Základy kojení

Přednosti kojení

Kojení poskytuje mnohé výhody jak dítěti, tak matce.

Mateřské mléko...

Kojení… Příprava na kojení


Miminko se narodilo

Kojení se daří lépe, když

Kojení pro vás bude snadnější, když… Jak postupovat při kojení
  1. Pohodlně si sedněte (nenaklánějte se nad dítě). Uchopte miminko tak, aby hlavou spočívalo v ohybu vašeho loktu nebo na něm, zadečkem ve vaší dlani s nožičkama směrem k vašemu druhému boku. Pohodlně ho přidržujte v blízkosti prsu, bříškem otočené k vašemu břichu. Můžete ho podložit polštářem. Ucho, rameno a bok dítěte by měly ležet v přímce. Prs si podepírejte tak, že čtyři prsty vaší ruky spočívají na jeho spodní straně a palec na horní. Dejte pozor, abyste měla prsty dostatečně daleko od bradavky, aby dítě mohlo do úst uchopit hodně prsní tkáně.
  2. Bradavkou se dotkněte spodního rtu dítěte a počkejte, až doširoka otevře ústa.
  3. Pak ho rychle přitáhněte k prsu.
  4. Má-li nos moc hluboko zabořený do prsu, přibližte ho zadečkem blíže k sobě, aby se změnil úhel mezi jeho nosíkem a vaším prsem a mohlo tak volněji dýchat. Neuvolňujte mu nos svým prstem, mohla byste tak změnit pozici bradavky v ústech dítěte a znemožnit správné sání.
  5. Pokud uchopí pouze bradavku, přerušte sání tím, že si potlačíte na prs v koutku úst dítěte, a začněte znovu.
  6. Ujistěte se, že mu jazyk překrývá spodní dáseň. Rty ohrnuté ven mají obkroužit prs.
  7. Střídání poloh je důležité, aby dítě dostávalo dostatek mléka.
  8. Klasická poloha vsedě
    Poloha vsedě, kdy si žena prs podepírá rukou, na jejíž straně kojí (často se používá při kojení předčasně narozených dětí)
    Boční, fotbalové držení
    Poloha vleže na boku
    K uvolnění svalového napětí, vám pomůže, když si záda, paže a nohy podepřete polštáři. Může vám být pohodlné, když i váha dítěte bude spočívat na polštáři.
  9. Dopřejte si dostatek času a uvolněte se. Někdy je zapotřebí trocha praxe, než se podaří dítě správně přiložit. Miminku bude příjemné chování ve vaší náruči, zatímco se budete kojení učit. Dítěti i vám může k uvolnění pomoci, když ho při tom budete kolébat, hladit nebo mu zpívat.
  10. NEPOUŽÍVEJTE DUDLÍKY! Používání dudlíků zvyšuje riziko pomalého přibývání na váze, ucpaného mlékovodu, dřívějšího návratu plodnosti a brzkého odstavení.


Obvyklé otázky

Jak často mám kojit?

Jak poznám, že mám dostatek mléka, aby mé dítě dobře prospívalo? Mám kojit z jednoho nebo z obou prsů?

Kojte na jedné straně, dokud miminko nedá najevo, že se dost napilo: oddálí se od prsu, vypadá spokojeně nebo usne. Pak ho nechte odříhnout a nabídněte mu druhý prs. Můžete ho také přebalit, pokud potřebuje probudit. Možná si druhý prs vezme a možná ne. Pozorujte, co vašemu děťátku vyhovuje.
 

Zatuhnutí prsů

Během třetího nebo čtvrtého dne se vám začne tvořit více mléka. Pokud vám v době, kdy se mléčná tvorba ustaluje, prsy ztuhnou (otečou a ztvrdnou), můžete kojení usnadnit tím, že


Bolavé bradavky

Rozbolavění (popraskání) bradavek začněte ihned léčit. Správné přisávání a střídání poloh téměř vždy předejde rozbolavění bradavek. V prvních dnech je určitá citlivost bradavek normální. Pokud bolest začnete pociťovat velmi brzy nebo pokud trvá déle než čtyři dny, zkontrolujte správnost polohy a přisávání.


