tisk-hlavicka

Na co se zaměřit při úspěšném hubnutí

29.1.2014 Kateřina Maňasová, psycholožka 17 názorů

Pokud je vaším tajným snem vážit o pár kilo méně, tak se podívejte, na co byste se při jeho plnění měla zaměřit.

Leden již tradičně patří k měsícům, kdy si většina z nás stanovuje nové cíle a předsevzetí, čeho v nadcházejícím roce chceme dosáhnout a čeho se naopak vyvarovat. S ohledem na "hříšné" svátky patří mezi jedno z nejčastějších rozhodnutí právě shození nadbytečných kilogramů. Do hubnutí se tak po Novém roce bezhlavě vrhá většina žen, aby pak v průběhu ledna polevily ve svém snažení a zpravidla již během února sklízely hořké plody zklamání, že tentokrát to opět nevyšlo.

Pokud je i vaším tajným snem vážit o pár kilo méně, tak se podívejte, na co byste se při jeho plnění měla zaměřit.

1. Motivace

Bez skutečné a silné motivace vytyčeného cíle nikdy nedosáhneme. Zbytečně se tak vystavujeme jen dlouhému trápení, v jehož konci nás čeká pouze zklamání z opětovného selhání. Ačkoliv se většina žen dobrovolně rozhodne zhubnout, jen málokterá se zamyslí nad tím, co se opravdu skrývá za tímto rozhodnutím. Proč toužíme mít tělo jako z titulní stránky módního magazínu? Přitom právě odhalení skutečných přání a potřeb je klíčem k dosažení našich snů. Správná práce s motivací je pak motorem, který nás žene kupředu, dokud svého cíle nedosáhneme.

2. Výběr vhodné diety

Hubnutí se stalo výnosným obchodem, a tak není divu, že existuje celá řada "zaručených" diet, které slibují doslova zázraky. Pokud jim podlehneme, zpravidla provětrají nejen naše peněženky, ale mohou ohrozit i naše zdraví. Proto i vy vybírejte cestu k vaší vysněné postavě s rozmyslem. Zapomeňte na jednostranné diety, půsty i nahrazování jednotlivých chodů různými koktejly. Zbytečně se při nich trápíte hlady, nezaručují vám odpovídající příjem živin a vitamínů a co je nejdůležitější - nevedou k trvalé změně stravovacích návyků. Není divu, že se po zavedení obvyklého způsobu stravování zpravidla ručička váhy vrátí zpátky. Ve většině případů postačí zavést pravidelnou, ale pestrou a vyváženou stravu a váhový úbytek se časem dostaví sám. Ano, nebude to 10 kg za měsíc, ale budete hubnout zdravěji, bez pocitu hladu a hlavně - trvaleji.

3. Pohyb

Ať se nám to líbí nebo ne, pohyb je nedílnou součástí nejen hubnutí, ale zdravého životního stylu vůbec. Neznamená to však, že musíme trávit nekonečné hodiny v posilovně. Většinou postačí zcela přirozená tělesná aktivita, kterou do svého dne mohou zcela bez problémů zařadit i pohybově méně nadaní jedinci. Kromě spalování energie a zrychlení metabolismu vede pravidelný pohyb ke zpevnění postavy, což i při nezměněné hmotnosti představuje výraznou změnu v našem vzhledu. Nezanedbatelný je zejména příznivý dopad na naší psychiku. Četné výzkumy ukázaly, že u lidí, kteří se pravidelně věnují některé pohybové aktivitě, se snižuje úzkost a deprese. Fyzické cvičení má také pozitivní vliv na zvyšování sebehodnocení. Dále je prokázáno, že pohyb umožňuje vyrovnat se s negativními dopady stresu. A to už je poměrně dost pádných důvodů na to, proč zavést pravidelný pohyb do našeho denního režimu, nemyslíte?

4. Postupná, ale intenzivní práce sama na sobě

Plány a sny jsou jedna věc, samy o sobě vám ale zhubnout nepomohou. Pokud neustále čekáte na vhodný čas, kdy začít, tak vězte, že je to právě teď. Neznamená to však, že máte převrátit svůj život o 180 stupňů, přestat jíst a namísto toho vyrazit do posilovny. Aby byly změny trvalé, musíte je zavádět postupně, zato intenzivně. Věnujte proto veškerou energii vždy pouze na jeden krok, a teprve když se stane součástí vašeho běžného života, zaveďte další dietní opatření. Hubnout budete možná pomaleji, zato pravděpodobnost, že vydržíte, je mnohonásobně vyšší, než když si vše naordinujete najednou.

5. Stanovení reálného očekávání

Máte děti, už vám dávno není dvacet a přesto stále doufáte, že budete mít postavu jako na střední škole? Stůjte s nohama pevně na zemi. Jste jedinečná bytost s určitou tělesnou konstitucí a snaha dostat se za každou cenu do konfekční velikosti č. 36 je nejen proti přírodě, ale i proti zdravému rozumu. Nestavte si proto vzdušné zámky, které povedou jen k dalšímu zklamání. Jaká váha je tedy pro vás ta ideální? Nemusíte ji ani vyčíslit v kilogramech, poznáte ji podle toho, že se dobře cítíte a nejste neustále unavená, že vás vaše hmotnost neomezuje v ničem, co chcete dělat, že jste spokojená sama se sebou a namísto na hlídání hmotnosti se soustředíte na to, abyste svůj život žila naplno.

Názory k článku (17 názorů)
Sohlasim Klarisanek 29.1.2014 11:32
*Re: Sohlasim jentak 29.1.2014 11:57
*Re: sušená švestka . . 29.1.2014 15:59
**Re: sušená švestka Klarisanek 29.1.2014 19:13
*Re: Sohlasim Renata 30.1.2014 18:23
**Re: Sohlasim Klarisanek 30.1.2014 22:56
Kdyby to bylo takhle jednoduchý.... Hilly. 29.1.2014 14:23
*Re: Kdyby to bylo takhle jednoduchý...... Ines 29.1.2014 16:18
**Re: Kdyby to bylo takhle jednoduchý.... Chiwule 29.1.2014 19:31
**Re: Kdyby to bylo takhle jednoduchý.... Hilly. 29.1.2014 21:45
***Re: Kdyby to bylo takhle jednoduch... Hilly. 29.1.2014 21:46
je to i v hlavě katka+synek2007 30.1.2014 9:55
Souhlasím se článkem ledik 2.2.2014 16:35
V článku jsou nesmysly Jitka 3.2.2014 14:2
*Re: V článku jsou nesmysly olousek 7.2.2014 8:30
houpačka BTOC 30.3.2014 21:17
souhlasím 29.11Lulus16 29.11.2016 18:12




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.