| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Re: Porod v Krči

 Celkem 37 názorů.
 Martina, syn Martin 3 měsíce 
  • 

Re: Porod v Krči 

(26.1.2001 23:30:30)
Rodila jsem před 3-mi měsíci v Krči a byla jsem nad míru spokojená (se vším).
Nedovedu si představit, že bych v průběhu porodu stihla diskutovat o tolika věcech, které jste prodiskutovala se zdravotnickým personálem vy (pravděpodobně jste měla velmi lehký porod). Budete asi velmi, velmi náročná pacientka. Nechtěla bych být ani za nic lékařem, který by vás měl léčit. Asi byste mi pěkně lezla na nervy.
V souvislosti s vaším chováním mě napadá jedno přísloví. "Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá".

Pro všechny co nejsou přemrštěně náročné:
Krč je fajn a dle mého názoru z toho co si můžeme v Praze vybírat asi tak to nejlepší. Můj porod tam proběhl ve velké pohodě a co nejvíce oceňuji je to, že mě tam perfektně naučili, jak mám zacházet se svým prvním děťátkem.

Martina
 Magda, 2 deti 
  • 

Re: Re: Porod v Krči 

(27.1.2001 11:46:50)
Ahoj:),
mam kapitalni radost, ze se sem ozval nekdo, kdo byl spokojeny s peci ve FTN. Prosim te, nenasla by sis cas, napsat trochu vic, jak a co se ti tam jevilo? Mam dojem, ze o porodech ve FTN je malo zprav ( a tedy i malo reklamy) prave proto, ze jsou tam zeny spokojene. Prvorodicky to mozna povazuji proste za "normalku"....pripadne nedostatky pak mohou "lepe vyniknout".
Psala jsem tu uz, ze jejich sestinedeli pokladam za spickove (neni to jen muj dojem, maji na to jako jedini v Praze certifikat WHO "Baby friendly"). Ostatni prazske porodnice ho nemaji..proc asi?....
Tamni pediatri (hlavne pediatricky) a detske sestry odvadeji skvelou praci a specielne u sester je k videni profesionalita na ceske pomery nebyvala. Mluvim tak proto, ze mam s cim porovnavat.
Je mi lito, ze sklizeji tak malo vdeku od tech, o ktere se staraly.
Jeste jednou dik za ohlas a zdravim te.
Magda
 Lida, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Porod v Krči 

(28.1.2001 23:05:50)
Procetla jsem si prispevek, na ktery reagujete a nemam dojem, ze by Sylvie byla nejak narocna pacientka. Eticky kodex prav pacienta byl schvalen uz v roce 1992, ale nekteri lekari se tvari, ze o necem takovem v zivote neslyseli. Napr. vnucovani dolzinu povazuji za naprosto skandalni. O oddeleni sestinedeli se Sylvie nezminuje a tudiz ho ani nekritizuje. Je pomerne zname, ze primarka novorozeneckeho oddeleni FNK patri k nasim prednim odbornikum a propagatorum kojeni a neni divu je jeji oddeleni je na vysoke urovni. V porodnici se setkate s porodniky, porodnimi asistentkami, pediatry, detskymi sestrami a muzete mezi nimi potkat lidi vynikajici i ty prumerne a podprumerne. A je smutne to, ze nevite na koho narazite. Pozadovat dodrzovani Etickeho kodexu je velmi potrebne. Tem slusnym to neublizi, ti se tak chovaji a tem ostatnim je potreba pripominat, ze oni tam jsou kvuli pacientovi a ne naopak
 Kamila Nováková 
  • 

Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(4.2.2001 13:12:43)
Zdravotníci zatím bohužel svá práva nemají. Každý pacient /rodička/ je jiný, ale 99 % se dokáže chovat jako myslící a na porod psychicky dobře připravená žena. Jsou ale vyjímky /1 %/, které porod nezvládají. Zatím má pravdu /dle Etického kodexu práv pacientů/ právě pacient-ka. Zdravotník se nemůže bránit. Pošpinit náročnou práci zdravotníka je jednoduché, ale přiznat se, že u porodu selhala ona i partner a svádět to na neochotu personálu a nevlídné prostředí - to svědčí o výše uvedené vyjímce.
Kamila
 hela, syn 3 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(4.2.2001 14:51:16)
s tym, ze zdravotnik sa nemoze branit ste dufam iba zartovala...kazdy z nas co tu je uz urcite zazil situaciu, ze bol nespokojny so zdravotnickou starostlivostou, alebo pristupom, alebo obojim. co myslite, preco koncia taketo situacie vzdy minimalne uhratim do neznama zo strany personalu?
 Magda, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(4.2.2001 19:34:09)
To teda no comment...
docela by me zajimalo, v kterem ustavu nezodpovedne, neschopne a nepripravene rodicky takhle terorizuji ubohy personal...a taky, ze se na to pracovnici uz davno nevykaslali.....kdyz je pacientky tak malo chapou....
 Sylvie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(5.2.2001 20:43:38)
Paní - slečno Nováková,
promiňte, ale Váš příspěvek mi připadá zhruba stejně inteligentní, jako kdyby si můj manžel stěžoval, že zaměstnancům musí vyplácet mzdy, poskytovat (placenou) dovolenou, zajišťovat bezpečnost práce apod. Že zákoník práce myslí jen na zaměstnance, ale ubohého zaměstnavatele, který má málo peněz a práce nad hlavu se nikdo nezastane...
Nevím, jestli tou jednoprocentní výjimkou myslíte mne, ale věřím, že ne. Ostatně, ve svém příspěvku jsem si nestěžovala na neochotu personálu, ale na jeho malou komunikativnost, na co se člověk nezeptá, to mu dobrovolně neřeknou. Já svůj porod zvládla, aspoň tak usuzuji podle toho, že na pokoji jsme se sešly tři prvorodičky a já byla jediná, kdo na něj nevzpomínal jako na bolestivou a nepříjemnou záležitost a už teď se těším, až začneme pracovat na sourozenci (i když, co si budeme povídat, ta úplně první fáze je z celého procesu nejpříjemnější, že? :-) ).
Pokud máte chuť diskutovat o právech pacientů a zdravotníků (mimochodem, i na ty se vztahuje právní řád ČR, takže kdo se cítí očerněn a pošpiněn může podat žalobu pro pomluvu), klidně se ozvěte na můj mail.
Zdraví Sylvie
 Martina, syn Martin 3 měsíce 
  • 