Ucpaný mlékovod nebo infekce prsu

Mezi příznaky ucpaného mlékovodu (retence mléka) a infekce prsu patří otok, bolestivé zatuhlé místo nebo citlivá větší oblast prsu, zčervenání nebo celkové pocity jako při chřipce.

Možné příčiny:

Jak léčit ucpaný mlékovod nebo infekci prsu


Ospalé miminko

Některá miminka mohou pravidelně spát po čtyři hodiny a ani se nechovat nijak hladově, když se vzbudí. Pokud děťátko nepomočí každý den šest až osm plen (pět až šest na jedno použití),  možná nepije dostatek mléka, aby mohlo správně přibývat. Zdá-li se, že dítě nezískává mléka dost, je možné, že saje příliš slabě, nebo že je více spavé. Lékař a poradkyně LLL nebo jiný odborník na kojení mohou posoudit sání dítěte a  pomoci mu sát lépe. Ospalé miminko kojte alespoň každé dvě hodiny. Buďte ho ze slabého spánku: pozorujte, kdy rychle pohybuje očima pod víčky, kdy hýbá rukama nebo nohama, provádí sací nebo jiné pohyby ústy a kdy mění výraz tváře.

Uvolněte mu zavinovačku či sundejte přikrývku nebo ho trochu vysvlečte. Někdy totiž miminka hodně spí a málo pijí, když je jim moc teplo. Při kojení na děťátko promlouvejte a hlaďte mu ručičky a nožičky. Aby bylo méně spavé, hodně na něj mluvte, často ho noste a měňte jeho polohu. Asi za týden byste si měla všimnout, že saje mnohem silněji a pomočí a pokaká více plen.
 

Plačtivé miminko

Někdy je miminko plačtivé, přestože je velmi často kojené, pomočí spoustu plen a dobře přibývá. Mohlo by to být proto, že na počátku kojení spolyká moc vzduchu a ten ho pak obtěžuje v bříšku. Než začnete kojit, zkuste rukou odstříkat trochu mléka. Brzy po začátku kojení a pak ještě několikrát nechte miminko odříhnout nebo ho kojte ve vzpřímené pozici obkročmo posazené na noze. Někdy už miminko nechce pít, ale chtělo by ještě sát. Můžete zkusit kojit jen z jedné strany po několik krmení a nechat dítě podle přání sát jen jeden prs. Dítěti se tak dostane méně mléka, ale uspokojí svou potřebu sání.

Zdá-li se, že plačtivé miminko potřebuje získat více mléka, můžete vyzkoušet „střídavé“ kojení:
během každého krmení strany několikrát vystřídejte. Sledujte, jak dítě saje a polyká a, když zpomalí, přiložte ho ke druhému prsu. Povzbuzujte ho, aby při každém krmení pilo 30 až 40 minut. Postupujte tak alespoň každé dvě hodiny. Nezapomínejte pít vždy, když pocítíte žízeň. Za několik dní si všimnete velkého rozdílu.

Ať jde o jakýkoliv problém,  nikdy miminko nenechávejte plakat o samotě. Potřebuje vás, nejen vaše prsy. Zkuste ho kolébat, hladit, zpívat mu.

Uvedli jsme jen několik příkladů chování kojeného dítěte. Plačtivé miminko by mohlo mít hlad a spavé se možná napilo dostatečně. Jak poznáte, zda je všechno v pořádku? Sledujte projevy svého děťátka, vy sama je můžete nejlépe posoudit. Mělo by mít hodně mokrých plen a stoliček, pěknou barvu a jasné oči, projevovat zájem, být aktivní a mělo by správně přibývat (typické přírůstky na váze viz Obvyklé otázky).
 

