Počátky kojení

Mateřské mléko je pro dítě tím nejlepším startem do života. Je lehce stravitelné a poskytuje mu ochranu proti alergiím a infekcím. Ještě důležitější je to, že matka a novorozeně při kojení pociťují jedinečnou blízkost, která jim přináší pocit pohody a radosti. Ví-li matka, že mateřské mléko je to nejlepší, pro kojení se s důvěrou rozhodne. Aby se však kojení dobře dařilo, matky potřebují také určité znalosti a praktickou pomoc při překonávání těžkých chvil.

Kojení je něco zcela přirozeného, ale je to zároveň i umění, kterému je třeba se naučit. V minulých dobách se dívky od malička přirozeně o kojení dozvídaly ve svém okolí od kojících matek a jejich dětí. Dnes možná některá žena ani v životě neviděla, jak se dítě kojí. Když se mamince narodí její vlastní dítě, může se stát, že toho o kojení ví jen velmi málo. Co zná matka, je však jen jedna strana mince. Průběh kojení záleží také na dítěti. Některá miminka začnou sát snadno. Jiná potřebují čas, cvik a povzbuzení, aby se jim to dařilo.

Pro některé maminky a jejich děti je kojení jednoduché hned od začátku. Pro jiné ne. Kojení je totiž často nejnáročnější právě v prvních týdnech. Přes případné nejasnosti, obavy nebo problémy se kojení skoro vždycky s praxí stává snadnější. Mnohým běžným problémům se můžete vyhnout jednoduše tím, že budete vědět, co je normální a co můžete očekávat.
 

První dny

Kojte brzy - čím dříve, tím lépe. Nejlepší chvíle, kdy dítě přiložit k prsu, je brzy po narození, kdy je jeho sací reflex nejsilnější. Během první hodiny života je většina dětí po určitou dobu schopna sát a dělá to dokonce s nadšením.

Mlezivo je vše, co dítě potřebuje. Mlezivo (kolostrum) je žlutě zbarvené první mléko, jež se v matčiných prsou začne vytvářet během těhotenství. Dítě ho může dostat hned po narození. Je to koncentrovaná potravina obsahující tolik protilátek, že je někdy nazývána ,,prvním očkováním". Mlezivo v prvních dnech zcela uspokojuje novorozencovu potřebu jídla.

Kojte často - to je nejlepší jak pro vás, tak pro vaše dítě. Mlezivo je sice dokonalá potravina, tvoří se ho však poměrně málo (dá se měřit na čajové lžičky). To je v prvních dnech ideální. Protože se miminko teprve učí přijímat výživu ústy, malé množství zvládne lépe. Po malých porcích se dítě necítí tak zasycené. To ho nutí sát častěji, což napomáhá tomu, aby se dříve začalo tvořit opravdové zralé mléko. Mlezivo plní také funkci projímadla. Přispívá k tomu, aby se střeva dítěte zbavila mekonia (černozelené lepkavé první stoličky), a to působí jako prevence proti novorozenecké žloutence. Studie ukazují, že čím víc děti v prvních dnech sají, tím slabší budou mít žloutenku. Začne-li dítě sát brzy, získá také praxi v učení, jak zkoordinovat sání, polykání a dýchání, ještě v době, kdy jsou matčiny bradavky měkké a dají se snadno uchopit a prsy ještě nejsou nalité mlékem. Při výzkumech bylo zjištěno, že matky, které začínají kojit brzy po porodu, mají méně problémů a kojí déle.

Brzké a časté kojení je příznivé také pro matku. Pomáhá jí zotavit se po porodu, protože když dítě saje, dochází ke stahům dělohy, urychluje se vypuzení placenty a snižuje krvácení. Častým kojením v prvních dnech můžete také předejít bolestivému ztvrdnutí prsou. Je to dobrý způsob jak se seznámit se svým dítětem a jak získat jistotu, že o své dítě umíte pečovat, dokážete ho nakrmit a utěšit.

