| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Zdraví : Menstruace

16.3.2008 9:53:45 Kopřiva Dvoudomá

Srovnání menstruačních kalíšků - Mooncup a Lunette

Kdysi tu pro kalíšky byla samostatná diskuse, ta už je asi smazaná (doufám, že jsem ji nepřehlídla), takže zakládám samostatné téma v diskusi Menstruace. Je to srovnání, nebo recenze, chcete-li.
Měla jsem možnost vyzkoušet kalíšky Mooncup a Lunette, jednalo se o menší rozměr pro mladší ženy a pro ženy, které nerodily vaginálně. Srovnání píšu pro ty, kdo o kalíšku uvažují jako o sympatické pomůcce pro menstruaci, nechci nikoho přesvědčovat ani polemizovat se zarytými odpůrci. Kalíšky neprodávám, takže to určitě není skryté obchodní sdělení :-) Jen vím, že v češtině není moc informací, tak se to snažím trochu napravit. Údaje o rozměrech, obsahu a cenách najdete na stránkách prodejců, třeba tady, takže jsem se zaměřila spíš na čistě subjektivní uživatelské zkušenosti.

Srovnání materiálu: Oba kalíšky jsou silikonové, průsvitné, Mooncup má mírně, opravdu mírně nažloutlý nádech, Lunette je bílý. Na někoho může tím pádem Mooncup působit poněkud "zašlým" dojmem, ale to je fakt jen pocit. Lunette je o něco měkčí, není na něm tolik materiálu, takže je poddajnější, naproti tomu Mooncup si díky většímu množství materiálu velmi svéhlavě drží svůj tvar.

Zavádění: Lunette se mi zdál poddajnější a ve složeném tvaru určeném pro zavádění je o něco menší (protože má tenčí obroučku než Mooncup), takže se mi (při mém dost úzkém poševním vchodu) i o něco snadněji zaváděl.

Podtlak: Lunette má pod okrajem větší dírky - průměr přes půl milimetru, takže jimi snáze prochází vzduch a snáze se stiskem kalíšku při vyndávání sníží podtlak. U Mooncupu jsou dírky maličké, jakoby propíchnuté jehlou, takže při vyndávání mi moc nepomáhaly a musela jsem kalíšek povytáhnout ven tak, aby se do něj vzduch dostal vrchem (dírky na Mooncupu by určitě šlo zvětšit svépomocí; já jsem to tedy nezkoušela). Mooncup vyvíjí větší podtlak, je to dáno asi nejen menšími dírkami pod okrajem, ale i silnější obroučkou a vůbec silnějšími stěnami kalíšku i jeho menší poddajností. To může být pro někoho plus, pro někoho mínus (třeba pro mě je to spíš mínus, hlavně při vyndávání).

Vyndávání: U obou kalíšků jsem odstranila skoro celou tyčinku, byla přece jen při pohybu trochu cítit. Lunette má tyčinku zploštělou a na ní i na spodní části kalíšku jsou vyčnívající vroubky, takže se lépe vytahuje a tolik neklouže jako Mooncup. To je docela stěžejní výhoda, protože vyndávání bylo pro mě asi nejdobrodružnější stránkou užívání menstruačního kalíšku. Navíc Mooncup má (asi z výrobních důvodů) tyčinku dutou, takže i když jí necháte jenom kousek, dostane se někdy do dutinky krev a je potřeba dutinku při mytí vyčistit. Větší poddajnost a zároveň menší podtlak kalíšku Lunette je i při vyndávání pro mě příjemnější, přece jen při užších anatomických rozměrech vyklouzne ven snáz, hladčeji a bez legračních pazvuků :-)

Čištění: Lunette je uvnitř hladký, takže se lépe čistí. Mooncup má uvnitř písmenka a rysky, takže je potřeba ho chvilku držet pod vodou, než se z nerovností omyje krev. Není ale potřeba žádný kartáček, oba kalíšky lze proudem vody omýt dočista.

