tisk-hlavicka

Cvičení pro zdravý vývoj dítěte (I - záda)

2.5.2000 Iva Dolínková Portál 5 názorů

Také si vaše dítě stěžuje na bolesti zad a vy máte pocit, že na takové problémy má ještě „dost času“? Přemýšlíte, čím to je, a jak mu můžete pomoci? Pojďte si s námi zacvičit!

Málokdo si připouští, jak negativně ovlivňuje vyspělá technika náš pohybový aparát. Ještě na počátku 19. století znalo každé dítě minimálně sto her na zdokonalování pohybu, postřehu, rovnováhy, na rozvoj hrubé i jemné motoriky, ale také fantazie, soustředění, přesnosti apod.

Zkuste se doma zeptat svých dětí, kolik znají her. Možná budete překvapeni, že kromě počítače, pasivního sledování televize a maximálně vybíjené a kolečkových bruslí si na jiné nevzpomenou. A pokud ano, budou to většinou hry jednostranně zaměřené, tzn. že některé svalové skupiny příliš přetěžují, což bude mít do budoucna na držení těla neblahý vliv.

Ale ani my, dospělí, nemáme dostatečnou zátěž pro svalový aparát. Každá lidská činnost je spojena s určitou fyzickou zátěží - s protažením svalů na jedné straně a posílením svalů na straně druhé. Např. klepáním koberců protáhneme prsní sval, posílíme pletenec ramenní. Nebo praní na valše či máchání prádla. Ale ruku na srdce - kdo dnes ještě klepe koberce, řeže dříví ruční pilou nebo dokonce pere v neckách?

A proto je velice důležité ke každodenní hygieně přidat i pravidelné, cíleně zaměřené pěti až desetiminutové cvičení. Pět minut cvičení stačí lidem s normálním svalovým napětím, deset minut by měli cvičit lidé se svalovým napětím sníženým nebo zvýšeným.

Pokud se rodičům podaří naučit dítě rannímu cvičení, jako je naučí se mýt, čistit zuby, česat se apod., je vyhráno na celý život. Chce to jen důslednost. S nácvikem pravidelného cvičení je vhodné začít v kojeneckém věku. Tak jako se učí hříbě poklepem na kopýtka budoucímu držení při kování, tak mohou maminky pravidelně - zdůrazňuji pravidelně - každé ráno dvě až pět minut s kojencem procvičovat rovnovážné reakce - k tomu je opravdu nejvhodnější cvičení na velkém míči (viz Děti a my 2, 3, 4/98).

V našem letošní seriálu o cvičení začneme s dětmi předškolního věku - tedy s dětmi ve stáří 3 až 6 let. V tomto období je vhodné cvičit společně rodič - dítě a dítě motivovat různými zviřátky, rostlinkami a jinými obrazy z přírody.

Cvičit musíme pravidelně, ve stejnou dobu, v dobře vyvětrané místnosti. V tomto věku se již dítě obvykle budí ve stejnou dobu - necháme je tedy vyprázdnit, ulehneme na koberec a můžeme začít:

BALÓNEK

Dítě leží na zádech, ruce položené na bříšku. Pomalu na čtyři doby nadechuje nosem do bříška, bříško se vyklenuje jako balónek. Ústy pak na šest dob vydechuje (balónek splaskne). Opakujeme 4x.

Ranní prodýchání je velmi důležité nejen pro okysličení krve, a tím dodání energie celému tělu, ale také k procvičení bránice, která patří k nosným pilířům držení horní poloviny těla.

KYTIČKA

V tureckém sedu položí dítě hlavu na ruce (kytička spinká), pravidelně dýchá - nádech nosem, výdech ústy 4x.

Následuje pomalé vzpřimování trupu do sedu, horní končetiny do vzpažení zevnitř (kytička roste).



Kytička spinká


Kytička roste


S kytičkou si pohrává vítr - nádech 2 doby, výdech ústy 4 doby –

– š, š, š, š.

Vánek se mění v silnější vítr, přidáváme kymácení, z jedné sedací kosti přesedáme na druhou, až se kytička před vichřicí schoulí opět do výchozího postavení. Opakujeme 4x.

MALÝ PES

Dítě klečí s oporou o předloktí, leze vpřed - na 2 kroky nádech, na 4 kroky výdech.

Směr lezení je vhodné měnit, lezeme po kruhu, slalom, couváme vzad.

VELKÝ PES

Dítě klečí s oporou o dlaně. Na 2 kroky nosem nádech, na 4 kroky ústy výdech. Dbáme, aby lezení bylo přesné, tzn. stejně dlouhý krok, aby byla hlava v prodloužení páteře, horní končetiny se nevytáčely ven, dlaně aby byly plně rozevřené a ve středním postavení.


Správně


Špatně


Dolní končetiny nesmějí klást kolena dovnitř a naopak bérce zevně. Těžiště těla se nesmí posouvat směrem k patám.

Plazení a lezení patří v předškolním věku k jednomu z nejlepších procvičování svalstva. Aktivuje souhru jednotlivých svalových skupin, důležitou pro správný stoj a chůzi.

ČÁP

Dítě stojí na jedné dolní končetině, matka je přidržuje za druhé koleno, pomalu vychyluje dítě vpřed a vzad.

Reakce dítěte spočívá v přesunu těžiště stojné nohy na patu a zevní hranu chodidla. Dbáme, aby dítě stálo v ose, nezaklánělo nebo nepředklánělo trup. Ve výdrži setrváme minimálně 4 doby. Opakujeme na druhou dolní končetinu.


Rovnovážné reakce patří rovněž k důležitým prvkům vytváření správné svalové souhry. Svaly na plosce nohy musejí aktivně pracovat proti gravitaci a zároveň reagovat na posun těžiště.

Ranní cvičení dítěte by nemělo přesahovat deset minut. Po skončení učíme dítě ranní hygienu, oblékání, pak teprve následuje snídaně.

Autorka pracuje jako fyzioterapeutka, vrchní sestra oddělení rehabilitace a léčby bolesti na Poliklinice Prosek v Praze 9.

Názory k článku (5 názorů)
getrosra Danek Trulley 6.5.2004 11:26
*Re: getrosra denisa 6.5.2004 11:34
Staňme se vedoucími kroužků našich dětí!... Zdeňka Zlamalová 13.10.2006 12:39
hyperlordoza bederní páteře Dagmar Havlíčková 1.10.2007 13:40
*Re: hyperlordoza bederní páteře renatajenistova,zdravi děti 19.2.2009 11:23





Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.