tisk-hlavicka

Rodiče, naučte výživou naprogramovat buňky svých dětí ke zdraví

1.10.2014 Komerční sdělení

Budoucnost našich dětí bez alergií a civilizačních chorob? Odpovědí je nutriční programování.

Výživa dětí má mnohem větší vliv na zdraví v dospělosti, než jsme si doposud mysleli. Vědecké poznatky nové pediatrické disciplíny nutriční programování (ENP = Early Life Nutrition Programming) prokázaly, že vhodně volená strava v raném věku má klíčový vliv na zdraví v dospělosti a prevenci vzniku civilizačních chorob. Jak to funguje?

Každá buňka má mikroskopický spínač neboli epigenom. Pokud mají buňky dítěte v období těhotenství, kojení a v batolecím věku k dispozici správný podnět, např. vhodné živiny, pak se tyto spínače buď zapnou, nebo vypnou, a ovlivní tím aktivitu buňky. Ta se, laicky řečeno, například díky vhodné výživě může naučit, jak zdravě fungovat ve prospěch celého organismu.

Geny ovlivňují naše zdraví jen z 20 %

"Zdraví dítěte v dospělosti předurčují geny pouze z 20 %, zbylých 80 % je výsledkem vlivu okolních faktorů, tedy životního prostředí a zejména stravy v raném věku do 3 let," vysvětluje doc. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D., z Pediatrické kliniky FN Motol, který pomáhá v oblasti zdravé výživy dětí vzdělávat odbornou i laickou veřejnost iniciativou 1000 dní.

Zejména volba stravy právě v prvních 1000 dnech života dítěte (od těhotenství po batolecí věk) ovlivňuje, zda se jeho organismus bude dobře vyrovnávat s negativními vlivy vnějšího prostředí - a může tak předcházet třeba vzniku obezity, kardiovaskulárních chorob, alergií, astmatu nebo cukrovky. Výživa může ovlivnit i optimální nastartování metabolismu tuků, funkci imunity i vývoj dětského mozku, což pomůže rozvíjet kognitivní schopnosti dětí.

Správná volba výživy přitom leží především na rodičích. Ti by se měli snažit podávat dítěti pestrou a vyváženou stravu, ale také budovat zdravé chuťové preference a stravovací návyky v raném věku, které pak dítě ovlivní na celý život.

5 základních faktorů nutričního programování

Stravování podle konceptu nutričního programování dbá zejména na:
  1. Kvantitu a kvalitu potravin
  2. Výživově vyvážený jídelníček
  3. Pestrost stravy s důrazem na zařazování i zdánlivě méně obvyklých potravin již v raném věku
  4. Stravu bohatou na zdravé zdroje energie (sacharidy)
  5. Včasné odhalování potravinových alergií

Chcete-li zjistit o výživě podle nutričního programování více, přečtěte si konkrétní návody a doporučení ohledně stravy kojenců, batolat a vše o kojení, které připravují na webu Nutriklub.cz nutriční odborníci a pediatři.



Vyhledávání článků podle věku