| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Re: Spokojenost na Bulovce

 Celkem 50 názorů.
 Sylvie, 26 let 
  • 

Re: Spokojenost na Bulovce 

(26.11.2000 12:48:38)
Paní Martino, nedá mi, abych nereagovala na Váš příspěvek. Zaujalo mě, že považuje klyzma a holení za přínos pro miminko - proč? To si opravdu myslíte, nebo Vás o tom někdo přesvědčil? Lékař, sestra, veřejné mínění... Ten samý dotaz bych vztáhla i k poloze ve druhé době porodní. Přiznávám velký nedostatek ve svých zkušenostech - já sama jsem ještě nerodila, ale za chvíli mě to taky čeká. A protože já sama jsem zdravotní sestra, tak nějak mi nedalo, abych si "doplnila vzdělání" (maturovala jsem už před sedmi lety a naj porodnici jsem v životě nepracovala) a náhledla jsem do knihy "Efektivní péče v perinatologii" - je to kniha určená lékařům, ve které jsou shrnuty výsledky studií, které se týkají péče o ženu a plod, po porodu dítě, během těhotenství, porodu a období těsně po porodu. Dovolila bych si Vám část ocitovat:
"Domnělými přínosy přípravy střeva je usnadnění vstupu hlavičky plodu do pánve, podpora kontrakctí a tím zkácení porodu, omezení kontaminace stolicí při porodu, čímž se minimalizuje riziko infekce matky i dítěte. Aplikace klyzmatu je nepříjemná a není bez rizika. Popisuje se podráždění střeva, zánět střev, gangréna a anafylaktický šok.
Dvě randomizované kontrolní studie hodnotily efekt rutinně podávaných klystýrů při přijetí do porodnice. Dostupná fakta nasvědčují, že rozsah potřísnění stolicí se nemění během otevírací doby, ale je menší při vlastním porodu. Bez klystýru je zašpinění stolicí malé a odstaní se snadněji než zbytky stolice po klyzmatu. Nezaznamenali jsme vliv na trvání porodu ani na výskyt novorozenecké infekce nebo infekce perineálního poranění.
... Žádný důkaz nesvědčí pro používání nemoderních, pro ženu nepříjemných, praktik, jakými jsou rutinní podávání klystýru nebo perineální holení.
... Obdobně není znám žádný důkaz, který by opravňoval taktiku nutit ženu, aby během druhé doby porodní ležela na zádech. S jistou rezervou některá data podporují vzpřímenou polohu. Poloha vleže má tendenci prodlužovat druhou dobu, snižovat procento spontánních porodů, zvyšovat výskyt abnormalit srdeční frekvence a snižovat pH pupečníkové krve. Ačkoliv někteří porodníci udávají, že vzpřímená poloha rodičky je pro ně někdy nepohodlná, ženy, které vzpřímenou polohu za porodu zkusily, mají na věc pozitivní názor. Zdá se však, že některá porodnická křesla, která se v posledních letech objevila v praxi, predisponují ke vzniku edému hráze a venozního překrvení, což může ve spojení s poraněním hráze vést k nezanedbatelné ztrátě krve. Použití porodnického křesla není jedinou možností, která dovolí vzpřímenou polohu při porodu. matka by měla být vyzvána, ať zaujmej jpolohu, která jí vyhovuje."
Čili u dodržovaní výše zmíněných praktik vůbec nejde o usnadnění porodu pro dítě či matku, ale pouze o zaběhnutý zvyk a pohodlí lékaře.
 Martina, syn Michal 4,5 měsíce 
  • 

Re: Re: Spokojenost na Bulovce 

(12.12.2000 17:44:05)
Milá paní Sylvie,
děkuji za Vaše citace z odborné knihy. Myslím, že však tato publikace asi nebude jedinou, která se danou problematikou zabývá a velká část odborné veřejnosti má na danou věc – tj. klystýr a holení – jiný názor. Ano, máte pravdu, mě o užitečnosti obojího přesvědčili na předporodních kurzech (chodila jsem do POMADu, kde kursy vedou porodní asistentky – tj. lidé z praxe) i lékař, který byl u porodu. Hlavním argumentem, pokud se dobře pamatuji, bylo asi riziko infekce. A přiznám se, že pro mě např. představa „rizika“ stolice na porodním sále daleko horší než aplikace klystýru (já jsem se na porodním sále „jenom“ počurala a bylo mi to velmi nepříjemné – ale při porodu jsou tlaky velké a nad tímto ztrácíte kontrolu). A také mi nepřijde, že by byl klystýr až taková nepříjemnost (proti samotnému porodu je fakt „sranda“) a pokud vím, existují dnes i „šetrné“klystýry, které je možno koupit v lékárně. A je tu ještě jedna výhoda – pár dní po porodu nemusíte na onu větší potřebu, což je při šití (jako byla třeba já) příjemné. A holení? Myslím že těch „pár chlupů“ (neoholí vás celou, ale jenom vzadu) snad ani nestojí za řeč. A pokud je to pro lékaře „příjemnější“ nebo pohodlnější, tak ať. Nevím, proč bych jim neměla práci usnadnit. A ještě krátce k poloze při porodu. Já byla ráda, že ležím, vyhovovalo mě to (pokud se to tak dá říct) jiné polohy nedokážu posoudit. Kdyby mě někdo dal vybrat, v jaké poloze chci rodit, tak nevím. Na závěr Vám přeji, abyste měla tak pohodový porod jako já, s příjemnými lidmi kolem sebe a hlavně – ať se Vám narodí zdravé a krásné miminko.
Martina Jelínková
 Soňa, jedna dcera, další mimi na cestě 
  • 

Re: Re: Re: Spokojenost na Bulovce 

(12.12.2000 22:49:42)
Milá Martino, řekla bych, že Vám chybí solidní informace. Co kdyby Vám řekl nějaký doktor, že máte rodit ve stoji na hlavě ( uděláte mu s tím radost ).Poslechnete ho? Světová zdravotnická organizace zařadila procedury, na které vy pějete ódy, za vysloveně škodlivé. Můžu Vás ubezpečit, že jsme jeden z mála států na světě, kde se tyto nepříjemné procedury, a to pouze v některých nemocnicích, provádějí.Porod není gynekologická operace. Závidím vám vaši bezbřehou přizpůsobivost. Já bych již takto rodit nikdy nechtěla.
Soňa
 Martina, syn Michal 4,5 měsíce 
  • 

