tisk-hlavicka

Ach jo, přenáším…

10.5.2010 MUDr. Peter Brenišin Máma a já 72 názorů

Devět měsíců čekání, všechno do porodnice zabalené, postýlka i výbavička připravené, budoucí tatínek trefí nejkratší cestou do porodnice snad i poslepu…

Devět měsíců čekání, všechno do porodnice zabalené, postýlka i výbavička připravené, budoucí tatínek trefí nejkratší cestou do porodnice snad i poslepu… Jen ten zázrak, na který se všichni tak těší, si dává na čas.

Tak už to chodí - někoho trápí to, že miminko spěchá na svět předčasně, jiného naopak zlobí, že se děťátku nechce z maminčina bříška ven. Pravda je, že jen málokdy se malý človíček narodí na den přesně tak, jak by to mělo být podle našich výpočtů, takže se s nějakou tolerancí dopředu počítá. Kdy ale vlastně jde o přenášení?

Tedy - po termínu…

Přenášení se odborně nazývá potermínová gravidita (graviditas postterminalis). Název přesně vystihuje, že těhotenství pokračuje i po předpokládaném termínu porodu. Není ovšem zcela jasné, co "zpoždění" způsobuje.

MUDr. Jozef Záhumenský z Gynekologicko-porodnické kliniky FN Na Bulovce objasňuje, jak je to s hledáním příčin potermínové gravidity: "Jsou sice některé stavy a syndromy, kdy je přenášení častější, ale přesnou příčinu přenášení neznáme. Uvažuje se o poruše hormonální komunikace mezi plodem a matkou. V minulosti šlo často o nesprávné stanovení termínu porodu a vznikala tzv. pseudopřenášení, nyní - při správně vedené těhotenské poradně - by k těmto případům docházet nemělo." (Rozhovor s MUDr. Záhumenským čtěte dále v článku.)

Jako možné příčiny přenášení se uvádějí:

 • genetická predispozice - lidově řečeno "v naší rodině to tak chodí",
 • věk matky (dokonce i její povolání),
 • dlouhotrvající hospitalizace,
 • psychosomatické příčiny.

Rozlišujeme těhotenství prodloužené fyziologicky a patologicky. O fyziologicky prodloužené graviditě mluvíme tehdy, když těhotenství trvá déle než 14 dní po pravděpodobném termínu porodu (tzn. celkově déle než 42 týdnů), přičemž ale není ohrožen plod.

V praxi se setkáváme s případy, kdy nemusí jít o přenášení, ale o porod ve správném termínu - stačí, že v měsíci, kdy došlo k oplodnění vajíčka, nastala ovulace později. Pokud se v takovém případě řídíme výpočtem termínu porodu podle data poslední menstruace, skutečně se může zdát, že jde o přenášení.

O patologickém přenášení mluvíme tehdy, jestliže dochází k ohrožení novorozence. Z toho vyplývá, že ženy s potermínovou graviditou musejí být důsledně sledovány právě kvůli možnému ohrožení života plodu. Je tedy třeba zvýšit počet preventivních prohlídek (i 2× týdně), v některých případech je dokonce nutné budoucí maminku hospitalizovat.

Stárnutí placenty

Jak už jsme uvedli, při přenášení dochází k ohrožení novorozence, v některých případech může být dokonce ohrožena i rodička. Základním problémem potermínové gravidity je stárnutí - v tomto případě stárnutí placenty. Placentu můžeme definovat jako dočasný orgán, jehož základní funkcí je výživa plodu - díky tomu se plod správně vyvíjí a roste až do termínu porodu.

Funkčnost placenty se kontroluje i před termínem porodu, přičemž lékař sleduje tzv. průtoky a zralost placenty (PLG). Když placenta "zestárne", neplní svoje funkce - pak mluvíme o insuficienci placenty. Někdy k tomu dojde před stanoveným pravděpodobným termínem porodu (např. u žen s vysokým krevním tlakem či jiným onemocněním). Pak je třeba plod intenzivně sledovat a v případě, že se dostává do nitroděložní tísně, je nutné graviditu ukončit, i předčasně.

Pochopitelně, stárnutí placenty je výraznější právě při přenášení - můžeme si představit, že životnost placenty je "naprogramována" jen na období těhotenství. Takže po termínu předpokládané "životnosti" se začne funkčnost placenty pravděpodobně snižovat, a tak nestačí pokrývat potřeby plodu. Výsledkem je tzv. přezrálý novorozenec.

