| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Antikoncepce

 Celkem 27 názorů.
 Pavlína 26, Ondra 5 týdnů 
  • 

Antikoncepce 

(5.1.2001 22:53:42)
Ahoj Jano, docela jsi mě vyděsila. Když jsem teď byla na kontrole, tak mi doktor nabídl antikoncepci. Takže jsem si nechala píchnout Depo-Proveru, která se mi líbila nejvíc. A ty teď píšeš, že po jejím vysazení stále krvácíš. Co ti na to řekl doktor? Lze s tím něco dělat? Máte ještě někdo zkušenosti s touto antikoncepcí a jejími účinky? Díky
 Martina 
  • 

Re: Antikoncepce 

(6.1.2001 3:49:41)
Ahoj Pavlino,
Depo-Provera je nejbezpecnejsi antikoncepce, pokud kojis. Ja ji pouzivam od narozeni me dcery, skoro 7 let, zadne vedlejsi ucinky nemam. Depo vlastne zrusi mesicni cyklus a proto po vysazeni injekci je nekdy nutne nasadit oralni antikoncepci, ktera cyklus vrati do normalu.
 Jana, 9měs. Jakub 
  • 

Depo-Provera 

(19.1.2001 0:30:45)
Pavlíno,
jak ses ptala, co mi na to krvácení řekl doktor: Hned po píchnutí jsem dostala menstruační kalendář a instrukce, abych si pečlivě zaznamenávala každé krvácení, prý se pak lépe rozezná od menstruace. Začalo to měsíc po aplikaci a od té doby je to bez přestání už čtvrt roku.

Moje lékařka mi Depo-Proveru vůbec nechtěla napsat a dost mě před krvácením varovala. Jak mi pak řekla sestřička, byla jsem vůbec první, kdo ji "ukecal", prý zřejmě proto, že kojím. Kdybych si nechala píchnout i druhou, třetí dávku, možná by se krvácení zmírňovalo. Teď už jen slabě špiním, ale i to trvá už dva měsíce. Moje kamarádka měla dvě dávky a pětiměsíční silné krvácení se jí zastavilo (spolu s laktací) operací žlučníku. Jinak jí řekl lékař, že krvácení zmírňuje kyselé, hlavně citróny, ale to zas není dobrý, když matka kojí.

Snášení je individuální, jako u každé jiné HA. Já jsem tedy o DP neslyšela nic hezkého, ale tady Martina je zase spokojená. Držím pěsti a ozvi se

Jana


 Jana, 10měs. Jakub 
  • 

Re: Depo-Provera 

(24.2.2001 4:12:24)
Chtěli bychom znovu miminko, ale 3 měsíce po ukončení působení jediné(!) dávky stále marně čekám na cyklus. Můj nový lékař se strašně divil, kdo mi DP doporučil a nevěřil vlastním uším, že jsem já sama přemlouvala lékařku, aby mi ji píchla. Dozvěděla jsem se od něj, že DP se píchá v ženských ústavech a káznicích, a jako antikoncepce je pro organismus velkou zátěží, protože obsahuje pouze jediný hormon, a to ve velkém množství. Dál taky pro mě bylo novinkou, když jsem se po fakt nepříjemných podivných stavech informovala v lékarně na vedlejší účinky - DP navozuje v těle podobný stav jako při menopauze, u mě tedy hlavně střídání vedra a zimy. Už ráno vstávám s propoceným pyžamem, sprchuju se i 3x denně, to se prostě nedá vydržet, zato když na mě přijde zima, nejradši bych si připálila zadek na wafkách. Týden by se to dalo vydržet, ale 5 měsíců? Zvlášť teď v zimě - než Jakuba snesu z 2. patra a nainstaluju do kočárku, jsem pod bundou celá propocená, pot mi teče po zádech, a takhle chodím venku v mrazu. Pořád jsem nemocná...
To by mi tak nevadilo, hlavně kdybych mohla otěhotnět. Dostala jsem Novofolin, po němž se mi hned druhý den krvácení zastavilo, ovšem, jak jsem byla poučena, vedlejší příznaky musejí odeznít samy. Ovulace by snad mohla přijít do 14 dnů, ale už je to tři týdny a teplota je stále stejná.
Závěrem - varuji před Depo Proverou, ať chcete být plodné či neplodné.