Re: Re: Re: Re: Spokojenost na Bulovce 

(14.12.2000 9:27:38)
Milá Soňo, začínám si připadat jako propagátorka „středověkých“ porodnických metod. A to jsem původně chtěla pouze vyjádřit spokojenost s tím, jak jsem rodila (není už to samo o sobě příliš velká troufalost?). Ta poznámka o klystýru a holení byla spíš jen tak mimochodem. Opakuji, mě osobně obě procedury nevadily, ničím mě nepoškodily a pokud budu někdy rodit znovu, klidně je opět podstoupím (ódy u toho pět nebudu). Pokud si někdo myslí opak, tak mu to samozřejmě neberu – je to věc názoru. A když to vezmu z druhé strany – pokud bude porody ve stoje na hlavě propagovat Světová zdravotnická organizace – budete tak rodit? :) Vás určitě o Vašem názoru také někdo přesvědčil nebo jste si ho na základě nějakých informací vytvořila. A pak je na každém, jak si to přebere.
I přes naše rozdílné názory i Vám popřeji pohodový porod (ať již budete rodit jakkoliv) a zdravé miminko – protože to je přece ze všeho to nejdůležitější!!!
Martina Jelínková
 Soňa, jedna dcera, další mimi na cestě 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Spokojenost na Bulovce 

(19.12.2000 13:06:29)
Ahoj Martino,
já jsem si svůj názor vytvořila na základě svých vlastních zkušeností. Poloha na zádech s nohama ve třmenech mi prostě nevyhovovala. Neměla jsem potřebu při porodu zaujmout polohu vleže, a přesto jsem do ní byla lékařem a porodní asistentkou přinucena (během kontrakcí se těžko bojuje se zdravotnickou mašinérií). Odnesla jsem si z porodnice těžké trauma. Já se ráda spoléhám sama na sebe, ale při lékařsky vedeném porodu to prostě nejde. Při lékařsky vedeném porodu je žena ( a bohužel i její dítě) obsluhována jako automat. Nejsme všechny stejné, Martino.
Narozdíl od Vás se nedomnívám, že vše co lékaři rodičce provádějí je v jejím zájmu.
Nechtěla jsem Vám brát váš dobrý pocit z porodu. Samozřejmě, že nejvíce záleží na tom, jestli je dítě zdravé. Pro mě je důležité i jakým způsobem se narodí. Bez zbytečného zasahování do přirozeného porodního procesu :bez holení,bez klystýru,bez oxitocinu,bez časného protržení vaku blan,bez analgezie,bez nástřihu hráze,bez odnášení dítěte od matky....)
Domnívám se, že někteří čeští lékaři a porodní asistentky provozují opravdu " středověké ", vědecky nepodložené porodnictví.
 Zuzka, 10. týden 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Spokojenost na Bulovce 

(19.12.2000 14:59:33)
Soňo, máte samozřejmě právo na svůj názor, ale s poslední větou jste jaksi mimo. Sice píšete středověké v uvozovkách, ale víte, že např. císařský řez ještě donedávna (min. století) matka nikdy nepřežila? Pravda, někteří lékaři by se mohli chovat lépe a brát nastávající matky trochu osobněji. Ale neodmítám a priori žádný zákrok dopředu, protože nikdy nemůžu vědět, jak na tom budu a co budu potřebovat.
Zdraví Zuzka
 Soňa, jedna dcera, další mimi na cestě 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Spokojenost na Bulovce 

(19.12.2000 16:53:05)
Zuzko,
já jsem psala do přirozeného porodního procesu (fyziologické porody) a ne do patologického porodu. Do porodu, který se komplikuje je samozřejmě lékařská intervence opodstatňená.
Vadí mi, že u fyziologických porodů lékaři diktují ženám přesná pravidla chování. Každá porodnice používá při porodu( fyziologické porody ) své automatické postupy(např. holení,klystýr,oxitocin pro urychlení fyziologického porodu tzn. větší bolestivost a silnější kontrakce,roztržení amniového obalu - pro urychlení fyziologického porodu, jedna poloha pro porod tzn.omezení volby, zákaz pití, podání analgezie bez vědomí matky, podávání tekutin kapačkou u fyziologického porodu tzn. omezení pohybu rodičky,napojení na momitorovací zářízení tzn. omezení pohybu rodičky...),které nemusí všem ženám vyhovovat, a hlavně ,i když o to neprojevily zájem. Já jsem zastáncem přirozenějšího průběhu porodu bez násilných zásahů.
Já jsem přesvědčená o tom, že každá zdravá žena se dokáže rozhodnout nejlépe sama pro způsob porodu ( fyziologický porod ) a že jí nikdo z nemocničního personálu nemá do jejích představ zasahovat.
V případě komplikací bych se nikdy nebránila lékařské pomoci.

 Marcela 
  • 

Re: Re: Re: Spokojenost na Bulovce 

(15.12.2000 14:42:12)
Každý má své zkušenosti a proto je samozřejmé, že ovlivňují i názor na porodnici.
Já můžu Bulovku ohodnotit jen kladně, ale musím přiznat, že jsem rodila v CAPu, a tudíž už nemám co doporučovat :(
Co se týká podpisů - před porodem jsem dostala štos papírů, doma si je pročetla a podepsala jen to, co jsem uznala za vhodné. Tudíž něco o souhlasu se zákroky lékaře jsem nepodepsala a v den porodu už za mnou nikdo neběhal, abych podepsala (možná se nepodepsání u CAPaček předpokládalo :)) Musím říci, že takový servis jako na Bulovce jsem nikdy nezažila. Možná to souviselo s nepodepsáním, ale lékař mi hlásil vše, co dělá a co aplikuje a vždy čekal alespoň tiché odsouhlasení.

Po porodu jsem říkala, že druhé dítě nechci rodit nikde jinde, než v CAPu. BOHUŽEL ... :((
 Sylvie 
  • 

