tisk-hlavicka

Jak se rodí ve Švýcarsku: Porodní dům Malý princ

2.6.2000 Vlasta Jirásková, Lausanne

Pro rodiče a budoucí rodiče z asociace na podporu švýcarského porodního domu Malý princ patřila první květnová sobota dni otevřených dveří.

Bylo pro ně potěšením sejít se v milém prostředí porodního domu, kde v minulém roce někteří z nich přivedli na svět dítě a jehož činnost podporují. Připravili vlastně malou zahradní slavnost s hrami a malováním pro děti, hudbou a občerstvením i pro dospělé. Porodní asistentky půvabně zařízenými místnostmi ochotně prováděly návštěvníky. Ti snili o tom, jaké by to bylo, kdyby se jejich děti mohly narodit právě tady…

Tento první porodní dům ve frankofonní části Švýcarska otevřel dveře budoucím rodičům a dětem na jaře minulého roku. Rozšiřuje nabídku, z níž si matky (rodiče) podle svých předpokladů, přesvědčení a informovanosti mohou zvolit prostředí a s ním spojený způsob narození dítěte. Švýcarští budoucí rodiče si nyní mohou vybrat mezi porodem v domácnosti, v porodním domě, rozením v "alternativním" porodním pokoji v nemocnici nebo v klasickém nemocničním porodním sále a mohou si také zvolit ambulantní porod v nemocnici s návratem domů po několika hodinách.

První moderní porodní domy ve Švýcarsku (v německé jazykové oblasti) vznikly v osmdesátých letech. Rození dětí - zdravý přirozený proces - se tak částečně začalo vracet do prostředí, které je pro rodiny přirozenější než nemocniční sály. V současné době, kdy je normou rodit v nemocnici a kdy jsme téměř zapomněli, že ještě naše babičky mnohdy přiváděly děti na svět doma, řada žen považuje rození v porodním domě za ideální alternativu nemocnici nebo domácímu porodu. Takové místo svým vybavením a celkovou atmosférou připomíná prostředí domova, zároveň může rodičce určitým technickým zázemím poskytovat větší pocit bezpečí. Pokud se v něm budoucí rodiče, z pochopitelných důvodů, necítí přímo jako doma, mohou si připadat jako na návštěvě v příjemném bytě nebo malém rodinném penzionu. Ženy, které porodnímu domu dávají přednost před rozením ve svém, například v činžovním domě plném sousedů, říkají, že se tam během porodu cítí volněji. Dokáží se lépe uvolnit, bez zábran se poddat porodnímu procesu a třeba hodně hlasitě křičet.

Jaká je historie porodního domu Malý princ? Na podzim roku 1996 se tři porodní asistentky rozhodly vybudovat porodní dům ve Fribourgu a ještě do konce roku o svém úmyslu informovaly místní praktické lékaře a gynekology, stejně jako vedení místní správy zdravotnictví. V roce 1997 byl projekt podrobně rozpracován a podařilo se získat jeho schválení. Po delším hledání příhodného objektu v září 1998 jedna soukromá osoba zakoupila vhodný dům na okraji Fribourgu a jeho přízemí budoucímu porodnímu domu dala k dispozici. Úpravy jeho prostor probíhaly od února 1999. Začátkem března byla založena asociace rodičů na podporu porodního domu, která aktivně pomáhá jeho existenci. V polovině března 1999 bylo otevření porodního domu Malý princ oficiálně ohlášeno. Krásné přívětivé prostředí bylo připraveno přivítat první rodiče a děti.


Předsíň - čekárna - herna

V Malém princi od začátku na plný úvazek pracují dvě samostatné diplomované porodní asistentky. Při porodech si buď vzájemně asistují, nebo jim pomáhají i jiné kolegyně. Obě mají dlouholetou praxi v oboru. Anne-Marie Mettraux je porodní asistentkou už dvacet pět let, z toho deset let pracuje samostatně. Elisabeth Wyler má šestnáctiletou praxi, z toho samostatně pracuje devět roků. Jsou nakloněny spolupráci s dalšími odbornicemi či odborníky. Je samozřejmostí, že se obě ženy nadšené pro práci s matkami, miminky a jejich rodinami průběžně ve svém oboru vzdělávají. Rozšířily si kvalifikaci např. o homeopatii, haptonomii, poradenství v oblasti kojení a partnerských a rodinných vztahů.

