tisk-hlavicka

Než zapálíte svíčku

22.12.2010 Eva Jedelská Děti a my 7 názorů

Neodolatelná přitažlivost živého ohně je jedním z nejstarších atavismů, které nám zůstaly po předcích.

Přestože můžeme kdykoli cvaknout vypínačem, pálíme draze koupené, kapající a čadící svíčky, jen abychom doma vytvořili tajemnou, sváteční atmosféru. Jak ale vybrat tu správnou?

Někdy je svíce pěkná na pohled, když ji ale zapálíme, moc radosti nám nepřinese. Aroma slibující „jablko se skořicí“ ze všeho nejvíc připomíná odér WC osvěžovače, knot se po chvíli utopí v loužičce rozteklého vosku a zhasne. Můžeme nekvalitní svíčku poznat předem?

„Vy to nepoznáte, je to spíš otázka pokusu a omylu,“ odpovídá lakonicky ing. Josef Kříž, CSc., chemik, který se většinu života profesně zabývá svíčkami a vosky. Nejste-li se svíčkou spokojeni, možná s ní ale jen nesprávně zacházíte. Čadící svíce si například říká o zkrácení knotu (neměl by být delší než 5 mm). Pokud kape, zkontrolujte, zda nestojí našikmo, nebo není vystavena průvanu či vlivu klimatizace, která strhává plamen ke straně. Aby svíčka dobře hořela, nenechávejte ji zapálenou méně než 30 minut a déle než 4 hodiny.

Je to vlastně jen chemie

Asi to nezní příliš poeticky, ale naprostá většina svíček, se kterými se v obchodech setkáme, vznikla z ropy. Nejužívanější materiál, parafín, je totiž vedlejším produktem při výrobě nafty a motorového oleje. Surový parafín se dále rafinuje a filtruje - čím lépe se vyčistí, tím kvalitnější svíčky z něj budou. Do husté a teď už voňavé voskové lázně se přidává řada dalších přísad, které vylepšují fyzikální vlastnosti vosku. Díky nim je možné vyrobit například svíci - lucerničku, která vyhořívá jen zevnitř, zatímco stěny zůstávají pevné.

Z určitého druhu ropného oleje, který po přidání další chemikálie zgelovatí, se vyrábějí i gelové svíčky. Použitý olej musí být kvalitní, jinak by se svíčka vzňala po celé ploše.

Pokud uvidíte svíci se zvláštně zrnitým nebo krystalickým povrchem, která je o něco dražší než jiné srovnatelné výrobky, pravděpodobně je vyrobená z palmového vosku. Vyšší cena je na místě - použitý materiál (nazývaný také stearin) pochází z vylisovaných plodů palem z plantáží jihovýchodní Asie. Palmový vosk je tvrdý a tvarově stálý, takže se nedeformuje ani v horkém létě, a díky své krystalové struktuře hoří jasným a čistým plamenem.

Oblíbeným suvenýrem z jarmarků či prodejen lidové umělecké výroby jsou svíčky z pravého včelího vosku. Jejich hlavním účelem je provonět a zkrášlit byt, užitkovými vlastnostmi se parafínovým či stearinovým svíčkám rovnat nemůžou.

Svíce pro slavnostní stůl

Kupte si je raději od drobného výrobce na vánočním trhu než v supermarketu. V síti marketů a drogerií nejspíše narazíte na levné lisované zboží z Číny, Ruska či Polska. Z dílen menších tuzemských firem vycházejí originální, ručně vyráběné svíčky zajímavého vzhledu a vysoké kvality. Každá svíčka by měla být označena jménem výrobce, ti slušní uvádějí i předpokládanou dobu hoření. A jaké svíčky v žádném případě nekupovat? Takové, které samy o sobě příjemně nevoní, ale jsou cítit po naftě. Obsahují vysoké procento oleje a při hoření mohou do vzduchu uvolňovat škodlivé látky.

Spíše na ozdobu jsou svíčky v podobě zvířátek - nepravidelné tvary se za chvíli začnou bortit a roztékat. Roztomilé slůně se tak nejen změní do poněkud hrůzostrašné podoby, ale ještě vám zničí sváteční ubrus. K zapálení se příliš nehodí ani svíčky zkrášlené třpytkami či květinkami. „Čím víc ozdobiček, tím hůř svíčka hoří,“ říká ing. Kříž. „Může to být i nebezpečné. Vím o případu, kdy se rulička skořice v gelové svíčce, nasáklá gelem, změnila ve velký knot a chytla.“ Chcete-li svíčku používat skutečně ke svícení, vyberte takovou, která má kompaktní tvar a je zdobená zase jen voskem (voskovou malbou, vyřezáváním apod.).

Voňavé svíčky: škodí nám, nebo ne?

K navonění voskové hmoty se používají speciální parfémy přírodního i syntetického původu. Jak prokázala zpráva Evropského sdružení na ochranu spotřebitelů, některé z nich skutečně mohou při hoření uvolňovat do vzduchu karcinogenní a dráždivé látky, např. benzen a formaldehyd. Chcete-li mít jistotu, kupujte výhradně vonné svíce označené evropskou značkou kvality (Quality Mark Candles). A pokud máte doma astmatika nebo alergika, raději se vonným esencím všeho druhu vyhněte úplně. I látky přirozeného původu mohou alergizovat a dráždit.

Jak svíčky vznikají?

Máčené: Nejklasičtější ruční metoda, se kterou jste se možná setkali na historických slavnostech. Knot se postupně namáčí ve vaně s roztaveným voskem, na jednu štíhlou svíci je třeba asi 20 - 24 ponoření.

Tažené: „Nekonečný“ knot se protahuje bubnem přes parafín, který se na něj nabalí. Měkkou supersvíčku pak automaty nasekají na příslušné kousky.

Lisované: Tekutý parafín se napráší na chlazený válec, čímž vzniknou drobné vločky, které se lisují. Takhle se vyrábějí nejobyčejnější spotřební svíčky, např. čajové. Odlévané: Litím do formy nejčastěji vznikají velké svíce - umělecké originály. Takové kusy mohou vážit i několik kg, doba hoření se počítá na stovky hodin a cena se pohybuje od 500 do 1000 Kč.

Názory k článku (7 názorů)
Ujíždím na ručně zdobených svíčkách Pawlla 22.12.2010 8:46
pro svíčky mám slabost susu 22.12.2010 9:1
*Re: pro svíčky mám slabost Jordana 22.12.2010 12:3
**Re: pro svíčky mám slabost susu 22.12.2010 12:26
***Re: pro svíčky mám slabost helena + veverčátka 22.12.2010 20:27
****Re: pro svíčky mám slabost kreditka 22.12.2010 21:51
*****Re: pro svíčky mám slabost Ines 23.12.2010 8:8




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.