Re: Re: Re: Spokojenost na Bulovce 

(10.1.2001 22:04:50)
Milá paní Martino,
předem mé odpovědi bych Vám chtěla poděkovat za Vaše milé přání. Mám krásnou holčičku (ale to jsou asi všechny děti, že?) a porod byl vcelku fajn - do té doby, než se o mne začal zajímat lékař. Poté, co mi protrhl plodový vak jsem musela ležet na zádech - báječná poloha, vzhledem k tomu, že jsem při každé kontrakci měla pocit, jako by se mi někdo pokoušel vyrvat ledviny z těla. Asistentky byly příjemné, snažily se mi pomoci, ale výsledek byl vždycky stejný - při jakékoli změně polohy jsem od lékaře dostala vynadáno, že jim nesnímá monitor... Nakonec jsem stejně skončila na boku, protože se děcku nechtělo rotovat a tehdy se ukázalo, že všechno zlé je k něčemu dobré. Lékař byl přesvědčen se mi "tlačit rozhodně nemůže chtít ani omylem", takže jsem na boku v podstatě porodila (pro mne to bylo příjemnější, než na zádech) a hlavně mě nestihli nastřihnout. Hráz se mi sice natrhla, ale kdyby mi to neřekli, tak o tom ani nevím. Jedinou komplikací totiž bylo, že jsem u vizity téměř pokaždé byla pokárána, že na lékaře nečekám s košilí nahoře a kalhotkami dole a já pokaždé vysvětlovala, že nejsem šitá...
Ale k té knize. Nejedená se v ní ani tak o názory, jako spíš o studie. Prostě sesbíraly se jednotlivé postupy v péči o ženu, plod a dítě v těhotenství, při porodu a těsně po něm a za pomoci studií se zjišťovalo, nakolik jsou opodstatněné. Pravda je, že máloco tam vyšlo tak jednoznačně negativně jako klystýr (Vámi zmiňované větší riziko infekce při pokálení nebylo prokázáno, naopak nepříznivé důsledky klyzmatu pro matku ano - ale to viz první příspěvek) nebo poloha vleže na zádech. Ony pasáže z knihy jsem citovala, jelikož jsem z Vašich slov měla dojem, že jste vše podstoupila kvůli dítěti. A taky ta kniha byl námět pro zvídavější ženy, kterým (stejně jako mně) předporodní kurzy nepodaly informace podle jejich představ a tak je shánějí po knihovnách. Nicméně pokud Vám klasický porod vyhovuje, tak je samozřejmě všechno v pořádku, protože psychická pohoda při (fyziologickém) porodu je to nejdůležitější. Což jsem pochopila teprve při vlastním porodu. Dokud trvala, i přes bolesti jsem se cítila báječně, manželův dech na mém krku ve mně vyvolával lehce erotické pocity a šíleně moc jsem se těšila na děťátko a měla jsem i dost sil na to, abych se ubránila tomu, co nechci (např. kapačce). Jen jsem se ocitla na stole, bylo po pohodě, manžel najednou nebyl se mnou ale vedle mne, a já neměla sílu bránit svůj porod. Mimochodem, od té chvíle začal být porod pomalejší, než se čekalo.
S manželem bychom časem chtěli ještě dvě děti (pokud nám štěstí dopřeje), jenom si nejsem jista, že bych je chtěla porodit znova v nemocnici.
Sylvie
 gabor 


Re: Re: Spokojenost na Bulovce 

(26.9.2003 11:54:59)
Pani Sylvie,
co se tyce holeni a klystyru, osobne proti tomu nic nemam. Za prve se holim doma sama (personal prece nepotrebuje, abyste byla vyholena UPLNE VSUDE) a klystyr jsem neodmitla prece proto abych si vyprazdnila streva. Rodila jsem sice poprve, ale vedela jsem, ze tlak pri porodu je obrovsky a neda se ovlivnit, aby spolu s miminkem nevysla i stolice. Nikdy nevite, jestli prijde miminko na svet tvarickou dolu nebo nahoru - vzdyt po narozeni jim davaji kapky do oci i kvuli infekci z porodnich cest, myslite ze stolice je sterilnejsi? Nehlede na to, ze nekterym zenam by mohlo byt trapne a neuvolnily by se, tak proc si bricho nevyprazdnit jak nejvic to jde, aby zbylo vic mista pro detatko? Popisujete negativni vliv klystyru na zenu, ale myslim, ze to bylo mysleno spis pokud ho nekdo vyuziva casto a pravidelne (aby byl hubenejsi, aby se vycistil apod.) a ne jednorazove pred porodem.
K poloze vleze jenom toto: teorie a praxe jsou dve odlisne veci - ja jsem taky navstevovala kurzy, vyzkousela kdejakou polohu a nakonec to bylo vsechno jinak. - ke konci 1.doby porodni jsem mela opravdu velke krece v trislech a tak jsem musela prestat chodit, coz mi do te doby moc ulevovalo, a zbytek porodu jsem stravila v polosede na stole a byla jsem rada, ze jsem rada. Rodila jsem totiz od SO odpo do PO rano a ke konci uz jsem vycerpanim padala mezi kontrakcemi do mikrospanku. Proto jsem ani neodmitla kapacku oxytocinu, malej chtel moc ven a ja se otvirala tak pomalu...
Zkratka, nekdy si vse planujete trochu jinak. Hlavne myslim, ze tahle diskuze neni o tom, nekoho presvedcovat o "sve pravde", nakonec kazdemu zbyde jeho vlastni zazitek z porodu. Mozna, ze nekdo by mel z meho porodu trauma, ale ja na nej rada vzpominam.
 Sylvie :o) 


Re: Re: Re: Spokojenost na Bulovce 

(26.9.2003 18:51:26)
Pani Sylvie,
co se tyce holeni a klystyru, osobne proti tomu nic nemam. Za prve se holim doma sama (personal prece nepotrebuje, abyste byla vyholena UPLNE VSUDE) a klystyr jsem neodmitla prece proto abych si vyprazdnila streva. Rodila jsem sice poprve, ale vedela jsem, ze tlak pri porodu je obrovsky a neda se ovlivnit, aby spolu s miminkem nevysla i stolice. Nikdy nevite, jestli prijde miminko na svet tvarickou dolu nebo nahoru - vzdyt po narozeni jim davaji kapky do oci i kvuli infekci z porodnich cest, myslite ze stolice je sterilnejsi? Nehlede na to, ze nekterym zenam by mohlo byt trapne a neuvolnily by se, tak proc si bricho nevyprazdnit jak nejvic to jde, aby zbylo vic mista pro detatko? Popisujete negativni vliv klystyru na zenu, ale myslim, ze to bylo mysleno spis pokud ho nekdo vyuziva casto a pravidelne (aby byl hubenejsi, aby se vycistil apod.) a ne jednorazove pred porodem.
K poloze vleze jenom toto: teorie a praxe jsou dve odlisne veci - ja jsem taky navstevovala kurzy, vyzkousela kdejakou polohu a nakonec to bylo vsechno jinak. - ke konci 1.doby porodni jsem mela opravdu velke krece v trislech a tak jsem musela prestat chodit, coz mi do te doby moc ulevovalo, a zbytek porodu jsem stravila v polosede na stole a byla jsem rada, ze jsem rada. Rodila jsem totiz od SO odpo do PO rano a ke konci uz jsem vycerpanim padala mezi kontrakcemi do mikrospanku. Proto jsem ani neodmitla kapacku oxytocinu, malej chtel moc ven a ja se otvirala tak pomalu...
Zkratka, nekdy si vse planujete trochu jinak. Hlavne myslim, ze tahle diskuze neni o tom, nekoho presvedcovat o "sve pravde", nakonec kazdemu zbyde jeho vlastni zazitek z porodu. Mozna, ze nekdo by mel z


