| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

S kým a kde na Štědrý den?

 Celkem 14 názorů.
 Monika, Adámek v pondělí pětiměsíční 
  • 

S kým a kde na Štědrý den? 

(17.12.2000 2:22:25)
Ahoj, holky!

Mám otázku, která souvisí s blížícími se Vánocemi - v současné době zřejmě sice už není aktuální, neboť ji velká většina z nás má již vyřešenou, ale přesto: Podle čeho jste se rozhodovaly, jak Vánoce oslavíte, s kým, popř. u kterých rodičů budete na Štědrý den, kterou babičku navštívíte jako „první“ apod., resp. jak všechny rodinné a příbuzenské „povinnosti“ skloubit? Jen pro zajímavost: partner a já slavíme se svými rodiči a sourozenci letošní Vánoce již v sobotu 23.12. a sami pak poprvé Štědrý den s Adámkem a ještě dvěma kamarády u nás. A jak to vypadá u vás?

Monika
 Iva, Klárka čtyři měsíce a týden 
  • 

Re: S kým a kde na Štědrý den? 

(17.12.2000 10:13:11)
Ahoj Moniko,
my jdeme většinou 23. 12 k našim, 24. jsme sami doma, a 25. jsme zatím jezdili k manželovým rodičům do Jižních Čech, což se mi moc nelíbilo, protože když už tak čověk navaří a napeče a konečně by si chtěl trochu užívat atmosféry a hodovat, tak jsme vystřelili pryč a když jsme se vrátili, už jsme byli toho cukroví i přejezení, takže jsme to už ani pořádně nejedli. Letos jsme to posunuli aspoň na toho 26.
U rodičů už znovu vánoce neslavíme, spíš tak spolu posedíme a předáme si dárky, k našim chodíme na oběd a sejdeme se tam s rodinou mojí sestry, u manželových rodičů jsme několik dní a na Silvestra jezdíme ke kamarádům - letos s Klárkou, jsem zvědavá, jak to bude snášet.
 Marcela + Vanda 
  • 

Re: S kým a kde na Štědrý den? 

(18.12.2000 8:27:13)
Ahoj Moniko,

myslím, že je potřeba vše zorganizovat aby všechny vánoční návštěvy vyhovovaly hlavně vašemu mimču. Každé je jiné a proto bude mít každý rozvrženo všechno jinak.
Nás tohle čeká také, protože vždy jsme s manželem nejdříve povečeřeli doma, dali si dárky a potom "obrazili" oboje rodiče (máme v tomhle výhodu, protože všichni bydlíme v jednom městě).
Tenhle rok musíme vše přeorganizovat, protože s Vandou už nemůžeme chodit po nocích (i když by se jí to určitě líbilo :))
Takže, protože chci aby první nadělování, stromek a tak prožila doma (i když z toho nebude mít moc rozum) - bude se nadělovat odpoledne, pak se slavnostně všichni navečeříme a Vandulka půjde slavnostně :) spinkat. Babičky navštívíme den poté.
Zatím se jedná o "pracovní verzi" - musíme někam zamontovat i návštěvy u prababiček.

Hodně štěstí v tvém "organizačním plánu" vánoc a hlavně pěkné vánoce!
 Hanka, 2 malé holky 
  • 

Re: Re: S kým a kde na Štědrý den? 

(18.12.2000 21:58:41)
My jsme před narozením střídavě navštěvovali mou a manželovu rodinu na štědrý den a 25. pak rodinu druhou, pak prababičky... Co máme mrňata, stahují se návštěvy k nám. Není to marné: má rodina dorazí (či je manželem dovezena) obvykle den předem a zařídí rybu a salát jen s mou maličkou pomocí... Nějak jsme nikdy nezatoužili strávit vánoce v tom nejužším kruhu.
 Petra Behancová, 20.týden 
  • 

Re: Re: Re: S kým a kde na Štědrý den? 

