| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Nosní mandle

 Celkem 7 názorů.
 Pavla , 2 kluci 
  • 

Nosní mandle 

(9.11.2000 20:14:21)
Našeho staršího syna /4,5 roku / čeká za pár dní trhání mandlí. Zákrok bude proveden v narkóze , v nemocnici budu samozřejmě i já.
Prosím maminky , které s tímto mají zkušenosti, o radu. Zajímá mě , jak dítě zákrok přestálo , možné komplikace , jak jste mu to vysvětlily , popř. motivovaly , zkrátka cokoli / i vhodný jídelníček /.
Děkuji
 Šárka, syn 9,5 
  • 

Re: Nosní mandle 

(10.11.2000 11:32:01)
Milá Pavlo,
nadá mi to, abych nereagovala na Tvůj dotaz a to zdánlivě nesmyslnou otázkou:
Je opravdu potřebné, aby Tvůj syn tento zákrok prodělal?
Promiň, ale vede mne k tomu vlastní zkušenost. Když bylo mému Davidovi 5 let, měl několikrát zánět středního ucha a nějakou tu rýmu. Paní doktorka, k níž jsme chodili, při jedné návštěvě jednoznačně doporučila vytrhnout nosní mandle. Doporučila není to správné slovo - bez vysvětlení napsala doporučení do nemocnice a že tam máme jít hned z ordinace se objednat! A když jsem se optala, zda je to nutné a v čem že to pomůže a jestli to opravdu tak chvátá, řekla jen: "Samozřejmě, že je to nutné!" a sjela mne pohledem, že jsem si připadala jak macecha, která má na mysli jen škodu a neprospěch dítěte.
Hledala jsem kontakt na jiného lékaře a během několika dní nás přijal ve své ambulantní ordinaci moc příjemný pan doktor, který jinak působil na krčním v nemocnici. Ten se ani nezmínil, že by bylo třeba takový zákrok podniknout!!! Nevydržela jsem a zeptala se, zda by to bylo užitečné, a on mi s úsměvem vysvětlil, že myslí, že by to bylo zbytečné, a bez dalšího ptaní stručně vysvětlil vše potřebné.A opravdu nikdy na žádné trhání nosních mandlí nedošlo.
Já nechci tvrdit, že je trhání nosních mandlí zbytečné vždy, naopak někdy může velmi pomoci. Chci se jen podělit o zkušenost, jak jsem málem bezdůvodně připravila svému synovi traumatizující zkušenost.
Přeju, aby u Vás vše dobře dopadlo.
 Pavla , 2 kluci 
  • 

Re: Re: Nosní mandle-pro Šárku 

(10.11.2000 21:42:27)
Zákrok potřebný je , a to tak , že velmi!
Zvolili jsme dle našeho / a nejen našeho / názoru nejlepšího ušaře ve městě , taktéž k naší dětské lékařce máme plnou důvěru. Pokud tyto dvě osoby řekly , že mandle musí ven , tak to tak prostě je.
Syn absolvoval vyšetření endoskopem , nikoli pouze pohmatem , takže si troufám říct , že vyšetření bylo provedeno velmi pečlivě. Byl mu také vyšetřen sluch / opět na specializovaném pracovišti / a zjistilo se zhoršení sluchu. O tom , že syn se nosem ani nemůže nadechnout, už ani nemluvím .
Proto jsem přesvědčená, že zákrok je opravdu nutný.
 Helena, dva kluci 
  • 

Odstraneni nosni mandle je zacatek prace 

(13.11.2000 13:42:33)
Oba moji kluci byli na odstraneni nosni mandle. Dvakrat.
Kdyz si dite dovedete domu, pak to teprve zacne. Deti neumi dychat se zavrenou pusou a musi se to znova ucit.jsou na to cviky, trvejte na tom at vam postup sdeli pred propustenim.Kdyz jsem se ptala, proc mandle narostal, sdelili me, ze se to nekdy stane.
A jen k potrebnosti nebo zbytecnosti zakroku. Jeden doktor rika je to nezbytne, a druhy ze je to zbytecne.Me pan doktor usni , sdelil na dotaz je- li to nezbytne - jak se rozhodnete vy - tedy ja, matka !!!! Jinak usarum se rika, ze trpi komplexem malych direk - rozumej usnich - a jsou velmi netrpelivi a nelaskavi doktori. Me se to az na dve svetle vyjimky potvrdilo. Maminky / a tatinkove / nedejte se odbyt a trvejte na informacich . Narkoza je sice pro dite mene stresujici, ale zanechava na mozku v tomto veku prokazatelne stopy . Nedejte se odbyt a budte u deti do posledni chvilky a nenechte se vyhodit od svych deti. Zvazte ale taky sve sily a moznosti, zazila jsem, jak maminka ,ktere dali do naruce dite s krvi u nosu do naruce, omdlela s klukem v naruci a dite krisilo matku. Neni to tak bolestive, deti se jen boji lhostejnych a netrpelivych lidi,a nevi, co je ceka. Myslim, ze trhani zubu s injekci do dasne boli osmileteho kluka urcite stejne, ne -li vic a v narkoze se nedela. Budte s nimi a budte jim oporou.A jak vim, pak to chce cvicit a cvicit a cvicit. Jinak jste tam do dvou let i driv znova ....
 Heda, dcera 5let 
  • 