"Přezrálý" plod?

I když se možná leckomu v této chvíli vybaví spíš přezrálé ovoce, něco podobného se může stát i u přenášeného plodu. Takové dítě mívá určité typické znaky, mezi které patří ztráta kožního mazu, žlutohnědé zabarvení kůže a pupečníku, přičemž kůže může šupinatět, ručičky novorozence vypadají jako ruce člověka, které se dlouho máčely ve vodě, zřetelné je i zčervenání vnějších částí pohlavních orgánů (velkých pysků u děvčátek, šourku u chlapečků). Vzhledem k možné ne zcela dostatečné funkci placenty dochází u přezrálých novorozenců ke zvýšené úmrtnosti - uvnitř dělohy, ale i po narození. Kromě toho se u nich vyskytuje zvýšená nemocnost, proto je třeba věnovat jim po příchodu na svět dostatečnou pozornost.

Jde opravdu o přenášení?

Jednoduchá otázka, na kterou je těžké najít jednoznačnou odpověď… V první řadě je totiž třeba co nejpřesněji určit správný termín porodu, což není vůbec jednoduché. Zejména u žen s nepravidelným menstruačním cyklem bývá nesnadné zjistit, kdy došlo k oplodnění. I přesto se už během těhotenství některá vyšetření zaměřují na stanovení, případně ověření předpokládaného termínu porodu. Kromě předpokládaného termínu otěhotnění (pokud ho rodička dokáže stanovit) se zohledňuje začátek poslední menstruace, údaje o prvních pohybech a výsledky vyšetření miminka na ultrazvuku. Ultrazvukové stanovení týdne gravidity má velký význam zejména v případě nepravidelné menstruace.

Prevence při přenášení

Jestliže v souvislosti s potermínovou graviditou mluvíme o prevenci, v žádném případě nejde o prevenci přenášení jako takového - to v podstatě není možné. Lze se však zaměřit na prevenci ohrožení plodu, takže při podezření na přenášení se dělají tato vyšetření:

 • kontrola funkce placenty, zejména kontroly průtoku krve (ultrazvukové vyšetření);
 • kontrola ozev srdce plodu pomocí CTG (kardiotokografu) spojená s tzv. stres-testem:
  • základním úkolem je včas rozpoznat nitroděložní hypoxii (nedokysličení) plodu, která souvisí s nedostatečnou funkcí placenty (jinak může jít o vývojovou vadu srdce plodu či o poruchu rytmu srdce),
  • může se provádět i několikrát za den, v určitých případech dokonce nepřetržitě;
 • amnioskopie - optická kontrola stavu plodové vody:
  • využívá se optické zařízení, kterým se po jeho zavedení do pochvy dá vidět skrze malinký otvor v děložním krčku až dovnitř dělohy, takže je možné posoudit stav plodové vody,
  • když je všechno v pořádku, plodová voda je prakticky čirá;
 • laboratorní vyšetření, např. sledování hladiny hormonu estriolu.

Sleduje se také zralost děložního krčku, která se hodnotí tzv. Bishopovým skóre (cervix skóre) - čím je skóre vyšší, tím je krček připravenější k porodu. Pokud už tedy mluvíme o nějaké prevenci, je třeba uvést, že při dostatečné zralosti děložního hrdla se někdy přistoupí k indukci (vyvolání) porodu pomocí infuzí, případně tablet.

ZKUŠENOSTI MAMINEK

Vzbudila jsem se s nadějí (Lucie (28 let), dcera Emma (4 měsíce))

"Naše Emma se narodila tři dny po plánovaném termínu. S blížícím se datem porodu se malý drobek hýbal stále méně a méně, zřejmě měl málo místa, ale znáte to - obavy: ‚Co když s ním není něco v pořádku?' A tak jsme s manželem mnoho času trávili domlouváním a klepáním na bříško a čekali na zpětnou vazbu, která pro mě znamenala velkou úlevu. Osvědčila se nám malinová limonáda, po které jsem měla pocit, že drobek dělá v břiše kotrmelce. Zdravotní problémy jsem neměla žádné, ale i tak jsem se probouzela každý den s nadějí, že právě to je den D. Naše malá svůj příchod na svět oznamovala už 24 hodin předem. Jako nezkušená prvorodička jsem ale nevěděla, že jde o poslíčky. I proto mezi přijetím do porodnice a jejím narozením uplynulo 12 hodin, které v porovnání s 9 měsíci čekání byly jen kapkou v moři."

