| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

jeste jeden dotaz pro Jitku

 Celkem 4 názorů.
 Karin 
  • 

jeste jeden dotaz pro Jitku 

(30.1.2001 16:07:01)
Ahoj Jito, diky moc, pochopila sem to a snad i dobre :o))
pises ale o vyplatnich paskach u firem nad 25 zamestnancu? znamena to, ze u mensich frem neni povinnosti zamestnavatele davat vyplatni pasku?
Pracuji u mensi firmy - cca 20 zamestnancu a o pasky se musim vzdy doprosovat a stejne ji nikdy nedostanu. Nemam tudiz zadnou kontrolu o nicem.
Je povinnosti zamestnavatele, aby mi ji dal? diky moc
 Stáňa(40)+Ondra(7) 
  • 

Re: jeste jeden dotaz pro Jitku 

(30.1.2001 16:52:06)
Ahoj Karin,
doufám, že nevadí, pokud Ti odpovím místo Jitky.
Cituji ustanovení § 120 odst. 4 zákoníku práce (ZP): „ Při měsíčním vyúčtování mzdy je zaměstnavatel povinen vydal zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy a o provedených srážkách. Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě byla mzda vypočtena.“. Tato povinnost platí pro každého zaměstnavatele, není nijak limitována jeho velikostí, resp. počtem zaměstnanců. Takže nárok na to, aby Ti zaměstnavatel dal výplatní pásku (popř. jiný doklad, v němž jsou uvedeny shora zmíněné údaje) Ti vyplývá přímo ze ZP.
A jen pro úplnost -rozlišení tzv. malé organizace a organizace (podle počtu zaměstnanců, kdy hranicí je právě těch 25) se používá v zákoně o pojistném na sociální zabezpečení. V případě tzv. malých organizací vyplácí nemocenské dávky příslušná okresní správa sociálního zabezpečení, kdežto v případě organizace (nad 25 zaměstnanců) vyplácí nemocenské dávky přímo zaměstnavatel, který je pak s OSSZ zúčtuje oproti vybranému pojistnému.
 Jitka (2 kluci) 
  • 

Re: jeste jeden dotaz pro Jitku 

(30.1.2001 17:05:31)
Ahoj Karin,
moje poznámka o výplatní pásce u velkých organizací směřovala k vyznačení denního vym. základu na nemocenské pojištění. Malé organizace (do 25 zaměstnaců) nemocenské nevyplácí a tak ani vyměřovací základy nevypočítávají. Co se týče výplatní pásky, zaměstnavatel je povinen při měsíčním zúčtování mzdy vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy a o prováděných srážkách. Tolik citace $11, odst.4 Zákona o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku. Na výplatních páskách bych rozhodně trvala a podepisovala bych pouze to, co skutečně dostanu. Malí podnikatelé často nedodržují ani základní předpisy, ale kde není žalobce, není ani soudce. Pravda je, že zaměstnanci často sami neví, na co mají nárok a o co všechno se připravují, když souhlasí s praktikami podnikatelů, jako je třeba vykazování pouze minimálních mezd (i když zbytek vyplatí na černo, zaměstnance šidí, na náhradách za dovolenou, na dávkách nem. pojištění, potažmo i důchodu nebo podpoře v nezaměstnanosti). Ale to už je o něčem jiném.
Měj se Jitka
 Karin 
  • 

Re: Re: jeste jeden dotaz pro Jitku 

(31.1.2001 16:46:01)
Jito,
diky moc, urcite uz si nenecham vsechno libit a budu se branit. diky, moc si mi pomohla.
Karin

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.