| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Drbárny : Autismus

Fotka léta 2018- pošlete fotku a vyhrajte batoh, společenské hry nebo vstupenky na muzikál!

Vyfotili jste v průběhu letošního léta zajímavou fotku dětí, členů rodiny, z dovolené či třeba přírody?

  (?)
 Názory 110 z 13664  [Dalších 13654 >>]
withep 93862
10.7.2018 14:25:39
Mně se moc líbí příběh Kateřiny Falk. Úplně obyčejná holka ze Zlína, ještě jí nebylo třicet a už se o ni praly nejlepší univerzity a výzkumáky na světě. Teda - líbí se mi ten happyend - ale české školství z toho vychází smutně, prakticky musela vystudovat v cizině. Sice už umíme vychytat dyslektiky, ale stále je systém strašně neprostupný pro žáky a studenty, kteří mají třeba i obrovský potenciál, ale nezapadají do nastavených laťek. S cermaťáckou standardizací se to ještě víc zhoršilo, technicky nadané dítě se nedostane na výběrovou školu do škodovky, protože neudělá bez chyby češtinu a matiku.

Kdo neznáte - třeba tady: https://www.stream.cz/slavni-neznami/10017431-katerina-falk-svetova-autorita-pres-fyziku-plazmatu.
Len 108740
10.7.2018 13:53:58
Rachel, mam to skoro stejne. Ja se tedy nejlepe ucim z poslechu a cetby, ale nemam mechanickou pamet, neumim se naucit nazpamet ani basnicku a hlavne si ji na dlouho nezapamatuju, vykouri se skoro okamzite. Pokud si neco prectu, nebo poslechnu a premyslim o tom, tak si to zapamatuju skoro navzdy (ne doslovne, vlastnimi slovy).
U nas byl problem v prestupu na jinou skolu, jiny system "vyuky", na druhem stupni ucitele proste nevykladali, porad resili nejake blbosti, od chovani tridy po politiku. Pak chteli prerikat ucebnici zpameti a ja se doma nikdy neucila, mimojine proto, ze jsem byla demotivovana, nazpamet jsem se to stejne naucit nemohla, tak co. Bylo par vykladajicich ucitelu, takze treba fyzika, dejepis, prirodopis jednicky.
Na stredni jsem se narazove ucila matiku s tatinkem - matematikem, jinak nic az do maturity. Opet, u vykladajicich ucitelu jsem mela jednicky, u tech, co rekli par vet a "zbytek si najdete v knizce" to bylo samozrejme horsi. Paradoxne nejhorsi byla anglictina~2~ Na VS se ucim narazove, ale bez problemu, doslovne se nic opakovat nesmi tak jako tak, vsechny zkousky jsou pisemne.

V podstate od takovych deseti let jsem si o sobe vazne myslela, ze jsem blba. V patnacti se mi to snazili vymluvit v PPP, kde se prislo i na to, ze mam dyslexii do te doby uplne maskovanou (az na tu pravou a levou, ty strany proste nerozeznam). Nicmene jsem si to myslela az do takoveho vyzkumu, ktereho jsem se ucastnila diky VS, tam se ukazal opak.
withep 93862
10.7.2018 13:50:58
Kopretinko, samé jedničky mívají většinou děti, které jsou inteligentní tak nějak přiměřeně, jsou na horní hranici rozpětí, pro které je základní škola stavěná, jsou bystré, chytré, vyrovnané (+ nemají problém s pozorností či nezjištěnou SPU). To je moje dcera - dítě štěstěny, které může být celkem spokojené v běžné škole. Děti mimořádně nadané mohou být jedničkáři, ale je mezi nimi i sposuta těch, které z nejrůznějších důvodů (ty hlavní vyjmenovala Ráchel) mají horší nebo i "špatné známky". Vem si takové dítě s LMP, tedy IQ 70 a míň - nedokáže vypracovat jednoduchou slovní úlohu, je pro něj moc těžká. Dítě s mimořádným nadáním, tedy IQ 130 a víc - může mít naprosto analogický problém, úloha je pro něj moc lehká. Nedokáže se přinutit dělat něco tak triviálního, nedokáže třeba ani uvěřit, že něco takového by po něm někdo mohl požadovat, místo toho, aby tu rutinně spočítalo, v tom hledá nějaký ten fígl, který by tomu dodal smysl. A nejednou zazvoní, učitel vybere písemky a ta jeho je prázdná.

