tisk-hlavicka

Éčka v potravinách - co EU povoluje a ČR nikoli?

26.2.2013 Ceff 5 názorů

Obecně platí, že příjem konzervačních látek bychom měli sledovat hlavně u dětí.

Konzervační látky prodlužují trvanlivost potravin a jsou nezbytnou součástí celé řady potravinářských výrobků. Setkáváme se s nimi každý den v masných výrobcích, sýrech, cukrovinkách, pečivu, nealkoholických nápojích. V současné době existuje poměrně velké množství přídatných látek, které jsou v Evropské unii povoleny, ale existuje u nich podezření z negativního vlivu na lidské zdraví. Řada z nich je proto v České republice zcela zakázána.

Testy nezávadnosti konzervantů

Evropská unie tyto látky povoluje na základě výsledků testů jejich škodlivosti a dopadu na lidské zdraví. Jedná se například o Sorban sodný, Octan sodný, Siřičitan draselný, Mravenčan sodný a mnoho dalších. Jejich testování zastřešuje Spojený výbor expertů pro potravinářská aditiva, který je orgánem OSN.

"U každé přídatné látky se sleduje tzv. hodnota NOAEL (No Observable Adverse Effect Level), tedy množství dané látky, u kterého nejsou pozorovány žádné nepříznivé vlivy na organismus. Stanovuje se také tzv. hodnota ADI, tedy množství látky, které může být konzumováno denně po celý život bez negativního dopadu na zdraví," uvedl Ing. Vladimír Klescht, spoluautor knihy Éčka v potravinách.

O reálném dopadu konzumace těchto látek se ale přesto stále diskutuje. Je to způsobeno tím, že jednotlivé konzervanty jsou sice zdraví nezávadné, ale není známo ani vědecky testováno, jak působí ve vzájemné kombinaci.

Pozor hlavně u dětí

Obecně platí, že příjem konzervačních látek bychom měli sledovat hlavně u dětí. "S éčky se setkáváme například u oblíbených dětských pitíček. Ty obsahují barviva, konzervanty, sladidla a další. Ačkoli jsou všechny ingredience označené jako bezpečné v určitém použitém množství, nebyly provedeny experimenty, ve kterých by se hodnotilo, jak spolu reagují navzájem," uvedla Jitka Palatová z projektu CEFF, který uděluje certifikát potravinám, jež neobsahují nejvíce sledovaná éčka.

V EU ano, v ČR ne

Podezření z nepříznivého vlivu na lidské zdraví čelí hlavně tyto konzervační látky:

Číslo E Látka
E 201 Sorban sodný
E 209 Heptyl p-hydroxybenzoát
E 225 Siřičitan draselný
E 236 Kyselina mravenčí
E 237 Mravenčan sodný
E 238 Mravenčan vápenatý
E 240 Formaldehyd
E 264 Octan amonný
E 265 Kyselina octová bezvodá (anhydrid k. octové)
E 266 Octan sodný, bezvodý

Jak se vyhnout konzervantům

Pokud chcete mít jistotu, že nekonzumujete potraviny, které by tyto či další potenciálně nebezpečné konzervanty mohly obsahovat, kupujte potraviny s logem CEFF na obalech. Naleznete ho pouze na potravinách, které neobsahují nejvíce sledovaná Éčka, jako jsou konzervanty, umělá barviva, sladidla a glutamát, které lidské tělo nepotřebuje a neumí je zpracovat. Logo je udělováno nezávislou institucí, je jednotné pro všechny výrobce a tudíž lehce zapamatovatelné pro spotřebitele.

Více informací naleznete na http://www.ceff.info/.

Názory k článku (5 názorů)
Předpokládám Petr+4 26.2.2013 14:59
*Re: Předpokládám Kaca 4.3.2013 16:52
**Re: Předpokládám BeautikRadka 5.3.2013 21:32
logo Colombi 27.2.2013 9:20
Logo za 4500,- za rok BeautikRadka 5.3.2013 21:29
Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.