tisk-hlavicka

Montessori školička: Válečky

1.4.2011

Tato aktivita spadá do oblasti smyslové výchovy - vývoj psychiky dětí předškolního věku závisí na získávání zkušeností pomocí smyslového vnímání, manipulaci s předměty a vlastním pohybem v prostředí. Tím, že dítě může brát věci do rukou, otáčet jimi, ohýbat je, prohlížet si je, poslouchat, ale i vnímat ochutnáváním, očicháváním, prochází tak cestou od "uchopení k pochopení." Na rozvíjení smyslů vytvořila Marie Montessori speciální didaktický materiál, kam patří mj. i "Válečky s úchyty", které spadají do pomůcek na rozvoj zrakového vnímání.

Konkrétní cíl:

zrakové rozlišování rozměrů

Abstraktní cíl:

rozvoj motoriky, koordinace pohybů, koordinace oko - ruka, přesnost, koncentrace pozornosti, příprava na matematiku (desítkový systém, válec je matematický pojem), příprava na psaní (úchyty se uchopují třemi prsty, co se později využívá při držení psacího nástroje)

Poznámka:

Na začátku pracujeme s jedním blokem. Kontrola chyb je velmi snadná, každý váleček má své jediné místo. Postupně může dítě pracovat i s více bloky, vyndá všechny válečky a hledá pro každý správné místo. Bloky existují ve čtyřech variantách, každý blok má valečky s jinými rozměry. Další variantou je práce se zavázanýma očima, při které zasouváme válečky, jen pomocí stereognostického smyslu tzn. spojením hmatu s pohybem bez využití zraku. Na tento smysl se většinou zapomíná, i když je také potřeba jej rozvíjet.
Obecné instrukce, jak pracovat s těmito videoukázkami, naleznete v tomto videu, základní informace o Montessori pedagogice pak zde.
Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.


Zajimavé odkazy:
  |   Jsme.cz - nový magazín o rodině, přátelství a vztazích.    Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.