Icicle,

moje příspěvky byly už tři roky staré, takže jsem musela dohledávat... Ale myslím, že jsem v nich dost jasně napsala, že psychická pohoda je strašně důležitá, takže pokud vám to tak vyhovovalo, asi není co řešit, ne ;o)

Jak tak na příspěvky koukám, tehdy mě zaujalo, že paní Martina to hodnotila jako klad pro dítě, tak jsem chtěla vědět, v čem ten klad spočívá. Ano, chápu, jak to může kladně působit na psychiku maminy. Jaký to má klad pro dítě, nechápu. Měla jsem za sebou předporodní kurzy, kde PA v podstatě dost manipulativně přesvědčovala ke klystýru, nicméně teprve vlastním úsilím se mi pdařilo zjistit, že co nám tvrdila, jsou v podstatě mýty, které si kdysi kdosi vymyslel, nicméně nikdy nebyly vědecky potvrzeny, naopak - ve snaze potvrdit je se ukázaly též negativní účinky. Chtěla jsem se o poznání podělit i s dalšími, které z vyhlídky nálevu nejsou příliš nadšeny, ale "kvůli dítěti" je radši protrpí. Zbytečně. Toť vsjo. :o)

Ta negativa se rozhodně netýkala účinků klystýru při dlouhodobém užívání, studie byly dělány pro potřeby porodnictví s úmyslem zjistit vliv klystýru na průběh porodu. Každý jsme jiný - například já mám ráda ve věcech jasno a nevidím důvod k tomu dělat něco naprosto zbytečně, zvlášť v průběhu porodu, kdy rozhodně nemám náladu být obtěžována pitomostma. Což se při porodu týká nejenom nálevu, ale i dalších věcí. Poprvé jsem rodila ve fakultní nemocnici s "klasickým" přístupem k porodu, podruhé v nemocici, kde pokud jakýkoli zákrok prováděli, měl zcela jasný smysl. Neporovnatelné :o)

S.
 Sylvie :o) 


Re: Re: Re: Re: Spokojenost na Bulovce 

(26.9.2003 18:54:12)
Probůh, zase jsem zapomněla odmazat začátek! To už je v poslední době podruhé! Holt skleróza se už začíná hlásit... a já se omlouám :o)

s.
 Věra 
  • 

Kampań za Vrchlabí 

(26.9.2003 19:05:42)
Sylvie je to sympatické s jakou vervou tady vedeš kampań za Vrchlabí.
Rodila jsem poprvé v klasické fakultní porodnici a nikam jinam bych nešla, pro sichr, kdyby se něco zvrtlo, také se mi to u mého porodu přihodilo, zcela náhle.
Takže dám přednost vybavené novorozenecké JIP, zázemí kliniky před vonnými svíčkami a porodem do vody s relaxačním CD s případným následným transportem novorozence vrtulníkem do HK.

I když to zajisté může být úúúžasné, o tyhle povrchní stránky mi nejde , záleží mi jen na dítěti.
Je dobře že existují i takovéto porodnice jako Vrchlabí, nabízejí alternativu, to je správné.
Akorát já, po svých zkušenostech bych tam rodit nikdy nešla.
Kampaním zdar !!! Věrka
 Sylvie :o) 


Re: Kampań za Vrchlabí 

(26.9.2003 19:27:22)
No vida, Věro, tak ten prvořadý zájem o zdraví dítěte máme obě společný :o) Rozhodně jsem do Vrchlabí nejela kvůli vaně, vonným svíčkám nebo relaxační hudbě - vlastně jsem nic z toho ani nevyužila. Jela jsem tam proto, že v této nemocnici JE SAMOZŘEJMOSTÍ chovat se tak, aby nebylo zbytečně zvyšováno riziko vzniku komplikace při porodu. Což se třeba o Krči, kde jsem rodila prvně, říct nedá. Jen a pouze díky nevhodnému (tzv. "klasickému") přístupu k porodu jsem málem skončila císařem. Přitom k vyřešení "komplikace" stačilo tak málo - aby si lékař začal vidět dál než na špičku vlastního nosu a "dovolil" porodu pokračovat "normálně". Takže strach o zdraví dítěte byl prvořadým důvodem, proč do Vrchlabí jet, to ostatní je už jenom taková přidaná hodnota navíc, taková třešnička na dortu :o)))

S.
 Sylvie :o) 


Re: Re: Kampań za Vrchlabí 

(26.9.2003 19:30:32)
Ale kdo TOHLE nechápe, jeho problém. Vím, co vím ;o)

S
 Gábi 
  • 

Re: Kampań za Vrchlabí 

(26.9.2003 19:32:55)
Tady nejde jen o vonné svíčky... Když se něco pokazí během porodu, tak Ti JIP také nepomůže, protože je potom většinou pozdě. Většinou má dítě stejně i s JIP nějaké poporodní problémy. Je lepší, když k tomu vůbec nedojde a na to je Vrchlabí lepší. Fakultní porodnice se moc nezabývají dobou před porodem(první dobou porodní), která je právě strašně důležitá. Příliš se spoléhají na přístroje (když to nejde, přístroje pomůžou, přece se s tím nebudeme párat, tak to je zase kampaň z druhé strany). Je škoda, že Ti záleží jen na dítěti a né na Tobě. Takové tam právě potřebují. Jsou lépe manipulovatelný. Takže kampaním zdar.
 Jana, dva synové 
  • 

Re: Kampań za Vrchlabí nebo kampaň za fakultní porodnice !? 

(28.9.2003 19:13:51)
Ten název není správně. Při porodu lékař dítěti utrhl hlavu. Matky i dítěte je mi líto.
Mimořádný případ v českém lékařství
Při porodu se dítěti utrhla hlava


V olomoucké nemocnici v pátek při porodu tragicky zahynulo novorozeně. Při vytahování plodu z dělohy se dítěti utrhla hlavička a holčička okamžitě zemřela. Odborníci se shodují, že jde o zcela výjimečný případ.


--------------------------------------------------------------------------------


OBSAH
RUBRIKY


TISKNI
ČLÁNEKPOŠLI E-MAILEMTÉMA - SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKYreklamaPodle lékařů šlo zpočátku o běžný porod a nic nenasvědčovalo tomu, že nastanou komplikace. „Byl to spontánní porod v 37. týdnu těhotenství. Pacientka nebyla prvorodička. Měla těhotenskou cukrovku, ale dítě nebylo extrémně velké," vysvětluje přednosta porodonicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Milan Kudela.

