tisk-hlavicka

Vitaminy a potravinové doplňky: Potřebujeme je, nebo nás spíš zamořují?

24.3.2011 Ing. Syrový Vít Děti a my 14 názorů

Slýcháme, že dnešní potraviny jsou natolik znehodnocené, že nemohou zajistit dostatek vitaminů, minerálů či dalších nepostradatelných látek.

Slýcháme, že dnešní potraviny jsou natolik znehodnocené, že nemohou zajistit dostatek vitaminů, minerálů či dalších nepostradatelných látek. Někteří výživoví poradci (a často zároveň i prodejci) rovněž doporučují užívání těchto preparátů, a to hlavně dětem, těhotným ženám, starším lidem, rekonvalescentům či dalším oslabeným skupinám. Jsme tedy odkázáni na celoživotní polykání tabletek, nebo můžeme získat dostatek potřebných látek z přirozených zdrojů?

Nepostradatelnost vitaminů je obecně uznávána a jejich potřeba pro lidský organismus je sledována už dlouho. Svým působením přispívají zejména k posílení vitality a imunity. Kromě toho nás ochraňují před četnými nepříznivými vlivy (např.

volnými radikály a dalšími škodlivinami), podporují dostatečnou aktivitu organismu a plní mnohé další nezastupitelné úlohy.

Jejich hladina v těle je nejvíce snižována stresem, nemocemi, znečištěním životního prostředí, alkoholem, vdechováním tabákového kouře, stravou s vyšším obsahem škodlivých látek, antibiotiky a dalšími léky. Pro někoho může být překvapením, že jejich ztráty způsobují i některé synteticky vyrobené vitaminy. Většina studií, týkajících se vitaminů, byla prováděna hlavně kvůli možnostem jejich léčebného využití. Původně byly zkoumané látky pouze izolovány z přirozeného materiálu, až poměrně nedávno se začaly vitaminy syntetizovat uměle. Chemickými reakcemi se přitom získávají sloučeniny, které mají mít shodnou chemickou strukturu. Přestože by tyto průmyslově vyráběné vitaminy měly být identické s přírodními, jejich působení bývá odlišné.

Proto bychom u nakupovaných preparátů měli sledovat, z jakých zdrojů pocházejí užité vitaminy. Místo synteticky připravených látek se vyplatí dávat přednost takovým, jež byly získány z přírodních zdrojů, neboť ty jsou pro lidský organismus lépe využitelné.

Čemu se raději vyhnout

Kromě druhu užitých vitaminů je dobré zkontrolovat i obsah dalších přítomných složek – od pomocných až po přídatné látky.

Pro zjištění jejich vhodnosti je možné použít tabulku či tahák z publikace „Tajemství výrobců potravin“ (viz www.vitsyrovy.cz), neboť samo označení „potravinové doplňky“ říká, že tyto produkty spadají do potravinářství. Avšak dodejme, že potravináři je většinou nevyrábí, ani s nimi nemají nic společného. Je to tedy jakési „území nikoho“, a proto se mnozí domnívají, že mohou dělat a tvrdit, co chtějí – hlavně že to vynese!

Skutečnost, že většina výrobců multivitaminů již dávno opustila pradávnou základní lékařskou poučku „především neuškodit“ a nahradila ji moderním „především vydělat“, dokazuje právě složení mnohých z těchto produktů. Nahlédneme-li do něj, možná nás napadne, že konečnou kompozici nemohli dělat farmaceuti, ale spíše obchodníci či marketingoví pracovníci. Vždyť proč by jinak k běžným vitaminům přidávali tolik chemikálií? Nejde přitom jen o pojidla, ale z hlediska funkčnosti o naprosté zbytečnosti; kvůli lákavému vzhledu se např. přidávají umělá barviva, která organismus jen zatěžují. Polykání takovýchto různobarevných a navoněných tabletek může více uškodit než pomoci.

Na jaře mnoho lidí bojuje s jarní únavou. Užívání doplňků stravy pro doplnění energie se jeví jako nejrychlejší řešení. Odpověď bychom měli hledat především u svého těla - opravdu se cítíme lépe po tabletkách, nebo nám pomáhá i více pohybu, spánku a čerstvé stravy? Během své praxe jsem ještě nikomu k doplnění chybějících vitaminů nemusel doporučit tabletky vyráběné farmaceutickým průmyslem, ale vždy jsem „předepsal“ pouze přirozené suroviny.

Je tedy poněkud zvláštní, že těhotné a kojící matky jsou často svými lékaři přesvědčovány, že se neobejdou bez multivitaminů. Místo aby je nabádali, že mají zlepšit svůj jídelníček, navádí je k nákupu drahých preparátů.

