tisk-hlavicka

Když se porod blíží...

15.4.2014 Lucie Nestrašilová

Devět měsíců čekání na miminko se chýlí ke konci a právě poslední týdny bývají plné nejrůznějších pocitů a obav.

Devět měsíců čekání na miminko se chýlí ke konci a právě poslední týdny bývají plné nejrůznějších pocitů a obav. Stačí znát dopředu pár dobrých rad a hlavně překonat strach. Na konci všeho na vás čeká ta nejkrásnější odměna!

Když budete dobře připravená, s pocity strachu se lépe vyrovnáte. Jak na to? Prospěšné je těhotenské cvičení, dechové a pánevní cviky. S dobrou fyzičkou zvládnete snadněji zátěž a porodní bolesti. Nezapomeňte také často relaxovat – čím víc budete před porodem odpočatá, tím lépe. Harmonie můžete dosáhnout cvičením gravidjógy – naučíte se nejen meditovat, ale také pravidelně dýchat.

Osvědčený je čaj z maliníkového listí, který je vhodné popíjet od 34. týdne. Podle zkušeností porodních asistentek dokáže tento čaj uvolnit svaly malé pánve a navíc má blahodárný vliv na činnost střev a peristaltiku. Zároveň aktivuje i děložní svalstvo, které se nachází v blízkosti střev.

Do přípravy na porod patří také masáž hráze. Je prokázáno, že masírovaná hráz se změkčí, připraví na roztažení a při porodu pak není nutný nástřih hráze. Masáž hráze začněte zhruba šest týdnů před termínem porodu. Hráz – místo mezi zadní stěnou vaginy a konečníkem – masírujte každý den pět minut. Vhodné je použít směs třezalkového oleje a olej z pšeničných klíčků, s přídavkem muškátové šalvěje a růže.

Při samotném porodu bývá pro maminkou velkou oporou blízká osoba, která ji může doprovodit. A to nejen partner, ale i třeba maminka, sestra nebo kamarádka. Během první doby porodní je možné si od bolesti ulevit přirodní cestou a to pomocí homeopatie, aromaterapie, audioterapie, akupresury či hydroterapie.

Nejčastější příznaky blížícího se porodu:

  • Poslíčci neboli předzvěstní stahy
  • Odchod hlenové zátky
  • Odtok plodové vody
  • Tlak na konečník nebo na močový měchýř
  • Pravidelné kontrakce
  • Krvácení
  • Pohyby miminka

Homeo tipy:

Gelsemium 15 CH
Strach z porodu, nastávající maminka je "ochrnutá" strachem z toho, co ji čeká

1x denně 5 granulí (lze nasadit kdykoliv během těhotenství nebo porodu)

Arnica montana 15 CH
Pro dobrou funkci svalů a cév, snižuje krvácení a urychluje hojení ran

1x denně 5 granulí (lze začít užívat již 2 týdny až měsíc před termínem porodu)

Straphysagria 15 CH
Při císařském řezu

1 dávka den před zákrokem a poté 1x denně 5 granulí až do dobrání celé tuby

Actaea racemosa 15 CH
Zkracuje první dobu porodní, snižuje bolest při porodu

1x denně 5 granulí

Ricinus communis 5 CH
Podpora tvorby mateřského mléka

1 dávku (5 granulí) před každým kojením, dávkování lze přizpůsobit potřebám miminka.

Připravte si s sebou do porodnice roztok homeopatických léků, který můžete upíjet během celé první doby porodní. Nechte rozpustit v půllitrové lahvi neperlivé vody 10 granulí Arnica montna 15 CH a 10 granulí Acatea racemosa 15 CH. Takto připravený roztok lze po doušcích popíjet během celé první doby porodní.
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Wellness Víkend   |   Jsme.cz - nový magazín o rodině, přátelství a vztazích.   |   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.