tisk-hlavicka

Imunita novorozence

29.10.2008 MUDr. Klára Kossárová Máma a já 61 názorů

Imunitní systém dítěte je do určité míry ovlivněný genetickou výbavou, kterou získá od rodičů. Velký vliv má však i období těhotenství, kdy dochází k zásadním fázím vývoje buněk a imunitního systému dítěte v úzkém spojení s imunitním systémem matky.

Imunitní systém je soubor mechanizmů, látek a buněk v organizmu, které zabezpečují jeho ochranu před cizími látkami a infekčními mikroby. Zúčastňuje se i na odstraňování vlastních poškozených tkání a buněk. Základem imunitního systému jsou krvetvorné buňky a biologické látky, které jsou těmito krvinkami vytvářené nebo aktivované. Buňky imunitního systému jsou shodné s buňkami krvetvornými, krvinkami, ze kterých největší význam mají bílé krvinky. Bílé krvinky jsou schopné pohlcovat a zabíjet baktérie a jiné škodlivé mikroorganizmy. Dále sem patří buňky, které řídí další imunitní reakce a umožňují i tvorbu protilátek. Protilátky se vytvoří po styku s infekcí a dále kolují v krvi a dostávají se do tkání, kde pomáhají likvidovat danou infekci.

Velký vliv na imunitní systém novorozence má období těhotenství

Imunitní systém dítěte je do určité míry ovlivněný genetickou výbavou, kterou získá od rodičů. Velký vliv má však i období těhotenství, kdy dochází k zásadním fázím vývoje buněk a imunitního systému dítěte v úzkém spojení s imunitním systémem matky. Imunitní systém je velmi úzce propojený se systémem nervovým a endokrinním (s vnitřní sekrecí) a vzhledem k tomu, že oba tyto systémy prodělávají v období těhotenství přirozené změny, je vhodné prožívat těhotenství v psychické a fyzické pohodě. Svůj význam má i životospráva těhotné ženy. Prokazatelně škodlivé je kouření, pití alkoholu nebo užívání drog. Naopak velmi přínosná je přiměřená fyzická aktivita a příprava na porod. V rodině, kde se vyskytuje alergie, by měla matka přizpůsobit stravu a způsob života tak, aby omezila možnost vzniku alergické reakce a riziko alergie dítěte. Protože rizikové alergeny jsou v každé rodině jiné, neexistuje žádné obecně platné pravidlo upravující režim těhotných žen. Všeobecně lze říci, že je potřeba odstranit ty alergeny, které jsou příčinou alergických reakcí matky.

Vhodné je přidat do stravy těhotné ženy lactobacily.

Zjistilo se, že v době těhotenství jsou určitá riziková období, kdy může dojít k senzibilizaci dítěte. Je to hlavně mezi čtvrtým až sedmým měsícem těhotenství.

Protilátky se začínají vytvářet už v době těhotenství, mezi 20. až 30. týdnem. Jejich množství je však velmi malé, a tak neposkytují novorozenci dostatečnou ochranu. Po porodu je však novorozenec chráněn tzv. mateřskými protilátkami, které se do těla malého človíčka dostaly v době posledních týdnů těhotenství matky přes placentu.

Množství těchto protilátek je velmi vysoké a někdy dokonce vyšší než u dospělého člověka, a tak je novorozenec v prvních dnech života dostatečně chráněn před cizorodými látkami a infekčními mikroby. Nevýhodou mateřských protilátek je jejich dočasné působení, protože i když v těle kojence působí přibližně tři až devět měsíců, jejich množství už po dvou měsících po narození výrazně klesá až pod hranici účinné obrany.

Novorozenec si už krátce po narození vytváří vlastní imunitní systém

Přirozený porod je nejlepší cestou, jak připravit dítě na vliv cizího prostředí a okamžitě zahájit nutnou akci imunitního systému. V současné době je však úroveň lékařské péče taková, že ani u dětí narozených císařským řezem nebo nedonošených dětí není důvod k obavám před těžkými poruchami imunity, pokud nemají tento zdravotní problém vrozený.

Po porodu se v těle dítěte začínají vytvářet vlastní protilátky. Jejich množství je však zpočátku velmi malé a postupně se pozvolna zvyšuje. Všeobecně je možné říci, že množství protilátek u jednoletého dítěte je poloviční v porovnání s množstvím protilátek u dospělého člověka. Až okolo 10. roku si dítě vytvoří takové množství protilátek, jaké má dospělý člověk.