Lékaři podle něj postupovali správně a za pozdější komplikace nemohou. „U porodu byl zkušený odborník, který gynekologii dělá desítky let a odrodil stovky dětí," dodává přednosta. Sám se s podobným případem setkal za svou dlouholetou praxi pouze jednou jako mladý začínající lékař. „Takové věci nejsou běžné, ale porodnictví je obor, kde se nedá všechno dopředu předvídat.

Celou záležitostí se již od pátku zabývají policisté, kteří ji vyšetřují jako trestný čin ublížení na zdraví. „Zajistili jsme podklady, lékařské zprávy, proběhli už výslechy. Postupujeme velmi pečlivě, jde o citlivou záležitost," uvedl olomoucký policejní mluvčí Ivo Vykopal.

Posun ve vyšetřování podle něj přinese i soudní pitva, jejíž výsledky budou známy začátkem týdne. Trestní oznámení ze strany rodiny mrtvého novorozence policie zatím neobdržela. Mluvčí nemocnice Stanislav Kopečný uvedl, že žena zůstává v péči lékařů ve fakultní nemocnici. „Není v ohrožení života," dodal Kopečný.

Kromě policistů bude celou věc zkoumat i nezávislá lékařská komise z odborníků mimo Fakultní nemocnici.

V olomoucké porodnici se ročně narodí téměř patnáctset dětí. Součástí oddělení je i špičkové pracoviště - jednotka intenzivní péče pro novorozence, které slouží ženám z celé střední, východní a části severní Moravy. Sylvie :o) 


Re: Re: Kampań za Vrchlabí nebo kampaň za fakultní porodnice !? 

(28.9.2003 19:36:53)
Proboha! Teď to poslouchám v televizi, kouknu na Rodinu a tady taky. HOlky, ste normálí? Tohle tady probírat? Neumím si představit, jak k něčemu takovému mohlo dojít, pokud vyloučím úmyslnou brutalitu (snad kleště, vývojová vada...?), ale nepochybně to je tragedie pro všechny - věřím, že i pro onoho lékaře, ať už za to může nebo ne.

Ano, nejsem nadšená stavem našeho porodnictví, myslím, že má na víc, a proto to neváhám říct. Čas od času se mi ozvou ženy, které jsem nasměrovala k informoacím, o kterých nevěděly - a to považuju za důležité. Nelíbila se mi "moje první porodnice", tak jsem si tam stěžovala, asi nás bylo víc, protože dneska už se v ní nějaké věci změnily, soudě dle ohlasů na netu. Byla jsem spokojená ve Vrchlabí, a tak to kolem šířím a jsem ráda, když se dozvím o někom, komu jsem předávala info a kdo tam ke své spokojenosti porodil. Takže ač mohu někomu připadat úplně maniakální, přesto ve svých příspěvcích vidím smysl, protože jsou ženy,k terým pomůžou.

ALE KOMU POMŮŽE VĚDĚT ZROVNA TOHLE? STALO SE - A STÁT SE TO MOHLO KDEKOLI, V NEMOCNICI, DOMA, V PORODNÍM DOMĚ.

s.
 Alice 
  • 

Re: Re: Re: Kampań za Vrchlabí nebo kampaň za fakultní porodnice !? 

(28.9.2003 22:13:49)
Silvie, je to sílené pro ty rodice, tak bych moc nerozebírala, jestli má nase zdravotnictví na víc nebo co cítí ten lékar. A jak se to mohlo stát doma nebo v porodním dome, kdyz rodíme v porodnicích? Rozhodne bych se mi nezdá vhodné prohlasovat "proste se to stalo", i kdyz do ukoncení vysetrování nic nevymyslíme.
 Sylvie :o) 


Re: Re: Re: Re: Kampań za Vrchlabí nebo kampaň za fakultní porodnice !? 

(29.9.2003 9:30:59)
Alice, ne každá žena rodí v porodnici, já osobně znám jednu, co rodila doma (v Praze) - normální předem plánovaný porod, na kterém se domluvila s porodní asistentkou. Jana sice není zanickovaná, takže pod tímhle jménem sem může psát kdokoli, ale podle vyjadřování předpokládám, že vím, o kterou Janu jde - pokud je to pravda, tak předpokládám, že ona zas pochopí, proč jsem zmínila, že stát se to může nejenom v porodnici, ale i doma či v porodním domě. Vážím si jí za to, co pro rodičky dělá, ale zrovna tohle mi od ní připadá jako podpásovka.

S.
 Jana 
  • 

Proč nebyla rodina během porodu s ženou? 

(30.9.2003 8:03:23)E-MAIL SERVIS

Zprávy do emailu 29.9. 2003 17:56:22 - Rodina se nedokáže smířit s tím, jak dítě zemřelo
Rodina rodičky chce dostat lékaře k soudu


Případ tragického úmrtí novorozence, jemuž lékaři při komplikovaném porodu v olomoucké nemocnici oddělili hlavičku od těla, bude mít soudní dohru. Zdrcená rodina osmadvacetileté rodičky se chce obrátit na právníky i v případě, že nezávislá komise odborníků ani policie nezjistí pochybení.ČTĚTE TAKÉ:
Při porodu se dítěti utrhla hlava

"Nevěřím verzi olomouckých lékařů, že šlo o nešťastnou náhodu. Počkáme si na zprávu z patologie, a pak se okamžitě spojíme s právníky," řekla Magda Mirgová, matka mladé ženy z Přerova.

Rodina se těšila na holčičku
Pro celou rodinu je tragédie o to horší, že na druhé dítě čekali jedenáct let. "Těsně před porodem nám dcera volala, že dítě bude mít tři kila čtyřicet a ona i miminko jsou v pořádku," popsala osudnou noc Mirgová.

"O tom, že holčička zemřela, jsme se dozvěděli až ráno, přestože jsme už půl hodiny po půlnoci do porodnice volali kvůli výsledku." Právě v půl jedné v noci lékaři zápasili o život dítěte.

Podle policie, která případ šetří jako ublížení na zdraví, byl porod zprvu bezproblémový. Ale poté, co vyšla ven hlavička, uvízlo tělíčko v porodních cestách. Když se ho lékaři pokoušeli dostat ven, hlavičku utrhli.

Rodině Mirgových se nelíbí ani způsob, jakým nemocnice o smrti dítěte informovala. "Dcera je v šoku. To, jak dítě zemřelo, se dozvěděla až ode mě. Lékaři jí pouze sdělili, že je mrtvé," řekla Magda Mirgová.