(19.12.2000 15:59:14)
Ahoj Hani,
upřímně ti závidím takové vánoce, protože prožívat je podobným způsobem začíná být mým velkým přáním. První "samostatný" Štědrý den jsme s manželem strávili loni a moji rodiče včetně mladší sestry,vzdálení 150 km a zvyklí po mnoho let na vánoční přítomnost celé rodiny, mi to nijak neusnadnili. Až do pozdního večera jsem telefonicky vysvětlovala, že opravdu nepřijedeme a 25. pak na návštěvě poslouchala, že jsme přijet mohli. Letos zatím všechno nasvědčuje tomu, že situace se bude opakovat a tak raději ani nemyslím na rok příští, kdy už s námi tady bude i kluk nebo holčička. Taky bych byla moc ráda u stromečku v kruhu našich blízkých, ale právě mým rodičům se na to zdá náš 3+1 malý. Vždyť u nich v domě se zahradou je to daleko vhodnější... Nemám k tomu co dodat, snad jen, že si přeju, aby konečně vzali na vědomí, že mám už vlastní rodinu a že (téměř slovy klasika): váš způsob vánoc se mi jeví podstatně příjemnější.
 Iva, Zuzka 2roky, 33. týden 
  • 

Re: S kým a kde na Štědrý den? 

(19.12.2000 20:08:25)
Ahoj Moniko,
je to citlivá otázka a i když jsme už dlouho dopředu u všech rodičů hlásili, že letos chceme Štědrý večer strávit jen v naší malé rodince (zatím 3), až další dny s nimi, tak se nám to nakonec rozleželo v hlavě. Uvědomili jsme si, že ať mají naši rodiče sebevětší mouchy, je to jediný večer v roce, ve kterém nechce být nikdo sám. Neradi bychom se dočkali toho, že nás naše děti jednou nebudou chtít vidět jenom proto, že nebudeme tak brilantní jako jejich kamarádi, nebo budeme zrovna protivní... Pro to, aby přijeli všichni k nám, máme letos dobrý argument- moje obrovské břicho. Tady se už postaráme o nabitý program, aby nebyl čas na blbosti, babičku necháme, ať ty tři dny "vychovává" naše dítě tak, jak si představuje, co chci udělat po svém, udělám ještě před jejich příjezdem, a kdyby něco, tři dny se dá vydržet všechno...
Přeju krásné vánoce, na které budete rádi vzpomínat
Iva
 Monika, pětiměsíční Adámek 
  • 

Re: S kým a kde na Štědrý den? 

(20.12.2000 2:40:49)
Ahoj!

Díky za Vaše názory a odpovědi. Pokud dovolíte, upřesním. Ráda bych strávila Štědrý den (jak tady napsala jedna maminka - den, kdy by nikdo neměl zůstat sám) v okruhu svých nejbližších, což by konkrétně u nás znamenala (můj partner, Adámek a já, partnerovi rodiče, moji rodiče a bratr). Moji rodiče ovšem bydlí skoro 200 km od nás. S partnerovými rodiči bych si sváteční večeři představit dovedla, ale nechtěla bych své rodiče nechat samotné. Všichni dohromady je poněkud nereálné, životní styly obou našich rodin jsou příliš odlišné...
Takže naše rozhodování nebylo "naši rodičové vs. naši přátelé", nýbrž "my tři a kdo s námi?".
Ať už strávíte vánoční svátky kdekoli, s kýmkoli a jakkoli, přeji Vám, aby to byly svátky pohody, lásky, štěstí a smíchu.

Monika
 Iva s Klárkou 
  • 

Re: S kým a kde na Štědrý den? 

(20.12.2000 20:19:21)
No, upřímně řečeno, já si moc nedovedu představit moje a manželovy rodiče, jak spolu slaví vánoce.
A asi bych ani já moc nechtěla slavit je v širším kruhu, i když je to rodina. Asi na to jenom nejsem zvyklá, ale bylo by mi blbý rozbalovat si dárečky a všichni by koukali a komentovali to a já bych se rozpačitě usmívala. Vám to nevadí?

Je to nejspíš taky daný tím, kde bydlíte, my odrostlíci paneláků nejsme na takové velké rodiné akce zvyklí.
 Monika. pětiměsíční Adámek 
  • 

Re: S kým a kde na Štědrý den? 

(21.12.2000 0:51:42)
Ahoj, Ivo!

