tisk-hlavicka

Výbavička pro miminko

5.6.2008 Arenga 198 názorů

(podle zkušeností jedné maminky osmi a půl měsíční holčičky)

Původně jsem na Rodinu chtěla napsat svůj porodní příběh. Ale… nějak jsem na to zatím nenašla čas a jak utíkají týdny a měsíce, vzpomínky přestávají být tak úplně živé, i když by rozhodně bylo o čem psát. Nakonec ale spatřil světlo světa jiný článek, no, vlastně článek… Spíš je to takový komentovaný seznam, který jsem vytvořila pro jednu těhotnou kamarádku a když už byl hotový, říkala jsem si, proč jej nenabídnout ke čtení i jiným čekajícím maminkám, že by se jim třeba mohl hodit. Takže tady je:

Oblečení

Poznámka k různému číslování oblečení: 56 jinak také newborn nebo new baby, tedy novorozenec; 62 = 0-3 měsíce, 68 = 3-6 měsíců, 74 = 6-9 měsíců - ale ono to je stejně jen hrubě orientační, protože každý výrobce má trochu jiné míry a nám se nestávalo zřídka, že měla naše holčička na sobě bodíčko 56, dupačky 68 a kabátek 62 a všechno jí více méně sedlo. My jsme nosili 56 zhruba do osmého týdne a úplně poslední 56 jsem vyřadila v necelých osmi měsících (!) - nejspíš se praním trochu vytahala ;-), 62 jsem průběžně začala vyřazovat asi ve třech měsících, ale nemalý počet kousků nosí naše beruška dosud (8,5 měsíce) a jsou jí dobře, 68 začala nosit +/- ve 2,5 až 3 měsících a nosí více méně skoro všechno dosud, 74 začala nosit asi ve 4-5 měsících, většinou bodíčka s ohrnutými rukávy, některé jsou jí ještě teď velké, některé jsou už ale natěsno. Takže to spíš chce mít v oku a na štítek s věkovým údajem se dívat jen orientačně, případně se dá řídit podle druhého údaje na štítku a to je váha (např. do 4,5 kg) to mnohdy docela sedí. V každém případě: miminku bude docela dobře i v oblečku o něco větším, obleček o něco menší na něj neoblékneme, natož aby se v něm cítilo pohodlně ;-)

Naše malá je narozená v září, takže následující přehled se od toho dost odvíjí - výbavička letních miminek bude trošičku jiná, minimálně v potřebných velikostech pro jednotlivá období. Taky je nutné poznamenat, že naše holčička patří spíš k menším miminkům (ve třech měsících necelých 5, v šesti měsících necelých 6 a v osmi měsících necelých 7 kilo a 66 cm) a z toho se taky odvíjejí moje zkušenosti s tím, jak dlouho nám vydržela ta která velikost oblečení.

Samozřejmě, co se týká počtů jednotlivých kousků oblečení, je také potřeba zvážit, jak často chceme a můžeme prát (my jsme třeba v zimě měli docela problém s místem na sušení, takže bylo fajn moci prát méně) a zohlednit i to, že v některých dnech je potřeba miminko převléknout klidně čtyřikrát i vícekrát, tak aby bylo do čeho.

Košilky / bodíčka / trička - všem má svoje výhody i nevýhody, košilky se nemusejí dávat přes hlavičku (mnohé miminko i maminka ocení) a skvělé byly, když nám prasklo očkování na TBC - snadno se převlékaly, daly se prát na vyšší teplotu a snadno se žehlily. Na druhou stranu se někdy hrnou a když se miminko trochu poblinká, tak je to v té tenké látce hned velký mokrý flek a je nutné převlékat (bodíčko malinké poblinktnutí ustojí). Pro malé mimi jsou výborná bodíčka, která se neoblékají přes hlavu, ale zapínají nebo zavazují se na bříšku a klasicky mezi nožičkami /myslím, že se to jmenuje kimono střih, ale jistá si nejsem/. Ty určitě doporučuji, hlavně třeba do poradny apod. když je potřeba miminko rychle a nenásilně svléknout :-) Na podzim a zimu určitě spíš dlouhý rukáv, na teplé jaro a léto spíš krátký. Bodíčka s krátkým rukávem jsme taky dávali v zimě pod pyžamko, aby bylo malé tepleji, případně jsem je kombinovala s tričkem s dlouhým rukávem. Počty: 56 - stačí tak 4-5 ks, krátkorukávové nemají moc smysl, 62 - klidně více, krátký a dlouhý rukáv dohromady asi tak 10 ks, my jsme 62 nosili celkem dlouho, ještě teď v 8 měsících některé nosíme, 68 - klidně 10 i více, je to celkem vděčná velikost. Pokud nosí dítě látkové pleny, je při nákupu a výběru třeba dbát na to, aby mělo bodíčko "dlouhé tělíčko", jinak se dítko do bodíčka s plenkami nevejde, lépe řečeno, bude se to muset nechávat dole rozepnuté, což pak trochu ztrácí smysl. Taky pozor na to, aby bodíčko nebylo moc široké v oblasti ramínek - pro nás jsou ideální úzké a dlouhé :-) Vyplatí se, zejména pro chladnější dny, mít pár bodíček, která mají u krku knoflíčky nebo patentky a nejsou jen natahovací - prostě více ke krčku. Trička jsme prakticky nepoužívali, jen ty s dlouhým rukávem v kombinaci s bodíčkem s krátkým nebo místo kabátku nebo na chvíli na večer, když se hodinku před koupáním poblinkala, aby byla rychle převlečená :-) Těch dlouhorukávových triček jsme měli asi 7 nebo 8 - 4x 56 (nosila ji ale velmi dlouho) a 3-4x 62. 68 taky několik máme a když je teď už venku teplo tak je dávám třeba místo mikinky.

Kabátky / mikinky - užili jsme hlavně na podzim a v zimě, kdy jsem je dávala malé i na doma. Když byla úplně malinká, dávali jsme jí kabátek nebo tričko s dlouhým rukávem i na noc přes pyžamko /asi tak do 4-5 měsíce, pokud jsme nedali pod pyžamko bodíčko/, takže kabátků jsme hlavně ze začátku měli docela spotřebu - výhodou je taky to, že když se mimi poblinká, stačí často vyměnit kabátek/mikinku a není nutné převléknutí komplet :-). 56 - stačí tak 2 ks, 62 - asi tak 3 kusy, 68 - klidně i 5 a víc. Výhoda kabátků je, že se neoblékají přes hlavu, nedoporučuji kabátky zapínající se vzadu, to je dost nepohodlné pro obě strany. Místo kabátku jsem taky někdy používala obyčejné tričko s dlouhým rukávem.

