tisk-hlavicka

Ta správná škola pro vašeho prvňáka!

10.12.2014 Kateřina Hořavová, EDUin 8 názorů

Nezapomeňte, že své by k budoucí škole mělo říct i dítě.

Každé dítě starší šesti let má nárok, aby bylo přijato do své spádové školy podle bydliště. Nicméně rodiče často mohou mít jinou představu o dobré škole pro své dítě. Na co si dát pozor a čeho si všímat?

Zkušení se shodují, že je dobré školu alespoň dvakrát navštívit, a to určitě i mimo den otevřených dveří, který bývá upravenou realitou a tak trochu výkladní skříní školy. Průzkum můžeme začít ale teď hned od počítače...

  1. Projděte si webové stránky školy, podívejte se, na co upozorňují, zda nabízejí prostor i pro děti či zda dostatečně informují právě rodiče. Vyhledejte si informace o učitelském sboru, zajímejte se, zda se učitelé vzdělávají či zda poslední rozvojovou aktivitou byla absolvence pedagogické fakulty. Zkuste najít ŠVP - školní vzdělávací program, který je pro školu závazný. Péče, se kterou je připraven, prozradí i to, nakolik škola inovuje a dlouhodobě plánuje. Školy, které mají ŠVP už několik let téměř beze změny, velmi často učí stále tak, jak bylo zvykem před zavedením rámcových programů - frontálně a postaru.
  2. Nasajte atmosféru školy, škola by na Vás rozhodně neměla působit jako v dobách Vašeho mládí. Doba se změnila a školství s ní - hledejte prostředí, které bude příjemné, hravě dětské, bezpečné a bude povzbuzovat radost z učení a objevování. Prohlédněte si dětské výrobky, které mohou svědčit o tom, kolik prostoru děti pro rozvoj dostávají, pokud najdete jen uniformní hvězdičky, kytičky a obtisknuté ruce, můžete soudit, že zde kreativita nekvete.
  3. Popovídejte si s ředitelem - určitě se zajímejte o cíle a směřování školy, o podnikavost a nové záměry, škola, která je vyvíjí a je si vědoma své nedokonalosti, je školou, která za něčím jde. Ptejte se na záměry ředitele při sestavování učitelského sboru, správný ředitel si své učitele vybírá, hlídá a dobře zná jejich silné i slabé stránky.
  4. Kontaktujte učitele - tvoříte tím vlastně modelový příklad způsobu, jakým s Vámi pravděpodobně bude škola komunikovat i do budoucna. Všímejte si, jak učitelka hovoří o dětech, jak uvažuje o jejich rozvoji a jaký přístup má k jejich individualitě a osobnosti. Stejně tak pozorujte, zda je Vám ochotna poskytnout dostatek informací. Zajímejte se, jak ve škole fungují třídní schůzky, komunikace s rodinou, spolupráce, jaké akce škola pro rodiče pořádá.
  5. Hledejte nadstavbu: mnohé o škole vypovídá její aktivita, to, zda je zapojena do nějakých projektů a programů (např. Comenius, Ekoškola, Erasmus), má nějaké certifikáty kvality (Rodiče vítáni, Bezpečně po škole, Férová škola... ), slaví úspěchy žáků či učitelů (olympiády, soutěže, přebory, ankety..), spolupracuje s obcí i firmami (např. projekt Podnikavá škola, Extra třída).

Nela Králová, učitelka pražské školy ke správnému rozhodnutí o škole pro Vašeho prvňáka doporučuje: "podívat se přímo do vyučování, využít osobní doporučení od známých a prohlédnout si nabídku mimoškolnich aktivit a projektů."

Nezapomeňte, že své by k budoucí škole mělo říct i dítě. Pokud se mu škola na první pohled nezamlouvá, nebagatelizujte jeho obavy a důkladně s ním vše proberte. Jeho pocity mohou mít reálný základ v něčem, co Vám třeba uniklo.

Dobrý zápis přeje Kateřina Hořavová, EDUin, společnost pro zlepšování vzdělávání.

Názory k článku (8 názorů)
Rady k nicemu N. 10.12.2014 9:13
*Re: Rady k nicemu rachomejtle 10.12.2014 15:0
Naše škola kreditka 10.12.2014 16:21
*Re: Naše škola nordica 10.12.2014 17:21
**Re: Naše škola kreditka 11.12.2014 11:23
*Re: Naše škola Elwing 12.12.2014 15:38
Nejvíc záleží na učitelce... PTum 15.12.2014 19:37
děkuji za článek Póla 5.1.2015 20:23




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.