| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Drahé dárky od tchýně.

 Celkem 16 názorů.
 Jana, bezdětná 
  • 

Drahé dárky od tchýně. 

(11.12.2000 13:39:31)
Ráda bych se s Vámi poradila o jedné věci, která mi docela znepříjemňuje předvánoční atmosféru. S maminkou mého manžela, si myslím, máme vcelku hezký vztah. Ale před Vánoci či až pod stromečkem, mě zaskočí dosti drahým dárkem. Marně se jí snažím vysvětlit, že mě tím dostává do rozpaků, že by mě potěšila maličkost. Ale ona, že ne. Dokud prý bude chodit do práce, tak mi chce dávat dárky, které bych si sama nikdy nekoupila. Dokonce ani od manžela (jejího syna) tak finančně nákladné dárky nedostávám. Nevím, jak ji přesvědčit, nerada bych ji urazila, či jinak zklamala. Nebo mám setrvat a tiše doufat, že důchod, který se blíží to vyřeší? Ale co když ne?
 Lenka 
  • 

Re: Drahé dárky od tchýně. 

(12.12.2000 8:14:40)
Jano,
něco podobného jsme řešili před časem v naší rodině. Mám sestru, která dává drahé dárky. Před časem jsem s ní o tom mluvila, že nejsem schopna jí dávat podobné dárky a ať si koupí radši něco pro sebe. Tenkrát mi odpověděla, ať se tím nezabývám, že nám nedává dárky proto, že nám chce udělat radost - přesně jak říká Tvá tchýně.
Nyní se už s tím netrápím, protože je to zbytečné. Nemyslí, že by pomohlo nějaké vysvětlování apod. Tchýni jsi to řekla jednou, možná kdyby jsi to opakovala pokaždé, že by tím mohl utrpět i Váš vzájemný vztah. Třeba ti pomůže to, co si říkám v duch já "Kdyby nechtěla, tak to nedává".
Lenka
 Lenka 
  • 

Re: Re: Drahé dárky od tchýně. 

(12.12.2000 8:19:13)
To jsem napsala ale blbost ..
Chtěla jsem napsat: ..že dává dárky, protože chce udělat radost...
Lenka
 Paja 
  • 

Co koupit tchýni??? 

(12.12.2000 12:43:27)
Jako každým rokem řeším otázku co koupit tchýni na vánoce?? Jelikož ještě nejsme s partnerem vzítí, ale chodíme spolu už 4 roky, ötázku co koupit mamince, nechává partner na mě. Já jsem zastánce praktických věcí. Letos jsem si řekla, že bych ji koupila novou kabelku (tašk do práce), ale jsem tak na vážkách, bude se líbit, nebude, není to věc za pár korun. Poraď te holky, čím jste se své tchýni nejvíce zavděčily. Tchýně má 52 let. Díky .
 Jana, 27 let 
  • 

Re: Co koupit tchýni??? 

(12.12.2000 17:25:39)
Pájo,
mamince svého partnera (byla v podobném věku, jako ta vaše), jsem koupila hedvábný šátek nebo šálku, je to elegantní, a pokud znáte její vkus, nebo aspoň barvu jejího kabátu, můžete se poměrně dobře trefit :o). Nebo jednou jsem koupila parfém, o kterém vím, že ho používá. Na kabelku bych si asi netroufla.
Nebo CD s hudbou, kterou má ráda.
Šťastnou ruku při výběru

Jana
 Lena 
  • 

Re: Co koupit tchýni??? 

(14.12.2000 13:53:45)
Ja som svokre predminulý rok tiež kúpila kabelku a myslím že je spokojná, lebo ju nosí doteraz.
 Kačenka, zatím bez dětiček 
  • 

Re: Re: Drahé dárky od tchýně. 

(18.12.2000 11:28:43)
Ahojky.
zkus opravdu uvěřit, že ti chce jen udělat radost. Když jsem neměla peníze (na škole), kupovala mi moje již pracující kamarádka dražší dárky než já jí - teď se karta obrátila. Ani jedna nemáme výčitky, protože dárek nepovažujeme za drahý proto, kolik stál peněz, ale proto, že je od milovaného člověka. Upřímně - opravdu ti to dělá vrásky, nebo máš z těch dárků radost?
 Heda, dcera 5 let 
  • 

Re: Drahé dárky od tchýně. 

