| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Jednoduché otázky a složité odpovídání

 Celkem 2 názorů.
 Lída, syn 1,5 
  • 

Jednoduché otázky a složité odpovídání 

(7.11.2000 21:37:06)
Rozběhla se tu anketa na téma Jak "tomu" říkáte. My tenhle problém zatím neřešíme, dotazy zatím nejsou. :-) Na Studovně se prodává knížka Ondřeje Trojana O čápech vránách a dětech, z nakl. Grada. Je to kniha pro rodiče dětí od tří do osmnácti let. Autor uvádí, co by asi v kterém věku mělo dítě vědět, otázky, které děti v různém věku kladou i návrhy odpovědí. Trochu trnu nad tím, co mě čeká... Na co se ptají vaše děti?
 Šárka, syn 9,5 roku 
  • 

Re: Jednoduché otázky a složité odpovídání 

(8.11.2000 10:43:42)
Milá Lído,
diskuze k tomuto tématu už před časem na Rodině běžela, zkus zalistovat zpátky. Obecně bych za sebe řekla toto:
Patřím k těm, co z ničeho nedělají tajnosti. Takže od velmi raného dětství jsem Davídkovi vyprávěla, jak jsem si s ním povídala, už když byl v bříšku.(Takže informace, že miminko před narozením roste mamince v bříšku byla pro něj asi stejně "vzrušující", jako že polévka se z hrnce nalévá na talíř).
Pak jsem - myslím při povídání o kostech nebo o tom, jak vypadá oko vevnitř v hlavě, ukazovala obrázky z atlasu a při tom jsme si prohlédli, jak je miminko v bříšku "zkroucené" před narozením (tady ho zajímalo, zda to pro miminko není nepohodlné).
Na jakoukoli otázku jsem odpovídala stejně ochotně a věcně (a zjednodušeně pro příslušný věk), jako když se ptal, proč fouká vítr nebo proč kovové lodi mohou plavat.

Takže "netrň" a neobávej se a k dotazům přistupuj tak, že Tě nemohou přivést do rozpaků. Proč by také měly?!
A nestyď se říci: Počkej, já si promyslím, jak bych Ti to nejlépe vysvětlila. A pak si vysvětlení opravdu promysli a zeptej se, zda jej to ještě zajímá, a pokud ano, vysvětluj.
Jo a pokud jde o názvy orgánů, tak v raném věku jsem prostě použila jen naše "domácí" názvy a později jsem uvedla, jak se příslušné orgány jmenují odborně, ale užívala jsem stále domácích pojmenování. Když začal chodit do školky a do školy, zahrnula jsem do své osvěty i význam některých vulgárních výrazů, s nimiž se setkával, ale nevěděl, co znamenají (to ne proto, že bych chtěla, aby se tyto vyrazy naučil používat, ale aby se "neprovalilo", že vůbec neví, o čem jsou, a aby se mu tedy jeho "vzdělanější" spolužáci nezačali posmívat.

Přeju hodně zdaru a radosti.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.