Jana
Janatris@post.cz
 Jana, 10měs. Jakub 
  • 

Re: Re: Depo-Provera 

(24.2.2001 5:01:31)
A co se týče principu neotěhotnění:

"...jde o prostředek, který nebrání početí, ale počatý život velmi záhy zahubí. V podstatě to s novým človíčkem pak vypadá tak, že vlivem gestagenní monofázických preparátů (Exluton, Depo-Provera, Norplant apod.) nedojde k dostatečnému nárůstu děložní sliznice tak, jak k němu dochází při přirozeně probíhajícím menstruačním cyklu, který s početím implicitně počítá a připravuje se na nidaci oplodněného vajíčka, ale toto endometrium zůstane tenké a bez živin, které nový život potřebuje ke svému vývoji. Pokud tedy dojde k oplodnění (připomínám, že gestageny v monofázických preparátech ovulaci nebrání), pak se oplodněné vajíčko sice uchytí v děloze, ale jen na velmi krátkou, tj. dokud nezemře vyhladověním..."

(výňatek z příspěvku do rubriky "Jak jsem prožíval(a) těhotenství a porod" od Zdenky, 21 let, bezdětné, z 12.6.2000 - snad se na mě nebude zlobit...)

Jana
Janatris@post.cz
 Darja 
  • 

Re: Re: Re: Depo-Provera 

(24.2.2001 21:40:02)
Většinou ale gestageny ovulaci zastaví. Tím se ale nechci těch sajrajtů za kterých mi bylo špatně od nohou až k hlavě zastávat. Představou hladovějících zárodků si ale zbytečně komplikujete život.
 Martina, Kim 6 let 
  • 

Re: Re: Re: Depo-Provera 

(24.2.2001 23:09:44)
Ahoj Jano,
Depo-Provera ovulaci brani, nevim, kde se Zdenka dozvedela opak. Depo zabranuje moznosti vzniku zarodku, nikoliv jeho vyhladoveni. Jak jsem se tu jiz zminovala, Depo beru skoro 7 let, manzel je lekar a predstava, ze bychom kazdy mesic utrapili hlady vlastniho potomka je priserna. Jsem s injekcemi velmi spokojena, nekrvacim, vedlejsi ucinky zadne, Neuvazuji o dalsim miminku, tak nemam problemy s tim, ze Depo muze branit otehotneni az 2 roky po posledni injekci. Pokud jsi tedy chtela druhe miminko co nejdrive, Depo pro Tebe nebyla nejvhodnejsi volba, skoda, ze Te na to Tvoje lekarka neupozornila.
 Karolína 32, 3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Depo-Provera 

(25.2.2001 13:23:03)
Ahoj Martino,

jsem ráda, že konečně čtu něco pozitivního o Depo-Proveře, já jsem si ji nechala píchnout po posledním porodu (po 2 měsících od porodu) a zatím se cítím taky dobře, tak uvidím. Moje doktorka říkala, že snášení je velmi individuální, asi tak 2 ženy z 10 ji prostě mít nemohou, podle jejích zkušeností. Prostě mi doporučila to zkusit, s tím, že ji nabízí jenom starším ženám, které už další děti neplánují. S tím vyhladověním zárodků bych to neviděla tak dramaticky - paní Zdenka má proti každé antikoncepci něco, kromě sledování plodných a neplodných dnů - jako ostatně všichni aktivisté hnutí Prolife. Já chci mít jistotu, potrat je pro mně opravdu krajním řešením (nedokázala jsem na něj jít, nevím jak by to bylo příště), ale není přeci možné jen rodit další a další děti, musím myslet na ty, které mám.
K.
 Jana, 10měs. Jakub 
  • 