Svetříčky - užijí se hlavně na ven, pro úplně malé mimi stačí bohatě jeden, vel. 62 tak alespoň tři (jeden v akci, druhý v prádle, třetí na šňůře), klidně začít rovnou většími velikostmi, ono do toho mimi doroste, a taky se neoblékají na holé tělo, ale vždycky je pod nimi alespoň jedna vrstva :-). Pro malé mimi je lepší propínací svetřík, ale pozor, aby nebyl moc od krčku.

Dupačky / kalhotky - ve velikosti 56 jsme měli jen dvoje a bohatě stačily - na den i na noc jsme většinou dávali overálek tedy vlastně pyžamko, více jsme začali s dupačkami až po šestinedělí, takže zhruba od velikosti 62, 62 dupačky jsme měli asi 4 ks a asi 6 ks 68, tyhle dvě velikosti nosila prakticky současně, počtem to více méně stačilo. Při větším teple jsou už dupačky moc, potí se v nich hodně nožičky, takže myslím, že na těch 68 skončíme. Od cca 7,5 měsíce už je dávám jen na doma. Praktičtější jsou dupačky rozpínatelné mezi nohama, usnadní to přebalování. Od tak 4-5. měsíce dávám kromě dupaček i obyčejné natahovací kalhotky na gumu (vlastně tepláčky), pozor ale, aby guma nebyla moc těsná a neškrtila mimčo na bříšku. Tepláčky máme dvoje ve vel. 68 a dvoje ve vel. 74.

Overálky - pyžamka - velmi vděčný kousek oblečení. Jako novorozeně nosila naše malá na den i na noc, měli jsme asi 10 kusů a bylo to optimální. Ve velikosti 62 dokonce 12 kusů (dostali jsme hodně darem) a taky to bylo zhruba akorát - poznamenávám, že jsme navíc ve velikostech průběžně přecházeli, takže jsem současně nosili 62 a pár 68 nebo 56 a pár 62. 68 máme taky asi 8 a je to akorát (teď už ovšem dáváme jen na noc, opravdu jako pyžamko) - určitě by stačilo i méně. Pokud nosí miminko látkové pleny, je potřeba, aby měl overálek "dlouhé tělo" a široký zadeček - zejména na noc se dává objemnější balení, tak aby se vešlo. Nedoporučuji pyžamka, která se zapínají na zádíčkách ani ta, která nemají obě nožičky rozpínací až dolů. Jestli má pyžamko šlapičky nebo se k němu musí dávat ponožky je prakticky jedno - vyřazovali jsme stejně vždycky proto, že se nevešla s plenkami, než že by jí byly krátké nožky.

Lehká kombinéza / fleesový overálek - pro podzim, teplejší zimu, do auta nebo na předjaří je ideální. Měli jsme jeden ve vel. 62 a jeden ve vel. 68 a malá je opravdu vynosila. Ideální tam, kde víme, že budeme dítě svlékat.

Fleesové kalhotky s náprsníkem - používala jsem je moc ráda, doporučuji alespoň dvoje (my měli čtvery a bylo to už fakt moc :-) v kombinaci se svetříčkem ideální na ven do kočárku, když se nepředpokládá, že budeme dítě svlékat, na podzim, teplejší zimu nebo předjaří.

Zimní kombinéza - dostali jsme darem dokonce čtyři, což je samozřejmě zbytečně moc, navíc jsou všechny růžové a všechny strašně velké a i když se doporučuje zimní kombinézu kupovat o číslo větší, tak v tom prostě strašně plavala. Doporučuji spíš kombinézku s kapucí a volnými nožkami - dítě to unosí další rok, pokud to ten první bylo moc velké. Kombinézu jsme dávali až do opravdového mrazu, jinak často fleesové kalhotky, svetříček, bundičku a fusak. Kombinéza je nicméně výhodná, pokud se dítě musí někde svlékat (poradna, plavání, návštěva).

Ponožtičky - tolik se nešpiní (miminko v nich nechodí a málokdy se mi podaří je počůrat nebo poblinkat), takže nejsou potřeba na každý den čisté, ale stejně je to docela vytěžovaný kousek oblečení, zejména pokud má mimčo často studené nožky - u nás byly ponožky v permanenci od narození až do cca 7 měsíce, kdy začalo být dost teplo, aby se to bez nich obešlo. Ideální ponožky nemají příliš pevný lem, aby miminko netlačil, ale zase nejsou moc volné, aby snadno nepadaly. Dobré je mít několikero obyčejných, nejlépe bavlněných, a pár párů froté, nejmenší velikost je skoro zbytečná, začala bych tak od 62 a pak větší.

Rukavičky - stačí dvoje novorozenecké, pro podzim nebo jaro, a tak dvoje teplejší na zimu. My jsme ale asi uprostřed zimy, když byly malé tak 4,5 měsíce přestali rukavičky dávat, pokud nebyl extra mráz. Kuliše si v kočárku cucalo paleček a zahřívalo si ručku vlastním dechem lépe než v rukavičce a navíc bylo spokojené. Dobře poslouží i delší rukávky nebo schovat ručku do fusaku.

Šálička - jemná vlněná šálička je na zimu na malý krček moc prima věc, určitě doporučuji.

Čepička - klasická bavlněná, přes ouška, na zavazování pod bradičkou - jo, to je můj favorit :-), ve velikosti 56 stačí bohatě jedna a ani tu neunosí miminko dlouho. 62 jsme měli 3, byly by stačily dvě, taky to na moc dlouho nebylo, naopak 68 alespoň 3 - ony se docela unosí a je dobré mít v záloze čistou, když si mimčo blinkne nebo babička ušpiní make-upem ;-). Tyhle klasické bavlněné jsem pak dávala i v zimě pod vlněnou čepičku, případně pod kapucku, když byla extra zima, měla jsem vlněno-fllesovou čepičku, ale tu jsme tolik neunosily - moje oblíbená a plně dostačující kombinace byla právě ta bavlněná spolu s vlněnou navrch. Na letnější období je hodně praktický klobouček se širokou stříškou.

Botičky - bačkůrky - některé maminky s oblibou používají na ven, my je prakticky neměli - dávala jsem buď teplejší ponožky nebo pak v zimě botičky od kombinézy. Na jaro teď máme plátěné botičky-zvykačky - nejsou na chození, ale na zvyknutí, že na nožičku se dávají botičky, aby to nebyl moc šok, když malý človíček začne sám capkat.

Bryndáček - pro malé mimi, pokud je kojené, se prakticky neužije. My jsme s bryndákem začali až v šesti měsících v době nástupu příkrmů - dobrý je plastový bryndák s "korýtkem", ale ten až pro sedící dítě, existují i různé igelitové. Textilních bych doporučila mít alespoň 5 pratelných na vyšší teploty, nejlépe bez obrázků, protože ty rozptylují pozornost malého krmeného človíčka.

