| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Povinnosti a nároky během těhotenství a po porodu

 Celkem 10 názorů.
 Dáša, nastávající maminka 
  • 

Povinnosti a nároky během těhotenství a po porodu 

(22.1.2000 20:35:33)
Zdravím všechny budoucí i stávající šťastné rodiče.
Chtěla bych se zeptat, jestli by se nechtěl někdo podělit o informace o tom, na co vše mají budoucí rodiče nárok, oč a jak mohou zažádat, na co nesmí zapomenout... Kdy je nutné oznámit zaměstnavateli otěhotnění? Mám namysli vše, co souvisí s různým papírováním a financemi a termíny na úřadech. Díky za případné odpovědi.
 Romana, 19. týden těhotenství 
  • 

Re: Povinnosti a nároky během těhotenství a po porodu 

(25.1.2000 16:07:33)
Ahoj Dášo,

já jsem na tom byla uplně stejně, co se týká informací, co vše je potřeba zařídit než odejdu na mateřskou a poté. Před 14 dny jsem se ptala našeho firemního právníka a dozvěděla jsem se tohle: Těhotenství by se mělo oznámit zaměstnavateli ve 3tím měsíci (což jsem propásla, ale nic se nestalo :-)). Se zaměstnavatelem se pak dohodneš, kdy budeš odcházet na mateřskou. Závisí to na tom, jak se cítíš a na tom, jak se dohodneš s lékařem. Každopádně je to prý 60 dnů pře počítaným datumem porodu, ale když ti lékař doporučí, že máš odejít dřív, můžeš dřív. Tvůj gynekolog ti vystaví doklad o tom, kdy na mateřskou nastoupíš a od té doby se ti začíná počítat první mateřská. Ta trvá 6 měsíců a měla by si dostávat příspěvek ve výši 69% svého současného platu, pokud ovšem není přespříliš vysoký. To je pak zákonem limitovaná maximální výše příspěvku na den a víc nemůžeš dostat. Tuhle první mateřskou ti vyřídí tvůj zaměstnavatel. Po uplynutí těchto 6ti měsíců, nastává druhá mateřská a tam už musíš zažádat na Správě sociálního zabezbečení v místě bydliště (myslím, že se ten úřad jmenuje takhle) o formulář, který si necháš potvrdit od svého zaměstnavatele a s tím tam pak jdeš zpět a na základě toho pak budeš dostávat druhou mateřksou, jejíž výši neznám, ale spíš to bude jen taková sranda, která ti moc finančně nepomůže (můj osobní názor). Současně máš prý možnost si zažádat o příspěvky na děti (teď si nevzpomenu na název úřadu, ale snad by ti měli poradit na té správě soc. zabezpečení). Příspěvky se prý počítají podle toho, kolik máte příjem do rodiny, tzn., podle platu tvého manžela. Navíc se tím, že se ti narodí miminko sníží tvému manželovi o něco málo daně, ale je to prý částka zanedbatelná. Mateřská dovolená je 3 roky a půl roku po nastoupení tvé "první mateřské" je prý dobré písemně zažádat u tvého zaměstnavatele o podržení místa pro tebe po dobu 4 let. To pro případ, kdybys nechtěla hned po 3 letech nastupvat zpět. Po 3 letech prý máš nárok na místo odpovídající tvému původnímu a odpovídající tvému vzdělání apod. (i když je to asi podle zrovna danné situace v té době, kdy se chceš vrátit, ale měli by ti nabídnout něco přijatelného). Ten 4 rok, v případě, že jsi si zažádala, mají povinnost tě jenom přijmout zpět, ale místo ti můžou nabídnou jakékoli. Do 7mi let dítěte si prý nemusíš platit sociální a zdravotní pojištění. Každopádně bych ti ale asi radila, aby sis o tom promluvila s někým odpovědným od Vás z práce. Určitě ti poradí. Alespoň mě se snažili vyjít vstříc a dali mi rady, které ani nemuseli. Některé názvy úřadů jsem proto s klidem zase vypustila z hlavy, protože vím, že se na to pak po půl roce od nástupu na mateřskou může opět zeptat.
 Dáša, nastávající maminka 
  • 