Re: Re: Re: Re: Depo-Provera 

(25.2.2001 23:07:32)
Ahoj Martino,
s dalším dítětem jsme ani v nejmenším nepočítali, už několik roků jsme žili dost chudě, navíc s dluhy z nezdařeného podnikání. V době, když jsem si nechala DP píchnout, bylo pro nás druhé dítě absolutně nemyslitelné tak na tři čtyři roky dopředu, a kvůli vytouženému Jakubovi jsme se hodně uskrovňovali (a DP byla nejlevnější antikoncepce). Asi týden po aplikaci se naše finanční situace ze dne na den obrátila, úplně nečekaně, takže jsem se nemohla dočkat, až účinek odezní. Teď lituju každého dalšího dne, kdy jsem neplodná.
Co se týče způsobu, jakým DP zabraňuje početí (či donošení?), fakt nevím. Můj gynekolog mě zase uklidnil, že nemusím mít strach, že by nějaké zbytky DP v mém těle mohly plodu při případném otěhotnění nějak ublížit, DP se aplikuje i při rizikových těhotenstvích, protože zabraňuje předčasnému vypuzení plodu.

Jana
 Zdeňka Rybová 
  • 

Re: Re: Re: Re: Depo-Provera 

(26.2.2001 9:57:26)

Milá paní Martino s malou Kim (6let), ptala jste se, kde jsem vzala informaci o tom, že Depo-Provera může vést k abortu nenarozeného dítěte. Ta informace pochází z dat odborné gynekologické veřejnosti, která jsou nepochybně známa i Vašemu manželovi.

Cituji z Remedia Compendium, vyd. Panax 2000:

"Mechanismus účinku kontraceptiv obsahujících pouze progestin je komplexní (změny viskozity cervikálního hlenu, ovlivnění ovulace, změny endometria - znesnadnění nidace)".

Komu je znesnadněna nidace - uhnízdění ve sliznici tím, že nenaroste a tím nebude mít dostatek výživy? Slepici? Broučkovi? Ne, nově počaté lidské bytosti.

Přeji pěkný čas i v zámoří.
ZR

P.S. Pro paní Darju - gestageny brání ovulaci tak, že uměle (zjednodušeně řečeno) navodí stav těhotenství. Nikdy však nedokáží průběhu ovulace zabránit 100% a proto zde funguje "pojistka" výše citovaná.
 Darja 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Depo-Provera 

(27.2.2001 22:32:19)
Ovlivnění ovulace je na 98% zastavení ovulace, ve svém případě jsem toto měla potvrzeno i ultrazvukem.
Při vědomí toho, jak hladoví děti po celém světě mi připadá vaše fascinace několikaprocentní možností hladovějícího vajíčka trochu mimo. Ale každý máme něco, já jsem po shlédnutí filmu, kde byl Woody Allen v roli spermie, která má úzkost z ejakulace /film Všechno, co jste chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat/ hodně přemýšlela o osudu těch miliard spermií, které nedojdou svého naplnění. Naštěstí jenom pár dnů. Darja
 Zdeňka Rybová 
  • 

Re: Depo-Provera 

(28.2.2001 15:30:18)
No takže ty 2% (mimochodem rozhodně bych na základě 1 ultrazvuku neoperovala se statistickými čísly, se kterými bych se mohla lehce dostat do pasti) dětí nevadí. OK. Jsou jen embrya, o nic nejde. Je vyhladovět necháme.

Já pak ale marně hledám důvod k tomu, proč nenechat vyhladovět děti již narozené - a třeba zase jen ta nešťastná 2%. Jaký je mezi nimi rozdíl? Embryo vzniklé spojením spermie a vajíčka je beruška? Kráva? Hmyz? Ne člověk. Dvouleté dítě je také člověk. Patnáctiletý puberťák (už se mu neříká embryo, ale pubescent) je také člověk. Stařenka od vedle je taky člověk, jen gerontolog by ji dokázal zařadit do určité skupiny.