Punčocháčky - dost se hodí pod kombinézku i pod kalhotky, nejmenší velikost, ve které má smysl je pořizovat, je 62/68 - my jsme v ní vydrželi celou zimu. Je praktické mít punčocháčky (v našem kraji se jim říká i štramplíky, ale na to jsem si moc nezvykla) alespoň dvoje, nejlépe tenčí a tlustší. Kšandičky na punčocháčích nejsou špatné, ale můžou být i dost nepraktické při přebalování. Pozor, aby punčocháčky neměly moc silnou gumu v pase, aby to miminko netlačilo. Místo punčocháček nebo k nim jde také pořídit tzv. baby legsy, které často popisuji jako punčocháčky bez zadečku a bez šlapiček. Jsou to moc praktické návleky, nejen na nošení v šátku nebo jiných nosítkách.

A samozřejmě, jdou koupit i různé bundičky, kalhotky, kraťásky, džínečky, blůzičky, šatičky apod. a člověk tomu samozřejmě mnohdy neodolá. Pro úplně malinké mimi to ale podle mě nemá vůbec smysl - snad kromě bundičky, ta se někdy dost hodí. Šatičky jsme měli poprvé ve třech měsících a to jen proto, že byly Vánoce, jinak to pro ležící dítě, respektive tedy holčičku moc smysl nemá. Takže šatičky u nás až od jara, kdy už taky naše kuliše není takový ležáček, a kalhotky, kraťásky a džínečky používáme tak zhruba od 6-7 měsíců a prakticky jen na ven - na doma se mi to zdá dost nepohodlné. Pro menší děťátko se mi zdají úplně zbytečné, ale to je zřejmě věc vkusu - i když, nechat úplně malé miminko celý den v džínečkách nebo podobných kalhotkách… mně by to teda pohodlné zrovna nebylo.

Doporučení ohledně barev: užijte si bílou, dokud se nezačne s příkrmy :-)

Další nejen textilní "nezbytnosti"

Zavinovačka / rychlozavinovačka - rychlozavinovačka je praktická na doma, dítě je venku i uvnitř šup šup, nevýhoda je, že když je větší a silnější, snadno se vykope ven. Měli jsme dvě - jednu koupenou a jednu šitou doma (je to velmi jednoduché, protože prakticky jde o vycpaný čtverec se dvěma suchými zipy), jako zavinovačky jsme je užívali plus mínus do 2. měsíce na den i na noc a pak nějakou dobu jenom na noc do postýlky a pak už na to kulišátko prostě bylo moc velké. Potom jsem rozepnutou rychlozavinovačku povlíkla do normálního povlaku na polštář a používáme ji jako lehkou peřinku, druhou rychlozavinovačku teď máme přeloženou napůl jako podložku v kočáru, aby to měla holčičenka pohodlnější :-). Takže jsou praktické a dlouho využitelné v různých rolích :-) Velikost je 70x70 cm, ale kdybych si ji šila doma znovu, udělala bych si jí minimálně 75x75, ne-li 80x80. Kromě rychlozavinovaček na suchý zip existují i s tkanicemi, ale s tím nemám zkušenosti. Klasická zavinovačka je vhodná zejména tam, kde nejde o extra svižné vyndání a zandání miminka a kde je žádoucí, aby se miminko nevykopalo. My ji užili hlavně na ven, dokud se nezačalo jezdit s fusakem.

Termozavinovačka - není nutná, ale je moc fajn. Dá se dát do kočáru jen tak, do fusaku, když je extra zima i do autosedačky. Pro podzimní a zimní miminka fakt prima věc. Užili jsme ji například na křtiny (29.12.), taky jsem ji hodně používala, když bylo moc zima na to jet bez fusaku, ale moc teplo na to, abych jela s ním.

Fusak / pytel s kožíškem - dá se samozřejmě existovat i bez něj, pokud se dá dobrá peřinka do kočárku v kombinaci s dekami, ale fusak je tak nějak o dost pohodlnější. Dobrý je ten typ, který se pak dá dát i na sporťák následující rok. My jsme v zimě nejčastěji jezdili s fusakem v kombinaci s dekou přes něj, eventuelně ještě termozavinovačkou dovnitř, pokud bylo hodně chladno. Máme fusak od Emitexu a jsme s ním moc spokojení. Jinak taky pozor na velikost kočárku - některé dnešní jsou tak malé, že tam dáte dítě nebo fusak, ale oboje jen horko těžko :-)

Deky - nejen fleesové deky se v domácnosti s miminkem nikdy neztratí a mají velmi pestré využití. Takže dek klidně hodně, ony se fakt sejdou, a to i když miminko odroste

Peřinka - polštářek - zatím nemáme, polštářek se tak jako tak minimálně do roku věku nedává. Když byla naše holčička malá, dávali jsme zavinovačku a dečku, teď různě kombinujeme - například složená deka povlečená do normálního povlaku na polštář apod. Úplně to stačí.

Povlečení a prostěradla - povlečení zatím neužijeme, protože, jak jsem psala, zatím neužíváme klasickou peřinku a polštářek. Prostěradla ovšem minimálně tři kusy (jedno v prádle, druhé na šňůře, třetí v postýlce), klidně i čtyři (do rezervy, už se mi stalo i to, že byly dvě v prádle a třetí v postýlce), na zimu je dobré froté, ale není nutné. Osvědčila se mi i taková jakoby "dečka" z flanelu - což je obyčejný látkový obdélník, který dávám ještě na prostěradlo. Při znečištění v určitých místech (poblinkání) stačí vyměnit jen ten a není nutné převlékat celou postýlku. Jednu dobu jsme se stejnou funkcí používali do postýlky i obyčejný ručník, ale přece jen, je trochu hrubý - což tolik nevadilo, dokud kuliše neřádilo v postýlce jako černá ruka a hezky spořádaně leželo s hlavičkou na pleně a jen občas si blinklo mimo. Samozřejmě dávám pod hlavičku ještě plenu, ale naše beruška jí už většinou zpracuje tak, že je kdekoli jinde, jen ne pod hlavičkou :-), tak se to flanelové vypodložení docela hodí.

Osušky - používáme obyčejné tera (90x100 cm) a za optimální počet považuji tak 4-6 ks. Výhodou je velmi snadná údržba. Některé maminky používají jako osušky i velké froté pleny, máme takovou jednu, ale můj favorit to není. Na plavání nosíme velkou sušku s kapucí z Ikey, ale někdy vezmu i tu tera a úplně stačí.

Žínky - na mytí prakticky nepoužíváme, využívané jsou u nás ale hodně malé ručníčky 30x30 (z Ikey) - osušení zadečku po umytí po pokakání, na obličej, někdy i na mytí, prostě variabilně.