Re: Re: Re: Porod v Krči 

(3.2.2001 23:39:06)
Ahoj Magdo,

doufám, že jsem to já, koho jsi vyzvala, aby trochu napsal o svých zkušennostech v Krči. Bohužel se na internet dostávám v poslední době dost málo, protože mi péče o miminko zabírá dost času a večer, kdy je internet finančně přijatelný většinou raději sáhnu po dobré knížce.
Musím říci, že jsem v období těhotenství velmi pečlivě pročítala všechny příspěvky o pražských porodnicích a dlouho váhala, kam půjdu. Na začátku jsem chtěla jít do Motola, to mám ale dost z ruky. Potom jsem nějaký čas byla pro Apolináře a tak jsem si tam zašla na exkurzi. Nezapůsobilo to tam na mne špatně (snad kromě nadstandardu, který mi jako nadstandard příliš nepřipadal), ale dost mě odradily různé příspěvky právě na internetu, kde si maminky často na porod a péči u Apolináře stěžovaly.
Potom jsem si na jedné přednášce v Pomadu dohodla exkurzi do Krče a to rozhodlo. Působilo to tam na mne tak nějak více lidštěji a komorněji než u Apolináře a taky se mi líbila jejich propagace kojení.
V průběhu těhotenství jsem navštěvovala nadstandardní (značně drahou) gynekologickou ordinaci s velmi individuálním přístupem ke každé pacientce. Byla jsem tam velmi spokojená (takže těch peněz nelituji). Samozřejmě, že mi potom těhotenská ambulance v Krči, kde byly zpracovávány 3 maminky najednou (dvě kabinky na odložení věcí + jedna maminka podstupuje interview se sestrou) přišla nezvyklá. Já jsem se na to ale na rozdíl od paní Sylvie (píše něco o okukování holých zadků) dívala z jiné stránky. Brala jsem to jako docela dobře organizačně vyřešenou záležitost, protože jinak bych tam při tom počtu maminek musela čekat "nejméně týden".
Co jinak říci k samotnému porodu. Ten můj byl první a velmi snadný. Všichni na sále byli bezvadní. Nedokážu si představit, že bych rodila bez klystýru, asi by mi to přišlo dost nechutné (v několika následujících dnech jsem také ocenila, že nemám potřebu jít na záchod, protože by to kvůli nástřihu bylo asi dost nepříjemné). Oholení bylo provedeno velmi málo a šetrně a pouze na nezbytných místech. Nejsem ani zdravotní sestra ani lékař, takže v tom možná je ten zakopaný pes (srovnávám-li opět s paní Sylvií). Já jsem byla velmi šťastná, že porod probíhá v pohodě a je to možná tím, že jsem v oblasti medicíny naprostý laik, takže mě vůbec nenapadlo s personálem diskutovat o injekcích či lécích, které jsem dostávala. Prostě jsem to v té chvíli vůbec nepovažovala za podstatné. Miminko mi okamžitě po porodu položili na břicho a nemusela jsem se o to nikoho doprošovat.
Jak jsem se již jednou zmínila v jiném příspěvku, péče na oddělení šestinedělí byla bezvadná. Ženské sestry se mnou celou noc po porodu chodily do sprchy a na záchod, protože při pokusu jít tam sama jsem bohužel omdlela. I další dny byla jejich péče bezvadná a všechny se chovaly velmi příjemně. Dětské setry byly opět velmi příjemné a profesionální a nedovedu si představit, jak bych kojila, kdyby se mi tak nevěnovaly (měla jsem s tím ze začátku dost velký problém). Dokonce u mne jednu noc seděla primářka a zasvěcovala mne do techniky správného kojení.
Jinak byla jsem na nadstandardu (oddělení individuální péče). Když jsem si přečetla příspěvek pani Sylvie, měla jsem pocit, že rodila v úplně jiné porodnici než já. Taky mě její kritika dost naštvala. Zaobírala se ve svém příspěvku pro mne nepodstatnými záležitostmi a dovedu si představit, jak její příspěvek působil a působí na budoucí maminky, které se pro porodnici teprve rozhodují.
Já budu na Krč vzpomínat jen v dobrém a jestliže budu mít dalšího potomka, tak se tam zase ráda vrátím.