Re: Re: Povinnosti a nároky během těhotenství a po porodu 

(26.1.2000 17:49:15)
Ahoj Romano,
moc jsi mě potěšila svojí odpovědí. Ani jsem nečekala, že bude někdo ochoten se takhle rozepsat. U nás v práci to bohužel takhle skvěle nefunguje. Mockrát ti děkuji a budu ráda, když se ozveš i v budoucnu s případnými novinkami, či vlastními zkušenostmi.
Bezproblémové očekávání narození děťátka přeje vděčná Dáša
 Romana 
  • 

Re: Re: Re: Povinnosti a nároky během těhotenství a po porodu 

(28.1.2000 10:13:44)
Rádo se stalo. Když se něco nového dozvím, dám určitě vědět.
 Káča Skokanová, 21. týden těhotenství 
  • 

Re: Re: Povinnosti a nároky během těhotenství a po porodu 

(28.1.2000 14:51:37)
Jen bych chtěla doplnit Romanu a napsat něco málo čísel.

Podle informací ze mzdového oddělení u mě v práci je mateřská 6,5 měsíce. Kolik budete dostávat, záleží na výši výplaty, ale horní mez existuje. Pokud je mzda vyšší než 16.000 Kč, tak je mateřská paušálně cca 10.900 Kč. Od 1.1.2000 se nám úředníci "polepšili" a přihodili navíc 400 Kč (předtím bylo 10.500). Pokud je nižší počítá se to na ty procenta.

To je ale vypláceno jen 6 a půl měsíce, pak už je třeba žádat na sociálce o zmíněnou almužnu - rodičovský příspěvek.

Ještě jednu připomínku - nevím, kdy to ty naše úředníky napadne, ale snad se toho náš národ taky v budoucnu dočká.

Když jsem byla dlouhodobě v Norsku, narodilo se jedné známé miminko. Proto jsem se i zajímala, jak to tam chodí s mateřskou dovolenou. Norské úřady vycházejí novopečeným rodičům vstříc různými způsoby, ale nejvíc na mě udělala dojem "otcovská dovolená". Po narození mají tatínkové nárok být 2 týdny doma s miminkem a maminkou a vše mají hrazeno, jako by byli v práci. Myslím si, že si stejně u nás většina novopečených tatínků bere po narození děťátka dovolenou, tak to takhle mají ulehčené a musejí být doma "povinně".
Mohou být doma i déle než těch 14 dní, ale o to se pak krátí mateřská tomu druhému. Jinak tam není žádnou výjimkou, že máma chodí do práce a táta je s dítětem doma (asi z 50% jsou doma tatínkové).

Všechny Vás zdraví
Káča
 Marcela, Jakub 1 rok 
  • 

Re: Povinnosti a nároky během těhotenství a po porodu 

(26.1.2000 21:45:21)
Ahoj Dášo, já jenom přidávám odkaz na stránku, kde najdeš vše o životním minimu (které je možné si tu vypočítat), o rodičovském příspěvku (mateřské), přídavcích apod.
http://www.mpsv.cz/scripts/1socprob/ssp_info/ssp.asp#Dite

Snad se ti to bude hodit. Marcela
 Káča(těhotná) 
  • 

Re: Povinnosti a nároky během těhotenství a po porodu 

(28.1.2000 12:13:04)
Dášo, byla jsem ve stejné situaci - nevědomosti jako ty, ale my máme bezva personalistku, takže mi poradila hned. Nebudu to psát znova, je to přesně tak jek píše Romana, jen u nás ve firmě mi jsou ochotni držet mé konkrétní místo jen půl roku. Po delší době by mě samozřejmě vzali zpět na místo adekvátní mé kvalifikaci a platovému ohodnocení, ale nemusí být stejné. Vzhledem k tomu, že jsem ekonom, můžu v obchodní firmě dělat cokoliv. Vážně tedy s manželem uvažujeme o tom, zda nebude na mateřské on. Ale mám pocit, že jak mimčo roste, vzdávám se vidiny brzkého návratu do práce.
Ahoj Káča.
 Iva, 27 let, 39. týden těhotenství 
  • 