Bílé krvinky

Novorozenci kromě protilátek chybí i dostatečné množství specificky obranných bílých krvinek, které navíc nevykazují tak vysokou obrannou aktivitu jako u dospělého člověka. Bílé krvinky se vytvářejí v kostní dřeni a slezině plodu od 12. týdne těhotenství. Podobně jako u protilátek je jejich množství na začátku nepatrné, ale postupně stoupá a vznikají i další druhy obranných buněk. S vývojem plodu se postupně zvyšuje i jejich obranná aktivita. Některé z těchto buněk jsou plně funkční už po porodu novorozence. V období dozrávání plodu se obranné bílé krvinky učí rozlišovat vlastní látky a látky pro organizmus cizí, což přispívá ke správnému fungování imunitního systému. Imunitní systém nesmí negativně ovlivňovat nebo odstraňovat užitečné buňky či další biologické látky vlastní pro člověka (špatné fungování imunitního systému je příčinou mnoha alergií).

Přechodný nedostatek imunitního systému dítěte

V prvním roce života vrcholí přechodný nedostatek imunitního systému v období mezi 3. až 6. měsícem. V této době výrazně klesá hladina mateřských protilátek a tvorba vlastních je ještě nedostatečná, stejně i specifické bílé krvinky nejsou plně aktivní. Proto je dítě v prvním roce života vystaveno zvýšenému riziku onemocnění jakoukoliv nakažlivou nemocí.

Mateřské mléko a jeho místo

S mateřským mlékem dostává novorozenec nejen ideální stravu do 6. měsíce věku, ale i všechny typy protilátek, pomocné látky imunitního systému (sekreční imunoglobuliny třídy IgA) a obranné bílé krvinky. Jejich výjimečnost spočívá v tom, že jako živé buňky nemohou být součástí žádného přípravku mléčné výživy pro děti, i když v současné době je kvalita kojeneckých umělých mlék opravdu velmi vysoká a snaží se zabezpečit všechny složky potřebné pro výživu kojence. Zvýšená přítomnost protilátek v mateřském mléce, která chrání hlavně sliznici trávicího a dýchacího systému, pomáhá zabránit uchycování respiračních a střevních infekčních mikrobů. Navíc protilátky získané z mateřského mléka pomáhají nastolit v organizmu novorozence normální mikroflóru a zabraňují proniknutí některých neinfekčních látek, což může mít význam i při vývoji alergie.

Zvláštní kategorií jsou předčasně narozené děti

Předčasný porod zkracuje přirozené období, kdy dochází k přenosu protilátek v době posledních týdnů těhotenství přes placentu na plod. K nezralosti vlastního imunitního systému se přidává sekundární nedostatek přenesených protilátek a dochází ke zvýšenému ohrožení těchto dětí infekcí. Stupeň snížení imunitních funkcí se u jednotlivých nedonošených dětí liší podle míry nedonošenosti. Děti narozené po 36. týdnu těhotenství by neměly mít vážnější problémy vyplývající z poruchy imunity. Co se týká ostatních předčasně narozených dětí, je míra schopnosti jejich imunitního systému velmi individuální a jejich léčba se řídí podle výsledků vyšetření imunitního systému.

Předčasně narozené děti je potřeba hlavně v prvních týdnech a měsících chránit před infekcí a nejlepší prevencí infekcí v tomto období je maximální důraz na omezení styku těchto dětí s jakýmkoliv zdrojem infekce (i to je úlohou inkubátorů, ve kterých jsou tyto děti umístěny).

Zeptali jsme se imunologa:

1. Když má starší sourozenec plané neštovice, jaká je pravděpodobnost, že novorozenec je dostane také?

Při správném vývoji imunitní odpovědi v době těhotenství je u plně kojených novorozenců do 6. měsíce poměrně malá pravděpodobnost onemocnění.

2. Když má člen rodiny jinou nemoc, např. katarální virovou angínu nebo chřipku, je novorozenec před tímto onemocněním chráněný svým imunitním systémem?

Novorozenec je špatně chráněný proti virovým nemocem, a proto i lehké onemocnění může u něho probíhat velmi těžkým až systémovým způsobem, to znamená, že nezůstane jen při rýmě a kašli, ale dítě může mít i zápal plic a jiné vážné poškození. Méně pravděpodobné je to u plně kojených novorozenců.

3. Měla jsem jedno dítě ve věku tří let v kolektivu a druhé mimo kolektiv. Navzdory tomu byly v tomto věku stejně často nemocní. Kde byla chyba?

Nestala se žádná chyba. Jak jsme psali v článku, imunitní odpověď dětí má svoje věková specifická období. Postupně se vyvíjí od narození. V období od 36. do 48. měsíce je přechodná hypogamaglobulinaemie, kdy dítě nemá přenesené protilátky, není kojené a neseznámilo se ještě s různými infekcemi, na které by mělo mít paměťovou stopu v imunitě. Obzvláště dramaticky probíhá nemocnost v tomto věku, když je malý organizmus nepřiměřeně zatížený nadměrným kontaktem s různými druhy infekcí a vyvíjející se imunita se neumí dostatečně rychle a správně profilovat. Je lepší přerušit pobyt v kolektivu a dopřát fyziologickou rekonvalescenci po každém onemocnění, místo zbytečného podávání antibiotik při virových infektech. Je to lepší i pro správný vývoj imunity do dospělého věku.