Ale což... copak jde jen o pár lidí. To přeci není žádná tragédie...
 D. 
  • 

Re: Re: Depo-Provera 

(28.2.2001 19:29:28)
Promiňte, ale nechápu, o co vám jde. Nějak se s tou menstruací vyrovnat musíme, i když to občas znamená potrat v nejranějším stádiu. Na berušky nešlapu. Darja
 Jana, 10měs. Jakub 
  • 

Re: Re: Re: Depo-Provera 

(1.3.2001 3:29:26)
Velmi se omlouvám všem maminkám, které na moji výzvu napsaly o svých zkušenostech s Depo-Proverou, že jsem tak nešikovně (citací z "Jak jsem prožívala...") nasměrovala debatu k etice potratů. Když jsem citovala, fakt jsem nevěděla, o koho jde. Teď budeme zřejmě nasměrovány k tomu, abychom se zpovídaly, proč jsme se vlastně rozhodly k mateřství a vůbec bychom se mohly jedna po druhé přiznat, která z nás si opravdu vyžádala písemný souhlas partnera k tomu, že nás učiní matkou.

 Jana, 10měs. Jakub 
  • 

POTRAT DP 

(1.3.2001 4:47:50)

Zdeňko,

myslím, že bys nemusela být tolik upjatá, kdykoliv jde o "nenarození". Rozumím boji proti potratům, kdy se několikaměsíční plod různými způsoby "umučí". Ale i kdyby skutečně Depo-Provera zahubila zárodek v prvních dnech existence, jak je možné, že nikdo ze zasvěcených lékařů, od nichž čteš ty odborné články v Remedia Compendium, nežaloval (či jinak neprotestoval proti) výrobce Depo-Provery?

Pokud je zahubení 4denního zárodku vraždou, zřejmě se dopouštím vraždy každý měsíc tím, že menstruuji, jak píše Darja. Jaký je rozdíl mezi jednou a např. šestnácti buňkama (4. den po oplodnění)?

1 hodina? 1 den? 1 týden? Kolik buněk? Myslím, že hranici mezi přerušením těhotenství a vraždou si musíme najít každý sám, podle svého nejlepšího vědomí, svědomí a přesvědčení. Na příslušných diskusních fórech se toho k tomuto tématu napsalo již dost (a nemálo Tvou zásluhou), a teď bych nechala lidi, kterých se to týká, aby si z toho vybrali.


Jana

Janatris@post.cz


 Jana* 
  • 

Re: POTRAT DP 

(1.3.2001 9:45:28)
Raději jsem s tím skočila do rubriky interrupce, je tam víc místa a je to to správné místo.
 Zdeňka Rybová 
  • 

Re: POTRAT DP 

(1.3.2001 10:39:37)
"Ale i kdyby skutečně Depo-Provera zahubila zárodek v prvních dnech existence, jak je možné, že nikdo ze zasvěcených lékařů, od nichž čteš ty odborné články v Remedia Compendium, nežaloval (či jinak neprotestoval proti) výrobce Depo-Provery?"

Paní Jano, a proč by to dělal? Vždyť to za prvé není jen problém Depo-Provery, ale i jiných hormonálních kontraceptiv (těch depotních i orálních) a za druhé proč by gynekolog, který provádí poměrně běžně interrupce (i když zároveň také rodí děti - to je také zajímavá kombinace, viďte?) třeba i ve 12. týdnu (24. týdnu) protestoval proti zabíjení zcela v počátcích? Vždyť by byl sám proti sobě a svým (s prominutím!) finančním zájmům. Žena v ordinaci při předepisování OC či vyplňování dotazníku k UUT je objekt - nikoliv subjekt. Tím více to platí i o tom (budoucím) nenarozeném dítěti.

A když už teď "víte o koho jde", nebojte, já už s DP mlčím.
 Simona 
  • 

Re: Re: POTRAT DP 

(1.3.2001 10:45:35)
Uz je tady zase aktivni pani Zdenka, takze to vypada na dlouhou diskusi.
Neni mi, ale jasna jedna vec. Jak je mi znamo, tak pani Zdenka pracuje jako hlavni ucetni v Cosmopolitanu. Jak se shoduje s jeji moralkou tento casopis, ktery je znam svym liberalnim postojem k potratum.
 Zdeňka Rybová 
  • 

Re: Re: Re: POTRAT DP 

(1.3.2001 11:03:41)
Jo paní Simono, včera mne zvolili šéfredaktorkou :-)))

To bude zřejmě omyl. Ostatně jméno Zdeňka a příjmení Rybová není tak neobvyklé.