Přenášení "na druhou" (Patrície Zlámalová, obrazová redaktorka MÁMA a já, synové Šimon (6 roků) a David (3 roky))

"U prvního syna jsem měla termín porodu stanovený na 12. ledna 2004 - ale jemu se asi toto datum nezdálo vhodné, tak si pobyt v bříšku ještě trochu prodloužil. Obden jsem navštěvovala poradnu, kde mi monitorovali ozvy plodu a průtok krve placentou. Týden po termínu mě přijali do nemocnice, kde jsem čekala ještě další dlouhý týden, a když se ani potom nic nedělo, dostala jsem tabletku na vyvolání porodu. Už za necelé dvě hodiny se ohlásily první kontrakce a po dalších devíti hodinách byl Šimůnek na světě.

Druhý syn, David, měl termín okolo 2. října 2006, ale aby nebyl o nic lepší ani horší než bratr, dal si deset dnů načas. I v tomto případě byl scénář stejný - dostala jsem ‚vyvolávačku' a už za dvě hodiny mě brali na porodní sál a budili pana doktora. Tentokrát jsem měla kontrakce jen pět hodin a 12. října brzy ráno byl Davídek konečně tu."

Medicínský postup při přenášení

V první řadě se sleduje ohrožení plodu. Konkrétní postup se odvíjí od stupně ohrožení plodu a od stupně zralosti děložního krčku. Jestliže jde o akutní ohrožení plodu, je třeba těhotenství ukončit císařským řezem, přičemž čím vyšší je stupeň ohrožení, tím rychleji se musí císařský řez provést - někdy i okamžitě. Je-li plod mimo ohrožení, pak záleží na zralosti děložního krčku. Pokud je "připravený", tedy zralý, podává se infuze s oxytocinem, která vyvolá kontrakce, čímž se spustí porodní činnost. V tomto případě mluvíme o indukci (vyvolání) porodu.

Samotná infuze však nestačí, pokud je Bishopovo skóre nízké. Tehdy je třeba nejprve začít s přípravou děložního krčku tak, že se do jeho blízkosti zavede tableta s obsahem prostaglandinu, která mu pomůže "dozrát". Další kroky se odvíjí od toho, jestli se porodní činnost spustí spontánně, nebo je po určité době třeba podat infuzi. Konkrétní postup se může kdykoli změnit, pokud dojde k závažné změně ve stavu sledovaných faktorů - jde o ozvy srdce plodu, stav a množství plodové vody, zhoršování funkce placenty apod.

Může budoucí maminka něco dělat?

Samotné přenášení - vzhledem k tomu, že neznáme jeho přesné příčiny - se dá těžko ovlivnit. Udělejte vše pro to, aby bylo možné co nejpřesněji určit předpokládaný termín porodu. Znamená to poctivě si vést menstruační kalendář, do kterého si budete zapisovat nejen datum menstruace, ale i její intenzitu a délku, případně si značit data pohlavního styku a onemocnění.

Dobře vedený menstruační kalendář dává porodníkovi výborný přehled o délce a pravidelnosti menstruačního cyklu, a pokud je doplněn i o měření bazální teploty, dá se s poměrně velkou pravděpodobností určit termín oplodnění a následně i předpokládaný termín porodu. Možná se vám v období, kdy pracujete na "výrobě" miminka, nezdá pár dnů až tak důležitých - důležitými se ale stanou, když se těhotenství přehoupne do přenášení.

Co na přenášení zřejmě nezabere…

Mezi ženami kolují "zaručené" recepty, jak porod přivolat. Někdo doporučuje pikantní jídlo, jiný nápoj, další třeba "manželské radovánky", běh do schodů (zkuste se ovšem v pozdním těhotenství skutečně rozběhnout) či velký úklid. Tak jako při ostatních dobře míněných radách, i tady je třeba zachovat chladnou hlavu a zdravý rozum. Jestliže máte citlivější žaludek, pikantní jídlo raději nezkoušejte, můžete si tak přivodit zbytečné problémy. Jemné milování může v některých případech pomoct - v ejakulátu jsou totiž látky, které podporují zralost děložního krčku k porodu. Jsou ovšem případy (např. nevhodné uložení placenty), kdy je intimní styk vysloveně zakázán.

