| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Bezlepková dieta, celiakie

  (?)
[<<Předchozích 20] Názory 2130 z 19595  [Dalších 19565 >>]
jamakta 102251
17.10.2023 14:08:37
a BL by měly být i ostatní ingredinence - i ta čokoláda nebo kypřící prášek.
Hanka-1978 115978
17.10.2023 14:04:14
Děkuji za spoustu informací, prášek do pečiva koupím určitě bezlepkový. Pekáč vysypu kokosem. Jsem z toho fakt nervózní, jako bych pekla svou první buchtu v životě :-D Navíc - kdyby se to nepovedlo doma, tak pal to čert. Ale v té školce, děti budou natěšené... No snad to klapne.

My pečeme docela dost, letos tedy poprvé to bude bezlepkové pečení. Minulý týden dělala kolegyně s dětmi hranolky z brambor v troubě a bramborové placky.
angrešt 114837
17.10.2023 13:46:29
Hanko, to se mi moc líbí, že ve školce společně pečete :)

Na bezlepkovou bych se nejdřív zeptala rodičů chlapečka, jaké suroviny jsou možné a jakou míru eventuální kontaminace snese. Pokud nezvládá ani stopy, tak hlavně pozor na veškeré náčiní, které nemá dokonale hladké povrchy a může na něm něco ulpět. Typicky dřevěné vály, měchačky, metličky šlehačů, rozevírací dortové formy apod. Pekáč na pečení je vhodné vyložit papírem na pečení, nebo použít rovnou koupenou jednorázovou pečicí nádobu z papíru nebo alobalu.
Problém je i třeba prášení lepkové mouky, kdyby s ní někdo pracoval na vedlejším stole.

V receptu, který píšeš, bych použila jahelnou mouku, hodí se chuťově k podzimnímu ovoci a těsto z ní je kypřejší než z pohankové. Nebo je můžeš smíchat napůl. Škrob v zrnech pohanky má vyšší viskozitu v porovnání s jinými rostlinnými škroby, takže výsledné těsto je takové těžší a hutné.
Nepíšeš tam žádný kypřicí prostředek. pokud plánuješ těsto kypřit vaječným sněhem - tak tam právě pozor na ty metly a eventuální stopy lepku. Pokud tam kypřidlo chybí ve výčtu - tak pozor, musí být bezlepkový prášek do pečiva, normální obsahuje lepek. Nebo použít jedlou sodu.

Hanka-1978 115978
17.10.2023 13:25:08
No já mám radši základní suroviny, takže instantním směsím bych se ráda vyhnula...
Hanka-1978 115978
17.10.2023 13:24:25
Určitě budu péct bezlepkovou buchtu pro všechny děti, uvidíme, co z toho vyleze :-) A asi půjdu do té pohankové mouky. V té kombinaci s jablky, skořicí, kakaem a čokoládou si myslím, že to bude OK. Těm směsím na pečení bych se raději vyhnula, dneska jsem si četla v obchodě složení a přijde mi to docela šílené... Raději osobně vařím a peču ze základních surovin, takže pohanková mouka u mě vede :-) A děti aspoň ochutnají něco nového.
Hanka-1978 115978
17.10.2023 13:17:03
Děkuji, půjdu do té pohankové mouky :-)
Inka ..|-.|-.-|.- 141843
17.10.2023 11:05:43
To se krásně hodí. A lité těsto nebude problém. Když v tom budou ty jablka, rozinky, třeba čokoláda. Promaže dobrou marmeládou, pohanková mouka nikomu vadit nebude.
Ropucha + 2 120300
17.10.2023 10:22:04
Také bych to udělala pro všechny.
Ať ochutnávají nové chutě, v dnešní době existuje tolik dobrých alternativ, že nevidím důvod držet se pšeničné mouky ani jiných tradičních ingrediencí.
Samozřejmě chápu, že se člověk obává první zkušenosti, když to nikdy předtím nedělal, ale recepty jsou myslím dneska už vychytané a snad by se dal vypátrat nějaký vhodný.
A vidím i výchovný efekt směrem k tomu, že jídlo bez lepku je chutné a plnohodnotné, není to nic méněcenného, možná v některých případech spíš naopak.
kosatka2 89902
17.10.2023 9:43:17
Přesně, pohanka, jablka, skořice, dobrota.
kosatka2 89902
17.10.2023 9:41:59
Nejsnadnější je koupit nějaké instantní bezlepkové těsto třeba na bábovku, perník, muffiny, atd.
Bezlepkové těsto se chová trochu jinak a když člověk experimentuje prvně, je to dobrodružství.
[<<Předchozích 20] Názory 2130 z 19595  [Dalších 19565 >>]

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.