tisk-hlavicka

Antikoncepce bez hormonů

10.9.2013 MUDr. Petr Kovář

Existuje určité procento žen, kterým hormonální antikoncepce nevyhovuje, ať už z lékařských, nebo osobních důvodů.

V ordinaci se mě proto často ptají na jiné – nehormonální – způsoby ochrany před početím. Medicína samozřejmě nabízí alternativy, některé jsou spolehlivé, jiné méně. Pojďme si je stručně shrnout.

Kondomy

Nejpoužívanější nehormonální antikoncepcí je samozřejmě kondom. Nejenže zabraňuje nechtěnému otěhotnění, ale také z velké části chrání před pohlavně přenosnými infekcemi, zejména proti smrtelnému viru HIV. Kromě výjimečných případů alergie na latex či na přidané látky a aromata se s ním nepojí žádná zdravotní rizika, velkou výhodou je i jeho dostupnost.

I do ženských pohlavních orgánů lze zavádět různé membrány, násadce a čepičky, které mohou poměrně dosti úspěšně přehradit spermiím jejich cestu k vajíčku. Patří k nim např. pesar, poševní klobouček či ženský kondom. Nutno však říci, že tyto metody nejsou v současnosti u nás příliš rozšířené a jejich užívání je spíše raritní.

Nitroděložní tělíska

O to více ale roste obliba nitroděložních tělísek, které jsou dnes již tak speciálně upravené, že si jej mohou dovolit i dívky a ženy, které ještě nerodily. I mezi tělísky najdeme nehormonální variantu, fungující na bázi iontů. Ty se uvolňují z měděných válečků na polypropylenovém vláknu uchyceném na samém vrcholu dělohy a postupně spermie zabíjejí. Nehormonální tělísko se hodí zejména pro ženy, které mají stálého sexuálního partnera, čímž se snižuje riziko možných zánětů. Tělísko se ženě zavádí na 5 let. Po tu dobu nemusí žena myslet na to, zda si vzala pilulku či nikoliv, zda má kondom v nočním stolku atd.

Sterilizace

Ženám, které již děti mají a žádné další neplánují, lze pak doporučit sterilizaci, samozřejmě po důkladném zvážení všech pro a proti, neboť se jedná o zákrok nevratný. Nicméně žena tak má antikoncepci vyřešenou jednou provždy a natrvalo. Této metodě nahrává jednak nový zákon z roku 2012, který ji zpřístupňuje všem osobám nad 21 let, aniž by k tomu měly zdravotní důvod, a jednak skutečnost, že se u nás konečně začala provádět ambulantně. Během 15 minut vám gynekolog zavede vaginálně pomocí úzkého hysteroskopu do každého z vejcovodů speciální spirálku, která způsobí to, že vejcovody zarostou vlastní tkání a tím se zneprůchodní.

Nechat se sterilizovat může i muž, v tomto případě pak mluvíme o vazektomii, která spočívá v podvázání obou chámovodů.

Chemická antikoncepce

K účinným prostředkům hubícím mužské zárodečné buňky patří spermicidy a jejich moderním nekorunovaným králem je látka zvaná benzalkonium chlorid. Znehybňuje spermie už v nepatrných stopových dávkách a používá se nejen samostatně v krému a globulích, ale i poševních tabletách a tampónech. Spermicidní prostředky lze velice efektivně používat v kombinaci s mužskými i ženskými kondomy, pesary a také jako součást antikoncepčních houbiček. Benzalkonium má navíc ještě další cenné vlastnosti, dokáže totiž poměrně spolehlivě zahubit i některé choroboplodné zárodky a snižuje tak nebezpečí přenosu poševních infekcí a některých pohlavních chorob bakteriálního či virového původu.

Přirozené metody

Na závěr zbývá ještě pro úplnost zmínit tzv. přirozené metody antikoncepce. Nejsou při nich užívány žádné pomůcky, ani pilulky, ani nevyžadují žádný speciální zákrok, bohužel však nejsou příliš spolehlivé. Sem řadíme periodickou sexuální abstinenci (tj. počítání plodných a neplodných dnů), teplotní a hlenovou metodu (měření bazální teploty, kontrola děložního hlenu), hodnocení konzistence děložního čípku. Je však třeba velmi důrazně upozornit na to, že tento druh „antikoncepce“ je velice náročný jak na sledování, tak na zodpovědnost obou partnerů. Riziko selhání těchto metod je i při správném používání daleko vyšší než u většiny jiných antikoncepčních metod.

MUDr. Petr Kovář

Gynekolog a vedoucí lékař zdravotnických zařízení Gynprenatal a Gynenatal, která poskytují komplexní ambulantní gynekologickou a prenatální péči. Je specialistou na ambulantní hysteroskopii a realizátorem pilotního projektu pracoviště ambulantní hysteroskopie v ČR. Od listopadu 2012 zařadil jako první lékař v ČR do spektra prováděných výkonů i ambulantní sterilizaci Essure, v r. 2013 opět jako první v ČR tzv. ambulantní termoablaci endometria (výrazné a trvalé snížení síly menstruačního krvácení provedené ambulantně). Kromě lékařské praxe se také věnuje publikační, lektorské a pedagogické činnosti. Je autorem knih Sexuální agrese, Antikoncepční otazníky a řady odborných i popularizačních statí, věnovaných především plánovanému rodičovství a reprodukční medicíně. Je odborným garantem projektu celorepublikové koncepce sexuální osvěty a výchovy pro základní a střední školy. Ročně se jeho přednášek účastní několik desítek tisíc studentů.




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.