Maximální pozornost

Období přenášení vyžaduje maximální pozornost ze strany lékaře i ze strany rodičky. Lékař musí průběžně vyhodnocovat stav těhotné ženy, placenty a plodu. Podle toho volí adekvátní postup řešení potermínové gravidity. Budoucí maminka by měla sledovat pohyby plodu - jestli nejsou výrazně slabší, nebo naopak mnohem prudší. Oba případy mohou signalizovat, že plod je v tísni. Možná se bojíte, že spustíte planý poplach - myslete však na to, že jde o zdraví a život vašeho děťátka. Takže raději planý poplach, než byste měla něco v tomto směru zanedbat. Jestliže lékaři doporučují hospitalizaci, není třeba se jí bránit. Každý lékař chápe, že žena se cítí nejlépe v domácím prostředí, takže hospitalizaci je třeba brát jako nevyhnutelné preventivní opatření v případě, že by v rámci přenášení došlo k náhlým komplikacím - přímo v nemocnici máte pomoc přece jen podstatně blíže.

MÁMA a já se zeptala…

O rozhovor na téma přenášení jsme požádali zkušeného porodníka a stálého spolupracovníka naší redakce - MUDr. Jozefa Záhumenského, vedoucího lékaře porodnické části Gynekologicko-porodnické kliniky FN Na Bulovce v Praze 8.

Těhotenství ženy se stává potermínovou graviditou, jestliže překročí předpokládaný termín porodu. Některé budoucí maminky (např. ty, které otěhotní podruhé v době kojení prvního dítěte, kdy se jim ještě nevrátila menstruace) ale nedovedou určit ani přibližné datum otěhotnění. Nepředstavuje tedy předpokládaný termín porodu u některých žen jen jakýsi orientační bod?

Až 40 % žen udává nesprávný termín poslední menstruace - příčinou může být nepravidelný cyklus nebo kojení či zakrvácení při časné graviditě, mylně považované za menstruaci. Proto se termín porodu vždy koriguje pomocí ultrazvukového vyšetření v I. trimestru, a když je rozdíl větší než 7 dní, tak se termín stanovuje dle ultrazvuku. V tom případě se nejedná o orientační bod, ale o přesný a závazný termín, který je důležitý nejenom pro stanovení termínu porodu, ale i pro přesné datování těhotenských vyšetření.

Proč je jako mezní hranice stanoven právě 42. týden?

Přesně v den termínu porodu přivedou dítě na svět jenom 4 % žen, naprostá většina však porodí ±14 dní od tohoto data. 42. týden byl stanoven pro přenášení statisticky, na základě dvou standardních odchylek. Když vezmeme jako normu termín porodu, tak 14 dní je vypočítaná standardní odchylka od normy. Ale rizika komplikací dramaticky narůstají 10 dní po termínu, proto by v té době měli být lékaři již aktivní a žena by do 14 dnů po termínu měla mít po porodu.

Co by se stalo (nebo mohlo stát), kdyby žena přenášela déle? Jaká jsou rizika pro plod a jaká pro matku?

Hrozí několik závažných komplikací. Placenta "stárne" a ztrácí svou funkci, některé její cévy se uzavírají, vznikají tzv. infarkty placenty. Dochází k její relativní nedostatečnosti, přestává plně stačit potřebám plodu. Toto samo o sobě představuje riziko. Dalším problémem je, že strádající dítě centralizuje nejlépe okysličenou krev do hlavy a srdce, méně tedy prokrvuje ledviny a méně močí. Klesá množství plodové vody, dítě je poměrně velké a vyplňuje zcela dutinu děložní, čímž roste riziko zaklínění nebo uškrcení pupečníku. Jinou komplikací je, že placenta naopak může pracovat dostatečně a dítě dokáže za týden "přibrat" i 200-300 gramů - hrozí, že přeroste možnosti placenty - nebo může dojít ke komplikacím při porodu nadměrně velkého plodu.

Jedna poměrně velká japonská studie na všech novorozencích za určité období stanovovala riziko úmrtí plodu v děloze a mimo dělohu. Zjistilo se, že ve 28. týdnu je riziko úmrtí mimo dělohu pro plod 800× vyšší než v děloze. Ve 39. týdnu se to však obrací a po termínu je již riziko úmrtí mimo dělohu nižší než v děloze.

Je pravidlem, že když se v těhotenství vyskytne jakákoliv závažnější komplikace (hypertenze, cukrovka, poruchy růstu plodu atd.), žena by neměla přenášet. Stejně tak žena, která bude z jakéhokoli důvodu rodit císařským řezem, by měla být v termínu již po operaci, nejlépe plánovaně.