Martina
 Petra, 2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(4.2.2001 11:54:00)
K tomu klystýru jen tolik: zastánci přirozených metod tvrdí, že se v přípravné fázi vyprázdníte i bez něj. Já to nezkoušela, klystýr byl rutinní a mi nevadil, protože jsem byla v porodnici brzy, kdy stahy nebyly tak intenzivní. Ale pár maminek, co znám, jejichž porod postupoval rychleji, si hořce stěžovaly, že to bylo ohavné a k tomu de facto zbytečné, protože se vyprázdnily už doma a po klystýru jen voda...
 Magda, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(4.2.2001 19:30:50)
Ahoj,
myslela jsem tebe, dik:-).
Pomalu se psani o porodech v Krci stava mym konickem.....:-).
Jen jeden postreh k te poradne:
taky jsem behem tehotenstvi chodila do podobne ambulance, jako ty (mozna to byla i stejna...), jenze ten prvni sok jsem si prozila uz pri prvnim tehotenstvi v poradne Zemske porodnice.
Proti ni je krcska poradna oazou soukromi a vlidneho zachazeni....
Tenkrat v Zemske bylo bezne nejen nekolikahodinove cekani, ale rodicky se vazily, merily a posleze i vnitrne vysetrovaly v ambulanci s otevrenymi dvermi...Takze ostatni pritomni byli detailne informovani nejen o vasi vaze a krevnim tlaku, ale mohli zprima pohledet i rovnou do vaseho luna......To cele provadel pri kazde navsteve jiny lekar, ktery se povetsinou behem vysetrovani dival z okna. Asi se me stitil..nevim. Kdyz mi jednou natocili monitor, ktery daval tusit, ze dite zrejme neni v uplne pohode, lekar mi rekl: "Bezte na schody, asi si vas tu nechame...". Na moji otazku proc a co je diteti, odpovedel: "to nemam cas vam vysvetlovat...". Jak se jmenoval nevim, protoze jmenovku nemel.....ani kdokoli jiny z tamniho personalu.
Snad proto mohu pomery ve FTN hodnotit z jineho uhlu pohledu.
Co se tyce svlekani, kabinek atd... Ja to resila tak, ze jsem se adekvatne situaci oblekala, tj. do satu. Trochu me to samozrejme omezovalo, byla zima a kalhoty by mi byvaly byly prijemnejsi.... .Takhle jsem si v kabince svlekla jen boty a kabat. Zbytek jsem odkladala az v ordinaci. Nikdo nic nenamital, lekar se dokonce pokazde stydlive otocil... . Po celou dobu, co jsem do poradny chodila, tam byl tentyz. Byl slusny, zdravil a predstavil se.
 Martina, syn Martin 3 měsíce 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(5.2.2001 22:39:26)
Ahoj Magdo,

jsem ráda, že nemám žádnou takovou zkušennost z gynekologických vyšetření jako ty.

Co se týče psaní o Krči, tak s tím už asi končím, jedině, že by někdo měl nejaký konkrétní dotaz.

Jestli chceš někdy napsat, tak v příslušné kolonce vyplňuji svůj email.

Měj se hezky

Martina
 Magda, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(6.2.2001 11:14:12)
Ahoj:-), email je "up", promin.
Myslim, zes celou vec v predchazejicim prispevku pro Sylvu velmi vystizne shrnula:-). Mne se to tak nepovedlo. Problem nevezi v tom, ze by Sylviny pripominky byly neopravnene...realita je bohuzel ale dosud nekde jinde. Zde sklidil velmi nemilosrdnou (byt jiste teoreticky opravnenou) kritiku ustav, ktery si ji v prazske konkurenci zaslouzi nejmin. Muzu to rict, protoze jednak mam srovnani a jednak jsem vetsinu krcskych "nevyhod" na vlastni kuzi absolvovala. Kdybych mela dalsi dite a nemohla ho porodit doma (coz je zatim naprosta utopie), pujdu tam znovu a beze strachu.
Mej se, at detatko pekne prosperuje. My budeme mit rok za par dni, kojime bez problemu...kdyz vidi dite s lahvi, divi se...a ja uz pomalu taky...nebo mi to je spis lito....
Ahoj
 Martina, syn Martin 3 měsíce 
  • 

Re: Porod v Krči 

(7.2.2001 22:34:47)
Ahoj Magdo,

co myslíš tím, že je email "up"?

Asi už jsem nějaká natvrdlá.

Martina
 Magda, 2 deti 
  • 

Re: Porod v Krči 

(8.2.2001 9:05:39)
Je v prislisne kolonce, nahore:-).
Zdravim te, Magda
 Sylvie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(5.2.2001 20:45:11)
Milá Martino,
ve svém příspěvku jsem se zaobírala právy pacienta, je mi líto, že si spousta lidí neuvědomuje, že je to pro zdravotníky závazná norma, kterou by měli dodržovat a proto je možné dodržování vyžadovat. I u nás na oddělení došlo (a stále dochází) ke změnám hlavně díky rodičům, kteří je prostě vyžadují. Pokud si dobře vzpomínám, nepsala jsem, že byl někdo z personálu zlý, neochotný či já nevím jaký ještě (nepříjemně na mne působil pouze lékař u porodu). Nelíbilo se mi, že byli málo komunikativní a informace sami od sebe nesdělovali. Proč jsem nepěla chválu na šestinedělí jsem psala paní Magdě. Mimochodem, já narozdíl od Vás a paní Magdy ležela na normálním oddělení, na nadstandardním měli plno.
Organizačně dobře řešená ambulance by neměla práva pacienta porušovat (teprve tady jsem s údivem zjistila, že spousta žen nechodí ke gynekologovi v sukni a radši vystavuje své pozadí). U svého gynekologa jsem naposledy přišla na řadu asi o dvacet minut později - omlouval se mi, že přišlo hodně žen s akutními problémy, takže to nestíhá podle plánu a moc si pochvaloval objednávání žen. Prý ten den vyšetřil víc žen než bylo běžné za jeho praxe ve státní nemocnici a díky tomu, že většina byla objednaná, nebyl kolem toho takový zmatek a nikdo nemusel čekat zbytečně dlouho. Možná by to fungovalo i v Krči.
Co se týká procedur při porodu, nechtěla jsem nic, co by ohrožovalo život můj nebo dítěte, čili teoreticky mi je měli splnit. I když je nesplnili, žádný problém jsem z toho nedělala, tak nějak jsem s tím předem počítala. Ale co mi vadilo, že (opět) jsem se o všechno musela hlásit sama. Vezměme (již stokrát omílané) klyzma. Bylo mi řečeno, že ho dostanu, já řekla ne a asistentka to vzala. Tak proč původní větu oznamovací neformulovala jako tázací - "Chcete dostat klyzma?" Proč mi neřekla, z jakého důvodu mi ho chce dát a zároveň mě neinformovala, že Světová zdravotnická organizace ho nedoporučuje a proč? A tak by se dal porod probírat krok za krokem. Jenomže tohle už nejde zvládnout během porodu, takovéto porodní plány by měly vznikat už v ambulanci (alespoň v základní formě), případně by si měla nemocnice dělat vlastní kurzy. Já chodila na kurz v Krči, ale vedla ho asistentka, která tam nepracuje a nezná chod místních oddělení (teď mluvím o lekcích, které se týkaly porodu). Byl pro mne vcelku zklamáním (tomu, kdo o porodu nic neví, mohl připadat zajímavý). Čekala jsem, že na kurzech budou podporovat sebevědomí ženy a že nám řeknou nejenom jak vypadá nemocniční porod u nás, ale i jak vypadá v zahraničních domácnostech a porodních centrech, že se nám dostane všestranných informací, co chtít můžeme. Místo toho nám bylo naznačeno, že nejlepší je "držet hubu a krok". Kurz se nesl v duchu - dostanete klyzma, je to důležité, oholí vás, je to důležité, rodit budete vleže, je to blbost, ale nic jiného vám nezbývá, nástřihu neuniknete, nebolí a pozdější bolest se dá zvládat tak a tak... Nepadlo tam ani slovo o tom, že tyto procedury WHO nedoporučuje a proč. Na základě jednostranných informací se člověk těžko může rozhodnout.
Vím, že porodní asistentky se snaží převzít porody do vlastních rukou a tak nějak jsem doufala, že než budu rodit třetí dítě (chtěli bychom mít velkou rodinu, i když zatím máme první, takže je trošku předčasné uvažovat, co bude) už u nás budou fungovat první porodní centra. Bohužel, poté co jsem si na stránkách HAMu přečetla dopis ministra zdravotnictví, který současný stav považuje za perfektní, jsem svou víru ztratila. Tak bych aspoň chtěla rodit sice v nemocnici, ale s vědomím, že budou dodržována práva pacientů a má přání budou respektována. Jenže tenhle stav sám od sebe nenastane.
Sylvie
 Martina, syn Martin 3 měsíce 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(5.2.2001 22:30:56)
Milá Sylvie,