Lékaři se kolegy zastávají
Kromě policie se tragédií zabývá i speciální komise složená z nezávislých odborníků. Ta by měla verdikt zveřejnit do konce týdne.

"Nechceme zahlazovat žádné problémy v oblasti léčebné péče. Nemáme zájem na tom, aby vznikaly dohady a něco se skrývalo. Proto chceme, aby případ posoudily nezávislé orgány," uvedl ředitel fakultní nemocnice Jaroslav Vomáčka.

Lékařem, který při komplikacích převzal nad porodem dohled, byl primář porodnicko-gynekologické kliniky. Jeho vyjádření se zatím nepodařilo získat. Přednosta kliniky Milan Kudela si však nemyslí, že by zkušený odborník pochybil.

"Celý postup jsme probírali a tvrdím, že dělal všechno, co v dané chvíli mohl," zastal se svého podřízeného. Lékařka, která byla u porodu přítomná, se nechce k celé věci vyjadřovat.

Policie čeká na pitvu
Mezi odborníky však panuje podezření, že primář nevyužil všechny možnosti. "Existuje několik technik, jak dítě vyprostit. I kdyby se už nedalo dělat vůbec nic a dítě nešlo zachránit, nemůže mu lékař utrhnout hlavu," míní jeden z nich.

Více světla do celé tragédie vnese zřejmě až pitva, kterou na žádost ředitele olomoucké fakultní nemocnice provede Ústav soudního lékařství v Brně.

"Podle výpovědí lidí, kteří u události byli, to zatím vypadá na nešťastnou náhodu. Rozhodující ale samozřejmě bude až lékařská zpráva a výsledky pitvy," podotkl policista, který má o případu informace.

Podobný případ se nestal
Případ, jaký se stal v Olomouci, považují lékaři za zcela atypický. Nezná ho ani odborná literatura.

"Oddělení hlavičky živého plodu nepopisuje žádná literatura, proto ani medici se o ničem podobném neučí," tvrdí Zdeněk Hájek z gynekologicko porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, který je sám autorem několika publikací.

"Pokud by šlo o mrtvý plod nebo potrat, nelze to vyloučit. Ale u porodu živého dítětě si to nedovedu představit," dodal profesor Hájek.

V České republice zemře ročně při porodu a krátce po něm asi pět dětí z tisíce.

"Olomoucká porodnice má bilanci ještě lepší a dosud pomáhala celorepublikovou statistiku úmrtnosti snižovat. Věřím, že ani tímto případem kvalita péče u nás neutrpěla," podotkl primář novorozeneckého oddělení Lumír Kantor. Dana 
  • 

Re: Proč nebyla rodina během porodu s ženou? 

(30.9.2003 19:15:28)
Je to hrozná věc co se stalo.
Ale děvčata mějte trošku ohledy na maminky které co nevidět budou také rodit. Myslím, že tohle není to pravé místo kde si o tom psát. Co to přesunout jinam?

osobně to vůbec nechápu jak je to možné. vždy´t lékaři jsou odborníci, ne??? Byli u porodu snad poprvé??? netušila jsem, že se dítě táhne za hlavičku když se rodí???
 Jana, dva synové 
  • 

Olomouc.Rodina podala trestní oznámení.  

(11.10.2003 10:59:36)iDNES
Zdroj:MF DNES
E-MAIL SERVIS

Zprávy do emailu 10.10. 2003 16:16:32 - Příbuzní se domnívají, že šlo tragédii zabránit
Rodina rodičky podala trestní oznámení


Rodina ženy, jejíž dítě před dvěma týdny zemřelo při porodu v olomoucké nemocnici, podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Nevěří lékařům, že nešlo tragédii zabránit. "Oznámení bylo podáno s tím, že by mohlo jít o ublížení na zdraví z nedbalosti," sdělil právní zástupce rodiny Jiří Mrázek.

Olomoucká policie se případem zabývá pro podezření ze spáchání téhož trestného činu. Do skončení vyšetřování však nechce žádné informace poskytovat.

"Výsledky pitvy už máme k dispozici, teď čekáme na znalecké posudky, což může trvat i měsíce," uvedla olomoucká policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Právě pitevní zpráva měla vnést do případu více světla. Klíčové bude, jestli bylo dítě během porodu živé. Rodina již požádala o poskytnutí lékařské zprávy i výsledků pitvy.

"Měli jsme možnost do expertizy nahlédnout, ale stále čekáme na znalecký posudek. Ten bude důležitý," konstatoval Jiří Mrázek. Případem se zabývá i nezávislá komise odborníků, která posoudí, jestli olomoučtí zdravotníci pochybili.

Předčasný porod osmadvacetileté ženy probíhal zpočátku bez komplikací. Potíže nastaly, když hlavička vyšla ven, ale tělo holčičky zůstalo v porodních cestách matky. Při vytahování plodu z dělohy se dítěti utrhla hlavička. Jana CAM 


Re: Olomouc.Rodina podala trestní oznámení.  

(12.10.2003 18:34:07)
Jano,
Nevím co Vás vede k tomu, že zde stále kopírujete tyto věci a stresujete další nastávající maminky, takovými nepříjemnými zprávami. Kdo se o to zajímá tak si to v tisku sám přečte, ale tady to psát je myslím trochu od věci. Zde se jedná o osobní zkušenosti maminek s porodnicemi a né o černou kroniku. Děkuji za pochopení J.
 Tereza 
  • 

Re: Re: Olomouc.Rodina podala trestní oznámení.  

(12.10.2003 22:12:08)
Jano,
bohužel i takovéto informace jsou potřeba. Je dobré vědět na co si dát pozor.
 Linda 
  • 

Re: Re: Re: Olomouc.Rodina podala trestni oznameni. 

(12.10.2003 22:19:27)
Mas pravdu Terezo, na rozdil od zapadnich zemi, u nas lide nejsou zvykli prosazovat svoje prava a casto nejsou ochotni se ani o nich bavit. Obdivuji rodinu, ze trestni oznameni podala, ac to pro ne jiste bylo velmi stresujici. Ale neznam jiny zpusob, jak primet lekare, aby prijali zodpovedenost za vysledky sve prace.
 Adéla+2děti 
  • 

Re: Re: Re: Olomouc.Rodina podala trestní oznámení.  

(13.10.2003 0:22:57)
Souhlasím s Janou podobné informace do rubriky "Kde rodit" nepatří. Maminky před porodem by měly být zahrnovány pozitivními věcmi a né černou kronikou. Založte si novou diskuzi na toto téma. Vždyť to jde tady na Rodině.
Zdravím Adéla
 Monika, 31. t. t. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Olomouc.Rodina podala trestní oznámení.  