Plenky - pokud se nelátkuje, tak na pusinku a pod hlavičku bych doporučovala tak 20 klasických českých čtverců (spíš 80x80 než 70x70). Můj tip je rozstříhat si 1-3 pleny 80x80 na čtverečky o straně asi 20 cm a obroubit - já mám takhle rozpracované tři pleny a je to skoro nejvytěžovanější součást naší plenkové výbavy - na zadeček, na pusinku, na otření obličeje, do podprsenky… prostě všestranné využití. Tyhle malé čtverečky se samozřejmě dají i koupit, ale jeden stojí asi 15 korun - pokud si je člověk udělá sám z pleny, má jich asi za 22 Kč 16. Pokud se látkuje, tak dvacítka českých čtverců je samozřejmě málo a kromě plenek (počet závisí na pořizovaném typu, ale vždycky je dobré mít o pár kousků víc do rezervy) jsou potřeba také kvalitní svrchní kalhotky (pro každou velikost minimálně troje) a separační plínky.

Mantinel kolem postýlky - nezbytný není, ale je praktický. Naše kuliše totiž velmi intenzivně cestuje po celé postýlce a člověk z toho má tak nějak lepší pocit, když hlavičkou "brousí" ten trochu vycpaný mantinel a ne rovnou šprušličky. No a pokud je mantinel barevný, tak to taky hezky vesele vypadá a miminko se má na co koukat :-).

Kapsář na drobnější i méně drobnější věci - máme ho v koupelně a je to super věc. Šila jsem sama a na míru, ale dají se různé i koupit. Některé maminky mají i kapsář na postýlku, ten bychom my ale patrně nevyužili /i když, kdo ví…/.

Peřinka do kočárku - my jsme v podstatě vždy jezdili s různými dekami, zavinovačkou, fusakem apod.

Kojící polštář - nadšeně jsem si jej pořídila a v těhotenství na něm relaxovala, ale po pravdě řečeno, klasicky jsme s ním nikdy nekojili - prostě jsem nějak nepřišla na ten grif. Ale používám ho při kojení na křeslo pod záda a to je fajn, pod miminko mám klasickou čtvercovou peřinku /původně peřinka do kočárku, ale ven s námi jela jen jednou/. Kojící polštář je fajn, ale není to podle mého názoru nezbytnost.

Podložka na ochranu matrace - máme z Ikey a jsme s ní spokojení. Pořídili jsme si ještě jednu náhradní a na tu někdy holčičku "vypouštíme" bez plenek, aby si provětrala zadeček. Dá se taky dobře použít jako provizorní přebalovák na cestách. Jasně, existují jednorázové přebalovaní podložky, ale když já docela nerada věci na jedno použití…

Šátek na nošení miminka - moje idea byla šátkovat hned od začátku a hodně, nicméně poté, co mi vypadaly stehy jsem to prostě fyzicky nedávala a tak si naše kuřátko na šátkování nezvyklo. Pořídili jsme si i ring-sling (kratší šátek s kroužky na konci), že z toho půjdou snadněji a rychleji jednoduché kolíbky, ale na to jsme ho nakonec taky moc nevyužili - do takového pátého měsíce jak jsme jí dali do šátku, tak hysterák, že už jsem se i pak bála šátek vůbec vytáhnout. Zlom nastal ve chvíli, kdy byla natolik fyzicky připravená, že jsem jí mohla nechat venku nejen hlavičku, ale i ručičky, to se jí to celkem začalo líbit a pak jsme si pomalu na šátek zase zvykali. Šátek mám Mam-earth ale dneska bych si asi pořídila asi jiný, i když tenhle není špatný, ale je pro mne hodně dlouhý /proto jsme si pořizovali ten ring-sling/ a moc teplý - na zimu zase výhoda, ale my stejně šátkujeme spíš doma - od doby, co máme manduku. Výhoda šátku je větší variabilita, ovšem je nutný určitý cvik a delší příprava. Manžel si navíc šátek sám nenaváže a já na něm neodhadnu utažení, takže to je taky problém. Ring-sling je velmi rychlý na nasazení, celkem dobře se i utahuje, nevýhodou je jednostranné zatížení, moc ho nevyužíváme, ale není špatný. Pro větší mimi to už ale není - respektive je, ale pak je to na zhuntování zad nosiče ;-). Každopádně nosíme doma jen někdy, já jsem si na to taky nezvykla, abych byla schopná něco dělat, když mám dítě na sobě. No a nakonec - manduka - je drahá, jo to je fakt - ale je super. Máme ji od začátku května, tedy něco přes měsíc, velice rychle se nasazuje a je extra pohodlná, dá se nosit na břiše, na zádech i na boku. Naše beruška je zatím malá, takže nosíme jen na břiše, protože na boku je to zase moc jednostranné zatížení pro nás, i když jí se to líbí. Nasazování je velmi pohodlné i pro nezkušeného. Extra dobrá na delší tůry, i když je pak otázka, jak dlouho v tom vydrží to dítě, pro nás zatím ideální na delší výlet střídání manduky a kočárku, ale myslím, že ve městě, kde má hodně podnětů, by v manduce vydržela fakt dlouho.

Nábytek a spol.

Postýlka / košík - pro novorozeně jsme měli nachystaný košík a překvapivě nám vydržel až do jejích osmi týdnů - v noci v něm spinkala a přes den jsem ho přenášela do obýváku, abych jí měla u sebe. V osmi týdnech jsme dali do ložnice postýlku a od té doby spinká v ní - přesouvat takhle z místa na místo ji ovšem už nemůžu, v tom byl ten košík praktický. Košík ovšem používáme dosud - v kuchyni, když tam chci něco dělat, tak do něj berušku umístím, naštěstí v něm ještě vydrží ležet, i když košíček už je jí na těsno a na nějaký delší pobyt by to nebylo. Netušili jsme ovšem, že ho budeme používat tak dlouho. Postýlky jsou na trhu k dostání různé, měla by být podle mě hlavně stabilní, na vzdálenost šprušlí od sebe existuje norma. My máme modrou postýlku z Ikey a jsme s ní spokojení.

Matrace do postýlky - existuje samozřejmě pestrá nabídka, od obyčejných molitanových (tu bych ale asi moc nedoporučovala, zdají se mi příliš měkké), přes středně drahé až po "luxusní". Hlavní je, aby dobře sedla do postýlky. Nějaký slamníček je nutný i do košíčku, tam jsme pro ty první týdny měli obyčejný molitanový, který jsme podědili spolu s košíkem. Holčička byla tehdy lehoučká, takže se do toho nijak nebořila, navíc není moc vysoký, takže jeho měkkost kompenzuje tvrdá podložka.

Monitor dechu - původně jsem ho nepovažovala za moc nutný, ale manžel a maminka mě přemluvili. No a je to fajn, když je člověk hlavně ze začátku ze všeho takový rozklepaný a v noci koukne a vidí blikat do zelené světýlko. Takže pro klid duše a pro všechny případy - ano, považuji to za praktickou věc.

Chůvička - nemáme, myslím, že do bytu ani není moc nutná (pokud to není extra rozlehlý byt), do domu bych si jí asi pořídila.