asi vás konečně začínám více chápat. Jste pravděpodobně typ člověka, který v našem státě předběhl svoji dobu a tak se nemůže divit, že se potom třeba setkává s nepochopením druhých.
Vaše představa o chování personálu v porodnicích (a pravděpodobně i v dalších zdravotníckých zařízeních) je určitě správná, ale naše zdravotnictví zatím do této fáze nedospělo. Já jsem se s takovýmto jednáním setkala zatím pouze v soukromých ordinacích, kde jsem si ale za to také musela notně připlatit.
Já jsem reagovala na váš příspěvěk tak jak jsem reagovala, protože si myslím, že z toho co si můžeme z porodnic v současné době v Praze vybírat je porodnice v Krči velmi, velmi dobrá volba.
Naštvalo mě, že když si většina budoucích maminek přečte váš první příspěvěk, tak asi do Krče nikdy nepůjde a to si myslím, je velká škoda.

Můj celkový dojem na pobyt ve FTN je velmi dobrý.

Martina
 Jana, 19. týden 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(6.2.2001 9:56:25)
Milá paní Martino,
nevím, proč by Vás mělo štvát, že po přečtení příspěvku od Sylvie se některé maminky rozhodnout nerodit v Krči. Vždyť přece jde hlavně o to, mít o porodnici co nejvíce informací a podle nich se potom rozhodnout, kde rodit. Já například (na rozdíl od Vás) si dovedu docela dobře představit, že bych rodila bez klystýru, holení a nástřihu. Takže to, že Vy jste v této porodnici byla tak velmi spokojená, pro mě není vůbec směrodatné, protože já bych tam zřejmě spokojená nebyla. Ale hlavní přece je, že Vy jste si vybrala dobře. A já si zase třeba vyberu taky dobře, i když někde jinde. Všichni lidé nejsou stejní, a v tom právě vidím smysl diskusí na tomto serveru - čím víc rozdílných lidí sem napíše své zkušenosti, tím víc se toho o porodnicích dozvíme. Nikdo z nás není objektivní, každý má ze svého porodu velmi subjektivní zážitek. Já si příspěvků paní Sylvie velice cením. Mám pocit, že jedině s pomocí takových lidí, jako je ona, se může naše zdravotnictví změnit k lepšímu.
 Magda, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(6.2.2001 11:03:28)
Mila Jano,
Martinu to nejspise stve proto, ze vi, ze se ji i jejimu diteti dostalo dobre pece, v oblasti podpory kojeni dokonce prvotridni. Vadi ji, stejne jako mne, ze se nam nedari ostatnim nejak srozumitelne sdelit, ze podpora kojeni a kvalitni ucastna pece o novorozence (nemam namysli lekarskou peci o nemocne a nezrale deti) je tou nejslabsi strankou vetsiny nasich porodnic. Az si budes, ja ty pises "dobre vybirat", zkus pomyslet na to, ze krome tvych predstav, ktere navic pri prvnim tehotenstvi mohou odrazet realitu jen dosti vzdalene, je tu jeste dite, za ktere plne odpovidas uz ted a ktere je od svych prvnich okamziku na svete myslici, citici a velmi zranitelnou lidskou bytosti, na rozdil od tebe uplne bezbrannou a zcela odkazanou na tvoji peci.
Krcska porodnice je jako jedina v Praze uznana Svetovou zdravotnickou organizaci jako misto, kde jsou potreby novorozenych deti adekvatne reflektovany. Ostatni prazske ustavy tuto akreditaci nemaji, coz neni zanedbatelna nahoda, ale pomerne kvalitni informace.
Preju ti, at te tva sebejistota neopousti.
 Jana, 18. týden 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(6.2.2001 13:09:29)
Já přece Martině nikterak neberu její pocit, že se jí a miminku dostalo v Krče dobré péče. To ale přece neznamená, že KAŽDÝ tam musí být 100% spokojený (a pokud není, je to jeho chyba). Možná, že je dokonce Krč "nejlepší" ze všech pražských porodnic - já to nikde nevyvracím, nemám s tím totiž žádnou zkušenost. Velmi oceňuji, že zde podporují kojení, je to samozřejmě velmi důležité, ale například pro mě jsou důležité i další věci. Pokud vím, tak dítě se myslící a cítící bytostí nestává až po porodu, ale jaksi jí je i předtím, takže bych ráda, aby zážitek jeho příchodu na svět byl pro mě i pro NĚJ pokud možno co nejméně stresující. Nepřesvědčuju tady nikoho, aby nechodil rodit do Krče - a pokud vím, tak to nedělá ani Sylvie. Snažím se jenom vysvětlit, že ne každému vyhovuje to samé a tohle fórum je od toho, abychom se tu mohli dovědět spoustu zajímavých informací (a nemusí to být nutně vždycky samá chvála).
 Magda, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(6.2.2001 13:46:21)
Samozrejme, dite mysli i citi i pred narozenim. Preju ti, at mu vyberes dobre.
Ahoj
 Martina, syn Martin 3 měsíce 
  • 

