tisk-hlavicka

Tip: Máte zkušenosti s homeopatií? Zapojte se také do naší živé diskuze!

Spí se vám dobře?

25.7.2014 Lucie Pilátová 3 názory

Možná si řeknete, proč tolik cavyků kolem spánku.

Postěžujte si, že se vám špatně spí a devadesát procent lidí vám doporučí novou matraci, ne-li postel. Vyměníte tedy matraci a situace je stále stejná. Problém totiž nemusí být jenom v tom, na čem spíte, ale třeba i v tom, že jste zapomněli dodržovat předspánkové rituály a naopak získali návyky, které vaší snaze usnout a konečně se dobře vyspat vůbec neprospívají.

Možná si řeknete, proč tolik cavyků kolem spánku. Jenže pouze odpočatý organismus zvládne každodenní stres a spoustu povinností, kterými jsme dnes zahlceni. Nejenom nespavost, ale i nedostatečně kvalitní spánek takto postižené jedince dokáže vyčerpat jak fyzicky, tak psychicky, a to nemluvě o tom, že může být spouštěčem některých civilizačních chorob.

Co tedy dělat, abychom spánkový deficit eliminovali na minimum:

Větrat!

Pro plnohodnotný spánek je důležitý čerstvý vzduch v místnosti, kde spíme. Stačí si uvědomit, jak nepříjemné je usínání ve vydýchané, přetopené místnosti, nemluvě o častém probouzení. Teplota vzduchu v ložnici by se měla pohybovat mezi 17 - 21 stupni Celsia.

Usínejte ve tmě a v klidu

Moje babička pravidelně usínala při televizi. Podle toho její spánek také vypadal. Navíc ji blikající a rámusící program často budil, takže o nějaké kvalitě nemohla být ani řeč. To jsou přesně ty důvody, proč se usínání v takových podmínkách nelíbí ani odborníkům. Nejlepší je, pokud televizi zkrátka do ložnice vůbec ,,nepustíte" a film před spaním sledujete například v obývacím pokoji. Spát bychom se rovněž měli naučit ve tmě, světlo jako takové je rušivý element a organismus si tak vůbec neodpočine.

Pozor na jídlo a pití

…a to obzvlášť pozdně večerní. Myslete na to, že minimálně dvě hodiny před spaním byste už neměli nic jíst, a to z toho důvodu, že syté tělo stále pracuje - tráví a nerelaxuje tolik, kolik by mělo. Taktéž opatrně s kávou nebo silnějšími čaji, které obsahují povzbuzující látky. Snadno by se vám mohlo stát, že ještě přes půlnoc budete počítat ovečky, protože spánek bude stále v nedohlednu. Lepší alternativou jsou například bylinkové čaje. Ke kvalitnímu spánku přispěje například meduňková nebo levandulová varianta.

Hýbejte se s rozumem

I když je pohyb pro naše tělo velmi prospěšný. V aktivní formě je lepší ho provozovat během dne a nikoli těsně před spaním. Než půjdete tedy na kutě, zapomeňte na pozdě večerní posilovnu, jízdu na kole a další podobné aktivity. Bohatě vám postačí malá procházka, třeba s pejskem.

V ložnici se nepracuje

Co rozhodně do ložnice před spaním nepatří, jsou pracovní resty, které se snažíme vyřešit ještě před tím, než nám spadnou víčka. A nedoporučuje se ani studium či jiné aktivity, kterými musíte zaměstnávat mozek. Místnost, ve které spíme, by měla ideálně sloužit pouze k odpočinku. Pohled na pracovní stůl před spaním v nás totiž snadno vyvolá pochybnosti, co všechno jsme nestihli udělat, měli udělat a trvá nám tak podstatně déle, než se zklidníme a usneme.

Opatrně s aromaterapií

Kytička levandule pod polštářem dokáže sice zklidnit, ale u citlivějších jedinců může spíš vyvolat reakci v podobě bolení hlavy, slzení apod. A to nemluvě o dalších vonných esencích či tyčinkách, které mívají často poměrně jasnou vůni, která vás spíš probere, než aby vás uspala. Dalším problémem bývá kvalita vůní. Vhodnou volbou jsou přírodní varianty, na všechny ostatní byste raději měli zapomenout. Každopádně, čerstvý vzduch je čerstvý vzduch…

Pravidelné rituály

Zvykněte si na pravidelné rituály, které vaše tělo i mysl upozorní, že se blíží doba spánku. Mělo by se jednat o klidné aktivity, které vaše tělo přeladí do pomalého módu, v němž se vám bude mnohem lépe usínat. Do postele byste měli chodit rovněž ve stejnou hodinu, aby si tělo zvyklo, že nastává doba relaxace.

Udělejte si pohodlí

I když se vám to bude zdát na první pohled bláznivé, nepříjemné pocity ve spánku může vyvolat i nevhodně zvolený noční oděv či prostěradlo, případně povlečení. Takže zapomeňte na všelijaké pevné ozdoby, knoflíčky, všímejte si i materiálu, ze kterého jsou ušité, nepříliš vhodné jsou i saténové povlaky, které velmi rády kloužou jinam, než bychom během spánku potřebovali.

Tubička poslední záchrany

Někdy se člověk může snažit o sto šest, dělat všechno možné a přesto se mu nedaří usnout. Na takové, spíš nárazové problémy velmi dobře pomáhá homeopatie. Je důležité vědět, že homeopatické léky na spaní rozlišují různé potíže, kvůli kterým nemůžeme usnout, takže se dá velmi dobře zacílit a pomoc bude o to efektivnější.

Na kupu starostí i práce, kdy jsme tak unavení, že usínáme u televize, ale v posteli se pak převalujeme téměř celou noc, dobře funguje Nux vomica 15 CH.

Stres, nervozitu, emoční stavy a z nich vyplývající přechodné poruchy spánku řeší Sedatif PC.

Zkusit můžete i Gelsemium sempervirens 15 CH, což jsou homeopatika vhodná na poruchy spánku u lidí, kteří trpí trémou nebo se obávají budoucích událostí, což brání jejich klidnému usínání.

Názory k článku (3 názorů)
Článek je jasná reklama Helena 25.7.2014 20:39
*Re: Článek je jasná reklama JÁJA 4D 27.7.2014 15:22
**Re: Článek je jasná reklama Effelein 29.7.2014 15:36




Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

Vyhledávání článků podle věku


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.