Co zejména se u těhotné ženy, která přenáší, hlídá?

V současné době je díky vysoce kvalitní porodnické a novorozenecké péči v České republice velice nízká perinatální úmrtnost. Její podstatnou část tvoří tzv. mrtvorozenost - porod dětí, které z jakéhokoliv důvodu odumřely v děloze. Toto, žel, nemáme možnost ve většině případů jakkoliv ovlivnit, mnoho úmrtí je náhlých, bez zjevné příčiny, případně jsou způsobena utažením pupečníku - což se většinou zjistí až po porodu. Velkou část tvoří děti zralé, v termínu, nebo často i po termínu porodu. Ve snaze zabránit těmto případům se doporučuje ultrazvukové vyšetření ve 40. týdnu těhotenství a kardiotokograf každých 48 hodin. Mělo by se tím zabránit poškození, případně úmrtí plodu na základě relativní placentární nedostatečnosti, o které jsem už mluvil.

Deset dní po termínu je žena přijata do porodnice, kde podstoupí vyšetření dle zvyklostí dané porodnice. U nás jde o ultrazvukové měření velikosti plodu, kardiotokografii, zátěžový test (sledování reakce plodu na uměle vyvolané kontrakce). Podle nálezu na krčku se buď vyvolává porod přímo, nebo se připravuje krček k porodu pomocí vaginálně podaných léků.

Víte, jaké procento žen rodí "po termínu"? Jaký je přístup maminek k potermínové graviditě?

Dle jednotlivých studií přenáší 4-19 % těhotných žen. V poslední době klesá počet potermínových porodů. Jednak je to přesnějším stanovením termínu pomocí ultrazvuku, jednak je to i díky aktivnějšímu přístupu lékařů k těhotným kolem termínu porodu. Jak už jsem uvedl: o dítě po porodu v termínu se již umíme postarat mnohem lépe než o stejně staré dítě v děloze, kde máme jenom velice omezené možnosti vyšetření a léčby.

Samy matky mnohdy žádají aktivní přístup dříve než 10 dní po termínu - přenášení totiž často představuje nejenom fyzickou, ale i psychickou zátěž, nervozita celé rodiny má neblahý vliv na potřebnou pohodu těhotné ženy. Já osobně toto plně chápu a nebráním se ani tomuto aktivnímu přístupu. Snad i proto máme na Bulovce jednu z nejnižších perinatálních úmrtností - dlouhodobě ji tvoří jenom ženy, které přišly s mrtvým plodem v děloze před termínem porodu. Samozřejmě je to i tím, že rodíme novorozence po 32. týdnu těhotenství, kdy je úmrtnost nesrovnatelně nižší oproti těžce nezralým dětem, které se rodí v perinatálních centrech.

Platí, že dvě nezdařené indukce porodu jsou indikací k císařskému řezu. Znamená to, že když se při připraveném nálezu nepodaří na druhý pokus vyvolat porod, po domluvě s matkou je možné přistoupit k císařskému řezu. Nesmí se však plést preindukce a indukce porodu: někdy se léky zavádějí jenom k dozrání čípku, a ne k samotnému vyvolání porodu.

Článek je z květnového čísla časopisu MÁMA a já. Obsah čísla najdete zde.

Objednejte si v průběhu května 2010 předplatné časopisu MÁMA a já na jeden rok a získejte automaticky dáreček - polárního medvídka nebo tučňáka na hraní do vany od Fisher-Price.