Proč mají mnozí lidé nedostatek vitaminů?

Přestože se o vitaminech tak často mluví, nemálo lidí jejich význam podceňuje. Mnozí se nestarají o svou životosprávu ani o správnou výživu. Pokud někdo snídá kávu a sušenky, obědvá párek v rohlíku a k večeři si dá ohřívané zbytky, je jasné, že takováto strava nemůže pokrýt nároky těla na vitaminy a další nepostradatelné látky. Jestliže člověk konzumuje převážně trvanlivé, konzervované či jinak nevhodně zpracované potraviny, je logické, že jeho organismus nebude zásobován vším, co potřebuje.

Proto je nutné pochopit, že není jedno, co jíme a pijeme. Nevhodné zpracování potravin může zničit většinu vitaminů i dalších prospěšných látek. Nejvýznamnější zásahy jsou prováděny při průmyslové výrobě, neboť současné postupy často způsobují odnímání či znehodnocení přirozeně se vyskytujících důležitých složek a naopak se přidávají látky jiné, které se v původních surovinách nevyskytují.

Těmito zásahy se však významně snižuje nutriční hodnota stravy, čímž se zhoršuje i její výsledné působení na lidské zdraví.

Nedostatek vitaminů ovšem může vyplývat i z dalších příčin. V prvé řadě bych chtěl upozornit na zvýšenou spotřebu vitaminů během těhotenství, kojení, růstu dětí atd. Kromě toho mohou různé problémy vyplývat i z nedostatečného vstřebávání vitaminů v zažívací soustavě. Tyto stavy jsou způsobeny hlavně metabolickými nebo dalšími poruchami trávení. V těchto případech doporučuji navštívit odborného nutričního poradce.

Kde to vyrostlo? Čím se krmilo?

Významnou roli hraje i druh zemědělské produkce. Celkové složení plodin je totiž závislé na způsobu jejich pěstování. U živočišné výroby je důležité, čím byla zvířata krmena a za jakých podmínek byla chována. Různorodé chemické postřiky (např. pesticidy) a případné užívání léčiv (např. antibiotik) rozhodně na kvalitě konvenčních surovin nepřidají.

Tyto nepříznivé vlivy můžeme minimalizovat upřednostňováním potravin pocházejících z ekologického zemědělství, jinak řečeno BIO produktů.

Správně pěstované suroviny kromě toho obsahují více vitaminů i dalších nepostradatelných látek než běžné konvenční suroviny.

Výsledky jedné studie (byla prováděna po dvanáct let) například stanovily, že biologicky pěstovaná zelenina měla průměrně o 18 % více bílkovin a draslíku, o 28 % více vitaminu C, o 77 % více železa atd.

Ze zdravotního hlediska se tedy rozhodně vyplatí nakupovat kvalitní bioprodukty; mimo jiné lze už nižším množstvím stravy pokrýt tělesnou potřebu nepostradatelných látek. Využívejme proto tisíciletími ověřené ekologické hospodaření, které je založeno na poznání přírodních zákonů.

Nechceme-li, aby náš organismus pracoval jen na „poloviční výkon“, ani se stát trvale závislými na výrobcích farmaceutického průmyslu, musíme pro své zdraví něco udělat.

Ze stravy můžeme získat dostatek nepostradatelných látek jen tehdy, budeme-li pečlivě dbát na pestrou skladbu jídelníčku. Jeho pravidelnou součástí by měly být čerstvé plnohodnotné suroviny, které byly správně vypěstovány i zpracovány.

Nejlepším doplňkem jsou přírodní šťávy

Pokud někdo usoudí, že jeho jídelníček neobsahuje potřebné množství potřebných látek, nebo mu byl už někým stanoven jejich nedostatek, bude se možná rozhlížet po vhodných potravinových doplňcích. Které z tak široké nabídky vybrat?

Z těch prodávaných bývají nejkvalitnější šťávy a extrakty z bylin a plodů, jež lze přijímat ve formě nápojů (nejlépe ve skleněných lahvích a bez chemických konzervantů). Jako příklad uveďme šťávu z plodů rakytníku úzkolistého, která obsahuje velké množství vitaminů i dalších nepostradatelných látek. Lze ji konzumovat buď přímo, nebo ji přislazenou (např. fruktózou) přidávat do vody místo běžné šťávy.

