tisk-hlavicka

Jaká jste matka?

28.7.2014 Rodná Kateřina Děti a my 3 názory

Zkuste se najít v naší typologii

Jak vypadá typická matka 21. století? Barvotiskový vzor kypré hospodyně v zástěře s hejnem dětí kolem sebe dnes již asi tolik neplatí. Ale kdo ji nahradil?

Uštvaná žena, snažící se ze všech sil skloubit péči o děti, o domácnost a k tomu zaměstnání? Manažerka s designovým notebookem, perfektním make-upem a s chůvou a uklízečkou po ruce?

Tak nějak a ještě mnohem pestřeji si můžeme představit dnešní západoevropské maminky. O jejich typologii se pokusili němečtí vědci ve studii pro jednoho výrobce nealkoholických nápojů. Životní styl maminek a jejich způsob péče o děti totiž nemálo zajímá i firmy, které se snaží o cílený marketing. Děti nás takříkajíc „drží za peněženku“ a až v polovině případů neplánovaných nákupů v supermarketu je iniciátorem právě dítě.

Co ovlivňuje životy současných žen nejvíce? Jak se ženy v běžném životě vyrovnávají s náročným ideálem, kterému by se měly blížit?

Jak dokážou zvládat stále složitější požadavky, které na ně současná společnost klade? Právě na tyto otázky hledali němečtí odborníci odpověď. A výsledek? Nejen společenská realita, ale i sebepojetí mnoha matek se někdy výrazně liší od ideálu a představ, které média prezentují jako „správné“. Neexistuje jeden univerzální obraz matky, ale podle všeho se v dnešním západním světě můžeme setkat s řadou různých „typů“ matek. Na následujících stránkách jich najdete několik. Poznáte se v některé i vy samy?

Dvacítka

Měla jste dítě ještě na škole a tak trochu vás to zaskočilo? Možná, že právě „o vás“ je tato kategorie: spadají sem mladé ženy mezi 20 – 30 lety, včetně malého počtu těch, které se staly matkami ještě o něco dřív. Na horním konci škály jsou ženy mírně po třicítce, které ještě nedokončily vzdělání, takže jejich situace se v mnohém podobá jejich mladším „kolegyním“. Tyto ženy možná děti chtěly, některé ne, ale v každém případě se o ně snaží co nejlépe postarat. Není to nijak jednoduché, často žijí bez trvalého partnera, teprve se připravují na povolání a jsou v mnohém závislé na svých rodičích. S výchovou a hlídáním jim pomáhají rodiče, kamarádi a známí, kteří jsou pro jejich děti důležití. Tyto maminky ještě nemají úplně jasnou představu o své budoucnosti a také do výchovy se pouštějí bez předem daných cílů a názorů. Jsou přístupné informacím o zdravém životním stylu, o výživě i výchově, ale při nakupování se řídí často zvykem a cenou. Někdy je pro ně těžké být nejmladší matkou v okolí a často musí čelit (skrytému) údivu okolí, že „si děti pořídily tak brzy“. Na druhou stranu mají ale hodně energie, která může chybět starším maminkám, jednou, až budou jejich vrstevnice teprve přebalovat svého prvního potomka, budou mít doma odrostlé děti a volnost, aby se věnovaly samy sobě. Teď si mohou začít užívat nezávislost, samostatnost a svobodu, která jim scházela, když byly děti ještě malé.

Pipi Dlouhá punčocha

Máte pocit, že to nejlepší, co můžete pro své děti, je s nimi kamarádit? Slýcháváte od lidí, že vypadáte jako starší sestra své dospívající dcer y? To je poznávacím znakem tohoto druhu maminek. Život berou uvolněně a s rezervou, a to se týká i jejich vztahu k dětem. Když se s nimi přou, pak jako rovný s rovným. Přizpůsobují se životnímu stylu svých dětí, klidně si vyjdou na koncert s nimi a partou jejich kamarádů, a nikomu to nevadí. Vypadají a působí proto mladistvě. Chaos všedního dne přijímají s úsměvem pokrčením ramen jako něco normálního, čemu se v této životní fázi asi nevyhnou. Mají hodně času na společné aktivity s dětmi, žijí často trochu „mimo“, v komunitě přátel a známých. Chaos se občas projeví i v rodinných financích – pak se prostě musí zaimprovizovat.

Nově začínající matka (Restart Mother)

Máte už odrostlejší děti a začínáte se poohlížet po tom, čím vyplníte nezvykle dlouhý čas, kdy nemusíte běhat kolem rodiny? Pak jste nejspíš „pokročilá“ matka, pro kterou už rodina není tak silně ve středu zorného pole. Děti odrostly nebo už jsou dospělé. Pokud spolu, samozřejmě se o ně dál stará, ale tu najednou volný prostor pro vlastní potřeby. Začíná si doplňovat kvalifikaci, různé kurzy, otevírá si obchůdek nebo psaní knihy, na kterou nebyl nikdy pokaždé idylka, někdy bojují se „syndromem prázdného hnízda“, musí znovu načerpat sebevědomí z jiné než mateřské role, nově zaplnit volný čas, dát směr partnerskému vztahu nebo si najít nové přátele.