Přebalovací pult - opět velmi široká nabídka v pestrých cenových relacích :-) některé maminky mají jen přebalovací podložku, třeba na skříňce, my jsme si pořídili přebalovaní pult do koupelny (což se mi zdá výhodné, pokud je na to v koupelně dost místa) a na něj nafukovací přebalovací podložku z Ikey - je pravda, že jakmile přeroste dítko tak 63-65 cm, už mu koukají nožky ven, ale zatím to nikomu z nás nevadí. Přebalovací pult máme taky z Ikey, líbí se mi na něm, že má dole druhou "poličku", kde se dají hromadit různé věci, které je potřeba mít po ruce.

Vanička / kyblík na koupání - ve vaničce jsme koupali jen v porodnici a vždy s hysterickým řevem. Doma jsme ihned po příchodu z porodnice začali koupat v kyblíku a holčička tam byla o mnoho klidnější. V kyblíku koupeme stále (8,5 měsíce), jen dáváme méně vody, protože dítko už je těžší /těleso ponořené do kapaliny…/ a odoláváme dotazům příbuzných, jestli se tam ještě vejde (vejde, s přehledem). V kyblíčku by miminko mělo být ponořené po ramínka, ideální dávání a vyndávání z kyblíku je přes polohu "tygřík". Jako výhodu bych viděla i to, že se spotřebuje méně vody a celkově můžu říct, že jsme s kyblíkem spokojení.

Teploměr na koupání - některé maminky dokážou vodu na koupání odhadnout, my máme teploměr :-). Ryskami je tam vyznačené optimální rozmezí pro teplotu vody pro koupání miminka.

Autosedačka - je vcelku nutná, i když rodina nevlastní automobil - jako my. Potřebujete ji totiž již na cestu z porodnice /samozřejmě, dá se i vypůjčit, pokud je od koho/, a využije se i docela dost doma - není příliš zdravé nechávat tam dítě nějak dlouhodobě, ale na kratší dobu je to pro trochu větší miminko příjemná změna. Taky se hodně využije na krmení, protože když se začíná s příkrmy, málokteré dítě už umí samo sedět, tudíž nelze používat klasickou krmící židličku. Autosedačka je na krmení vcelku ideální. Úplně malinké miminko by nemělo být v autosedačce jen tak, ale mělo by se vypodložit třeba složenou dekou po celé délce tělíčka, aby tam nebylo moc zhroucené.

Lehátko - nemáme a vůbec nám nechybí. Navíc, co jsem se dočetla a doslechla, tak to prý pro miminko není ani moc zdravé. Stejně dobře pak poslouží i autosedačka.

Krmicí židlička - pořídili jsme si klasickou, starou, dřevěnou, rozkládací v bazaru, ale dokud dítě samo nesedí, stejně se nedá používat, takže její chvíle u nás teprve přijde. Podle mého názoru ji není potřeba pořizovat dřív než je dítěti 6-7 měsíců (záleží taky samozřejmě jak na tom je fyzicky a jaké má náběhy k sezení).

Kočárek - záleží na vkusu a cenových možnostech, sehnat se pak dá prakticky cokoli. Důležité je rozmyslet si: jestli chci jezdit s kočárem jen po městě nebo i do přírody, jestli s ním budu často cestovat autem nebo MHD, jestli s ním budu chodit na nákupy, jezdit výtahem, budu ho potřebovat přenést pár schodů atd. Důležitá jsou podle mě kola a odpružení - my máme spíš terénní variantu a již se nám dost osvědčila, u hlubokého kočárku bych si dala pozor na to, aby byl dost velký a široký - nejen kvůli fusaku na zimu - a u více-kombinací bych určitě chtěla sporťáček, který jde sklopit až do úplného lehu. Osobně preferuji vyšší kočár a čtyři kola, ale to je vysloveně věc vkusu. Na kočár je taky třeba pořídit pláštěnku - nejlépe koupit rovnou s kočárem, i když se samozřejmě dá sehnat i samostatně.

Golfové hole /sporťák - nemá smysl dříve než v půl roce a opět je na zvážení, za jakým účelem se ten druhý kočárek pořizuje, kam s ním budeme jezdit a jaké máme požadavky. Já jsem například chtěla golfky lehké, abych je unesla - takže vzhledem k malým kolům použitelné bohužel jen do města, se stříškou a polohovatelnými zádíčky.

Koš na použité plínky - na jednorázové plenky asi potřeba speciální koš není, nevím, látkujeme od příchodu z porodnice a jednorázovku měla naše malá kromě dovolené asi jen 2x nebo 3x. Pro látkující maminky je koš na pleny nezbytnost. Nějaký speciální je podle mne vyhazování peněz, my jsme koupili v OBI obyčejnou "americkou popelnici" (koš s víkem a dvěma uchy) asi za 150 Kč. Objem má myslím 20 l, což je várka plen přibližně za 2-3 dny a naplní celou pračku, takže úplně akorát. Plenky skladujeme na sucho a kyblík vyplachuji vodou s octem. Pleny nejsou v koupelně vůbec cítit.

Lékárna a drogerie

Líh na pupíček - koupí se v lékárně. Má omezenou dobu trvanlivosti, takže pro něj stačí poslat tatínka, až bude maminka v porodnici.

Vatové čtverečky - na čištění pupíčku, optimální velikost je tak 2,5x2,5 cm. Já jsem koupila větší v DM drogerii a nastříhala jsem je.

Buničina v roli / štětičky do oušek - koupí se v lékárně, my z toho stříháme čtverečky, které motáme na štětičky do nosánku. Na čištění oušek používáme tvarované speciální štětičky, dají se sehnat v každé lepší drogerii. Nosánek čistíme za velikého křiku denně, ouška tak 1-2x týdně a úplně to stačí.

Mastička na zadeček - hodně se doporučuje Bepanthen a některé maminky ho mají ve velké oblibě. My používáme Bepanthen na problémy, tj., pokud už se opruzenina skutečně objeví nebo i na kožní problémy kdekoli jinde na tělíčku (opruzeninky pod paží nebo za ouškem, drobný ekzém). Nejčastěji střídám krém na zadeček od Weledy - je dobrý i na vyléčení, když už opruzenina je, nejen jako prevence nebo krém Bübchen. Je praktické mít nějaké cestovní balení krému, které se nosí sebou (třeba do poradny, na plavání, na cvičení nebo prostě jen tak na návštěvu) a velké balení, které je doma.

Olej - novorozence jsme mazali denně olejem od Weledy, někteří pediatři doporučují jen obyčejný slunečnicový olej z lékárny a nic jiného, my jsme s tou Weledou byli celkem spokojení. V posledních pár měsících jsem si hodně oblíbila olejíček Bübchen - pěkně voní a má i příznivější cenu. Asi tak od půl roku už nemažeme denně, ale to je individuální podle toho, jakou má miminko pokožku.