Jak dlouho a jak často by mělo dítě sát? Děti se rodí s potřebou různého rytmu  kojení. V prvních dnech chtějí některé sát často a po dlouhou dobu. Jiní novorozenci chtějí po několik hodin usilovně sát, pak po několik hodin spát a tento rytmus opakují, dokud se během třetího nebo čtvrtého dne tvorba mléka nezvýší. Některá miminka chtějí pít častěji, ale jen po krátkou dobu. Jiná se o kojení nezajímají vůbec nebo jsou v prvních dnech velmi ospalá.

Počítejte s tím, že v prvních dnech kojením strávíte hodně času. Je to nejjednodušší, když jsou matka s dítětem spolu ve dne v noci. Časové rozvrhy v některých nemocnicích mohou s kojením kolidovat, protože někdy mohou být matkám miminka přinášena, právě když spí anebo křičí, a ne v okamžiku, kdy jsou ke kojení nejlépe naladěna.

Pokud je děťátko ospalé nebo nejeví o kojení zájem, povzbuzujte ho, aby sálo aspoň každé dvě nebo tři hodiny. Pozorujte jeho chování a zkoušejte ho kojit, buď když je vzhůru, anebo když spí slabým spánkem (oči se mu pohybují pod víčky). Ztlumte světlo a dítě vysvlékněte jen do pleny, možná, že je spavé, protože je mu horko. Něžně ho pohlaďte nebo mu poklepejte po zádech, anebo mu otřete čelo a tvářičky chladným navlhčeným hadříkem. Vyzkoušejte také různé polohy kojení.

Pouze přikládejte k prsu - vyhněte se lahvičkám a dudlíkům. Zdraví novorozenci nepotřebují vodu s glukózou ani čistou vodu ani umělé mléko. V některých nemocnicích však lahvičky a dudlíky ještě bývají součástí běžné rutiny při péči o novorozence. Proto možná budete potřebovat, aby lékař vašeho dítěte písemně zakázal jejich užívání. Když děti dostávají lahvičky a dudlíky, stráví méně času sáním prsu, čímž se zvyšuje pravděpodobnost, že jejich matkám prsy bolestivě ztuhnou.

Lahvičky a dudlíky bývají také příčinou problémů s kojením. Voda a umělé mléko dítě zaplní a ono pak o kojení ztrácí zájem. Studie ukazují, že pravidelné lahvičky s umělým mlékem mohou kojení rychle ukončit, obvykle během čtyř až osmi týdnů. Je to tím, že tvorba mateřského mléka je založena na poptávce a nabídce - čím častěji dítě saje, tím více mléka se vytváří. A naopak čím méně často saje (protože je napito z lahvičky), tím méně mléka se matce bude vytvářet. Ženy, které začnou krmit z lahviček dříve, než se jejich tvorba mléka dobře ustálí, se obvykle ocitnou v bludném kruhu, kdy mají stále méně mléka a musejí krmit více a více z lahviček. Výzkum ukázal, že děti, jimž byla v prvních dnech podána voda, více ubyly na váze a měly výraznější žloutenku než děti, které dostaly pouze kolostrum.

Během prvních několika týdnů, kdy se dítě sát teprve učí, mohou lahvičky a dudlíky způsobit ,,záměnu bradavky a savičky“. Dítě je zmatené, protože při kojení pohybuje jazykem, ústy a čelistmi jinak, než když pije z lahvičky nebo když saje dudlík. Některé děti, jež si pletou bradavku se savičkou, nesají z prsu správně. To jednak poškozuje bradavky a jednak tak děti získávají přes všechnu námahu mléka méně. Jiné prs úplně odmítají. Některé děti se popletou hned po prvním pití z lahvičky. Chystáte-li se lahvičky nebo dudlíky používat, zkuste s nimi počkat, než bude dítěti alespoň měsíc.

Předejděte bolavým bradavkám správnou polohou při kojení a správným přikládáním. Někdy se maminkám říká, že bolavým bradavkám předejdou tím, že budou z každého prsu kojit vždy jen po několik minut. Je-li však dítě dobře přiložené (t.j. uchopilo bradavku správně) a má-li dobrou polohu, matčiny prsy by neměly být bolavé, ani když bude dítě pít dlouho a často.