Jedno mám ale s Cosmem společné - nedávno jsem odpovídala na odborný dotaz jisté paní do poradny. Požádala mne o to redaktorka zmíněného časopisu. Ale nebojte - nešlo o DP, šlo o distanci od snah otěhotnět po chemoterapii.

To je vše. Pátrejte dál :-)
 Bára 
  • 

Re: Re: Re: Re: POTRAT DP 

(1.3.2001 12:53:05)
Paní Zdeňko, můžete prosím napsat něco bližšího? Mám kamarádku, která prodělala chemoterapii a dítě by samozřejmě chtěla co nejdříve.
Děkuji za názor
Bára
 Zdeňka Rybová 
  • 

CHT 

(1.3.2001 14:07:59)
Paní Báro,

v tom dotazu byl problém s karcinomem u muže. Šlo o potíže kolem stávající spermatogeneze po absolovované CHT v svouvislosti s plánovanou graviditou manželky. Vaší přítelkyni bych zřejmě touto konkrétní odpovědí bohužel nepomohla.

Doporučuji obrátit se na vlastního gynekologa.
 Zdeňka Rybová 
  • 

Re: POTRAT DP 

(1.3.2001 11:00:11)
Paní Jano, moc se omlouvám, že ještě jednou - ale tentokrát k Vašemu příspěvku opravu naposledy reaguji:

Jaký je rozdíl mezi jednou a např. šestnácti buňkama (4. den po oplodnění)?

Zkusme si tu otázku položit jinak: jaký je rozdíl mezi nenarozeným a narozeným dítětem, nebo přesněji, jaký je rozdíl mezi člověkem ve stádiu embrya a novorozeňátkem? Zřejmě na první pohled vidíme, že je větší, silnější, dokonce může zlobit a leccos provést, je vidět a místo amniové tekutiny mu chutná mateřské mléko. Trochu to připomíná ty absurdní teorie o tom, že čím je člověk starší, tím větší má cenu. Na základě čeho ale my - také lidské bytosti - odvozujeme cenu jiných lidských bytostí? Dle jakých měřítek - jsou na to nějaké tabulky? Proč je nevinné dítě méněcennější než člověk, který už ve svých dvaceti letech xkrát kradl, lhal a za to zabit být nemůže (dle mého názoru zcela logicky), zatímco to dítě ano (dle mého názoru zcela zcestně)? Když bychom propadli této teorii zcela, mohli bychom zcela tak jasně hovořit o zvířatech, že čím jsou starší, tím více jsou zvířecí - ale vzpomeňme si, kdy se naposledy hovořilo o "postupném zkrysení" nebo "postupném zešimpanzení"... Asi nikdy.

A ještě něco: když v kterékoli fázi vývoje lidské bytosti v děloze odejmete z jeho těla (Vy to tělíčko nazývate pouhým shlukem buněk - budiž) jednu jedinou buňku a dáte ji bez udání původu k prozkoumání mikrobiologovi, nemůže udělat nic jiného než Vám potvrdit, že nejde o buňku berušky, po kterých nešlape paní Darja, ale o lidskou buňku, buňku, která patří živému člověku.

A o toho jde. Mrzí mě, že se mnohdy nedokážeme poučit z minulosti, ale pro tuto chvíli mě bolí daleko víc, že chceme třidit lidi podle podobných měřítek, které jsou zralé na metodické návody slavných totalitních pohlavárů.

Jako žena, která se považuje za feministiku, musím proti tomuto falešnému klamání neustále protestovat. Nechci, aby mi někdo zamlčoval, co se děje v mém těle, případně aby někdo zlehčoval důsledky např. zmíněné DP na mé zdraví a mou reprodukci, nebo dokonce mé dítě.

Howgh! :-)
 Jana, 10měs. Jakub 
  • 

Re: Re: POTRAT DP 

(8.3.2001 18:18:33)
Na Zdeniny příspěvky odpovídám taky v tématu "Interrupce".
Jana
 Jana, Jakub 10m 
  • 

Re: Re: POTRAT DP 

(8.3.2001 18:54:40)
Zdeňko,
pochybuji, že odborné články pocházejí z per gynekologů, kteří provádějí běžné interrupce. No, nevím, jakého druhu je tiskovina Remedia Compendium, ale autoři příspěvků v odborných časopisech jsou většinou lidé teorie, např. z výzkumu, přednášející na školách apod.

