Zatuhnutí prsů

Prsy jsou bolestivě nalité a tuhé. Jsou těžké, tvrdé, horké a citlivé – jako by měly každou chvíli prasknout. Zatuhnutí bývá bolestivé a může vést k dalším problémům s kojením. Je důležité ho včas rozpoznat a rychle zasáhnout.

Co se děje

K zatuhnutí prsů dochází nejčastěji během prvního týdne po porodu. Když se mění hladiny hormonů a začíná se tvořit více mléka, prsy mohou otéci a hodně se zvětšit.

Příčin je ale více než jen ukládání mléka. S nástupem tvorby mléka do prsů proudí víc krve, čímž se v prsní tkáni hromadí víc tekutin, a to způsobuje jejich překrvení a otoky. Naštěstí se otoky zmenšují s postupným přizpůsobováním matčina těla procesu tvorby mléka. Proto i když se vám bude tvořit velké množství mléka, prsa nebudete mít tak objemná po celou dobu kojení.

Jak zatuhnutí předcházet

Některé nové maminky si v prvních dnech po porodu všimnou jen mírného zvětšení prsou , zatímco jiné jsou překvapeny jejich objemností. Částečně se tyto rozdíly dají vysvětlit způsobem kojení. V následujících bodech je uvedeno, jak zduření prsů co nejvíce omezit:
 

Proč je důležité zatuhnutí prsů léčit

Možná vám připadá, že když jsou vaše prsy plné a tuhé, máte opravdu hodně mléka. Zatuhnutí ale může být příčinou poblémů s kojením. Miminko se někdy obtížně k zatuhlému prsu přisává. Když je prs oteklý, bradavka  a dvorec se zploští a dítě jen   s obtížemi uchopí dostatek prsní tkáně, aby mohlo účinně sát. Neúspěchem pak může být zklamané, ostatně stejně jako jeho maminka.

Déle trvající zatuhnutí může ovlivnit tvorbu mléka. Když je mléko nashromážděné v prsech, jeho tvorba se zpomaluje. Pokud není z prsů odebíráno, matčino tělo ho vytváří méně. Je také prokázáno, že neléčené zatuhnutí může poškodit buňky, které mléko produkují, což ovlivní mléčnou tvorbu, až bude miminko větší.

Zatuhnutí může také vést k mastitidě (zánětu prsu), retenci mléka (ucpaným mlékovodům) nebo k infekci prsu. Přestože tyto problémy lze vyřešit bez přerušování kojení, je lepší se jim vyhnout tím, že uděláte všechno proto, abyste zatuhnutí prsů předešla.

Co dělat

Jestliže prsy ztvrdnou, jsou pevné, lesklé nebo se na nich dokonce objeví i hrbolky, musíte zasáhnout, abyste zatuhnutí odstranila. Bude potřeba snížit otok a zajistit, aby mohlo mléko odtékat. Zde je několik doporučení:
 

Zatuhnutí prsů později než v prvním týdnu po porodu

Přestože zatuhnutí prsů většinou ustoupí po prvním nebo druhém týdnu po porodu, někdy k němu dochází i v pozdějších stádiích kojení. Stává se to, když matka vynechává kojení nebo odstříkávání, anebo když miminko nemůže nebo nechce dobře sát. Výše zmíněná doporučení pomohou snížit nalití prsů. Zamyslete se ale i vy sama, proč k problémům se zatuhlými prsy dochází a jak je řešit. Pokud například mléko odsáváte a nejste v blízkosti miminka, možná bude potřeba, abyste odsávala častěji.

Máte-li zatuhlé prsy kvůli odstavování, asi bude třeba, abyste postupovala pomaleji a prsy si tak mohly zvyknout na sníženou poptávku. Pokud jste v situaci, kdy častější kojení není možné, ručně nebo odsávačkou odstříkávejte právě tolik mléka, abyste se cítila pohodlně.

Děkujeme Mary Kay Smithové, IBCLC za pomoc s těmito informacemi.

Originál: If your breasts become engorged, 896-27
Copyright
© 2000 La Leche League International
   česky vj 2001

Liga La Leche
informace o kojení
vzájemná pomoc a podpora mezi matkami
www.rodina.cz/LLL