Neměli bychom však zapomínat, že všechny pro tělo potřebné látky jsou obsaženy v přirozených čerstvých surovinách, které lze konzumovat buď jako pokrmy nebo nápoje. Osobně jsem přesvědčen, že z vhodných přírodních zdrojů jich můžeme získat dostatek. Během své mnohaleté praxe jsem ještě nikomu k doplnění chybějících vitaminů nemusel doporučit tabletky vyráběné farmaceutickým průmyslem, ale vždy jsem „předepsal“ pouze vhodné přirozené suroviny.

Nasbírejte si vitaminy sami

Když jsem se z odborné literatury dozvěděl podrobné složení mnohých běžných bylin, např. pampelišky, kopřivy, česneku medvědího a dalších, doslova mi vyrazilo dech, jak velké množství vitaminů i dalších nepostradatelných látek obsahují. Proto je více než prospěšné využívat příležitosti ke sběru planě rostoucích bylin, na které můžeme od jara do podzimu narazit při procházce přírodou.

Nezapomínejme ani na různé plody, které příroda zdarma nabízí. Nejvhodnější jsou takové, které si natrháme sami. Připomeňme si třeba po generace užívané šípky – nejlepší jsou změklé, z nichž zmáčknutím vytlačíme výbornou, na vitaminy bohatou oranžovou „pastu“. Zbylé šípky lze povařit ve vodě a po scezení přes jemné sítko získáme chutný čaj.

Kromě nutričního přínosu je třeba upozornit i na další výhody: jednak víme, na jakém místě čerstvě utržené plody rostly, jednak sami určujeme, za jakých podmínek je budeme dále uskladňovat či zpracovávat.

To jsou tedy ty nejlepší doplňky běžného jídelníčku. Z těchto i mnoha dalších důvodů bude nejvýhodnější navrátit se k po staletí užívaným přírodním zdrojům. Bylinky a plody neobsahují jen vitaminy, ale i mnohé další složky, které mohou výrazně zlepšovat náš zdravotní stav. Měli bychom si uvědomit, že vše, co potřebujeme, je pro nás „prostřeno na stole matky přírody“. Závisí pouze na nás, nakolik těchto darů dokážeme využívat.

Co je to, když se řekne „potravinový doplněk“?
Jde o různorodou a nesmírně širokou oblast.

V prvé řadě se k ní počítají syntetické preparáty s vitaminy a dalšími nepostradatelnými látkami, produkované farmaceutickými firmami.

Dále se mezi ně řadí přirozené suroviny, které byly kvůli snazšímu dávkování, konzumaci či distribuci nějak upraveny. Z této druhé skupiny je u nás nejznámější Pangamin, což jsou sušené a do tablet zformované pivovarské kvasnice. Dále se nyní doporučují tzv. „zelené potraviny“, jako je chlorela, spirulina, mladý ječmen a další.

Třetí skupinou produktů, které se k potravinovým doplňkům řadí jen kvůli legislativě, jsou různé náhražky léků – např. brusinkové preparáty na močové cesty, ginko biloba na podporu činnosti mozku, česnekové tablety na imunitu, laktobacily na obnovu narušené střevní mikroflóry a další. Tyto prostředky by ovšem měly spadat spíše do oblasti léčiv a měli by je předepisovat jen odborníci, kteří dokážou posoudit zdravotní stav daného člověka i oprávněnost užití konkrétního preparátu. Působení a účinky produktů třetí skupiny se liší podle druhu daného preparátu. Zájemce o tyto přírodní metody léčení odkazujeme na odborné studie a materiály, jež popisují jejich účinky.

Autor (www.vitsyrovy.cz) je chemik specializující se na potravinářské technologie. Dlouhodobě se zabývá zdravým životním stylem, problematikou přídatných látek ve stravě a ekopotravinami.

Názory k článku (14 názorů)
Informační hodnota článku Cimbur 24.3.2011 16:2
*Re: Informační hodnota článku stormer 24.3.2011 19:53
*Re: Informační hodnota článku Žžena 25.3.2011 14:28
*Re: Informační hodnota článku angrešt 25.3.2011 16:0
**Re: Informační hodnota článku Binturongg 25.3.2011 20:25
***Re: Informační hodnota článku angrešt 25.3.2011 21:5
****Re: Informační hodnota článku Binturongg 26.3.2011 0:32
**Angrešt, Cindy (XI/06 + IX/10) 26.3.2011 16:32
**Re: Informační hodnota článku Osamělá 27.3.2011 11:35
**Re: Informační hodnota článku Cimbur 27.3.2011 14:12
**Re: Informační hodnota článku angrešt 27.3.2011 20:9
**Re: Informační hodnota článku BabcaJ 29.3.2011 15:32
Zmatek Murielle 28.3.2011 5:34
názor k článku - Vitaminy a potravinové... hancinyyyyy 28.3.2011 14:55




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.