Re: Porod v Krči 

(7.2.2001 22:29:59)
Ahoj Jano,

souhlasím s tebou, že je dítě myslící i citící bytost již před narozením. Nemyslím si ale, že by ho mohlo zajímat, zda byla maminka oholena či neoholena (mimochodem u mne se celé oholení odehrálo během dvou sekund a až jsem se musela zamyslet, proč se tady o tom vedou takové dlouhé diskuze). Naproti tomu, co se týče klystýru, určitě miminku nemůže být příjemné, když se narodí přímo do maminčiných výkalů, protože maminka nechtěla podstoupit klystýr. Věř mi, že při druhé době porodní to jde všechno tak rychle, že ti nezbývá čas ani síla, abys ještě mohla něco v sobě zadržovat. Mimo jiné, to jsem tady ještě nikdy nečetla a asi se to stává (moje setra má podobnou zkušennost), ale mně se při porodu vytlačil kus střeva, prostě jsem měla parádní hemeroid, takže jsem pak byla opravdu ráda, že nemusím alespoň 4 další dny na záchod.
Co se týče nástřihu, nemohu nijak argumentovat. Já ho měla a zahojil se docela dobře. Nemohu ovšem říci, zda bych porodila bez natržení i bez něj nebo zda by se přípané natržení hojilo lépe než nástřih. Jenom si pamatuji, že mi doktorka říkala, že musím ještě chvili počkat s tlačením, jenomže já už to fakticky nemohla vydržet a tak byl asi ten nástřih nutný. Jsou to ovšem pouze mé dohady.
Výše uvedné skutečnosti jsou ale opravdu otázkou, když to přeženu max. 24 hodin. Já si ale stále myslím, že pro miminko je nejdůležitější následná péče a každý si musí uvědomit, že po porodu v porodnici stráví další min. 4 dny, kde je právě dle mého názoru velmi důležité chování a přístup personálu a ten byl ve FTN na oddělení individuální péče perfektní.

Přeji ti správný výběr porodnice.

Martina
 Barbora 
  • 

Re: Porod v Krči 

(7.2.2001 23:33:35)
Milá Martino,
vysvětlujete to moc hezky, ale jste vedle jak ta jedle. Holení a klystýr ženě nepřináší žádný užitek. Je to jen takový postkomunistický zvyk krčských doktorů. Je otázkou času, kdy se to i v Krčské porodnici přestane dělat. Tyto nesmysli, co tady tak vehementně obhajujete Vám jistě nakukali na obstarožnim kurzu, že? Možná, že kdyby Vás nechali tlačit v jiné poloze než vleže na zádech, nemusel Vám vylézt z konečníku hemeroid. Ve svislé poloze totiž nemusíte tak usilovně tlačit v druhé době porodní.
B.
 Jana, 18. týden 
  • 

Re: Re: Porod v Krči 

(8.2.2001 10:22:59)
Milá Martino,
možná to tak nevypadá, ale já nejsem striktní odpůrce klystýru, holení a epiziotomie, pouze jsem proti timu, aby se prováděly rutinně každému, i tam, kde to spíš uškodí než pomůže. A pokud jde o to, jestli tyhle věci zajímají miminko - to už se opravdu dostáváme do dost nesmyslné diskuse. Jsem si ale jistá, že prvním předpokladem pro to, aby bylo miminko při porodu v pohodě je, aby byla v pohodě matka.
 Jitka, 3-měsíční Natálka 
  • 

Re: Re: Porod v Krči 

(9.2.2001 20:42:50)
Milá Martino,
věřím, že jsi to Ty, se kterou jsem si občas na těchto stránkách "
popovídala" v průběhu našich těhotenství.
Rodila jsem také v listopadu v Krči a byla jsme na nadstandardu ( možná jsme se minuly )a mám na jejich péči stejný názor ( a mj. i na klystýr a holení ). Už jsem tu svou zkušenost popisovala a když vidím jaké se zde na téma FTN Krč vedou diskuse tak už jsem docela rezignovala na jakouko-li obhajobu.
Přeji Tobě a Martínkovi spoustu radosti a pevné zdraví.
Jitka a Natálka
 Magda, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Porod v Krči 