Matka 'latte macciato'

Určitě je znáte, a pokud k nim nepatříte, možná se na ně občas díváte s troškou závisti. Jsou to vzdělané velkoměstské ženy mezi třiceti a čtyřiceti lety, které mezi sebou udržují intenzivní sociální kontakty, nakupují bio a snaží se žít ekologicky. Obvykle své děti vozí v kočárcích a autosedačkách luxusních značek. Chodí do kaváren a restaurací a berou s sebou i potomky. Jejich hlavním znakem je pluralita hodnot: kladou důraz na sebeuskutečnění a zároveň na rodinu, na zdravý životní styl i požitek, radost ze života i finanční jistotu. Chtějí se mít dobře, ale zároveň cítí zodpovědnost na děti i za stav společnosti, snaží se o „etický“ způsob konzumu. Nejsou to ale zapřisáhlé kritičky konzumní společnosti, žijí mimo ideologická dogmata a politicky bývají ve středu společnosti. Svůj život vnímají jako napínavý a pestrý, a to i s dítětem. Občas je zaplaví nejistota, pramenící hlavně z časově omezených zakázek a nejistého příjmu, někdy není skloubení mateřské role a sebeuskutečnění tak snadné, ale navenek se to obvykle neprojevuje. Obvykle pracují v nějakém kreativním odvětví (architektka, grafička, poradkyně, redaktorka, vědkyně), často z domova. Dokážou dobře vyvážit rodinu a zaměstnání. Mají hodně prostoru k tomu, aby utvářely svůj život, partnerství, soužití s dětmi. Žijí a pracují individualisticky, mívají zajímavé zkušenosti a dobře dokážou sladit soukromý i pracovní život. Někdy touží po vzorech, které by jim umožnily dát životu směr a strukturu, která jim trochu chybí. Nemusí se angažovat v politice, ale každopádně se snaží o to, aby i díky nim byl svět trošku lepší, aspoň pro další generaci.

Profesionální matka

„Mám děti a rodinu a mým úkolem je střežit rodinný krb.“ Pro tento typ matek jsou děti vstupem k životnímu štěstí. Pro profesionální maminky je ze všeho nejdůležitější štěstí jejich potomků a všechno ostatní jde stranou. Vaří domácí stravu pokud možno z vlastních nebo bio surovin, zajímají se o výchovu, zdravý životní styl, používají šetrné čisticí prostředky, oblečení z přírodních materiálů. Rozvíjejí své děti, jak jen to jde – od kojeneckých masáží přes plavání až po hodiny hudby. Ženy, pro které bylo před narozením dětí sebepotvrzení náročné „kariérního růstu“ na rodinu. Nalezneme mezi nimi i mnoho žen z velmi dobře zajištěných rodin, které se snaží ze všech sil investovat do dětí to nejlepší. Někdy sklouzávají do jakési idealizace rodiny a mateřské role, snaží se hrát „matku která rodinu, - bohyni“. A rizika? Někdy přenášejí profesionální maminky do svého mateřství příliš velkou dávku perfekcionismu a očekávání, takže může i tady snaha o ideální vztahy trochu zaskřípat.

Máma a táta v jednom

„Musím zvládnout všechno a na všechno jsem sama. Na děti, domácnost, vydělávání peněz, volný čas svých dětí…“ Znáte to důvěrně? Možná, že i vy jste jednou z narůstající skupiny žen, které vychovávají své děti samy. Musí se naučit především jedno, a to dobře organizovat a zachovat si přehled. Máma a táta v jednom se musí hodně otáčet, aby uživila rodinu. Někdy pracuje na částečný úvazek, často má celodenní zaměstnání a děti nechává často hlídat, většinou potřebuje pomoc prarodičů – bez pomoci zvenčí je obtížné zvládnout každodenní úkoly. Každý den je mistrným vybalancováním všech povinností a někde pořád číhá riziko, že se dostane do těžko řešitelné situace. Odměnou jim je pocit samostatnosti. Rozhodně netrpí syndromem ženy v domácnosti ani nudou. Nebývají zrovna bohaté, ale často dobře vědí, že bohatství je víc než jen výše příjmů, a mnoho z nich se cítí spokojenější a šťastnější než jiné ženy, které vedou na první pohled „luxusní“ život. A co si přejí? Hlavně v těžkých obdobích touží po spolehlivém sparingpartnerovi, po někom, kdo jim poradí, pomůže a převezme část zodpovědnosti za společný život. A samozřejmě – víc času pro sebe…

Matky se skrytým potencionálem

Chtěla děti, miluje je a věnuje se jim. Přesto jí ale něco schází, část jejího života, bývalé zaměstnání. Hodně se stará o rodinu, ale ze všech sil se snaží, aby nesklouzla do role „stoprocentní hospodyně“. Po mateřské sice znovu nastoupila do práce, ale často na zkrácený úvazek nebo na jinou pozici, než dřív, kde má méně zodpovědnosti. Pracuje teď hlavně kvůli výdělku a často má takovou pozici, která neodpovídá její kvalifikaci. Mívá pocit, že ani rodinu, ani zaměstnání nezvládá dokonale. Protože už nemá neomezenou časovou kapacitu jako dřív, pro náročného zaměstnavatele je především „matka“, a proto s ní často příliš nepočítají, když jde o zajímavé projekty a plány. Když dobíhá na poslední chvíli pro dítě do školky, dívají se na ni trochu skrz prsty jako na ženu, která nemá na své dítě čas. Přesto ji ale péče o potomky baví, i když má pocit, že její potenciál zůstává při rozvážení dětí na kroužky a lepení narozeninových přáníček trochu nevyužitý. Potřebovala by větší profesní vytížení a touží po okruhu lidí, kteří jsou na tom podobně, aby si poskytovali podporu.

Názory k článku (3 názorů)
Máma a táta v jednom Dandax 28.7.2014 9:39
nenašla jsem se katka+synek2007 28.7.2014 17:37
U mě Zuzka +Toníček+Miška 3.8.2014 18:36




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.