Re: Povinnosti a nároky během těhotenství a po porodu 

(16.2.2000 21:32:43)
Zrovna minulý týden jsem se rozčílila na Okresním úřadě. Byla jsem se informovat na sociální dávky, konkrétně vyzvednout formulář na žádost o porodné. Je neskutečné, jak jsou někteří státní úředníci nepříjemní. Byla jsem tam poprvé v životě, vysupěla jsem do patra a byla jsem ráda, že jsem trefila do těch správných dveří, kde mě mají mít podle rozpisu na starosti. Přestože jsem se chovala velmi slušně a zdvořile a předem se omluvila, že jsem zde poprvé (navíc tam kupodivu široko daleko nebyl žádný jiný "zákazník"), byla jsem vykázána, že informace a formuláře se vydávají v přízemí a ne v kancelářích (přitom těch prázdných formulářů měla ona úřednice za hromady, jen se otočit na židli :-)).
Dole v informacích nebyla o nic vlídnější dáma, ale aspoň mi řekla nezbytné informace (ještě, že jsem si předem vše prostudovala na internetu a byla jsem trochu v obraze). Vůbec se nedivím, že někteří rodiče raději oželí pár korun přídavků než aby se každý čtvrtrok dohadovali s těmito osobami.
Co z toho tedy vyplývá? Po porodu má matka nárok na pevně danou sociální dávku porodného, v současné době 6240,- Kč na jedno dítě (tam se nezkoumá příjem a formulář i vyřízení by mělo být bez problémů) a dále pak přídavky na dítě, které už jsou ovšem závislé na rodinném příjmu. Pokud jste sociálně slabá rodina, můžete žádat i o ostatní dávky (příspěvek na bydlení atd.)
Jinak co se týká mateřské: placená mateřská dovolená trvá 28 popř. 37 týdnů, poté následuje další mateřská dovolená po kterou pobíráte od mateřský příspěvek až do 3 let věku dítěte. Pokud chcete zůstat doma až do věku 4 let dítěte, musíte žádat na již zmíněném okresním úřadě (nebo jeho pobočkách) o sociální dávku - rodičovský příspěvek.

Iva
 Arnošt 2 děti -2 + 0 let 
  • 

Re: Povinnosti a nároky během těhotenství a po porodu 

(24.2.2000 1:02:27)
Návštěva odboru státní soc. podpory
na OÚ (v Praze na obv. úřadech) je mým koníčkem už od studií (vlastní přídavky na děti.) Takže to zkusím trochu doplnit:

1. Matka by měla po lékařském potvrzení těhotenství ve vlastním zájmu toto sdělit zaměstnavateli - je od toho okamžiku pod zákazem výpovědi (do 3 let dítěte) + další omezení ze Zákoníku práce.
2. Před porodem se vyplatí zajít na odbor Stát. soc. podpory vyzvednout si formuláře:
- na porodné
- na žádost o přídavek na dítě
- na potvrzení výšky příjmu za každého pracujícího člověka

3. Je třeba si nechat ty příjmy za příslušné období (teď třeba za rok 1998 od 1.10 za rok 1999 atd.) potvrdit. Připravte se na vlezlé otázky stylu kolik máte úroky z běžného účtu (typicky 7.52 Kc ale uz jsem tam napsal jednou i -8.45),
za kolik jste dostali dividendy ...
Horsi je ze Vam to musi potvrdit vsichni Vasi zamestnavatele z te doby. Jeste horsi je byl-li kluk na vojne, protoze je treba vykorespondovat s posadkou vysi zoldu a !!! stravnich naturalnich davek (id..ti). Stejne tak nemocenskou u malych firem vyplacenou primo OSSZ nikoli zamestnavatelem, resp PSSZ
potvrzuje obvodni pracoviste PSSZ v miste uredniho !!! sidla firmy.
Nastesti si to uz snad umi stahnout sami pocitacem, ale je treba se zeptat. Stejne tak v pripade podpory z pracaku.

