tisk-hlavicka

Co to znamená být dospělý?

14.1.2016 Psychologie Dnes 1 názor

Co to znamená být „dospělý“ v různých životních fázích?

Co to znamená být zralý? Pokud řekneme o dítěti, že je už dospělé, znamená to, že jsme u něj vypozorovali určitý soubor vlastností a uznali stupeň jeho vnitřní zralosti. Jak vidí problematiku zralosti v průběhu života experti? Co to znamená být „dospělý“ v různých životních fázích? Jejich odpovědi ukazují, že zralost je velmi relativní pojem …

10 let

Dítě považujeme za zralé, pokud ví, kdo je ve třídě nejlepší v běhu, kdo v počtech apod. Tedy pokud se dítě orientuje v porovnávání s ostatními. Tato vlastnost pomůže školákovi dobře ohodnotit jeho vlastní vlastnosti a schopnosti. Pochopení a schopnost rozlišení, kde jsou moje silné stránky a naopak čemu je potřeba věnovat zvýšenou pozornost, umožňuje v tomto věku rozpoznat svůj potenciál a talent, podporuje utváření zdravého sebevědomí.

Hilary Levey Friedman,
profesorka sociologie na Univerzitě Brown

18 let

Zralost v tomto věku znamená zejména vědět, co chci, co potřebuji a v co věřím. Samostatnost je v tomto věku rovněž důležitá: „Pokud existuje faktor, který ukazuje, jak mladistvý dokáže zacházet s nezávislostí, je to dle mého názoru zejména schopnost zacházet s penězi. Mnoho dospívajících se totiž zmítá ve své impulzivitě a zaujetí diktátem okamžiku.“ Carl Pickhardt, Docent Psychologie z Austinu v Texasu 29 let

Za zralého považujeme člověka v tomto věku, pokud má pevně utvořenou identitu. To znamená především umění rozhodnout se, jaký způsob života chce vést. Vědět, jakým směrem se chce vydat v profesním životě, vést pevný partnerský život nebo alespoň vědět, co od partnerství očekává. Disponovat sebedůvěrou a hodnotovou orientací, na kterou se spoléhá a kterou zohledňuje při svých rozhodnutích.

Prof. Jeffrey Arnett, Univerzita Clark

40 let

Zralost představuje zejména schopnost umět profitovat ze svých zkušeností. Ve vztazích to znamená např. vědět, které situace mě snadno vyvedou z míry a jak je mohu kontrolovat. Vím, co a proč mě rozčiluje, dokážu reagovat jinak než dříve.

Susan Krauss Whitbourne,
profesorka psychologie a neurovědy na Univerzitě Massachusetts Amherst

55 let

Zralí lidé v tomto věku jsou ve vztazích a prioritách vybíraví, umí svůj sociální život koncentrovat na lidi, kteří je obohacují a zdvořile si drží odstup od všech ostatních. Zaměřují svůj fokus silněji na zkušenosti a jiné lidi než na předměty jako zdroje významu a potěšení. Nepříjemné zvraty vnímají jako příležitost pro růst a změnu.

Karl Pillemer,
gerontolog a profesor na Univerzitě Cornel

70 let

Zralý člověk tohoto věku bilancuje, co všechno se v jeho životě událo a přemýšlí o tom, co to ještě znamená pro jeho současnost. Lidé si rozmýšlejí, jaké dědictví chtějí zanechat a jakou hodnotu má jejich život pro širší společenství. Jsou schopní soustředit se v každodenním životě na pozitivní věci.

Dawn C. Carr,
vědecký spolupracovník Stanford Center on Longevity

Texty byly poprvé uveřejněny v Psychology Today, převzato: Psychologie Heute Oktober 2015, překlad Eva Kubová.

Názory k článku (1 názorů)
Ještě další rozměr Anička; 15.1.2016 9:1
Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.