(12.12.2000 15:53:57)
S dárky od tchýně mám velmi podobnou zkušenost. S manželovou maminkou jsme od počátku měly velmi pěkný vztah a já jsem od ní také dostávala velmi mnoho dárků, což mi nebylo moc příjemné. Pravá pohroma ovšem přišla po narození naší dcery - první vnučky. Takže se připravte na to, že se to dárkové nadělení přesune jednou na vaše dítě a bude to mnohem nepříjemnější než teď. Pravděpodobně na mateřské nebudete oplývat penězi a pravděpodobně se budete snažit dítko učit skromnosti, což bude každá návštěva babičky silně narušovat. Tam, kde já bych jako malou odměnu nebo dáreček dala dceři jeden obrázek (sponku do vlasů, zvířátko), přiveze jich babička pět. Nebo to, co od nás dcera dostane k narozeninám, dostane od babičky jen tak. Těžko říct, co si o tom pětileté dítě může myslet. A každá rada je tu drahá, prarodiče rádi dělají radost dítěti a tím i sobě. Nějak násilně se to řešit nedá.
 Michala /vdaná, bezdětná/ 
  • 

Re: Drahé dárky od tchýně. 

(13.12.2000 13:26:08)
Milá Jano, rozhodně bych nečekala, až půjde tchyně do důchodu, tím se totiž nic nezmění. Jak si to uděláš na začátku, tak to bude navždy. To platí i o vztahu s tchýní. Slušným způsobem jí vysvětli, že dělá věcí, které Ti nejsou příjemné. Jistě to pochopí. Hlavně nemlč, tím se nic nevyřeší a ty se budeš zbytečně trápit. Hodně štěstí Ti přeje Michala.
 Pavel, 48 let 
  • 

Re: Drahé dárky od tchýně. 

(13.12.2000 21:14:00)
Ahoj Jano,
nedá mi to a napíšu Ti pár řádek na Tvou otázku - vím, co prožíváš a právě proto Tě chci poprosit, abys neudělala stejnou chybu, jako zástupy před Tebou, totiž že se budeš dárkům "stavět na odpor". Je přirozené, že člověk se podobnému přístupu brání a staví se tak, jak píše např. Michala (13.12.2000). I když neznáme konkrétní lidi a okolnosti, můžeme v těchto jinak zcela pochopitelných postojích vidět jeden veliký společný jmenovatel: opoziční atmosféra a stav napětí (které se často stupňuje). Což není dobré - už jen proto, že tchyně je zpravidla persóna vyzrálejší, zkušenější. A i když někdy není, tak si to alespoň myslí.
A protože ses drahým dárkům zjevně bránila a mamince dala najevo svůj problém, který však vesele pokračuje dál, je zcela zřejmé, že matka Tvého muže Tě "neslyší" - a vyčítej hluchému, že Ti nerozumí, když přitom ostatní Tě slyší… Jen se bude zlobit, cítit se ukřivděná atd. Ty máš totiž i tuto možnost:
Vycházej z toho, že tchýni sis nemohla vybrat, ale přesto je velmi pravděpodobné, že s ní budeš muset po celý život nějakým způsobem komunikovat - a pak je dobré nemít z toho vždy "nervy nadranc". To znamená, že pokud ona neustoupí, Ty dárky prostě přijmi s tím, že dost dobře nerozumíš proč to tak je, ale že maminka k tomu má dle své vůle NĚJAKÉ DŮVODY, KTERÉ TY NEZNÁŠ. Snažila ses je pochopit, ale bez úspěchu - tedy nemáš-li zjevný důkaz o nějakých jejích "nekalých úmyslech", JEDNODUŠE JÍ UVĚŘ, ŽE TO SKUTEČNĚ MYSLÍ DOBŘE. Jen tak můžeš mít z dárků radost, jen tak si potom přesto všechno můžeš své tchýně vážit, jen tak bude mezi vámi panovat atmosféra dobré vůle, lásky a vzájemné důvěry.
DŮLEŽITÉ - nikdy u sebe nedopusť, aby sis na dárky postupně zvykla (mnoho lidí tak učinilo a činí), ale také nikdy nedopusť, aby ses vůči své tchýni pro ty dárky cítila víc zavázaná, než ti přisuzuje Tvůj statut snachy. Jakmile by tu byl ze strany maminky sebemenší náznak nějaké manipulace, zaštítěné vděčností za dárky, nikdy to nezmiňuj, případně nereaguj na podobné podněty (ať již slovní či jiné) a zachovej se tak, jak Ti velí rozum a cit (v rovnováze). Vždy se snaž o uctivý přístup, ale také rozhodný, pokud možno s vysvětlením - pokud nebude ochota slyšet, nedej se tím zviklat a jednej vždy slušně a uctivě, každou křivdu (ať již skutečnou nebo domnělou) "piš do písku" - takto ji velmi brzy vezme první voda. Přece jen to je maminka Tvého muže, která bude mít ráda vnoučata, chce být něco platná a i když někdy může mít tendence "velet", neměl by to být důvod k roztržkám.
Přeji hodně trpělivosti, moudrosti a podpory ze strany Tvého muže,
Pavel
 Radka, zatim bez potomku 
  • 