Můj soukromý závěr: I přes vyšší cenu (o cca 200,- Kč) dávám přednost kalíšku Lunette, důvodem je větší poddajnost, vroubky usnadňující vyndávání, hladký vnitřek. V každém případě i Mooncup dělal dobrou službu, rozdíl nebyl ve funkčnosti, jen v komfortu. Po zvládnutí techniky (jeden cyklus to zabere :-)) mi ani jeden kalíšek neprotékal, necestoval, natož aby vypadával. (Kalíšek Diva Cup ani LadyCup jsem nezkoušela, nemohu sloužit. Na níže uvedených uživatelských stránkách ale najdete spousty anglických recenzí.)

Pár nápadů: Kupte si kuchyňskou minutku, která vám zazvoní po pěti minutách vyvařování kalíšku (a nebo dezinfikujte za studena chemicky). Nestane se vám, že byste vyvařili vodu a kalíšek se připekl (což vysvětluje, proč jsem si po Mooncupu koupila Lunette, že. Mooncup se mi za hodinu a půl na sporáku podařilo poněkud umořit :-D Kdybych ho neupekla, asi bych značku neměnila, ale zas bych nemohla napsat tuhle recenzi ~j~). Jo a na vyvařování mám speciální plecháček, aby zbytek domácnosti neprotestoval.

Způsob skládání, uváděný v návodech, není jediný. Pokud by vám nevyhovoval, na stránkách uživatelek menstruačních kalíšků najdete spousty nápadů, je to tady, ovšem v angličtině. Nebo si zadejte do googlu slova fold menstrual cup a vyjede vám spousta návodů i s fotkami.

Moje osobní zaváděcí praxe: Používám klasický sklad kalíšku uváděný v návodech (stisknu a přeložím podle osy napůl), zavedu dovnitř jen okraj a než zastrčím zbytek kalíšku, nechám ho rozvinout (v téhle fázi se do něj totiž ještě může dostat trochu vzduchu). Pak ho teprve popostrčím na místo. Když jsem kalíšek nechávala rozvinout až na místě (tj. až byl zavedený celý), často se sice rozvinul, ale zůstal "splácnutý" (na úplné rozvinutí v něm byl příliš velký podtlak a už si neměl odkud nasát vzduch), a tím pádem někdy mírně protékal.

Můj poznatek z užívání Mooncupu: Ustřihněte tyčinku teprve tehdy, až budete umět kalíšek spolehlivě vyndat za dno. Já jsem ji u Mooncupu coby začátečnice ušmikla prakticky hned a pak jsem zažila horkou chvilku s klouzavým a silně přicucnutým kalíškem, ještě ke všemu na toaletách v práci :-) Myslím, že s Lunette by to taková kovbojka nebyla, protože Lunette nevytváří takový podtlak a taky má naspodu ty vroubky, ale i tak to trochu tréninku před ustřižením tyčinky přece jen chce. Mimochodem, pokud chcete tyčinku ustřihnout a má vroubky (Lunette například), ustřihněte ji POD prvním (ke kalíšku nejbližším) vroubkem, ne nad ním. Je škoda se vroubku zbavit, přece jen usnadňuje vyjímání. Leda kdyby vám vadily i ty tři milimetry tyčinky, bylo by nutné se s tím prvním vroubkem rozloučit (doufám, že píšu srozumitelně). I tak by vám tedy zůstaly vroubky na spodní části kalíšku, takže by to možná až tak nevadilo :-)

Jo a pozor! Nezapomeňte, že máte kalíšek zavedený a že menstruujete. Mně se to párkrát stalo :-)