Článek je ze říjnového čísla časopisu Máma a já. Obsah čísla najdete zde.

Získejte předplatné i dárek z MÁMA a já! Objednejte si v období od 25. září do 24. října 2008 na jeden rok předplatné časopisu MÁMA a já a získejte automaticky dáreček - hrníček s pítkem od firmy LOVI. Časopis si můžete předplatit i prostřednictvím internetu zde.

Názory k článku (55 názorů)
bod c. 2 sarmi 29.10.2008 12:9
*Re: bod c. 2 Siddhártha 29.10.2008 12:36
**Re: bod c. 2 Magda&Kristynka(2roky) 29.10.2008 12:46
**Re: bod c. 2 Pavlína, 2 malí kluci 29.10.2008 13:16
**Re: bod c. 2 ...neviditelná... 29.10.2008 19:47
***Re: bod c. 2 ...neviditelná... 29.10.2008 20:1
****Hon na čarodejnice Lucka 345 29.10.2008 20:28
*****Re: Hon na čarodejnice JBB 30.10.2008 18:28
******Re: Hon na čarodejnice Lucka 345 31.10.2008 9:17
****Re: bod c. 2 Siddhártha 29.10.2008 22:6
***Re: bod c. 2 Siddhártha 29.10.2008 22:11
****Re: bod c. 2 ...neviditelná... 29.10.2008 22:14
***Re: bod c. 2 Siddhártha 29.10.2008 22:16
***Re: bod c. 2 Siddhártha 29.10.2008 22:19
**Re: bod c. 2 Vrtichvostova 29.10.2008 23:5
***Re: bod c. 2 Siddhártha 30.10.2008 1:37
****Re: bod c. 2 Vrtichvostova 30.10.2008 16:50
**souhlas Saraqua 31.10.2008 20:59
**Re: bod c. 2 Klára 10.9.2013 8:27
*Re: bod c. 2 Magda&Kristynka(2roky) 29.10.2008 12:41
**Re: bod c. 2 Babsi+2 29.10.2008 13:22
***Re: bod c. 2 Magda&Kristynka(2roky) 29.10.2008 13:36
****Re: bod c. 2 Katka,kluci 6 a 10 29.10.2008 14:35
*****Re: bod c. 2 Helois+Hela03/06+Dia07/09 29.10.2008 19:9
******Re: bod c. 2 kreditka 29.10.2008 19:15
*******a co tak ochrana proti slu... Sova  30.10.2008 17:32
********Re: a co tak ochrana pro... kreditka 31.10.2008 16:11
******Dotaz Magda & 2 29.10.2008 21:2
*******Re: Dotaz Magda&Kristynka(2roky) 30.10.2008 7:39
*******Re: Dotaz Linda 30.10.2008 22:32
********Re: Dotaz Lucka 345 31.10.2008 9:48
*********Re: Dotaz Linda 31.10.2008 15:38
*******Re: Dotaz kreditka 1.11.2008 19:41
****Re: bod c. 2 Mata_ 29.10.2008 22:8
*****Re: bod c. 2 Siddhártha 29.10.2008 22:18
******Re: bod c. 2 Magda&Kristynka(2roky) 30.10.2008 7:47
*****Re: bod c. 2 Magda&Kristynka(2roky) 30.10.2008 7:45
**Re: odbocka - nemoci a skolka sarmi 29.10.2008 14:8
***Re: odbocka - nemoci a skolka Linda 29.10.2008 15:51
****Re: odbocka - nemoci a skolka Katka,kluci 6 a 10 30.10.2008 8:52
*****Re: odbocka - nemoci a skolka sarmi 30.10.2008 9:18
******Re: odbocka - nemoci a skolk... Katka,kluci 6 a 10 30.10.2008 14:19
*******Re: odbocka - nemoci a sko... Linda 30.10.2008 15:58
*******Re: odbocka - nemoci a sko... Duslik 3.11.2008 21:57
***Re: odbocka - nemoci a skolka Magda&Kristynka(2roky) 30.10.2008 7:54
****Re: odbocka - nemoci a skolka sarmi 30.10.2008 8:27
*****Re: odbocka - nemoci a skolka Magda&Kristynka(2roky) 30.10.2008 17:14
***Re: odbocka - nemoci a skolka Dana,dvě holky 30.10.2008 15:51
***Re: odbocka - nemoci a skolka Lady Jane 2.11.2008 14:2
Má zkušenost Ananenka 29.10.2008 13:57
Body 1 a 2 Monika 29.10.2008 17:35
*Re: Body 1 a 2 Zdenka_ 29.10.2008 21:13
**protilátky papinka 29.10.2008 21:47
***Re: protilátky Monika 31.10.2008 17:48
Vakcína proti alergiím ivysek 3.11.2008 21:48




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.