Příkrm, nemléčná strava

Zdravé donošené děti většinou potřebují pouze mateřské mléko do věku asi šesti měsíců: nepotřebují žádné nemléčné potraviny, lahvičky s mlékem, ovocnou šťávou, čajem nebo vodou. Předčasné podávání jiné potravy vede ke snížení tvorby mateřského mléka, vytváří riziko alergické reakce dítěte a může být  zbytečným plýtváním, protože většina dětí nic jiného stejně ještě nedokáže strávit. Užívejte si vzácného času, kdy pouze kojíte.
Až bude miminko zralé začít jíst i něco jiného, můžete mu nabídnout trošičku rozmačkaného jídla, co jíte sami, nesmí však být slazené ani solené. Dobrým pravidlem je začínat s jednoduchými potravinami, které nezpůsobují alergie, například s banánem, mrkví nebo bramborem, a další novou potravinu  nezkoušet dříve než za týden. Tak snadněji rozpoznáte jídlo, které by mohlo zapříčinit alergickou reakci. Je nejlepší vyhnout se asi do 12 měsíců pšenici, vejcím, kravskému mléku a mléčným výrobkům, bobulovinám a citrusovým plodům. Pokud se v rodině vyskytují alergie na určité potraviny, ani ty dítěti do jednoho roku nepodávejte. Jak se bude miminko vyvíjet a narostou mu zoubky, postupně se přidá k celé rodině a bude si s ostatními pochutnávat na dobré zdravé kuchyni.

Pro některé děti s tendencí k alergiím může být šest měsíců výlučného kojení málo. Řiďte se podle svého dítěte, ne podle kalendáře. Vyrážka, průjem, podrážděnost  a nezájem o jídlo mohou být známkou toho, že dětátko ještě na některé či na všechny nové potraviny není zralé. Není třeba spěchat. Svým mlékem můžete dítě dokonale živit, dokud nebude připraveno přijímat jinou potravu.
 

Odstavování

Když z miminka vyrůstá malé dítě,  kojení zůstává i nadále jeho zdravým a důležitým zdrojem výživy. Je to pro něj však víc než jen potrava. Poskytuje mu také průběžnou ochranu proti nemocem v době, kdy začíná stále více objevovat svět. Při kojení dítě vnímá víc než jen váš prs. Živíte ho a poskytujete mu pocit bezpečí celou svou bytostí: svou usměvavou tváří, útulnou náručí, známým tlukotem srdce,  rukama, které mu hladí vlasy,  svou vůní i  uklidňujícím hlasem. S uplývajícím časem v láskyplném vztahu mezi matkou a dítětem prs pomalu ztrácí na významu.

Lepší a nejjednodušší je nechat dítě z potřeby kojení postupně vyrůst. Můžete ho kojit, i kdybyste byla znovu v jiném stavu nebo začala chodit do práce. Po náhlém odstavení by mohlo mít pocit, že jste mu spolu s prsem odebrala i svou lásku. Při pozvolném odstavování máte dostatek  času kojení nahrazovat jinými projevy přízně a pozornosti. Je také možné zvolit částečné odstavení. V některých situacích se matky někdy rozhodují snížit délku a počet kojení. Před definitivním ukončením kojení dítě můžete na delší dobu částečně odstavit nebo se po určitém čase znovu můžete vrátit k častějšímu kojení.
Jak se dítěti postupně rozšiřuje jídelníček, kojení žádá více pro pocit bezpečí a méně pro zahnání hladu nebo žízně.  Začnete si všímat, že si častěji přeje jiné způsoby utěšení než nabídnutí prsu. Kojení tak pomalu a za mnoha projevů náklonnosti končí.  Dítě činí důležitý krok na cestě k dospělosti provázené vaším přáním, aby z něj vyrostl láskyplný člověk.
 

Šťastné mateřství!

Důvěřujte svým mateřským schopnostem. Samozřejmě že své dítě můžete kojit! Se svým děťátkem, si dopřejte hodně času, abyste ho dobře poznala.
Brzy si uvědomíte, že nikdo na světě potřeby vašeho miminka nezná tak dobře jako vy a že je ani nikdo  tak dobře jako vy nedokáže uspokojovat.

Originál: Breastfeeding basics, No. 148
Copyright: La Leche League International
Copyright fotografie: LLL CH
česky Vlasta Jirásková, 2000

Liga La Leche
informace o kojení
vzájemná pomoc a podpora mezi matkami
www.rodina.cz/LLL