Děkuji za odpovědi - přesně pro tu tvoji první větu jsem zde svou původní otázku položila. Rovněž si nedovedu představit, že bychom Vánoce slavili společně s rodiči z obou stran, a proto se právě ptám, jak se to řeší v jiných rodinách. Podle čeho jste se rozhodovali, kterým rodičům "dáte" přednost a jak to popřípadě zdůvodníte těm "druhým". A protože jsme v naší situaci nevymysleli nic lepšího, tak jsme nakonec zvolili řešení "bez žádných rodičů", ale s přáteli.

Monika
 Míša, syn 3 a 3/4 
  • 

Re: Re: S kým a kde na Štědrý den? 

(21.12.2000 9:19:11)
Ahoj Moniko,
tak nakonec připíšu i naše zvyky, protože mě v Tvém příspěvku zaujala otázka - kterým rodičům dát přednost (tj. ke kterým jet dřív, jestli to správně chápu).
My jsme na Štědrý den sami tři. Jsem vděčná svým i manželovým rodičům za to, že hned po naší svatbě pochopili, že teď jsme nová, samostatná rodina a nechali nás samotné (první rok dokonce bez dítěte). Moc bych si přála, abych jednou měla sílu udělat totéž, až půjde o moje dítě (děti).
Jinak si ale nedovedu představit, že bychom rodiče o Vánocích nenavštívili. Myslím, že toho pro nás rodiče udělali dost a mají právo na vánoční návštěvu, i když to bude znamenat trochu nepohodlí a rychlé přesuny autem. A svátky jsou naštěstí třídenní, tak to akorát vyjde.
A teď kam dřív? Zvolili jsme "místopisné kritérium" - 25. obědváme u mých rodičů, protože zůstávají v Praze, večer se přesouváme k tchánům, kteří tráví svátky 150 km od Prahy. Takže jedna babička uvidí svého miláčka dřív, ale druhá ho bude mít pro sebe déle. Nezanedbatelné výhody má tohle uspořádání i pro syna - dostává dárky třikrát, třikrát mu září očíčka, a protože to dostává po třetinách stihne si vyhrát s každou novou hračkou.
Vlastně mě na závěr ještě napadá, že Vánoce jsou fakt strašně náročné na organizaci. Alespoň u nás, protože u tchánů se scházíme i s rodinou švagra, který zase musí být u rodičů své ženy ve stejný den jako její bratr, a ten zase u rodičů své ženy ve stejný den jako její sestra atd. atd. Takový nekonenečný lidský řetěz.
Tak šťastné a veselé.
 Iva s Klárkou 
  • 

Re: Re: S kým a kde na Štědrý den? 

(21.12.2000 19:46:03)
Ahoj Moniko,
no ono to vyplynulo samo, komu dát přednost, protože moji rodiče bydlí v Brně jako my, takže k nim chodíme na oběd buď den před nebo den po, jak se domluvíme, a k manželovým rodičům (do jižních Čech) jezdíme tak 25-26. Tam máme taky kamarády, které přes rok moc nevidíme, takže s nimi trávíme Silvestr.
Já myslím, že si s tím nemusíš dělat takovou hlavu, není to jedno, ke komu půjdete první? Tak k jedněm jděte 23. a k druhým 25., je jedno datum lepší než druhý? Mě se zdá, že je to fuk, některá mamka třeba víc prožívá přípravy, tak bude radši, když se jí tam nebudete motat, zdá se mi to spíš jenom organizační problém.
Jak se má Adámek, už je úplně v pohodě?
Nám se Klárka začla příšerně hýbat, pořád se přetáčí na břicho a na boky, plazí se, otáčí kolem dokola, pořád ji musím od někud zachraňovat (propletenou mezi šprušličkama, případně má jednu narvanou v puse), raději ji teď dávám na deku na zem (to se ovšem zase převalila na nohu od topení a ječela jak siréna. Dokonce nám při kontrole nožiček paní doktorka napsala, že je hypermobilní. Musím se přeptat naší pediatričky, jestli z toho něco plyne, já jsem si doteď myslela, že je jenom čiperná.
Přeju krásné předvánoční přípravy všem,
Iva.
 Milka + Kristýnka 10m 
  • 

Re: S kým a kde na Štědrý den? 