Re: Drahé dárky od tchýně. 

(15.12.2000 15:29:37)
Mila Jano, podobny problem mam take. Nevim, jestli se ve Tve rodine tchyne omezuje jen na drahe darky pro Tebe, nebo je dava i svemu synovi, ale moje tchyne je buhuzel zvykla davat memu muzi velmi drahe dary (radove za nekolik tisic), hlavne takove, ktere si manzel "objedna".Velmi me to mrzi, protoze si nemüzu dovolit podobne darky a s temi ¨svymi muzu jen tezko konkurovat (sice se zaraduje, ale s novym pocitacem od rodicu pak stravi dalsi dva dny). Cela vec je jeste komplikovana tim, ze je manzel zaroven zvykly sam davat rodicum drahe dary - a to uz nas skromny prijem prilis neunese, resp. unese, ale na ukor ostatnich. Manzelovi se dnazim jemne domlouvat, jeho rodice ovsem odolavaji. Obavam se, ze za mnoha drahymi dary neni jen snaha udelat radost, ale take trochu manipulace s vdecnosti...
Radka
 Jitka, dcera 2.měs. 
  • 

Re: Drahé dárky od tchýně. 

(17.12.2000 10:49:02)
A nebylo by jednodušší a pro rodinu daleko lepší se naučit takové dárky přijímat ? Pokud tchýně nemá finanční problémy a dělá jí radost takové dárky kupovat, tak v tom nevidím problém.
 marian 
  • 

Re: Drahé dárky od tchýně. 

(17.1.2001 15:19:40)
Ahoj Jana, prepac ale v prvom rade by si sa mala zamysliet sama nad sebou.Tvoja svokra Ti chce urobit radost a ty sa jej takto odvdacujes.Porovnavas manzela so svokrou. Ale manzel ti darceky kupuje z vasej rodinnej kassy, z vaseho rozpoctu.Predstav si ze by ti manzel kupil darcek za vsetky vase uspory.Podla mna si totalne nevdacna.
M.
 Jana, bezdětná 
  • 

Drahé dárky od tchýně. 

(18.1.2001 8:19:52)
Všem Vám děkuji za Vaše zkušenosti, názory a rady. Je vidět, že každý má své přístupy k řešení různých situací, a tak je to v pořádku. Alespoň vidím, že to co je problém pro jednoho, jiný přejde bez mrknutí oka ... Ale musím se přiznat, že nejvíc mě zaujala slova Pavla (z 13.12.). Pavle, z Vašich slov je cítit pochopení, nadhled, životní zkušenost a moudro - moc děkuji.
 marian 
  • 

Ahoj Jana 

(18.1.2001 15:04:55)
Tak sa mi zda, ze uz si tuto diskusiu vzdala, ale mna by zaujimalo, ci si zmenila postoj,alebo budes na svoju svokru aj nadalej zazerat.
M.
 Jana, bezdětná 
  • 

Re: Ahoj Jana 

(19.1.2001 7:48:04)
No vzhledem k tomu, že je po vánocích a do mých narozenin a jmenin poměrně daleko, tak jsem to opravdu vzdala. A až to bude zase aktuální, už teď vím, že sáhnu po příspěvku pana Pavla, který jsem si vytiskla a založila mezi důležité, abych byla připravená čelit svým pocitům. Ty máš nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Na Tvoji otázku zda, jsem změnila názor - právě že jsem na to názor neměla. Jen jsem bojovala se svými pocity a tím, že jsem nechtěla v žádném případě tchýni urazit, natož být nevděčná. Přečti si příspěvek výše zmiňovaného Pavla a tam najdeš odpověď na to, jak se příště k tomu postavím.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.