(13.10.2003 1:34:27)
Já se tedy taky myslím, že právě do rubriky Kde rodit tohle téma patří. Pokud už se taková věc stala, tak se snad nebudem tvářit, že neexistuje. Když se podíváme zpátky do diskuse, našly bychom i další hrozné věci, které se na porodních sálech dějí a je dobře že se zveřejní.
 Nikola 
  • 

Re: Re: Olomouc.Rodina podala trestní oznámení.  

(13.10.2003 9:48:45)
Mně se některé příspěvky (hlavně sprosté a posměšné) na rodině také nelíbí, Nicméně by mě nenapadlo někomu přikazovat, co sem má psát.
 porodník 
  • 

Re: Olomouc.Rodina podala trestní oznámení.  

(15.10.2003 15:19:24)
Milé dámy, mezi námi, odbornou veřejností, již je známo pozadí problému. Celá situace je samozřejmě nešťastná, rozhodně nebudu vypouštět přesné okolnosti, bohužel už je nešťastné ,že se taková událost vůbec " vypustila " na veřejnost. Jediné,co snad mohu říct je, že při "vytahování" už byl plod v dané chvíli mrtvý. Podobná událost se už samozřejmě udála, několikrát, nejen u nás, není pravda, že se "dosud nikde nestala", jen informace "nevypluly" ven. I v těchto případech to bylo nevyhnutné, jako teď, nezbývá, než věřit mi. Pro onoho porodníka je to velmi traumatizující, to mi věřte. Je důležité prošetřit a probrat znovu okolnosti případu,ale těžko si dokážu představit, jsa seznámen s podrobnosti případu, že by se to nestalo někde jinde ( třeba i doma ) nebo někomu jinému !!!!!!
 porodní asistentka 
  • 

Re: Re: Olomouc.Rodina podala trestní oznámení.  

(17.10.2003 0:14:26)
No, já si teda nejsem jista prohlášením "mezi náma odbornou veřejností...", a taky nemám informace, že by se taková věc stávala, jenom nevyplula ven.
 porodník 
  • 

Re: Olomouc.Rodina podala trestní oznámení.  

(15.10.2003 15:19:58)
Milé dámy, mezi námi, odbornou veřejností, již je známo pozadí problému. Celá situace je samozřejmě nešťastná, rozhodně nebudu vypouštět přesné okolnosti, bohužel už je nešťastné ,že se taková událost vůbec " vypustila " na veřejnost. Jediné,co snad mohu říct je, že při "vytahování" už byl plod v dané chvíli mrtvý. Podobná událost se už samozřejmě udála, několikrát, nejen u nás, není pravda, že se "dosud nikde nestala", jen informace "nevypluly" ven. I v těchto případech to bylo nevyhnutné, jako teď, nezbývá, než věřit mi. Pro onoho porodníka je to velmi traumatizující, to mi věřte. Je důležité prošetřit a probrat znovu okolnosti případu,ale těžko si dokážu představit, jsa seznámen s podrobnosti případu, že by se to nestalo někde jinde ( třeba i doma ) nebo někomu jinému !!!!!!
 Eva 
  • 

Re: Re: Olomouc.Rodina podala trestní oznámení.  

(15.10.2003 15:33:33)
Pane porodníku,
děkujeme za zprávu.
Bohužel žijeme v této zemi, kde lidé a novináři lační po zprávách-trhácích, ale nezajímají je vedlejší okolnosti.
 žena 
  • 

Re: Re: Olomouc.Rodina podala trestní oznámení.  

(15.10.2003 22:40:42)
Vaše odpověď mě neuspokojila. Vlastně jste nám neřekl nic jiného než, že se to stává a máme být v klidu. To je takové prohlášení pro Betynku. Co jste udělali pro to, aby se to nestalo, tak to jsme se nedozvěděli. Jaká byla péče o rodičku před tím, než začaly problémy. Zvedli jste jí do vertikální polohy, aby jí při vytlačení dítěte pomáhala gravitace a pánev se jí co nejvíce rozšířila? Nebo jste jí rovnou nadopovali opiáty, čímž jste jí vyšachovali ze hry a potom jste jen vytahovali dítě z dělohy a při tom jí pan primář srazil vaz. Tak to se nikdo nedozví, protože se to dá těžko zjistit i tzv. nezávislou komisí.
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Olomouc.Rodina podala trestní oznámení.  

(15.10.2003 22:59:20)
Někde jsem četla, že plod už musel mít jisté známky rozkladu, protože jen tak lehce se hlavička od tělíčka odtrhnout nedá.
Nejsem ale odborník nemohu posoudit. Každopádně je to hrozné a upřímnou soustrast rodičům.
D.
 Linda 
  • 

Re: Re: Olomouc.Rodina podala trestní oznámení.  

(15.10.2003 23:28:56)
Nechapu, proc je nestastne, ze se cela udalost dostala na verejnost. To povazujete za normalni, aby se vsechny problemy ve zdravotnictvi ututlaly, tak jak bylo bezne v dobe socialismu? Neustale se presvedcuji, ze lekari se neustale povazuji za jakesi nadlidi, kteri by chteli o ostatnich rozhodovat (viz napr. vynucovana nekolikadenni hospitalizace po porodu), ale na druhou stranu jen velmi neradi se hlasi k osobni zodpovednosti za svou praci. Nemocnice (tj. i porodnice) by mely poskytovat veskere informace o poskytovane peci a jejich uspesich a neuspesich, aby si lide mohli skutecne vybirat na zaklade objektivnich informaci a nejen pojmu a dojmu typu "ale meli tam hezke zaclonky".
 Richard 
  • 

Re: Re: Re: Olomouc.Rodina podala trestní oznámení.  

(16.10.2003 9:52:18)
Souhlasím s tebou. Aby se prosadila vůle zveřejňovat objektivní informace o jednotlivých nemocnicích, nesměli by na ministerstvu zdravotnictví a ve zdravotnických výborech parlamentu sedět lékaři(profesní kolegialita je velmi silná a destrukční) a neinformovaní laici.
 Lucka 
  • 

Bulovku nidky !!! 

(14.10.2003 15:06:58)
Na Bulovku se na misto prednosty vnutil dr. Halaska, protoze mu zrusili koryto na Karlaku. S sebou si privedl svoje mlade a manipulovane asistenty i svoji sestru Picovou. Tahle parta si navzajem kryje svoje svinarny, takze je tezke se dozvedet, kolik uz znasilnil pacientek a kolik vybral na uplatcich. Bulovce se vyhnete velkym obloukem.
 Lida 
  • 

Re: Bulovku nidky !!! 