Mýdlo - mám zkušenosti s kojeneckým mýdlem od Weledy a mýdlem Robátko z řady konopné kosmetiky. S oběma jsem spokojená. Mýdlo používáme zejména na umytí zadečku, pokud se miminko pokaká, při běžném večerním koupání prakticky nepoužíváme (zadeček má tím mýdlem zpravidla stejně umytý minimálně jednou, spíš dvakrát denně). Nejčastěji koupeme jenom ve vodě, 1-2x týdně jí do kyblíčku přidám nějakou koupel - od Weledy nebo od Bübchen, obě jsou dobré a pěkně voňavé.

Zásyp - nikdy jsme jej nepoužili. Na předporodní přípravě nám porodní asistentka poradila na opruzeniny pod krčkem a v podpaží použít malé množství obyčejného bramborového škrobu - a fakt to funguje úplně na jedničku.

Olejíček na masáž bříška - používali jsme ho vždycky večer po koupání, ale jestli měl nějaký extra efekt, to nevím.

Dětský šampon - zatím jsme nepoužili, pro malé mimi nemá podle mě ani moc smysl.

Krém na tvářičky do mrazu - pokud je venku chladno, mělo by mít miminko namazané tvářičky, přiznám se, že jsem na to nejednou zapomněla. My jsme dostali krém Altermed a byla jsem s ním spokojená.

Krém proti sluníčku - i v létě je potřeba miminko mazat a nejen na tvářičkách, ale všude, kam se mohou dostat sluneční paprsky. Miminko do roku věku by moc na slunci být nemělo, ale samozřejmě se tomu nedá úplně zabránit, takže je potřeba mazat. K dostání jsou krémy, mléka i spreje, co jsem slyšela, tak nižší faktor než 30 nemá prý vůbec smysl. My máme krém UV 40 a mlíčko UV 50, oboje značka Babylove z Dm drogerie a zatím jsem s nimi spokojená.

Vlhčené ubrousky - stačí jen najít tu "svoji" značku. Já používám vlhčené ubrousky jen když někam jdeme, na doma mám v krabičce látkové ve vlastním nálevu (heřmánkový čaj, olej a pár kapek esenciálního oleje), které pak peru spolu s plínkami. Běžné vlhčené ubrousky jsme používali asi do 8. týdne - je fakt, že jsou jemnější než ty látkové, ale jejich spotřeba je vážně veliká. Mimochodem - i použitý vlhčený ubrousek snese vyprání na 60°, pokud není od stolice, a dá se pak použít 2x-3x ;-)

Kartáček a hřebínek na vlásky - většinou se prodávají v sadě, kartáček by měl mít měkké štětinky, hřebínek se využije zejména na vyčesávání strupinek z hlavičky.

Odsávačka hlenu - dá se koupit buď v drogerii nebo v lékárně - máme balonkovou i hadičkovou, těžko říct, která je lepší. Někteří rodiče si hodně pochvalují odsávačku na vysavač, ale tu jsem v životě neviděla, takže svůj názor připojit nemohu.

Rektální trubička - dá se zakoupit v lékárně za pár korun a miminku může opravdu ulevit.

Teploměr - máme klasickou rychloběžku, k dostání v lékárně, podle vyjádření paní lékárnice je prý přesnější než digitální teploměry.

Nůžtičky s kulatou špičkou - opět se dají sehnat v drogerii nebo v lékárně, my máme od firmy NUK - musela jsem se s nimi naučit, ale teď jsem s nimi celkem spokojená

Injekční stříkačka - je dobré ji mít doma - 5ml na případnou aplikaci léků do pusinky miminka a 10ml nebo 20ml na případné dokrmení - pozor na to, že kojené děti by se neměly dokrmovat z lahvičky.

Dudlík neboli šidítko - tak jo, přiznám to otevřeně, nejsem jejich přítelem. Dostali jsme jeden reklamní dudlíček, který jsme kulišeti dali v půl roce na hraní (a že si s ním vyhraje - prozkoumá a ocucá ho ze všech stran :-)), jinak dudlík neměla. Pro malá miminka se nedoporučují z důvodu zmatení sacího reflexu. Některá miminka pak dudlík vyloženě odmítají, i když by jim ho rodiče i byli ochotní dát. Pokud chcete dávat dítěti dudlík na usnutí, je dobré myslet na to, že to časem může přinést ten problém, že bez dudlíku usnout nebude umět. Pokud dudlík nechcete, odolejte tlaku příbuzných, držím vám všechny svoje palce ;-)

Lžička - je dobré mít doma v záloze jednu nebo dvě malé plastové lžičky pro případ, že by bylo potřeba podat miminku nějaký lék nebo ho dokrmit a z injekční stříkačky by to nešlo. Lžička pak bude potřeba až se začne s přikrmováním, já osobně jsem si nejvíce oblíbila dlouhé lžičky Babylove z DM drogerie. Dle mých zkušeností je dobré mít lžičky alespoň tři.

Prací prostředek na kojenecké prádlo - normální prášek je pro miminko moc agresivní, takže je potřeba používat něco speciálního. Já jsem již před těhotenstvím všechno prala v Lovele a některé maminky si ji moc pochvalují, asi v osmém měsíci těhotenství jsem ovšem objevila mýdlové oříšky a od té doby na ně nedám dopustit. Perou srovnatelně s práškem, nemají žádné vedlejší účinky, neznečišťují vodu a zbytky se dají kompostovat /když je kde/. Výhodou je myslím i příznivá cena - kilo oříšků stojí kolem 300 korun, ale v tom prvním kile my pereme od poloviny srpna a nyní, počátkem června, v tom sáčku ještě na pár praček zbývá a to se u nás doma pere celkem dost. Dá se v nich bez problémů prát i vlna a využijí se i na různé čištění v domácnosti - dokonce jsem s nimi vytírala podlahu nebo utírala prach /tedy samozřejmě vodou, ve které byly vymáchané/. Aviváž je pro kojenecké prádlo a pleny samozřejmě tabu. Na plíny dávám do nádobky na aviváž trochu obyčejného neředěného octa - jednak jako dezinfekci a také to prý plenky trochu zjemní.

Pro maminku

Kojící podprsenka - bez kostic, bavlněná, měla by být o dvě čísla větší než nosí normálně -např. s mojí běžnou velikostí 75B jsme kupovali 80D… no, je v každém případě lepší to vyzkoušet, ne každá taky sedne. Doporučuji alespoň dva kusy.

Pyžamo vhodné na kojení je praktické, ale vůbec není nutné - daleko pohodlnější než rozepínat v noci knoflíky je prostě vyhrnout :-) Samozřejmě, s dlouhou noční košilí se to dělá těžko ;-)

Porodnické vložky - kupují se v lékárně a připravte se na to, že jich budete potřebovat hodně. Já osobně jsem spotřebovala určitě minimálně 5 nebo 6 balení, do porodnice si ale stačí vzít tak dvě, zbytek může donést návštěva.

Jednorázové kalhotky do porodnice jsem měla od Canapolu, nejdřív jsem na ně nadávala, ale když mi pak maminka přinesla obyčejné z lékárny, pochopila jsem, jak byly ty od Canapolu prima. Potřeba je alespoň 5 kusů, spíš víc. Já jsem použila asi 15, ale je pravda, že jsem byla v porodnici jednou tak dlouho než je běžné.