Správná poloha a přikládání:

Je-li dítě přiložené správně, nemělo by vás při kojení nic bolet. Může se to podařit až na několikátý pokus. Pokud vás bolí, jak dítě bradavku drží, nebo se při tom necítíte pohodlně, nenechte ho dál takto sát. Přerušte sání tím, že mu vsunete prst do koutku úst, oddalte ho a zkuste to znovu. Možná musí dítě ústa otevřít více nebo ho máte blíže přivinout. Některým dětem to jde rychle, zatímco jiné potřebují víc času. Některé budou potřebovat mnoho pokusů při každém krmení, než začne být kojení opravdu pohodlné.

Skutečně se vyplatí naučit dítě bradavku správně uchopovat už během prvních týdnů. Nejen, že tak předejdete popraskání bradavek (ragádám), ale také bude jisté, že dítě získá opravdu tolik mléka, kolik odpovídá jeho vynaloženému úsilí, a že bude tvorbu mléka správně stimulovat. Brzy budete vše dělat rychle a automaticky a už nebudete muset postupovat podle popsaných kroků. Do té doby však počítejte s tím, že při každém krmení strávíte nějaký čas tím, že budete svému děťátku pomáhat, aby se naučilo pít správně.

Nechte dítě dopít z jednoho prsu, při každém krmení nabízejte prsy oba. Uchopilo-li dítě bradavku správně a je-li ve správné poloze, není důvod krmení časově omezovat. Nechte ho pít z prvního prsu, dokud samo nepřestane, buď tak že se samo oddálí, nebo že usne. Potom mu nabídněte druhý prs. Někdy z něj pít začne a někdy ne, obojí je v pořádku.

Jak poznat, že dítě získává mléka dostatek. Jedna nebo dvě pomočené pleny během těchto prvních dnů jsou znakem toho, že má dítě dostatek. Také se zbaví smolky neboli mekonia, černozelené lepkavé stolice, kterou mělo ve střevech před narozením.

Úbytek na váze je v prvních dnech normální. Je běžné, že děti v prvních třech nebo čtyřech dnech ubydou až o deset procent své porodní váhy. Pro dítě, které vážilo 3400 gramů, je desetiprocentní úbytek 340 gramů, následná váha tedy bude 3060 gramů.

Jedním z důvodů pro tento normální úbytek je to, že se děti rodí s nadbytečnou tekutinou, kterou v prvních dnech ztrácejí. Jakmile se vám začne mléka tvořit více, třetí nebo čtvrtý den, očekávejte, že dítě znovu bude na váze přibývat. Poté se přírůstky musejí počítat od nejnižší váhy, nikoliv od váhy porodní.

Není potřeba žádné zvláštní péče o prsy a bradavky. Když kojíte, nepotřebujete žádné zvláštní pleťové vody, mléka nebo krémy. Prsa a bradavky si při sprchování nebo koupání jednoduše opláchněte čistou vodou. Nepoužívejte mýdlo, alkohol ani jiné stahující látky, protože ty vysušují a přispívají k rozbolavění bradavek.

Pokud vám bradavky popraskají, mohla byste zkusit použít zcela čistý modifikovaný lanolin, který se prodává například pod značkou Lansinoh-. Po kojení si bradavky malým množstvím potřete. Tato mast nemusí být před dalším kojením odstraňována. Jiné krémy a masti, které se prodávají na popraskané bradavky, často obsahují látky pro děti škodlivé. Pokud se vám trhlinky nehojí, asi budete potřebovat, aby vám někdo pomohl při přikládání dítěte a při hledání správné polohy.
 

Tvorba mateřského mléka se zvyšuje

Více mléka a choulostivé prsy. Někdy mezi druhým a pátým dnem (obvykle třetí nebo čtvrtý den) se tvorba mléka zvýší. Někdy se říká, že ,,mléko přichází“, ale ve skutečnosti ve vašich prsou bylo již od porodu.