(10.2.2001 10:49:12)
Ahoj Jitko,
taky mam dojem, ze se mi nepovedlo sdelit ostatnim dulezitou vec..... . Docela me to zaskocilo, nenapadlo me, ze to bude tak obtizne. Myslim, ze je to proste tim, ze nektere zkusenosti jsou neprenosne. Kdyz si vzpomenu sama na sebe pri prvnim tehotenstvi a po prvnim porodu....je to proste tak:-)
Krci zdar!
 sylvie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(8.2.2001 19:40:41)
Milá Martino,
v podstatě jste uhodila hřebík na hlavičku. Nevadí mi, že mě někteří lidé nechápou, nepokládám to za podstatné. Podstatné je, že se kolem toho vede diskuse a díky ní si třeba i některé ženy uvědomí, že není nutné si všechno nechat líbit. Mimochodem, já mám dobré zkušenosti i s lékaři, u kterých se platit nemusí. Nehledě k té skutečnosti, že ministr zdravotnictví je přesvědčen, že porodnictví u nás je na nejvyšší úrovni a práva těhotných a rodících žen jsou plně respektována (viz stránky HAM). Tak proč to nevyžadovat?
Sylvie
 Petra Sovova H.A.M. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(6.2.2001 16:20:48)
Mila Sylvie!
Vas prispevek me velmi potesil. Jsem rada, ze porodnicemi prochazeji zeny jako jste vy. Je to totiz jeden z mala zpusobu, jak ceske porodnice primet, aby vychazely rodicum vstric a aby respektovaly rozlicne umluvy, ktere nase republika podepsala. Jen vice statecnych matek!
 Ivana s dcerkou 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(7.2.2001 23:44:16)
Ahoj Sylvie,
Také jsem rodila v Krči a pak ležela na standartním oddělení.
Prenatální ambulance mi také nevyhovovala, záchodkem počínaje(všichni v čekárně věděli v jakém stadiu asi na malé straně jsem, mimochodem nebyl zde ani toaletní papír a stále mokrá podlaha - estetiku ale nekomentuji), a systémem kabinek konče. Sestry zde probírají stavy budoucích maminek zcela otevřeně, někdy i s otevřenými dveřmi do plné čekárny. Když došlo na samotný porod poslali mého muže z neznámých důvodů pryč a já zůstala na předpokoji sama, o doprovodu do sprchy a na záchod nic nevím, možná to bude po podání Plegomazinu, který mi bez otázky vpravili do těla se slovy, že teť budu spát. O spaní ale nebyla ani řeč, zřejmě paní asistentka nikdy nerodila. Můj muž mi velmi chyběl. Mohl mi dělat doprovod na záchod, číst mi,nebo prostě něco povídat, to už je jedno. Zkrátka po pěti hodinách mi píchli sami plodový vak a dají mi prý jednu injekci na bolesti. Bohužel jsem zahlédla další ampulu Plegomazinu.
Začala jsem mít živé sny, po měsících žádných léků a 24 hodinách bez jídla není divu. Velmi jsem se bála jestli neuspí i to moje miminko, ale nikdo se semnou nebavil. Ještě mi řekli ať zavolám svého muže telefonem,protože porod bude brzy.Zřejmě jsem tak učinila, nepamatuji se. Po třech hodinách na sále, kde jsme byli sami, občas tam někdo přišel a beze slova zase odešel, jsme vyrazili na sesternu, ať už proboha něco dělají. Dali mi infuzi, zřejmě s oxitocinem? a konečně se do hodiny má dcerka narodila. Holčičku okamžitě umyli, zvážili a do 10 minut přiložili k prsu. Vadilo mi, že jsem nezažila normální porod i když normální byl a že se se mnou nikdo nebavil, nic nevysvětlil. Také jsem si předsevzala, že příště se prostě nedám. Nadstandartní oddělení bylo plné, takže jsem šla na normální oddělení. Vcelku mi to nevadilo, protože jsme na pokoji byly jen dvě,ale dvě sprchy bez zástěny na celé oddělení a ještě s plesnivými spárami mezi dlaždičkami na aseptickém oddělení to mi teda vadilo. Ženské sestry - nevím, problémy jsem neměla, akorát mě tam chtěli nechat déle protože jak pošeptala staniční sestra lékaři "tu nepouštějte, ta je bezproblémová" - (zajímavé že?), ale naštěstí dětské odd.už mou dceru propustilo a tak jsme po čtyřech dnech pobytu jeli domů. Dětské sestry byly velmi ochotné a příjemné, mám velmi vpáčené bradavky a kojení bylo ze začátku hodně problematické, ale nakonec jsem kojila plných 6 měsíců.
Z Krče jsem měla smíšené pocity, nikdo mi neublížil, některé sestry a lékaři byli na odborné profesionální úrovni. My ale nechceme hodnotit jednotlivce, ale celé jméno této porodnice. Práva pacientů by měly být základním cílem každého vedení, a pak, když je to tak vyhlášená porodnice co nám nabídne na víc? Chceme být příštími klientkami ? Protože, pokud je žena zdravá, měla by mít možnost si vybírat z nabízených služeb, a zdravotnictví je jednou ze základních služeb, u nás státních, takže si je ještě sami předplácíme. To, co si pomyslí budoucí maminky až budou číst naší diskusi je důležité, protože pomůžou zkvalitnit zdravotnické služby pro nás všechny. A promiňte, spokojen se vším může být jen ... . Vždycky je co zlepšovat.
Zdravím všechny a přeji krásné chvíle s vašimi miláčky
Ivana
 Dáša, 34.týden 
  • 

Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(6.2.2001 10:47:55)
Milá Martino, moc Vám děkuji, že jste našla trošku vzácného času a napsala svůj příspěvek. Já jsem celou debatu na téma "Porod v Krči" pečlivě četla a sledovala, a (i když jsem zatím nerodila) plně souhlasím se vším, co jste v tomto příspěvku napsala. Já se chystám do Krče koncem března a své odhodlání zde rodit nezměním ani po příspěvku od paní Sylvie a ostatních maminek. Přeji hodně zdraví celá Vaší rodině a ještě jednou děkuji.
 Martina, syn Martin 3 měsíce 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(7.2.2001 22:41:19)
Milá Dášo,

přeji vám, aby se pro vás porod i následný pobyt v porodnici stal příjemným zážitkem, na který budete celý život vzpomínat v dobrém.

