| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Drbárny : Uprchlická krize

24.2.2017 10:06:49 iiiiiiiiii

Český exil v Austrálii (1948–1989) od Jaroslava Millera, Jany Burešové a Miloše Trapla

http://www.lidovky.cz/zidek-zlociny-ceskych-imigrantu-historicka-studie-vstoupila-do-aktualni-politicke-debaty-g87-/nazory.aspx?c=A170204_133948_ln_nazory_ele


Austrálie se ve 40. letech otevřela masové migraci z východní Evropy. Do té doby uzavřená australská společnost, živená kulturně homogenním přistěhovalectvím z Britských ostrovů, tím byla šokována, což se projevovalo podobnou stigmatizací nově příchozích, jako je ta, jíž jsme svědky dnes. Jen těmi stigmatizovanými nebyli Syřani, ale Češi, Slováci, Poláci, Maďaři a další národnosti střední a východní Evropy. V dobovém australském tisku se o nich běžně psalo jako o nacistech, komunistech, rváčích, prostitutkách, mužích, kteří se nemyjí, a ženách, které místo péče o děti souloží s černochy, jak zaznamenal ve svých vzpomínkách i politolog Zdenek Slouka.

V případě Čechů se tato stigmatizace živila skutečnými kriminálními činy, které nově příchozí spáchali. Autoři studie uvádějí případ dvou Čechů, kteří byli v roce 1952 v Darwinu popraveni za vraždu taxikáře, a dalšího, který byl za nespecifikovanou vraždu oběšen v Sydney.

Další tři Češi pak byli odsouzeni za opakované krádeže. Jistě: mezi deseti až dvanácti tisíci Čechů, které Austrálie po únoru 1948 přijala, šlo o okrajové jevy. To potvrdila i vládní zpráva z roku 1951, podle níž byla v kategorii závažných trestných činů zločinnost přistěhovalců o 33 procent nižší než domácího obyvatelstva. Stigmatizace uprchlíků – ta australská v 50. letech i ta dnešní v Evropě – však pracuje s emocemi, nikoli fakty.

Kniha trojice autorů z Univerzity Palackého v Olomouci ukazuje, že australská vlna protiuprchlických vášní časem opadla a že oni barbarští Češi, Poláci, Maďaři a další se do australské společnosti většinou dříve či později dobře integrovali (i když část z nich se z různých důvodů vystěhovala do Spojených států nebo Kanady). Což přináší jistou naději i pro naši dnešní situaci.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/zidek-zlociny-ceskych-imigrantu-historicka-studie-vstoupila-do-aktualni-politicke-debaty-g87-/nazory.aspx?c=A170204_133948_ln_nazory_ele

----------------------------------------------------------------------------------

Budou se dějiny opakovat a současní uprchlíci se začlení do našich společností tak, jako se Češi a další evropští uprchlíci dokázali uchytit v Austrálii? Tři vraždící Češi a tři zloději na 10000-12000 českých uprchlíků, nevím, jestli je to na přepočet hodně nebo málo, ale mně ten celkový stav přijde neporovnatelný.
Co tou knihou její autoři mysleli a co svým článkem myslel pan Zídek?

Že si za 50 let řekneme, že se situace uklidnila a srovnala?

Odpovědět
Průběh diskuze (2 názorů)
Český exil v Austrálii (1948–1989) od Ja... iiiiiiiiii 24.2.2017 10:6
*Re: Český exil v Austrálii (1948–1989)... Cimbur 24.2.2017 10:43

Zdejší témata

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.