Re: Nosní mandle 

(10.11.2000 13:59:31)
Ráda se podělím o svou zkušenost s vytržením nosní mandle. Absolvovala jsem to s dcerou, když měla necelé tři roky, po zimě, kdy šla z jedné silné rýmy do druhé. Dětský lékař nás upozornil, že nosní mandle může ještě znovu vyrůst, takže se problémy mohou opět vrátit, nicméně vytržení doporučil.
Do nemocnice jsme přišly ráno, dcera musela být snad už od večera o hladu, což byl trochu problém. Potom se klidně nechala odvést sestřičkou na sál, tam prý s nimi vesele povídala. Pak, to mi řekla, později sama, jí dali na obličej nějakou misku a pak asi usnula. Přinesli mi ji na pokoj ještě zpola v narkóze, ze které ale tak divně plakala, nebo spíš kvílela, to pro mě bylo dost hrozné (jiné děti to ale nedělaly). Během asi hodiny dvou se probrala a celé dopoledne poplakávala a také ještě krvácela z nosu, občas i dost silně. Problémem byl ale opět hlad, protože první jídlo mohlo být až večeře, do té doby jen čaj. Odpoledne už byla dcera celkem v pohodě (zato my maminky už jsme byly celé vyčerpané), na návštěvu přišel tatínek, přinesl dáreček, noc proběhla bez problémů a ráno jsme šly domů. Ještě asi dva nebo tři týdny jsem jí dávala kašovitou, nebo aspoň "neškrábavou" stravu.
Nemohu zodpovědně posoudit, jestli vytrhnutí splnilo svůj účel nebo ne, protože dcera už další zimu chodila do školky, takže rýmu občas zase měla. Možná ale přece jen méně.

Na pobyt v nemocnici doporučuji se vybavit velkým množstvím různé zábavy (třeba i nějakou novou hračku, kterou vytáhnete, když bude nejhůř), protože je potřeba odvést pozornost dítěte od bolesti, zřejmě ne moc silné, ale neustálé. Také byste možná měla syna upozornit na to, že s ním třeba nebudete moci být pořád, nevím, jak je to v jiných nemocnicích, ale tady (FN Olomouc) dávají narkózu až na sále, kam už maminka nemůže.
Měly jsme i možnost podstoupit zákrok ambulantně. Přestože prostředí v soukromé ambulanci bylo velice příjemné a klidné, zvolila jsem nakonec nemocnici - moje matka je lékařka a obávala se, že by dcera mohla hodně začít krvácet a pak bych ji musela vozit přes celé město do nemocnice.

Zážitek to pro dceru byl velký, ale zřejmě ne příliš stresující - ještě dlouhé měsíce jsme si hrály na nemocnici a vytrhávání mandle.
Máme také obrázkovou knížku Co mě čeká, než vyrostu (vydal Fragment), ve které je jedna kapitola o vytrhávání krčních mandlí - je tam na obrázcích dost názorně vysvětleno, co to všechno obnáší.

Myslím, že se ničeho nemusíte bát a přeji vám, ať to vše proběhne v klidu.
 Veronika, syn 6 rokov 
  • 

Re: Nosní mandle 

(12.11.2000 22:49:52)
Myslim si, ze je to vyborne, ze Tvojmu synovi budu vyberat mandle v narkoze. Ja som dala môjmu 6 ročnemu synovi v lete vybrat krcne aj nosne mandle bez narkozy !!! a musim povedať, ze to bolo hrozne. Zakrok trval asi 45 minut a to si vieš predstaviť ako to prezival 6 ročny chlapce pri plnom vedomí. A zaujímave bolo, ze mi nikto neodporučil, ze by bolo lepsie to robiť v narkoze /a to som mala ešte protekciu !!!/. Takze môj syn si musel dosť vytrpieť a určite teraz by som to už nedovolila. Lekar mi povedal, ze on by radšej doporučil bez narkozy, vraj prečo ho mame zaťažovať narkozou, takže som dala na slova lekára, ale dnes by som už konala inak.
 Lea, syn 6 let 
  • 

Re: Nosní mandle 

(13.11.2000 8:16:50)
Milá Pavlo, rozhodně synovi vše co nejvíce vysvětlete. My jsme použili něco v tom smyslu, že se jedná o zákrok, který zabrání, aby byl v budoucnu hodně nemocný. Ráno jsme dovezli syna do nemocnice, zákrok proběhl pod narkózou a večer jsme si ho odvezli domů. Byl trochu omámený, ale jinak vpořádku. Na jídlo jsme mu dávali pudink, krupičnou kaši, ... Následující týden, kdy byl u babičky, nevyžadoval tekutou stravu, jak to doporučovali v nemocnici, ale jen měkké typy jídla( např. knedlíky s omáčkou).
Pavlo, připrav se na to, že problémy se sluchem se nespraví hned. Náš syn je měl před trháním mandlí taky a v normálu to bylo asi až po 2-3 měsících.
Teď je mu 6 let a musím říct, že na to nevzpomíná jako na něco strašného.
Přeji hodně štěstí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.