Dle mého názoru člověka nesmí rozházet hned každá maličkost, ale je velmi důležité, aby se uměl podívat na věci tak nějak z vrchu a hodnotit je jako celek.

Martina


 Alena 
  • 

Jen samá plus.o) 

(13.5.2003 17:54:12)
Ahoj:o)
Mohu taky něčím malým přispět k tomuto tématu.
Měla jsem již 12ti letého syna, když jsem přišla znovu do jiného stavu.Jelikož mi v té době bylo už 35, musela jsem podstoupit různá vyšetření, například amniocentézu.Přístup při vyšetření i samotném odběru plodové vody byl perfektní.V tomto mohu personál nemocnice v Krči jen a jen chválit.Byla jsem tam velmi spokojená a proto jsem se rozhodla tam i pro porod.Vše opět v nejlepším pořádku, při porodu se našly chvilky i na trochu humoru:o)
Při porodu, bezprostředně po něm i v další péči vše OK.....
Výsledek??? Za dva měsíce tam jdu rodit OPĚT:o)
Alena
 Sylva - Bára, Klára a Tobiáš 


Re: Jen samá plus.o) 

(14.5.2003 16:33:10)
Ahoj Aleno.
Taky mám předpokládaný termín porodu přibližně za dva měsíce a taky bych moc ráda rodila v Krči (po dobrých zkušenostech z prvního porodu v lednu 2001). Bohužel dle sdělení sestry na ambulanci bude celé tamní gynekologicko-porodnické oddělení zavřené poslední dva týdny v červnu. A jelikož se jedná o generální rekonstrukci, předpokládají, že se uzavírka protáhne i do července.:-(
Jen takové male upozornění i pro ostatní chystající se rodit tamtéž.
Na červenec se chystá malování rovněž i v Podolí, ale tam mi zatím nebyli schopni sdělit přesnější termín.
Nevíte, které pražské porodnice budou otevřené celý červenec? :-(
Sylva
 Sylvie 
  • 

Re: Re: Porod v Krči 

(30.1.2001 23:43:33)
Milá paní Martino,
máte pravdu, asi jsem náročná pacientka. Žádného ze svých lékařů nemám v místě bydliště (s výjimkou Verunčiny dětské lékařky, ale ani k té spádově nepatříme), všechny si vybírám na doporučení svých známých a všichni mají jedno společné - chovají se ke mně jako k dospělému svéprávnému člověku.
Zrovna tak máte pravdu, že jsem porod měla lehký (já bych řekla báječný), asi i proto, že nejsem zvyklá nějak významně si připouštět problémy a celé těhotenství jsem se těšila, až konečně uvidím našeho malého broučka. Vlastně i při příjmu se mě sestra zeptala, jestli ještě nechci jít domů a přijít později (poté, co jsem jí řekla, že kontrakce mám už sedm hodin a nyní cca po třech minutách...). Mezitím, co jsem klečela na zemi (jediná poloha, ve které jsem se cítila jakž-takž), ještě s jednou sestrou se nade mnou polohlasem dohadovaly, jestli o p r a v d u mám kontrakce. Ale nemyslím si, že bych během porodu stihla prodiskutovat spoustu věcí - vlastně v Krči se mnou nikdo o mém stavu diskutovat nechtěl, tam mi vše akorát oznamovali (a někdy ani to ne). Nicméně je mi záhadou, jak jste přišla na to, jak jsem se chovala. Vy jste u mého porodu byla? Pro Vaši informaci: Ve vší slušnosti jsem trvala na tom, že nechci kapačku a na oddělení že chci mít dítě u sebe hned a ne až ráno. Jestli tohle jsou přemrštěné nároky, tak nevím... U ostatních požadavků jsem se zeptala, zda je to možné a buď mi vyhověli, nebo řekli ne a já dál nijak nenaléhala. Pravda, u druhého dítěte už asi budu průbojnější, minimálně co se polohy při porodu týká - teď jsem šla na sál veselá s tím, že v leže to nějak přežiji. Netušila jsem, že po ulehnutí se mi porod prakticky zastaví, kontrakce se stanou bolestivější, dítě přestane rotovat a moje nálada klesne až pod bod mrazu. Mimochodem, mohla by jste mi napsat, co považujete za přemrštěné nároky? Že nejsem nadšena z toho, že musím koukat na nahé zadky ostatních žen? Nebo že se mi nelíbí, když ostatní ženy slyší, jak jsem na tom se zdravím? Nebo že nikdo z personálu nedokázal říct ani obyčejnou větu typu: "Dobrý den, já jsem porodní asistentka a v průběhu porodu se o vás budu starat. Kdyby jste měla nějaké problémy, můžete se obrátit na mne."? Nebo že jsem si po porodu připadal hrozně upocená a špinavá a chtěla se umýt? Nebo že jsem si chtěla vzít vlastní noční košili? Že se zajímám, jaké léky do mne cpou a proč to dělají?... Pokud vím, tohle všechno jsou věci, na které mám nárok a pokud nemocnice nedokáže splnit, co jí zákon ukládá (práva pacientů jsou zákonná norma), nemyslím, že by byla vina ve mně.
Jinak s v ý m lékařům na nervy nelezu, a pokud ano, snášejí to s úsměvem. Jenže moji lékaři jsou zvyklí ptát se mne na můj názor a nic mi nevnucují jenom proto, že je to zaběhnutý zvyk. Samozřejmě, svým lékařům plně důvěřuji, takže většinou na jejich doporučení přistupuji a jen málokdy jsem proti. To jim vysvětlím, proč jsem proti a buď mi ustoupí, nebo se dobereme kompromisu. A ještě nikdy se mi u nich nestalo, že bych dostala léky s odůvodněním, že je "dostává každá" (jako v Krči). Ostatně, můj gynekolog mi na počátku těhotenství dal své číslo na mobil, abych se mu v případě potíží mohla kdykoli ozvat a mně to připadalo stejně samozřejmé jako to, že jsem mu po narození poslala oznámení a na první kontrolu mu Verunku přinesla ukázat.
Zkrátka jsem zvyklá se aktivně zajímat a starat o své zdraví a lékař je pro mne partner, který mi v tom pomáhá a ne Bůh, jehož příkazům se bezpodmínečně musím podvolit.
Sylvie
 Eva, 39. týden 
  • 