Vložky do podprsenky - měla jsem od Canapol babies - a ty tedy rozhodně nedoporučuji - byly tvrdé, škrabaly a vyloženě mi byly nepohodlné. Doma jsem přešla na látkové a byla to dost velká úleva pro moje prsa. Jelikož se mi mlíko samo prakticky nespouští, tak používám jen složené plenkové čtverečky, jsou příjemné, vždy po ruce a dají se instančně vytáhnout z podprsenky, pokud dítko začne blinkat a nic jiného není po ruce :-)

Mastička na prsa - hodně se doporučuje Bepanthen, párkrát jsem ho použila, ovšem pak jsem objevila v DM drogerii mastičku na bradavky Babylove a jsem s ní maximálně spokojená, i když ji používám naštěstí jen nárazově. Výhoda téhle mastičky je taky ta, že se dá použít i na suché nebo popraskané rty - a funguje velmi dobře. V porodnici nám jako prevenci doporučili natřít si po kojení bradavku pár kapkami mateřského mléka - taky to funguje moc dobře.

Odsávačka mateřského mléka - je myslím zbytečné kupovat si ji předem, ale už v porodnici bude nejspíš zřejmé, zda-li ji budete potřebovat nebo ne. Výhodou je, pokud se dá přímo v porodnici koupit, jako je to zařízené u nás. Odsávačky existují manuální a elektrické, my máme elektrickou od firmy Medela a jsem s ní spokojená, odstříkávala jsem ze začátku celkem dost a myslím, že to pro mě bylo pohodlnější než ruční odstříkávání (a dalo se při tom číst ;-))

Myslím, že i když jsem to pojala celkem obsáhle, určitě se najde něco, na co jsem nakonec zapomněla. V každém případě, výbavička na miminko se dá pořídit minimalistická i zcela maximalistická, záleží na chuti, místu doma a hlavně finančních možnostech rodiny. A snad tenhle přehled alespoň někomu pomůže ;-)

