tisk-hlavicka

Vezměme vejce na milost

8.7.2013 Ing. Syrový Vít Děti a my 7 názorů

Vajíčka mnozí po léta zavrhovali kvůli obsahu cholesterolu. Avšak lékařské výzkumy už dávno vyvrátily mýtus, že zvyšují cholesterol.

Vajíčka mnozí po léta zavrhovali kvůli obsahu cholesterolu. Avšak lékařské výzkumy už dávno vyvrátily mýtus, že zvyšují cholesterol. Je tomu dokonce naopak - vejce nejenže pomáhají snižovat krevní tlak, ale přinášejí tělu užitek i v mnoha dalších ohledech. Obsahují plnohodnotné bílkoviny a vaječný žloutek je též zdrojem důležitých vitamínů, minerálů a také fosfolipidů (lecitinu), jež přispívají ke snižování krevního cholesterolu. Konzumace vajec má proto preventivní účinek proti vzniku srdečně cévních onemocnění.

Avšak není vejce jako vejce. Liší se hlavně dle toho, jakým způsobem se zachází se slepicemi, které snášejí vejce. Vše, čím je krmíme, jakož i celkové podmínky jejich chovu, mají vliv na kvalitu a složení vajec. U nás se můžeme setkat se čtyřmi základními typy chovů, o čemž se lze dovědět z údajů, které mají být povinně uváděny na kupovaných vejcích. Z jakého chovu pocházejí, lze zjistit dle prvního čísla kódu: 3 mají vejce z klecového chovu, 2 z chovu v hale a podestýlky, 1 z volného výběhu a 0 z ekologického chovu.

V klecových chovech jsou nosnice natěsnané v klecích s umělým intenzivním osvětlením, které svítí až 17 hodin denně, neboť světlo podporuje snášení vajec. Zde žijí slepice asi jeden rok, krmí se medikovanými krmnými směsmi, jež leckdy obsahují antibiotika, a za celý život nespatří přirozené světlo či trávu.

Chovy v halách na podestýlce poskytují nosnicím o něco příznivější životní podmínky.

Mohou se volněji pohybovat a projevovat přirozené chování, jako je hrabání a popelení. Zřejmě však budou většinou rovněž krmeny krmnými směsmi, jež obsahují nepřirozené látky. Víte, proč jsou kupovaná vajíčka po celý rok tak sytě žlutá? Aby lépe vypadala, přidávají se do krmných směsí syntetická barviva, jež pak přechází do žloutků.

Mnohem příznivější jsou chovy s venkovním výběhem. Od předchozího typu se liší možností pobytu venku, což značně zlepšuje životní podmínky a celkovou pohodu. Mohouli slepice zobat trávu či další bylinky, budou vajíčka přirozeně kvalitnější.

Nejlepší - ale zároveň i nejdražší -co lze v obchodech sehnat, jsou vejce z ekologických chovů. Producenti při nich musí splnit přísné podmínky pro udělení bio certifikátu a podléhají pravidelným kontrolám. Takže se vyplatí připlatit si za bio produkty. Přínosné je to nejen z hlediska minimalizace rizik chemických škodlivin, ale jelikož se při těchto chovech užívají kvalitnější krmiva, budou vejce obsahovat více vitaminů a dalších látek.

Současná doporučení uvádějí, že do jídelníčku by dospělý člověk měl zařazovat průměrně jedno vejce denně. Podle klinických studií měli lidé, v jejichž jídelníčku bylo denně obsaženo jedno vejce, vyšší hladiny různých zdraví prospěšných látek, než ti, kteří vejce nejedli.

Proč si tedy neuvařit třeba vajíčka na měkko? Nebo si můžeme udělat chutnou míchanici, jejíž správnou přípravu mi prozradily slovenské hospodyně. Dělají ji tak, že si nejprve rozdělí vajíčka do dvou hrnečků na bílky a žloutky. Na másle nejprve osmahnou cibulku, až zesklovatí. Pak přidají bílek, který se má teplem zcela srazit. Nakonec, když už vypnou záhřev, teprve přidají žloutky a zamíchají je - aby zůstaly krásně žluté!

www.vitsyrovy.cz

Názory k článku (7 názorů)
Hurá Markéta s párkem 8.7.2013 12:52
*Re: Hurá Liki + dcera 8/11 8.7.2013 15:32
**Re: Hurá Ines 8.7.2013 16:7
**Re: Hurá Hana 9.7.2013 7:36
*Re: Hurá Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 9.7.2013 0:29
*Re: Hurá .kili. 9.7.2013 8:41
*Re: Hurá Márky+3kluci 14.7.2013 22:44
Podobné články


Další od autora Ing. Syrový Vít >>


Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.