Další zajímavá věc je, že různé děti preferují různé učební styly. To ale běžná škola nereflektuje, a tak jsou při vzdělávání a hodnocení zvýhodněny děti, jejichž mozek náhodou preferuje ten styl, který ve výuce převládá. Např. frontální výuka může vyhovovat žákovi lineárně-sekvenčnímu, ale vizuálně-prostorový žák se v ní bude ztrácet. Jednou z něj může být slavný architekt nebo špičkový chirurg, ale základkou proleze s odřenýma ušima a možná i zbytečně pošramoceným sebevědomím.

Známky nevypovídají o schopnostech dítěte se vzdělávat, vypovídají pouze o tom, nakolik je schopné a ochotné se přizpůsobit školskému systému, který se ale dlouhodobě odmítá přizpůsobovat potřebám skutečného, moderního světa. Z tohoto hlediska bychom měli špatné známky oslavovat - mohou být předzvěstí toho, že v reálném světě dítě uspěje :-)
withep 93862
10.7.2018 13:20:07
Hned vedle PřF, paráda :-)
Ráchel, 3 děti 76748
10.7.2018 9:00:41
vysvětluju si to tím, že nejsem stavěná na školský systém tak, jak fungoval a bohužel dosud funguje. např. já se nejlépe učím, pokud u toho mohu mluvit - ptát se, diskutovat, pracovat ve skupině. také vysoká inteligence neznamená, že má člověk dobrou mechanickou paměť, která je ke šprtání (bez kterého se škola špatně prolézá), potřeba
také jsem byla takové to duchem nepřítomné dítě. myslela jsem si prostě na to, co zajímalo mě.
pokud byl dobrý učitel, který mě dokázal zaujmout, tak jsem hned vnímala mnohem lépe.
nejhorší ale bylo, že jsem pořád poslouchala, jak jsem líná, že mám na víc - doma i od učitelů. to mě ještě víc paralyzovalo.
bojovala jsem se známkami i na střední, zásadní posun nastal až na vysoké - především díky šťastnému výběru oboru, který mi seděl
Monty 129940
10.7.2018 8:43:14
kopretinko,
jenže to záleží hodně na tom, jak se jeho znalosti sejdou s tím, co vyžaduje učitel a jak ten učitel hodnotí. Syn třeba jednou zapomněl na jedno zkoušení, kde se něco museli naučit nazpaměť, dostal čtyřku, a i když měl jinak samý jedničky, na vysvědčení měl dvojku. Známkování ne vždy odpovídá vedomostem.
Kudla2 58452
10.7.2018 8:23:25
NO, ono je otázka, jak ho v tý škole z toho zkoušej, myslím, že je klidně možný, že nezná tu pasáž z učebnice, ze který se zrovna zkouší (třeba o kamenech), ale má podrobný znalosti o struktuře křemene.

Monty 129940
10.7.2018 7:56:16
Whitep,
nakonec byl v PPP, jestli není dyskalkulik.
Na střední jde na GYBOT, on se kromě biologie postupem času našel ještě v chemii a fyzice. ~;)
withep 93862
10.7.2018 6:27:26
Monty, nějakou dobu jsem tu spíš nebyla, tak nevím, jak to u vás proběhlo. Na kterou střední syn šel? A nadání jste nakonec zjistili kdy/jak? Já jsem si dávno myslela, že tam NĚCO je, a tys byla vždycky taková papírůmvzdorná... :-)
Šuplík 137953
9.7.2018 23:50:22
To ja vim, rachel. Mame s tim v rodine nejake zkusenosti.... ~;)
 Názory 110 z 13664  [Dalších 13654 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.