Otázku jsi nepoložila jinak, ale položilas otázku jinou. Nevím, proč vyjmenováváš rozdíly mezi oplodněným vajíčkem a novorozeňátkem, ale když už jsi u toho, doplním Ti ještě jeden, velmi podstatný rozdíl: Mateřský cit nevzniká v ženě oplodněním, jak by se snad někdo mohl domnívat, ale vyvíjí se během celého těhotenství, porodem a ještě pár měsíců po něm. "Odvození ceny lidské bytosti" tedy musíme nechat na oplodněné ženě, mj. i proto, že zákon nestanovil jinak.

Ano, máš pravdu, čtyřdenní shluk šestnácti buněk nenazývám tělíčkem. Jsem proti falešnému klamání a rozhodně nebudu podporovat zamlčování vývoje lidského zárodku. Díky moderní "maminkovské" literatuře, která podrobně popisuje týden po týdnu, jak se plod vyvíjí a co přesně se v ženině organismu děje, může žena prožívat těhotenství rozhodně plnohodnotněji, než kdyby jí někdo tvrdil, že se jí od početí do porodu vznáší v děloze zmenšené lidské tělo.
První 2 - 3 dny jde totiž o OPLODNĚNÉ VAJÍČKO, které se od 6. do 12. dne hnízdí v děloze - tzv. nidace. Teprve ukončená nidace je skutečným počátkem těhotenství. Uhnízděné vajíčko se v průběhu celého 1. měsíce přetváří v ZÁRODEK, protože vznikají tzv. zárodečné listy. Teprve koncem 2. měsíce, kdy jsou vytvořeny základy orgánů, se zárodek stává PLODEM. Týden před termínem porodu (nebo až samotným porodem) se plod stává DÍTĚTEM. Chceme-li vyjádřit všechna vývojová stádia, mluvíme souhrnně o "plodu".

Samozřejmě, že plod můžeme nazývat "děťátkem" či "tělíčkem" v kterémkoliv stádiu vývoje, stejně tak, jako oběd můžeme nazývat "kravičkou", popř. strakatou a se smutnýma očima. Záleží na tom, chceme-li být romantičtí, vyjadřovat se přesně nebo použít trochu té demagogie.

Stejně tak jako Ty jsem proti zlehčování důsledků Depo-Provery, proto taky o ní tady píšu a snažím se před ní varovat (i když z jiného důvodu než Ty).

Jinak, myslím, že se za své příspěvky omlouvat nemusíš, diskusní fóra jsou přece k tomu, abychom říkali, co si myslíme, ne?

Ahoj
Jana
 Anna 
  • 

Re: Re: Re: POTRAT DP 

(8.3.2001 20:41:17)

Dík Jano, že jsi to tak hezky napsala !

Abych se také vyjádřila k DP, v naší odborné literatuře /Pharmindex/jsem nalezla, že jde o potlačení ovulace. Ale je to jedno, mě nikdy nenapadlo o mateřství uvažovat jako o množících se buňkách. Ale nechci tím spouštět další sérii pokusů o citové vydírání.
Ahoj Anna
 Míša 
  • 

Re: Antikoncepce 

(28.3.2005 10:18:43)
Nepřibraly jste po Depo-Proveře? Já mám takový dojem, že po ní přibírám, už mám 4 kg navíc, přitom jsem vždy měla stejnou váhu a navíc mi hodně padají vlasy....Třeba to tím není.....nevím
 Alena, Týna a Pája 


Re: Re: Antikoncepce 

(5.4.2005 16:42:49)
Ahojky,
DP osobně neužívám, ale z jiných diskusí na jiných stránkách vím, že spousta žen po ní právě přibere :o( Holky se shodly tak na rozmezí pěti až osmi kil... Původně jsem o tom taky uvažovala, ale tohle mě hodně odradilo, a také názor mého gynekologa, který to moc nedoporučuje, kvůli častému dlouhodobému vynechání MS....

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.