(14.10.2003 20:22:59)
Bohuzel mas pravdu. Pred casem se Halaska vyjadril, ze chteji prebudovat porodni sal. Kdyz jsem potom na Bulovku volala, abych se zeptala, co konkretne chystaji, tak se primar nechal prede mnou zaprit (zeptala jsem se, jestli mohu mluvit s primarem, mluvit s primarem, sekretarka rekla, ze ano, ze primar prijde a pak najednou to zvednul pan prednosta). A byl velmi neochotny a bylo videt, ze zajem potencionalnich klientek ho obtezuje. Slusnych lidi na Bulovce (jako je napr. porodni asistenka Olinka) je mi lito.
 Lukáš 


Re: Bulovku nidky !!! 

(14.10.2003 23:28:45)
asi by to chtělo přejmenovat toto diskusní fórum na " Kde nerodit - jedovatá slina".
Upřímně se divím správci serveru, že dovolí anonymní urážky lékařů jedovatým autorkám, které nemají kousek slušnosti.
L.
 Marta 
  • 

Re: Re: Bulovku nidky !!! 

(15.10.2003 9:26:20)
Že je Halaška stará struktura, která se přece nebude s pacientkama bavit, tak to se všeobecně ví. Právě kvůli němu udělali z Bulovky fakultní porodnici (profesor a bez fakulty, no to přece nejde dohromady, že),jakoby jich v Praze nebylo dost. O přirozeném porodnictví si na Bulovce můžeme jen nechat zdát.
 ... 
  • 

Re: Bulovku nidky !!! 

(15.10.2003 15:02:55)
uklidňuje mě, že tohle musel psát naprostej primitiv :-) ( rce na Lucku )
 Lucka 
  • 

Re: Re: Bulovku nidky !!! a pridavam: Halasku nikdy !!! 

(26.10.2003 13:50:38)
Pro tebe je primitiv kazdy, protoze jsi myslis, ze jsi lepsi nez pambu. Splaskni ! Jsem jednou z zen, ktere Halaska znasilnil a mam pravo rict, co si o nem myslim, protoze v nasem state je svoboda vyrazu. Nikdy mi nedal sanci rict mu to do oci, srab, tak chci, aby se co nejvice zen o nem dozvedelo pravdu, aby tak mely sanci se vyhnout tomu, co provedl me. Jeho cin bohuzel zustava nepotrestany, protoze na to nemam svedky a jeho spoluprcovnici (muzu jmenovat...) ho samozrejme podrzi, protoze by jinak prisli o praci a o povest. Halaskovi se zdaleka vyhnete !
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Bulovku nidky !!! a pridavam: Halasku nikdy !!! 

(26.11.2003 3:31:44)
Ty blbá krávo, jakpak Tě asi znásilnil? popiš to!!!!!!!
Uvědom si ale, že to je dost vážné obvinění, za které by tě mohl žalovat. Tady nemusíš uveřejnit své plné jméno a adresu, takže můžeš kohokoliv pomluvit bez následků.
Gynekolog vyšetřuje bohužel v místech, kde provádíš i ty
pohlavní styk - pokud si nemyslíš že děti nosí čáp a oplodní Tě duch svatý. Možná ti vyšetření připadá jako znásilnění ale nikam jinam Ti ruku nestrčí, pokud chceš být vyšetřena,nosem to bohužel nejde. Měla by sis dát pozor na to co píšeš, urážíš velmi schopného lékaře. Pokud chceš opravdu někomu něco říci do očí, tak se k
tomu dotyčnému vždy dostaneš - pokud opravdu chceš, tvou zábavou asi je pouze pomlouvat a napadat - klasická česká slepice!!!!!!
 Sestřenice 
  • 

Re: Re: Re: Re: Bulovku nidky !!! a pridavam: Halasku nikdy !!! 

(26.11.2003 10:19:23)
V těch místech se však nesmí chovat jako slon v porcelánu. Víš jaký je rozdíl mezi dobrým sexem a znásilněním?
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Bulovku nidky !!! a pridavam: Halasku nikdy !!! 

(29.11.2003 3:56:09)
jednak jsem nikdy nebyla znásilněna a pokud ty jsi s panem doktorem nesouložila , "o tvém znásilnění nevím, nebyla jsem u toho", tak to nemůžeš posoudit ani Ty!!!!
Opakuji znovu, to co píšeš je obvinění, za které Tě může lékař žalovat. pokud máš pocit, že se Tě pokusil znásilnit, napiš své celé jméno, adresu a podej si stížnost! To se to píše, pěkně anonymně, a pomlouvá, to umí jen malý český blbeček!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 Mína 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bulovku nidky !!! a pridavam: Halasku nikdy !!! 

(29.11.2003 11:10:46)
Jano,

i ten "malý český blbeček " to může myslet v přeneseném slova smyslu. Já to chápu, co tím chtěla říct. Prostě jí dělali něco co jí nebylo příjemné a ještě na ni hleděla spousta dalších lidí. Měla prostě pocit, že si s ní dělají co chtějí a ona to nemůže nijak ovlivnit. Ono se dobře kritizuje / i vulgárně / pokud to člověk neprožil. Jsi pěkně omezená.
 ELIN + Matyášek + Darinka :)) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bulovku nidky !!! a pridavam: Halasku nikdy !!! 

(29.11.2003 12:29:16)
MILÁ JANO. PRÁVĚ KVŮLI TAKOVÝM MALÝM ČESKÝM BLBEČKŮM JAKO JSI TY VĚTŠINA POŠKOZENÝCH NIKOHO NEŽALUJE. STAČILO SE ZMÍNIT A TY UŽ PLIVEŠ HNŮJ A TAKOVÝCH VÁS JE... JE MI TĚ LÍTO. NAVÍC NEPSALA, ŽE JI ZNÁSILNIL, ALE ŽE SE CÍTILA, JAKO BY TO UDĚLAL. V TOM JE ROZDÍL. POKUD SE ŽENA PO VYŠETŘENÍ CÍTÍ TAKTO, URČITĚ BY MĚLA ZMĚNIT LÉKAŘE.
 Amy 
  • 

: Bulovku nikdy !!! a pridavam: Halasku nikdy !!! 

(29.11.2003 12:52:08)
Zajímalo by mi,jak to tedy na Bulovce dnes vypadá.Kdysi sestry tvrdily o několik doktorech,že jsou jejich sluníčko,to znělo pozitivně.
Je tam ještě doktor Kos,Turin a další?
 mmisek 
  • 

Re: Bulovku nidky !!! 

(7.12.2004 18:54:56)
Mylá Lucko tak proč už sto nikde neohlásila,myslím si že byse policie oto postarala.....existují přeci kamery a td.Tak nepište a něco dělejte

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.