Názory k článku (72 názorů)
Přenášela jsem 9 dnů Alena, dcerka rok a půl, miminko před porodem 10.5.2010 9:33
Tři dny trápení Margot+1 10.5.2010 9:37
*Re: Tři dny trápení Wiking 10.5.2010 10:2
*Re: Tři dny trápení DENISA 10.5.2010 10:4
**Re: Tři dny trápení Margot+1 10.5.2010 10:19
***Re: Tři dny trápení Radka + 04/06 + 12/07 10.5.2010 23:4
***Re: Přenášení Duslik 16.5.2010 21:50
**Re: Tři dny trápení Binturongg 10.5.2010 10:26
***Re: Tři dny trápení Šešule 10.5.2010 10:32
****Re: Tři dny trápení Lída+2 10.5.2010 10:56
*****líné miminko metty, 3 kluci 10.5.2010 16:49
******Re: líné miminko zuzkahrn 10.5.2010 19:2
******Re: líné miminko Šešule 11.5.2010 6:59
*******Re: líné miminko Lída+2 11.5.2010 13:54
****Re: Tři dny trápení Lída+2 10.5.2010 10:56
****Re: Tři dny trápení Lída+2 10.5.2010 10:56
**Re: Tři dny trápení kili 10.5.2010 10:51
***Re: Tři dny trápení Margot+1 10.5.2010 11:1
***Re: Tři dny trápení DENISA 10.5.2010 11:7
****Re: Tři dny trápení Margot+1 10.5.2010 11:29
*****Re: Tři dny trápení DENISA 10.5.2010 12:44
******Re: Tři dny trápení Margot+1 10.5.2010 12:48
*****Re: Tři dny trápení DENISA 10.5.2010 12:44
****Re: Tři dny trápení Hilly. 10.5.2010 11:48
*****Re: Tři dny trápení abc 10.5.2010 13:45
*****Re: Tři dny trápení BohunkaP 10.5.2010 14:11
******Re: Tři dny trápení withep 10.5.2010 23:6
******Re: Tři dny trápení Babyna,Patricie07,Michael10 11.5.2010 10:17
**Re: Tři dny trápení Lída+2 10.5.2010 10:55
**Re: Tři dny trápení Lada 30.11.2010 19:31
*zodpovědnost za své zdraví Kočanská 10.5.2010 18:32
**Re: zodpovědnost za své zdraví Margot+1 10.5.2010 19:28
***to je přesně ono Kočanská 10.5.2010 19:41
***Re: zodpovědnost za své zdraví withep 10.5.2010 23:25
**Re: zodpovědnost za své zdraví withep 10.5.2010 23:10
***Re: zodpovědnost za své zdraví sovice 10.5.2010 23:18
****Re: zodpovědnost za své zdraví sovice 10.5.2010 23:19
Vyvolávání taky není spasitelné Mishaczek+Tygříci 07+Daník 10 10.5.2010 10:3
*Re: Vyvolávání taky není spasitelné sarmi 10.5.2010 10:38
**Re: Vyvolávání taky není spasitelné Kočanská 10.5.2010 18:16
První příklad Hilly. 10.5.2010 10:8
*Re: První příklad Winky 10.5.2010 10:25
**Blb Hilly. 10.5.2010 11:4
**Re: První příklad Karolína 10.5.2010 12:36
**A tímto apeluji.. Katka, kluci 11 a 7 10.5.2010 13:8
***Re: A tímto apeluji.. withep 10.5.2010 23:32
***Re: A tímto apeluji.. Lída+2 12.5.2010 6:7
No... Šešule 10.5.2010 10:19
*Re: No... Margot+1 10.5.2010 10:24
To je zase diskuze Bibi 10.5.2010 11:2
*Re: To je zase diskuze Margot+1 10.5.2010 11:7
**Re: To je zase diskuze Bibi 10.5.2010 17:34
***Re: To je zase diskuze Margot+1 10.5.2010 17:46
****Re: To je zase diskuze Bibi 10.5.2010 18:7
*****Re: To je zase diskuze Margot+1 10.5.2010 18:53
******Re: To je zase diskuze Bibi 11.5.2010 7:5
*****Re: To je zase diskuze MarkétaP + 4 dcerky 10.5.2010 19:46
******Re: To je zase diskuze Bibi 11.5.2010 7:7
Moje zkušenost Lucka, 2 holčičky 10.5.2010 11:19
*Re: Moje zkušenost dobri 10.5.2010 12:44
*Re: Moje zkušenost Jane Doe 10.5.2010 21:34
**velikost miminka Šešule 11.5.2010 6:29
přenášení endy 10.5.2010 18:42
*Re: přenášení Babyna,Patricie07,Michael10 11.5.2010 10:29
porod lklasinka 10.5.2010 19:29
Psychická pohoda withep 11.5.2010 0:0
*Re: Psychická pohoda aggie 11.5.2010 8:49
prenasela jsem 14 dni Amalka 11.5.2010 11:8
Přenášení máme dědičné :-) Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 12.5.2010 0:6
Já asi měsíc :)) Katka + 2 12.5.2010 19:31
dva (ne)porody Markéta s párkem 18.5.2010 14:21
jako slon:-)) babyBea 18.5.2010 16:36
Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.