| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Autosedačka

 Celkem 7 názorů.
 Mima 
  • 

Autosedačka 

(22.11.2000 13:13:49)
Dozvedela som sa že od 1.1.2000 by sa mali ČR povinne používať autosedačky pre deti. Chystáme sa v januári do Čiech /zo Slovenska/ a potrebovala by som poradiť čo v prípade, ak na zadnej sedačke nemáme pásy - nedá sa ani pripevniť autosedačka. Treba ich namontovať? Treba autosedačku aj keď budeme cez ČR len prechádzať?
Ďakujem
 Lea 
  • 

Re: Autosedačka 

(23.11.2000 11:04:58)
Ve včerejším novinách jsem se dočetla, že po malých upravách v zákoně /mimochodem se neví, jestli bude opravdu platit od 1.1.2001/ - sedačky nebudou povinné ve starších autech, která nemají pásy na zadních sedadlech.
 Míša, syn 3 a 3/4 
  • 

Re: Re: Autosedačka 

(23.11.2000 11:43:26)
Já jsem tedy zatím neslyšela o tom, že by své děti nemuseli zabezpečit lidé, co mají starší auto. Doufám, že taková úprava Parlamentem neprojde. Byla by proti zdravému rozumu. Je snad ve starém autě riziko pro dítě menší než v novém?
Jinak pro Mimu - zákon platí pro všechny stejně, tedy i pro cizince, co ČR jen projíždějí (stejně jako třeba my už dnes musíme mít povinně autosedačku při cestě do Rakouska). Existují prý sedačky, které se dají přimontovat i jinak než bezpečnostními pásy. Ale určitě budou dražší a nevím jestli půjdou do všech typů aut. Kdyby se vám nechtělo nechávat namontovat pásy dozadu, je ještě možnost připoutat sedačku na sedadlo vedle řidiče. I to nový zákon povoluje a (pokud jsem četla pozorně) dospělý se na zadním sedadle, které není vybaveno pásy, poutat nemusí.
Jinak má Lea pravdu - dost se mlží, jestli silniční zákon bude od 1.ledna 2001 platit nebo ne, ale zatím to snad oficiálně odloženo nebylo.
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Re: Re: Re: Autosedačka 

(23.11.2000 15:39:28)
Ahoj Míšo,
musím říci, že po přečtení příslušných ustanovení zák. č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, jsem na rozdíl od Tebe dospěla k názoru, že pokud má Mima auto, které v souladu s předpisy upravujícími technické podmínky provozu motorových vozidel není vybaveno bezpečnostními pásy, nemusí dítě v bezpečností sedačce přepravovat. Vycházím přitom ze znění § 6 odst. 1 písm. c), kde se uvádí, že řidič je povinen přepravovat osobu mladší 18 let a menší než 150 cm na sedadle jiném než uvedeném v písmenu b) (což je sedadlo vedle řidiče), které je vybaveno bezpečnostním pásem, pouze za použití zádržného systému.
Pokud jde o zmiňované posunutí účinnosti zákona č. 361/2000 Sb., bude se na schůzi Poslanecké sněmovny (která začíná 28. 11.) projednávat ve druhém a třetím čtení návrh zákona, jehož součástí je mimo jiné i změna zák. č. 361/2000 Sb. spočívající v odsunutí účinnosti zákona až na 1. 1. 2002 (původní účinnost je od 1.1. 2001). Takže uvidíme ….
 Míša, syn 3 a 3/4 
  • 

Re: Re: Re: Re: Autosedačka 

(23.11.2000 16:33:27)
Ahoj Stáňo,
dívám se na to znovu. Myslíš vykládat §6 odst. 1 písm. c (řidič je povinen dítě přepravovat na místě, které JE vybaveno bezpečnostním pásem, pouze za použití zádržného systému), tak, že když tam bezpečnostní pás NENÍ, může se dítě přepravovat jakkoliv? To mi přijde jako právní ultrapozitivismus, zcela proti zamýšlenému záměru - tj. ochraně dětí v autě. Asi opravdu až praxe ukáže, jak to vykládat.
Sama jsem zvědavá, jestli účinnost "silničního zákona" Parlament posune nebo ne. Jestli to stihnou projednat, odhlasovat v obou komorách, podepsat a zveřejnit ve Sbírce do 1.1. 2001. Aby to nedopadlo tak, že posunutí účinnosti bude účinné až třeba od února. Někdy si připadám jak v Kocourkově.
Radši už se v povinném užívání sedaček přestanu patlat. My ji máme pro syna odjakživa a jak tak pozoruju spoluřidiče, opravdu bych se bála jezdit bez ní.
 Mirka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Autosedačka 

(27.11.2000 21:58:08)
Milá Stáňo, přelouskala jsem celý program 29.schůze Poslanec. sněmovny a našla jsem tam jen projednávání návrhu zákona, kterým se mění zákon 361, ale z r. 1999, kterým se mění zákon o st. památkové péči - viz další odkazy. Tedy s autosedačkami nic společného - viz www.psp.cz. Celý průběh legislativy u zákona 361/2000 Sb. o provozu na pozemn. komunikacích (tedy ten o autosedačkách) najdeš na www.senat.cz. Jsou tam i odkazy na úplné znění zákona. Zmíněný paragraf, týkající se autosedaček najdeš i na www.detskydum.cz, odkud jsem si stáhla i úplné znění já. Bojím se, že od 1.1.2001 nás autosedačky neminou :-)
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Autosedačka 

(28.11.2000 14:00:33)
Ahoj Mirko,
pro jistotu jsem se koukla do programu 29. schůze Poslanecké sněmovny ještě jednou a ta novela zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, v návrhu programu skutečně je (je to bod č. 10, tisk č. 738). Zřejmě si to nenašla díky tomu, že je to zákon, kterým se mění najednou čtyři zákony - o Policii, o ochraně státního tajemství, o řidičských průkazech a ten o provozu na pozemních komunikacích (který je poslední a navíc u něj není uvedeno číslo.
Jinak celý postup legislativního procesu u jednotlivých návrhů (tedy včetně toho zákona č. 361/2000 Sb.) se dá najít i na stránkách Poslanecké sněmovny (rubrika „Dokumenty“ a pak za použití vyhledávání přes název zákona).
No a jen tak na okraj, mně osobně je úplně jedno, zda ten zákon o 1. 1. 2001 platit bude či nikoliv. Autosedačky pro děti považuji za věc rozumnou, používáme ji už dávno a budeme ji používat dál bez ohledu na to, co bude v zákoně.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.