Takže kalíškům všeho druhu zdar, sbohem předraženým vložkám a tampónům, sbohem kupám nevytříditelného odpadu, sbohem zápachu, sbohem maskování čisté vložky pod halenkou při chození na toaletu v práci, sbohem pocitům mimina v papírovo-igelitové pleně a od vložky odřeným intimním partiím, sbohem potížím s likvidací použitých menstruačních potřeb v přírodě, sbohem rýsování vložek na kalhotách, sbohem čouhání šňůrky od tampónu ve sprchách na bazéně nebo v sauně (nebo při mazlení ;-), sbohem gynekologickým potížím, sbohem chození do drogerie! (nojo, nakonec jsem si trochu té kalíškové propagandy nemohla odpustit ~j~)
Odpovědět
Průběh diskuze (36 názorů)
Srovnání menstruačních kalíšků - Mooncup... Kopřiva Dvoudomá 16.3.2008 9:53
*Re: Srovnání menstruačních kalíšků - M... andrea 16.3.2008 12:55
**Re: Srovnání menstruačních kalíšků -... propiska 16.3.2008 13:46
***Re: Srovnání menstruačních kalíšků... Siddhártha 16.3.2008 14:30
*Re: Srovnání menstruačních kalíšků - M... Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 16.3.2008 15:30
*Re: Srovnání menstruačních kalíšků - M... Dana 16.3.2008 16:24
**Re: Srovnání menstruačních kalíšků -... Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 16.3.2008 19:24
***Re: Srovnání menstruačních kalíšků... Dana 17.3.2008 14:31
****Re: Srovnání menstruačních kalíš... Bonnie 15.1.2014 10:29
**Re: Srovnání menstruačních kalíšků -... Kopřiva Dvoudomá 16.3.2008 19:26
***Re: Srovnání menstruačních kalíšků... Cow :-) 16.3.2008 21:32
***Re: Srovnání menstruačních kalíšků... Cow :-) 17.3.2008 16:23
****Re: Srovnání menstruačních kalíš... MarkétaP + 4 dcerky 17.3.2008 17:50
*****Re: Srovnání menstruačních kal... Cow :-) 17.3.2008 19:42
******Re: Srovnání menstruačních k... Cow :-) 17.3.2008 19:46
*******Re: Srovnání menstruačních... ...neviditelná... 17.3.2008 20:1
********Re: Srovnání menstruační... Cow :-) 17.3.2008 21:15
*********Re: Srovnání menstruač... ...neviditelná... 17.3.2008 21:18
**********Re: Srovnání menstru... Cow :-) 17.3.2008 22:24
***********Re: Srovnání menst... ...neviditelná... 17.3.2008 22:45
************Re: Srovnání men... MarkétaP + 4 dcerky 17.3.2008 22:58
************Re: Srovnání men... Cow :-) 17.3.2008 23:24
************Re: Srovnání men... Kopřiva Dvoudomá 18.3.2008 8:12
*************Re: Srovnání m... cacorka123 18.3.2008 9:51
**********Re: Srovnání menstru... kosicek 18.3.2008 16:12
***********Re: Srovnání menst... cacorka123 27.3.2008 21:28
*Re: Srovnání menstruačních kalíšků - M... Konstanta & 3 raraši 8.5.2008 13:42
**Re: Srovnání menstruačních kalíšků -... Kopřiva Dvoudomá 8.5.2008 14:13
***Re: Srovnání menstruačních kalíšků... Konstanta & 3 raraši 8.5.2008 14:19
****Re: Srovnání menstruačních kalíš... Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 8.5.2008 17:14
*****Pozor pri vylevani kalisku ... Gabulina,Eliska a Alenka 8.5.2008 17:33
******Ladycup Veru + Maxa 09/10 + Berý 06/12 8.5.2008 18:11
*******Re: Ladycup Ajtakrajta 8.5.2008 21:20
********Re: Ladycup Veru + Maxa 09/10 + Berý 06/12 8.5.2008 21:58
*********Re: Ladycup Beebie+Honzík 09/07+Luci 06/10 8.9.2008 23:52
*krabička krabička 11.10.2013 12:40

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.