Najde se nějaká rodina se stejně postiženým dítětem? 

(22.7.2002 14:19:01)
Lido,
taky mame vyvojovou dysfazii - a taky trvalo 2 roky, nez psychologove ustoupili z diagnozy mentalni retardace.
Kdyztak mi napis na primy mail, at si muzeme podrobneji popovidat.
Drzim palce, Bara

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.