Rodiče, kteří využili služeb porodních asistentek z porodního domu, si jednomyslně pochvalují, jak skutečnost, že těhotenství, porod i šestinědělí doprovazí jedna a tatáž osoba, přispívá k pocitu bezpečí a pohody. V průběhu těhotenství se mezi ženami či rodiči a porodními asistentkami vytváří a prohlubuje na důvěře založený vztah. Porodní asistentky sledují průběh těhotenství a jejich znalosti a zkušenosti jim umožňují kvalifikovaně rozpoznat jakékoliv případné potíže. Pokud nějaké odhalí, budoucím matkám dají doporučení k odbornému lékaři. Kdyby situace nasvědčovala, že porod neproběhne bez komplikací nebo že by miminko mělo potřebovat zvýšenou péči, bude nutné, aby žena rodila v nemocnici. Ta je technicky i personálně pro takové případy dobře vybavená.

Ve fribourgském porodním domě si rodiče mohou vybrat z několika forem přípravy k porodu: kolektivní kurzy nabízejí informace, fyzickou přípravu nebo výměnu zkušeností s ostatními budoucími rodiči. Dalšími možnostmi jsou sofrologická příprava, kurzy prenatálního zpěvu nebo předporodní a poporodní haptonomický doprovod poskytovaný individuálně jednotlivým dvojicím a jejich dětem. K dispozici je knihovnička vybavená hodnotnými knihami z rodičovské i odborné literatury. Rodiče si jsou vědomi, že kvalitní příprava může porod zásadně ovlivnit.


Místnost, kde se konají kurzy

Jak bylo výše naznačeno, pro přijetí rodičky k porodu v porodním domě je třeba splňovat podmínky, které nasvědčují tomu, že toto prostředí bude pro daný porod příznivé. K podmínkám porodního domu Malý princ patří:

  • Žena (dvojice) se na tento porod připravovala.

  • Porodní asistentky z Malého prince kontrolovaly průběh těhotenství.

  • Žena měla nejméně jednu kontrolu ultrazvukem.

  • Těhotenství probíhá normálně a napovídá, že rovněž porod bude mít normální průběh.

  • Předchozí porody byly normální.

  • K porodu dochází nejdříve 3 týdny před předpokládaným termínem.

  • Miminko je v poloze hlavičkou dolů.

Během porodu si rodička může volit polohu, jaká jí vyhovuje. Může se libovolně pohybovat (třeba se i procházet v přilehlé zahradě) a střídat pozice, sedět v "porodním" křesle, na nízké porodní stoličce (usnadňuje fyziologickou porodní polohu v podřepu), může používat veliký míč, atd. Přímo v porodním pokoji má k dispozici také sprchu a toaletu a v jednom ze dvou porodních pokojů má možnost uvolnit se nebo přímo porodit v prostorné vaně. V obou pokojích je velká postel, kde po porodu mohou šťastní rodiče se svým novorozeňátkem odpočívat. Gynekologický stůl se třmeny v porodním domě Malý princ najdeme, nikoliv však v porodních pokojích. Nachází se v místnosti, kde se ženy s porodními asistentkami setkávají při těhotenských kontrolách a rodičce není nabízen k rození. Porodní dům je vybaven monitorem, který dokáže zaznamenávat srdeční ozvy dítěte a kontrakce rodičky ze čtyř vzdáleností, reanimačním stolem a záchrannou soupravou. Porodní asistentky mají spojení s rychlou záchrannou službou, která může matku s dítětem v případě nutnosti odvézt do nedaleké nemocnice.




Porodní pokoj

První chvíle po příchodu zdravého miminka na svět prožívá nová rodina v klidu a soukromí. Porodní asistentky diskrétně sledují, zda vše probíhá normálně. Po několika hodinách rodina z Malého prince odchází domů. (V některých jiných porodních domech je možný i mnohem delší pobyt.) V následujících dnech porodní asistentka pravidelně navštěvuje matku s miminkem a kontroluje jejich zdravotní stav. Nabízí také pomoc s počátky kojení.

Malou Amélii, která přišla na svět jako první miminko v upraveném prostředí starého domu na okraji Fribourgu, do konce roku 1999 následovalo dalších 28 dětí. Od začátku letošního roku do prvních květnových dnů jich bylo 15.

Za poslední rok byly v románské části Švýcarska otevřeny ještě další tři porodní domy.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.