Pokud matka dítě v prvních dnech kojila často, možná, že s „nástupem mléka“, ani nebude cítit, že má prsa nalitá nebo zatuhlá. Pozná, že se jí  tvorba mléka zvýšila, když dítě pomočí více plen a začne vyměšovat stoličku. Některé děti také začnou pít jen po kratší dobu. Je normální, že se matčina prsa zvětší, ztěžknou a budou trochu citlivější.

Zatuhnutí prsou. Při zvýšení tvorby mléka začnou mít některé maminky prsy velmi plné a tvrdé. Nateklé, horké, rudé a bolestivé prsy jsou znakem zduření, které je zapříčiněno větším množstvím krve a jiných tekutin v prsu, stejně jako větším množstvím mléka. Začněte ihned s léčením. Před kojením si prsy zahřejte a jemně masírujte směrem k bradavkám. Kojte po hodině a půl až dvou hodinách. Mezi kojeními si na prsy přikládejte studené obklady, které zmírní bolest a otoky. Začne-li se zduření prsů léčit ihned, obvykle netrvá déle než 12 až 48 hodin.

Nedaří-li se dítěti zatuhlý prs uchopit, vytlačte tolik mléka, aby oblast kolem bradavky změkla. Pokud dítě nepije vůbec nebo dostatečně dlouho, aby oba prsy změkly, odstříkávejte ručně nebo pomocí odsávačky, dokud prsy nebudete mít měkčí. Pomoci může i nosení dobře padnoucí podprsenky (ovšem takové, která netlačí). Nemusíte se omezovat v příjmu tekutin.

Návod k ručnímu odstříkávání. Palec položte na horní část prsu, ostatní prsty na spodní tak, aby s palcem tvořily písmeno „C“. Palec a ukazovák s prostředníkem by měly být asi 2 až 4 cm vzdálené od bradavky. Tlačte směrem k hrudníku a přitom rytmicky tiskněte k sobě palec a ostatní prsty. Neklouzejte prsty po kůži. Posouvejte ruku kolem dokola prsu, tak abyste se dostala ke všem mlékovodům, které jsou paprskovitě rozmístěny kolem bradavky. Po třech až pěti minutách odstříkávání z jedné strany opakujte celý proces na druhé straně. Pak ještě jednou z každého prsu. Díky tomuto střídání je větší pravděpodobnost, že se z mlékovodů mléko spustí a pokaždé ho získáte víc.
 

Jak poznat, že dítě dostává mléka dostatek

Mnohé maminky si dělají starost, zda se jim tvoří dostatek mléka někdy i v případě, kdy ho mají opravdu hodně. Jakmile se vám tvorba mléka zvýší, podle několika různých znaků poznáte, že vaše miminko získává mléka dostatek:

Jak má lidské mléko vypadat

V prvních třech nebo čtyřech dnech po porodu má mlezivo (kolostrum) žlutou nebo zlatavou barvu. Od třetího nebo čtvrtého dne, kdy se tvorba mléka zvýší, se spolu s mlezivem začne vytvářet skutečné zralé mléko. To pak vypadá jako vydatná smetana. V následujícím zhruba jednom týdnu se mleziva vytváří stále méně, až je - v době kdy jsou dítěti asi dva týdny - úplně nahrazeno zralým mlékem. Porovnáme-li toto mléko s homogenizovaným kravským mlékem z obchodu, zralé mateřské mléko vypadá chudě a vodově, avšak přesto je pro vaše dítě tou nejlepší potravinou.
 

Kojte podle přání dítěte pro zahnání hladu i pro utišení

Počítejte s tím, že v prvních týdnech kojením strávíte hodně času. Je-li miminko nespokojené, zkuste ho kojit, abyste ho utišila. Před narozením nikdy nepocítilo hlad a jako novorozeně má jen maličký žaludek. Nevadí, že jste před chvílí s jedním kojením skončila, můžete ho začít kojit znovu. Kojené děti nemohou být přesyceny. Kojení uspokojuje nejen jejich potřebu jídla, ale stejně tak potřebu blízkosti a pohody. Časté kojení v prvních týdnech přinese všem větší pocit klidu a štěstí.

