| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

3měsíční zkušební doba

 Celkem 5 názorů.
 Vlasta 
  • 

3měsíční zkušební doba 

(30.10.2000 0:05:42)
Před dvěma měsíci jsem nastoupila do zaměstnání, po kterém jsem velmi toužila. Nyní jsem otěhotněla. Protože jsem měla dříve různí gyn. problémy, musím zůstat doma na neschopence až do porodu. Mám zaměstnavateli říct, že nejsem doma s banální chřipkou, ale že se pravděpodobně vrátím až za poměrně dlouhou dobu? Může mě vyhodit nyní z práce? Nebo mám počkat, až mi vyprší 3 měs. zkušební doba a potom to oznámit?
Prosím o radu a děkuji
 Jitka (2kluci) 
  • 

Re: 3měsíční zkušební doba 

(30.10.2000 7:40:04)
Milá Vlasto,
nejdříve blahopřání a hodně zdraví. Nyní k Vašemu problému. V době trvání těhoteství je zákonem zakázáno dát výpověď. I nadále budete zaměstnancem, pokud firma nebo organizace nezanikne či nebude reorganizována (Vaše stávající místo by tak bylo zrušeno, dostala byste výpověď z organizačních důvodů, zde ochranná doba neplatí, ale dostala byste odstupné - 2 platy) nebo s nimi sama nerozvážete pracovní poměr dohodou (pozor - žádné odstupné). Druhý oříšek je zkušební doba, ta se prodlužuje o dobu trvání pracovní nechopnosti, takže pokud se vrátíte po třech letech do stejného zaměstnání, budete stále ještě ve zkušební době a lze tedy předpokládat, že Vás bez větších okolků propustí ihned po skončení mateřské (nyní se správně říká rodičovské) dovolené (rodičovská dovolená končí v den, kdy dítě dosáhne 3 let - nezaměňovat s dobou 4 let, kdy je poskytován rodičovský příspěvek, jedná se o dvě rozdílné věci). Co se týče zatajení Vašeho těhotenství, těžko můžete požadovat, aby Vám z tohoto důvodu byla poskytnuta ochranná doba a současně předstírat, že neexistuje. Tedy je správné oznámit zaměstnavateli Vaše těhotenství i tu skutečnost, že potrvá až do nástupu na mateřskou dovolenou. Je to nejenom čestné, ale i vhodné (zaměstnavatel musí za Vás najít náhradu). Ještě jednou hodně zdravíčka a krásné mimčo. Jitka
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Re: 3měsíční zkušební doba 

(31.10.2000 15:02:03)
Ahoj Vlasto,
na rozdíl od Jitky Ti doporučím, abys s oznámením svého těhotenství počkala až na dobu, kdy skončí Tvá tříměsíční zkušební lhůta. Možná to není vůči zaměstnavateli úplně fér, ale .. Ve ve zkušební době může jak zaměstnavatel (platí to i pro zaměstnance, ale to teď asi nebude tvůj případ) zrušit pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu (§ 58 ZP). V případě zrušení pracovního poměru ve zkušení době se nejedná o zánik pracovního poměru podle § 41 odst. 1 písm. a) ZP (tj. zánik výpovědí), nýbrž podle písmene d) téhož ustanovení, a proto se na něj nevztahuje podle mého názoru zákaz výpovědi podle § 48 ZP. Domnívám se proto, že pokud bys svému zaměstnavateli oznámila, že jsi těhotná, zruší s Tebou pracovní poměr bez udání důvodu. Pokud překleneš dobu zkušební lhůty (předpokládám, že máš prac. smlouvu na dobu neurčitou), bude pro Tebe již platit zákaz výpovědi v ochranné lhůtě a tedy všechno to, co ti psala Jitka.


P.S. Jitko, zřejmě budeš taky „od fochu“ – tj. právník (nebo je pletu?). Pokud ano, tak jsi na tomto webu zřejmě minimálně třetí, takže už bychom tu pomalu mohly vytvořit poradenské fórum. Já praxi nedělám, takže spíš jen hledám, jaká je současná úprava, a proto uvítám každou polemiku se svým názorem (chceš-li, i na můj mail) .
 Jitka (2kluci) 
  • 