3.Jakmile Vam sdeli porodnice RC
ditete, je treba ho prihlasit u zdravotni pojistovny matky -do 8mi
dnu.(Nekde chteji rodny list, ale na ten maji lhutu na matrice udajne 30 dnu ...). Je lepe si tam zavolat predem. Na OZP (207) jim to stacilo telefonem - pokrok.

4.Po porodu zasle matrika rodny list ditete na adresu, kterou vyplnite na formular, ktery obdrzite pred nastupem do porodnice (sem se u manzelu vyplnuje dohoda o jmenech).

4.S OP, rodnym listem a s vyplnenymi formulari se dostavite zpet na Odbor statni soc. podpory OU. (Nekdy staci manzel s obcankou manzelky.) Nemate-li pres 3-nasobek ziv.minima dostanete pridavky na deti. Porodne vzdycky.
Vyzvednete si uz rovnou papir na matersky prispevek. Nekdy k tomu pridaji i papir na ktery Vam zamestnavatel potvrdi dokdy Vam platil.

5. Rodny list (kopii) potrebuje vase mzdova ucetni aby vam mohla platit materskou - dite se narodilo zive.

6. Rodny list potrebuje i mzdova ucetni manzela, aby si mohl uplatnit slevu na zaloze na dan za dite.

7. Materskou (tu prvni) Vam plati
zamestnavatel podobne jako nemocenskou a drzi vam puvodni misto. Jak to funguje u tech kdo ho uz nemaji, kdo ho nikdy nemeli ... nevim. Pokud castka nepresahuje tu almuznu z bodu 7.
tusim ze ji budete mit dorovnavanou (KDYZ POZADATE !!!) od odboru stat. soc. podpory. podobne jako v 7.

6. Pred skonceni prvni materske je treba sdelit zamestnavateli ze nastupujete na dalsi (pro nej do 3 let). Zaroven si dohodnete zbytek dovolene a nechte si potvrdit skonceni 1. materske dovolene.

7. Je treba si pozadat o matersky prispevek. Ma to ruzne hacky, napr. ze dite na ktere se zada, nesmi do skolky a vy nesmite vydelavat vic nez 2hod. denne, atd.
Matersky prispevek se plati az do 4 let ditete.

8. Je asi treba sdelit zdravotni pojistovne vas nastup na dalsi materkou dovolenou.

9. Pokud budete chtit byt na dalsi materske vic jak do 3 let, musite
vyresit vztah k zamestnavateli - nemusi vam uz dat dal volno - cili bud dat vypoved, nebo se dohodnout, nebo nejlepe, nechat se propustit pro prespocetnost s odstupnym.

10. Pokud jste socialne slabi, mate jeste moznost dostavat socialni prispevek, prisp. na bydleni, ... Ale dalsi papirovani.

11. Dalsi pomoc vam mohou dat na soc. odboru OU nenarokove.

12. ZATIM PLATI: Ze PND a snad i porodne lze dostat 3 roky nazpet.
Cili neni treba se otravovat s urady kazdy rok, pokud ty penize nepotrebujete ihned.

Arnost
 Martina 
  • 

Re: Re: Povinnosti a nároky během těhotenství a po porodu 

(24.2.2000 13:35:51)
Arnošte, skvělý a vyčerpvávající. Díky.Každou novou informaci vítám.
Vydrž s tou pečlivostí.Pevný nervy, ahoj. Martina

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.