Časté kojení vede ke správné  tvorbě mléka. Vzhledem k tomu, že se mléko tvoří na základě poptávky a nabídky, čím častěji bude dítě pít, tím více mléka budete mít. Většina novorozenců pije alespoň 10 až 12 krát během 24 hodin. Rytmus kojení se však u jednotlivých dětí různí.

Máte dítě ke kojení budit? Někdy se stává, že dítě spí najednou čtyři až pět hodin a ani nemá hlad, když se vzbudí. Pomočí-li méně plen, než by mělo, a nemá-li dostatečně často stoličku nebo nepřibývá dobře na váze, bude možná třeba, abyste ho ke kojení každé dvě nebo tři hodiny budila.

Zejména během prvních několika měsíců se většina dětí probouzí k nočnímu krmení. Spí-li vaše miminko celou noc, bude pravděpodobně potřebovat pít častěji během dne. Noční krmení dítěte plně kojeného je snazší, protože nemusíte nic připravovat a děťátko nemusí nijak čekat. Budete-li ho mít u sebe, nebudete muset ani vstávat. Jen si ho k sobě přivinete a nakojíte ho. Pokud je mu teplo, nemusíte ho ani přebalovat.

Jak miminko roste, zvětšuje se i obsah jeho žaludku a dítě, které dříve pilo ,,neustále“, může mít brzy úplně jiný rytmus kojení. První čtyři až šest týdnů jsou pro všechny dobou zvykání. Kojit podle přání dítěte je nejjistější způsob jak uspokojovat jeho potřeby a jak podpořit dostatečnou tvorbu mléka.

Chcete-li vědět víc. Toto je pouze přehled otázek, které nejčastěji maminky během prvního týdne zajímají. O kojení se můžete dozvědět mnohem víc. Takové znalosti vám mohou pomoci některým problémům se úplně vyhnout, anebo, pokud nastanou, vyřešit je snáze. Většina matek zjistí, že čím více toho o kojení vědí, tím je pro ně samé i pro jejich děti jednodušší a příjemnější.
Jedním z nejlepších způsobů, jak se o kojení něco dozvědět - ideálně ještě v době těhotenství - je účastnit se schůzek Ligy La Leche nebo jiné podpůrné skupiny.
 

Literatura:
Coreil, Jand J.E. Murphy. Maternal commitment, lactation practices, and breastfeeding duration. JOGNN 1988; 17:273-78.
De Carvalho, M. et al. Frequency of breastfeeding and serun bilirubin concentration. Am J Dis Child 1982; 136:737-38.
Frantz,K. Baby’s position at the breast and its relationship to sucking problems. Presented at LLL International Conference, 1983 and 1985. (Audio kazety  k dostání u La Leche League International.)
Loughlin, H.H. et al. Early termination of breastfeeding: identyfiing those at risk. Pediatrics 1985; 75: 508-13.
Newman, J. Breastfeeding problems associated with early introduction of bottles and pacifiers. J Human Lact 1990; 6(2): 59-63.
Shrago, L. Glucose water supplementation of the breastfed infant in the first three days of life. J Human Lact 1987; 3:  82-87.
Tudehope, D. et al. Breast feeding practices and severe hyperbilirubinaemia.
J Paediatr Child Health 1991; 27:240-44.
Woolridge, M.W. and C. Fisher. Colic, “overfeeding”, and symptoms of lactose malabsorption in the breast-fed baby: A possible artifact of feed management. Lancet 1988; II (8605): 382-84.
 

Originál: No 124 Breastfeeding- The First Week
Nancy Morbacherová
Copyright
© 1993 La Leche League International
Překlad vj 2000

Liga La Leche
informace o kojení
vzájemná pomoc a podpora mezi matkami
www.rodina.cz/LLL