Re: Re: Re: Porod v Krči 

(31.1.2001 19:51:56)
Ahoj Sylvo, díky za Tvé příspěvky, jsou mi povzbuzením, chtěla bych ty "porodní diskuse" zvládnout alespoň tak jako ty, i když bohužel nejsem ten bezstarostný typ člověka a jakmile vidím zelené dlaždičky, a látkové "náhubky", mám srdce v kalhotech. Takže nevím, jak to nakonec zvládnu. Myslím, že jsi jedna z těch mála statečných maminek, která prošlapává cestu i ostatním, a to i v porodnici, kde chtějí mít všechny hezky "v lati". Snad si díky tomu pomalu, ale jistě i v našich porodnicích začnou lékaři i asistentky uvědomovat, že oni jsou tu pro nás, ne my pro ně, a že nejsme jen tupé stádo.
Měj se krásně, hodně radosti z miminka, Eva
 Sylvie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(1.2.2001 23:12:15)
Ahoj Evo,
díky za vzkaz. Neboj, určitě to zvládneš, když jsem to zvládla i já... Jsem dětská sestra a z nemocnic mám příšernou hrůzu. To víš, spolupracuji s lékaři, kteří jsou bezva, ale i s těmi, kterým je lepší se vyhnout velkým obloukem a představa, že bych se jim (nebo jim podobným) měla dostat do rukou, mě děsí. A navíc se bojím injekcí, ale šíleně. Poslední dva týdny před porodem jsem manželovi brečela na rameni, že do nemocnice nechci a že mě určitě nemá rád, když mě tam chce frknout... No, užil si se mnou dost, byla jsem horší jak malej harant.
Jenže když porod začal, zas to už bylo trošku jinak, to jsem ani neměla čas se bát. Hrozně jsem se těšila, až dítě bude venku a já konečně uvidím, jestli máme holčičku nebo chlapečka... A manžel mi taky dost pomohl, jeho přítomnost byla velice uklidňující. A to dohadování, to byl prostě "pud sebezáchovy". Když dostanu kapačku, omezí se mi možnost pohybu (pohybovat se s infúzním stojanem se sice dá, ale není to to pravé ořechové) = to je nepřijatelné, nesmím dopustit. Klyzma, to budou křeče v břiše (samozřejmě, nemusí být, ale já je kdysi měla i po obyčejným glycerinovým čípku) = nepřijatelné. A tak dál. Prostě když Ti bude něco nepříjemné, tak to klidně řekni, zdravotníci jsou taky jenom lidi a je mezi nimi i spousta bezvadných. A to nejhorší, co Ti mohou udělat, je to, že Ti nevyhoví. A pokud s sebou budeš mít manžela nebo kamarádku nebo kohokoli, je lepší, aby i oni věděli, co chceš, co nechceš a co v žádném případě nechceš a taky aby znali důvod proč. Když nebudeš mít sama sílu si o to říct, tak Ti můžou pomoct.
Přeji Ti pohodový porod, zdravé dítě a příjemné lékaře a sestry. Ahoj Sylvie
 Eva, 39. týden 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Porod v Krči 

(2.2.2001 19:21:18)
Ahoj Sylvo,
díky za povzbuzení, taky trochu spoléhám na to, že se při porodu tělo i duše nějak "zaktivizuje", pokud do sebe nenechám zbytečně napíchat všechno možné, a že se nerozsypu. Jdu zkusit štěstí do Podolí, určitě dám tady vědět, jak jsem pochodila.
Měj se i s rodinou pěkně, Eva
 Lenka 
  • 

Re: Re: Re: Porod v Krči 

(9.2.2001 15:45:31)
Milá Sylvie,
naprosto s Vámi souhlasím, že lékař musí být partner, a ne pacient jeho poddaný. Musím říci, že přemýšlím o založení rodiny a takové varující články o chování lékařů v porodnicích mi chuti k tomuto kroku nedodávají. Jsem z těch, které chtějí o svém zdraví a právech rozhodovat samy a už se hrozím na reakci lékařů. Zažila jsem rovněž návštěvu u gynekologa ve Francii a v Kalifornii, ne pro otestování, ale protože jsem měla problémy. Musím říci, že v Kalifornii mě lékař vzal až po ujištění, že mám pojištění a po záruce mých příbuzných, že pokud česká pojiš%tovna nebude plnit, zaplatí to sami. Což nakonec nemuseli. Nicméně si vzpomínám, že jsem dostala takového toho papírového andělíčka, do kterého jsem netušila jak se leze, a sestra se mnou vyplnila dlouhý formulář o všech minulých, přítomných i budoucích nemocech mne i všech příbuzných. Nicméně pan doktor byl velice laskavý a léky co mi předepsal přinesly brzkou ulevu. Ale to jsem utekla od tématu. Jsem ráda za Váš článek a doufám, že takových žen, co bojují za základní práva nastávajících maminek je více.
Lenka

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.