Re: 3měsíční zkušební doba 

(1.11.2000 8:00:03)
Ahoj Vlasto,
nechci zde polemizovat. Napíšu jen, oč jsem své doporučení opírala a trochu upřesním odpověď Stáni. Budu se snažit psát tak, abys tomu rozuměla (nejde o citace) a pro Stáňu do závorky vždy uvedu paragraf z kterého vycházím.
Ano, zaměstnavatel může zrušit pracovní poměr ve zkušební době bez udání důvodu. (§58, odst. 1 ZP).
Ne, pracovní poměr nelze zrušit s těhotnou. (§53, odst. 3 ZP). To lze pouze v případě, že bys hrubým způsobem porušila pracovní kázeň, což nebude tento případ.
(Pro Stáňu - §41 ZP neexistuje, citujete §42, odst.1 písm.d ZP).
Pozor! Jak už jsem psala, pokud jsi v pracovní neschopnosti, zkušební doba trvá, k tomu, co jsi dosud odpracovala, přičti nejvýše 10 dní nemoci (§31 odst.2 ZP). Zkušební doba je skutečně odpracovaná doba a započtou se do ní jen překážky v práci nejvýše v rozsahu 10 dní (šalamounské označení). Mezi překážky v práci patří pracovní neschopnost, ošetřování člena rodiny, mateřská dovolená, a jiné. (§127, odst. 1,2 ZP). Neváhej s oznámením těhotenství. Opravdu není co ztratit. Jestli Tě zaměstnavatel přijme zpět po skončení mateřské dovolené je jen na něm a také na Tobě. Rozhodně však pracovní poměr nezanikne do doby skončení mateřské (a poté rodičovské dovolené). Už se tím netrap a užívejte si těhotenství naplno. Hodně štěstí a zdravé mimčo. Jitka

PS: Pro všechny: nejsem právník, před odchodem na MD jsem pracovala v ekonomickém oboru, které zahrnovalo i personalistiku a práce a mzdy. Tedy denní chlebíček. Nyní pracuji pouze externě. Na otázky jsem odpověděla výjimečně, nechci se plést odborníkům do řemesla, některé záležitosti mě ovšem dokáží vytočit (viz případ přídavků pro čerstvě rozvedenou maminu, a když už jsem byla v ráži, odpověděla jsem i Vlastě). Také bych ráda na tomto webu viděla poradnu s tímto zaměřením a vím, že se správce webu snaží odborníky najít, jen jaksi ochotných odborníků není nazbyt. Snad se poštěstí. Jitka
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Re: Re: 3měsíční zkušební doba 

(2.11.2000 15:34:07)
Milá Jitko,
také bych tu nerada rozvíjela nějakou sáhodlouhou polemiku – spory o výklad ustanovení zákoníku práce spíš někomu hlavu popletu, než bych mu pomohla. Ale nedá mi, abych nenapsala, o co své stanovisko opírám já (a protože jste neuvedla svůj mail, volím ještě jednou tuto cestu).
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době je podle mého jiným způsobem rozvázání pracovního poměru než okamžité zrušení. Vycházím s toho, že každý z těchto způsobů se uveden v ZP samostatně - okamžité zrušení v ustanovení v § 42 odst. 1 písm. c), zrušení ve zkušební lhůtě v § 42 odst. 1 písm. d). Podle mého názoru se tedy obsažený v § 53 odst. 3 ZP na zrušení pracovního poměru ve zkušební době nevztahuje, a to právě proto, že se nejedná o okamžité zrušení pracovního poměru (když si to po sobě čtu, zní to děsně zamotaně, ale lepší vyjádření mne nenapadá).
Jinak si myslím, že Vaše obavy o „fušování do řemesla odborníkům“ jsou zbytečné, Vaší předností jsou zase praktické zkušenosti. Ona někdy teorie a praxe chodí různými pěšinkami. Poradna na právní otázky by tu určitě nebyla špatná, ale je otázkou, kdo si na to troufne. Já se podle svých schopností a možností snažím, pokud zde nějaký dotaz objevím, najít odpověď, ale spíš jako spoludiskutující maminka, byť vybavená právnickým vzděláním, než jako odborník – na toho se netroufám pasovat (proto taky obvykle upozorňuji, že takhle si to myslím já, ale realita v praxi či výklad někoho jiného může být odchylný). Ze svých pracovních zkušeností vím, že výklad právních předpisů dost často nebývá jednoduchou a jednoznačnou záležitostí, a o našem dnešním právním řádu to platí dvojnásob (v jeho častých změnách se špatně orientuje i odborník, natož pak laik).
Jinak díky za reakci, mějte se hezky a třeba se na těchto stránkách ještě někdy „uslyšíme“.


P.S.
S tou citací § 41 jste mne opravdu „nachytala na švestkách“ – překlepy jsou moje slabá stránka. Způsoby skončení pracovního poměru opravdu upravuje § 42 (ten § 41 je o součinnosti odborový orgánů a ani nemá odstavce).
A mimochodem s těhotnou pracovnicí nelze okamžitě skončit prac.poměr ani v případě hrubého porušení pracovní kázně, s tou lze s tohoto důvodu pouze rozvázat pracovní poměr výpovědí (§ 53 odst. 3 ZP).

P.S. Pro Vlastu – Asi jsme Ti tou diskusí trochu zamotaly hlavu. Takže pokud jsem Ti svými úvahami zkomplikovala rozhodování, promiň. Doufám, že se Ti to podaří vyřešit všechno tak, jak by sis přála. Hlavně přeji bezproblémové těhotenství a pak spokojené miminko, to je pro Tebe stejně teď asi nedůležitější.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.