tisk-hlavicka

Věk první „opice“? Klidně i třináct let

25.4.2014 Bublinka 16 názorů

Překvapivé je zjištění, že stále existuje poměrně velké množství rodin, kde téma alkoholu vůbec nepřijde na přetřes.

Alkohol se dnes pije jednoznačně víc než v době našich rodičů, domnívá se přes 50 % respondentů ankety Fóra Pijte s rozumem, která zkoumala fungování rodinné osvěty v oblasti zneužívání alkoholu. Většina rodičů si také myslí, že protialkoholová prevence by měla být i součástí školní výuky, byť jen část z nich považuje alkohol za srovnatelnou hrozbu jako drogy, proti nimž je prevence v současnosti široce rozšířená.

Jsou dnešní dospělí zodpovědnější než jejich rodiče?

Kulturní návyky se s postupem let vyvíjejí. Například kouření v přítomnosti dětí je dnes vnímáno podstatně negativněji, než tomu bylo v osmdesátých letech. Funguje však podobný trend v oblasti alkoholu?

Fórum Pijte s rozumem, které provozuje česká Unie výrobců a dovozců lihovin, se odpověď na tuto otázku pokusilo zjistit. Fórum prostřednictvím ankety zkoumalo, zdali současní rodiče se svými dětmi mluví o alkoholu častěji než jejich rodiče a zdali se jim snaží vysvětlit, jaký způsob konzumace alkoholu je nežádoucí.

„Cílem bylo jednoduše zjistit, zdali dnešní dospělí přistupují k protialkoholové osvětě zodpovědněji než předchozí generace,“ vysvětluje Vladimír Darebník, viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky a provozní ředitel Jan Becher - Karlovarská Becherovka. Z ankety mimo jiné vyplynulo, že podle většiny současných rodičů pije jejich generace více než generace jejich rodičů. Na tomto tvrzení se shodlo 60 % oslovených žen a 50 % oslovených mužů.

Překvapivé je zjištění, že stále existuje poměrně velké množství rodin, kde téma alkoholu vůbec nepřijde na přetřes. Zatímco ve starší generaci šlo podle odpovědí současných rodin o 25 % domácností, dnes se jedná o 15 %.

Způsob, jakým rodiče se svými dětmi o alkoholu mluví, se navíc v každé rodině pochopitelně liší a ne vždy je osvěta ze strany rodičů dostatečná. Zhruba 25 % všech respondentů prohlásilo, že jejich rodiče alkohol nikdy neoznačovali za potenciálně škodlivý a stejné množství respondentů jej neoznačuje za potenciálně škodlivý ani při rozhovoru se svými dětmi.

Podle Vladimíra Darebníka představuje přitom nedostatečná osvěta v rodině zásadní problém. Z průzkumů totiž vyplývá, že jsou to právě rodiče, kteří mají největší vliv na to, jaký vztah si dítě k alkoholu vypěstuje. „Podle statistik mají z 90 % největší vliv na rozhodování dětí jejich rodiče – a nikoliv reklama, kamarádi nebo jiné zdroje.“

Věk první „opice“? Klidně i třináct let

Problémem je, i pokud osvěta přijde příliš pozdě. „Zhruba třetina dnešních rodičů například tvrdí, že ideální věk na rozhovory o alkoholu je mezi patnáctým a osmnáctým rokem,“ tvrdí Darebník. Odborníci se přitom shodují, že po patnáctém roce už může být pozdě. Podle průzkumu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy má totiž zkušenost s opilostí každé desáté dítě ve věku 11 let a dokonce 50 % českých třináctiletých dětí. Fakt, že si Češi smí alkohol koupit legálně až poté, co oslaví osmnácté narozeniny, na tom nic nemění. „Ani v době přísných zákazů nelze vyloučit, že se děti – například prostřednictvím svých nezodpovědných starších kamarádů – dostanou k alkoholu už dříve,“ vysvětluje Josef Šedivý z občanského sdružení SANANIM, které se zabývá protidrogovou a protialkoholovou prevencí. Na vině také mohou být přímo rodiče, pokud například nechají své děti alkohol ochutnat na rodinných slavnostech typu svateb.

Dotazy na téma protialkoholové prevence také poukázaly na jeden zvláštní paradox. Až 45 % rodičů se domnívá, že žádná osvěta nemůže děti před alkoholem výrazněji ochránit. Z této „skupiny skeptiků“ však minimálně polovina přiznává, že i když na účinky osvěty nevěří, přesto ji nepodceňuje a s dětmi o tomto nebezpečí mluví. Jen zhruba 20 % všech rodičů se domnívá, že místo osvěty může pomoci represe, a že je tedy potřeba zpřísnit různá omezení konzumace alkoholu a pak je přísně vyžadovat.

Podle informací z Fóra Pijte s rozumem.

Názory k článku (16 názorů)
Prevence Klarisanek 25.4.2014 10:56
*Re: Prevence Líza 25.4.2014 12:57
**Re: Prevence *Lidka* + 3 2.5.2014 21:18
*Re: Prevence T 28.4.2014 3:44
To snad ani nemyslej vážně net 25.4.2014 16:15
*Re: To snad ani nemyslej vážně Jája 26.4.2014 9:49
**Re: To snad ani nemyslej vážně Valkýra 27.4.2014 9:16
***Re: To snad ani nemyslej vážně Jája 27.4.2014 19:1
****Re: To snad ani nemyslej vážně Valkýra 28.4.2014 7:55
*Re: To snad ani nemyslej vážně Kočanská 27.4.2014 11:44
**Re: To snad ani nemyslej vážně net 27.4.2014 12:42
*Re: To snad ani nemyslej vážně Henriette 27.4.2014 18:15
**Re: To snad ani nemyslej vážně .Katka 28.4.2014 9:39
**Re: To snad ani nemyslej vážně Klarisanek 28.4.2014 22:2
***Re: To snad ani nemyslej vážně Jája 28.4.2014 23:0
první opice ruže červena 27.4.2014 14:25
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Wellness Víkend   |   Jsme.cz - nový magazín o rodině, přátelství a vztazích.   |   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.