(21.12.2000 13:04:15)
Ahoj Moniko,
koukám, že odpovědí se ti sešlo požehnaně. My jsme na Štědrý den byli sami i ve dvou a teď, když je Kikča malinká, také. Babičky se nám domů nehrnou, takže to nemusíme řešit. Možná to bude jiné, až budou starší nebo sami, ale to je zatím daleko. Já si ani neumím představit, že by u nás někdo byl. Vše řešíme návštvěma o svátcích nebo i později - vždy podle dohody a podle plánů našich rodičů i našich babiček, se kterými se také chceme vidět. Pořadí je tedy každý rok jiné. Zatím nám to vyhovuje. Uvidíme, jak to budou babičky snášet, až bude to naše (a hlavně jejich) zlato o trochu větší. Moje kamarádka si zase nedovede Štědrý den bez širší rodiny představit, takže se u nich střídají rodiče - každý rok jedna půlka rodiny.
hezké svátky
Milka
 Iva, Mates 9 mesicu 
  • 

Re: S kým a kde na Štědrý den? 

(21.12.2000 21:59:04)
Ahoj Moniko, jmenovkyne i vsichni ostatni,
muj problem spociva ve vzdalenosti rodicu.
Rozhodli jsme se s manzelem usadit asi na pul ceste, takze k obema rodinam mame asi 350km, na vychod a zapad.
Je to naprosto hrozne, takovehle zemepisne diference jsou o vanocich jen pro silne natury.
Ma silna natura zmekla asi pred ctyrmi roky.
Oba jsme s manzelem byli dost pracovne vytizeni a zaroven si nedovedli predstavit vanoce bez rodiny, te vlastni.
Bohuzel, pocasi moc nepralo, mrazy snehy, pilskanice, neprujezdne silnice apod.
Presto jsme absolvovali 22-24.12. jedna rodina, prijezd cca po obede, posledni dokupovani darku a peciva, nastesti bylo tehdy otevreno asi do tri.
Stedry vecer a prvni svatek doma, druhy svatek odjezd na druhy cestovni maraton.
Stravili jsme asi taky 2,5 dne a zpet.
Rychla regenerace.
Pozvani znami na Silvestra, oslava Silvestra, odjeli myslim na Novy rok.
A asi druheho nebo tretiho se slo do prace.
Byla jsem NAPROSTO vyrizena a prohlasila jsem, ze to UZ NIKDY!!
Od te doby navstevujeme obe rodiny behem celeho roku, ale ne na vanoce.
Darky zasilame postou, nebo odvazime stridave formou bleskove navstevy "na otocku". Pochopitelne, piseme prani a mohutne telefonujeme.
Rodiny si uz zvykly, ze vanoce slavime jako samostatna nova rodina, letos podporena o dalsiho clena. Pravda je, ze do budoucna urcite problemy kvuli vnukovi nastanou, jak je budem resit nemam zatim poneti.
Krom toho taky celkem uspesne kloubime manzelovi i me vanocni zvyky a jidla, takze i kdyz pochazime z velmi rozdilnych prostredi, vanocni vecer u nas probiha velmi harmonicky zakonceny Stedrovecerni msi...,doufam, ze nam to vydrzi.
Preju vsem moc pekne svatky
Iva
 Věra, Kryštof, 6.5 měsíce 
  • 

Re: S kým a kde na Štědrý den? 

(21.12.2000 23:00:49)
Milá Moniko, přiznám sme, s touto"povinností" nás rodiče začali otravovat již před svatbou.
Brali jsme se v kostele, tam bývá zvykem absolvovat předsvatební přípravu, na které se řeší i praktické věci, jako třeba tato.
Dnes, zpětně vidím, že nám poradili dobře: "žádné dohadování, pořadníky. Jste již novou rodinou, ať již bez dítěte, nebo s ním. Proto Štědrý den sami, bez rodičů, případné návštěvy až další dny, hlavně se do nich nenutit"
Jasně - první Vánoce brblali, teď již to berou normálně- a nám odpadá dohadování, kam letos půjdeme...
Mám pocit, že to docela přispělo i k přijetí nás dvou, jako nové, samostatné rodiny a ne jenom dětí , jako doposud.
Takže krásné svátky přeje Vierka

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.