Názory k článku (167 názorů)
takových věcí hrouda + 3  5.6.2008 8:47
*Re: takových věcí Lilian 5.6.2008 9:39
*Re: takových věcí ...neviditelná... 6.6.2008 0:30
*Re: takových věcí Einka, kluk 4týdny 22.9.2008 11:2
pěkný překlep:O)) Lilian 5.6.2008 8:51
*Re: pěkný překlep:O)) Martina J., 02/04, 09/05, 12/06, 05/08 5.6.2008 9:17
**Re: pěkný překlep:O)) Martina J, 5.6.2008 9:22
*Re: pěkný překlep:O)) Arenga 5.6.2008 10:25
**Re: pěkný překlep:O)) ctiradka 6.6.2008 8:34
***sezení Jíťa 6.6.2008 10:23
****Re: sezení Anny 7.6.2008 20:38
*****Re: sezení Lemora 7.6.2008 20:44
*****Re: sezení Jíťa 9.6.2008 22:43
*****Re: sezení brkina 2.7.2008 22:52
****Re: sezení ctiradka 8.6.2008 13:58
***Re: pěkný překlep:O)) Arenga 6.6.2008 11:35
***Re: pěkný překlep:O)) Tes 6.6.2008 12:57
***Zbytečné Zuzka, září 05 a květen 07 6.6.2008 20:54
*ponozek neni nikdy dost Pavliina 7.6.2008 15:36
To je seznam pro celý kojeňák, ne? 16.5Salám&Lajka14 5.6.2008 8:53
*test hrouda+3  5.6.2008 9:12
**Re: test Teraza Horáková 5.6.2008 9:23
*Re: To je seznam pro celý kojeňák, ne?... Sima + 2 5.6.2008 9:45
**Re: To je seznam pro celý kojeňák, n... Arenga 5.6.2008 10:31
***Re: To je seznam pro celý kojeňák,... Sima + 2 5.6.2008 17:36
Uvedené velikosti Staronová.luc 5.6.2008 9:5
*Re: Uvedené velikosti *MaF* 5.6.2008 21:26
**Re: Uvedené velikosti Deja 8.6.2008 22:9
*Re: Uvedené velikosti misapoho 6.6.2008 6:13
*Re: Uvedené velikosti Jíťa 6.6.2008 7:18
*Re: Uvedené velikosti Arenga 13.6.2008 18:53
každý má jiné zkušenosti bára, vašík 05/07 5.6.2008 12:0
lehátko pro nás super bára, vašík 05/07 5.6.2008 12:7
*Re: lehátko pro nás super terapeutka 5.6.2008 13:42
*lehátko pro nás super -souhlas ajka 5.6.2008 13:54
*Re: lehátko pro nás super DENISA 6.6.2008 2:57
chůvička Míša 5.6.2008 12:23
*Re: chůvička - je moc fajn Katka,kluci 5 a 9 5.6.2008 14:48
*Ad chůvička Jíťa 5.6.2008 15:13
**Re: Ad chůvička Katka,kluci 5 a 9 5.6.2008 16:34
*Re: chůvička DENISA 6.6.2008 2:52
*Re: chůvička rybushka 6.6.2008 9:20
**Re: chůvička Lída,3 kluci a holka 6.6.2008 10:45
***Re: chůvička Jíťa 6.6.2008 11:20
****Re: chůvička - přesně Katka,kluci 5 a 9 6.6.2008 11:33
****Re: chůvička Lída,3 kluci a holka 6.6.2008 11:41
*****Re: chůvička Jíťa 6.6.2008 12:19
******Re: chůvička Lída,3 kluci a holka 6.6.2008 13:8
*******Re: chůvička Jíťa 6.6.2008 16:45
********Re: chůvička Míša 6.6.2008 21:0
*****Re: chůvička DENISA 6.6.2008 22:51
******Re: chůvička Lída,3 kluci a holka 6.6.2008 23:7
*******Re: chůvička Míša 7.6.2008 0:3
*******Re: chůvička DENISA 7.6.2008 3:59
Smekám klobuk Insula 5.6.2008 12:33
*Re: Smekám klobuk sisisnek 9.6.2008 13:8
zeptat se více maminek Jíťa 5.6.2008 12:55
*Re: zeptat se více maminek Arenga 5.6.2008 12:58
**Re: zeptat se více maminek Staronová.luc 5.6.2008 14:7
***Re: zeptat se více maminek Bumbi&05,08,10 5.6.2008 16:13
****Re: zeptat se více maminek Sima + 2 5.6.2008 17:59
****Re: zeptat se více maminek Jíťa 5.6.2008 18:15
***Re: zeptat se více maminek Nervík, 2 kluci 5.6.2008 17:26
*do porodnice Lusika 8.6.2008 20:59
Seznam Markéta 5.6.2008 12:58
Maminky prvorodičky, hlavně zachovejte k... Luďka 5.6.2008 13:1
*Re: Maminky prvorodičky, hlavně zachov... jana,m+v+e 5.6.2008 13:34
**Re: Maminky prvorodičky, hlavně zach... Markéta, Beruška 03+Cvalda 08 5.6.2008 14:6
**Re: Maminky prvorodičky, hlavně zach... Bumbi&05,08,10 5.6.2008 16:20
***Re: Maminky prvorodičky, hlavně za... Jíťa 5.6.2008 18:18
****Re: Maminky prvorodičky, hlavně ... Teraza Horáková 5.6.2008 18:21
*****Re: Maminky prvorodičky, hlavn... Jíťa 5.6.2008 18:30
******Re: Maminky prvorodičky, hla... Teraza Horáková 5.6.2008 18:32
*******Re: Maminky prvorodičky, h... Jíťa 5.6.2008 19:12
********Re: Maminky prvorodičky,... Teraza Horáková 5.6.2008 19:15
*****Re: Maminky prvorodičky, hlavn... Pavelčata 5.6.2008 23:11
*Re: Maminky prvorodičky, hlavně zachov... Marci 5.6.2008 16:0
**Re: Maminky prvorodičky, hlavně zach... Lilianka 21.10.2008 11:59
prací ořechy Veronika, 03/06 5.6.2008 13:56
*Re: prací ořechy Arenga 5.6.2008 14:18
**Re: prací ořechy Zuzka 5.6.2008 17:21
***Tekute praci orechy Martina,  5.6.2008 18:54
***Re: prací ořechy Monika 5.6.2008 20:7
****praci orechy a mycka nadobi martina 5.6.2008 21:1
*Prací sliz helca1981 5.6.2008 18:26
*Re: prací ořechy zuzkasim 5.6.2008 21:37
*Re: prací ořechy Linda 6.6.2008 8:12
**Re: prací ořechy Paliskap 21.10.2008 17:17
*Super seznam Anja1979 13.8.2008 10:46
Seznam Pavla (38tt) 5.6.2008 14:45
*Re: Seznam Zdena, 2 kluci 5.6.2008 14:50
**Re: Seznam Veveruše 8.6.2008 2:59
*Re: Seznam Arenga 5.6.2008 16:8
**Re: Seznam Marie 5.6.2008 16:36
**Re: Seznam Nervík, 2 kluci 5.6.2008 17:37
**Re: Seznam Jíťa 5.6.2008 18:26
***To není pruda, ale názor Luďka 5.6.2008 18:56
**Re: Seznam Háňa 5.6.2008 19:11
**Re: Seznam Půlka psa 5.6.2008 23:5
***Re: Seznam Favoritka 5.6.2008 23:28
*Re: Seznam kat-chka 6.6.2008 22:39
oblečení petluše 5.6.2008 20:5
Autosedacka na krmeni??? Martina 5.6.2008 21:14
*Re: Autosedacka na krmeni??? zuzkasim 5.6.2008 21:23
*Re: Autosedacka na krmeni??? bravad 5.6.2008 21:35
**Autorce děkuji.... ...neviditelná... 5.6.2008 22:18
***Re: Autorce děkuji.... Marie 10.6.2008 13:57
**Re: Autosedacka na krmeni??? madajka 8.6.2008 22:1
*se šátkem to vždycky nejde Půlka psa 5.6.2008 22:52
*Re: Autosedacka na krmeni??? Encarna 6.6.2008 7:24
*Re: Autosedacka na krmeni??? Linda 6.6.2008 8:18
*Re: Autosedacka na krmeni??? Arenga 6.6.2008 11:58
**Re: Autosedacka na krmeni??? Jíťa 6.6.2008 12:25
*Re: Autosedacka na krmeni??? Gábi, 2 děti 7.6.2008 11:53
**Re: Autosedacka na krmeni??? DENISA 7.6.2008 14:34
***Re: Autosedacka na krmeni??? Jíťa 7.6.2008 19:13
Prát vlhčený ubrousky... GLT 5.6.2008 23:29
*Re: Prát vlhčený ubrousky... Sylvie 5.6.2008 23:39
**Susicka DENISA 6.6.2008 2:48
***Re: Susicka Arenga 6.6.2008 11:54
****Re: Susicka DENISA 6.6.2008 18:52
*****Re: Susicka Arenga 6.6.2008 19:6
******Re: Susicka DENISA 7.6.2008 14:27
*******Re: Susicka Arenga 9.6.2008 10:11
********Re: Susicka Arenga 9.6.2008 10:32
***Re: Susicka Katka +3 6.6.2008 13:57
****Re: Susicka Veveruše 8.6.2008 3:16
Overálky - náš hit Linda 6.6.2008 8:28
hezký seznam Simona, Matěj 21m. 6.6.2008 15:0
*50 byla velká Půlka psa 6.6.2008 15:19
**Re: 50 byla velká Jíťa 6.6.2008 16:53
***Re: 50 byla velká Půlka psa 6.6.2008 19:55
****Re: 50 byla velká Jíťa 6.6.2008 20:30
*Re: hezký seznam Teraza Horáková 6.6.2008 15:49
*Re: hezký seznam Arenga 6.6.2008 20:6
*Re: hezký seznam Arenga 6.6.2008 20:18
**praní zvlášť Zdenka 6.6.2008 21:41
Arengo Jíťa 6.6.2008 17:4
*Re: Arengo Arenga 6.6.2008 20:17
**Re: Arengo Jíťa 6.6.2008 20:27
***Re: Arengo Arenga 6.6.2008 20:44
****zbytečné Zuzka, září 05 a květen 07 6.6.2008 20:56
*****Re: zbytečné Míša 6.6.2008 21:23
****Re: Arengo Hrozinka 6.6.2008 23:33
Každému, co jeho jest Pavla S. + 3berušky a chlap 6.6.2008 21:41
*Re: Každému, co jeho jest Pavla S. + 3berušky a chlap 6.6.2008 21:52
**Re: Každému, co jeho jest Petrajda 7.6.2008 0:18
***Re: Každému, co jeho jest Pavla S. + 3berušky a chlap 7.6.2008 9:51
*Re: Každému, co jeho jest Pavla S. + 3berušky a chlap 7.6.2008 9:53
diky moc Dela 7.6.2008 14:17
Dekujeme za prehled Pavliina 7.6.2008 15:42
Někdo toho potřebuje hodně Šárka 35+ Terinka 4 roky 8.6.2008 10:13
*Re: Někdo toho potřebuje hodně ...neviditelná... 8.6.2008 12:15
Odsávačka Veronika Vrkočová,syn 14měsíců 9.6.2008 21:26
*Re: Odsávačka Sylvie 9.6.2008 21:37
Moje oblíbené.... bezovka 12.6.2008 15:1
*Re: Moje oblíbené.... Pavla S. + 3berušky a chlap 14.6.2008 12:27
Výbavička - dudlík Hermionaa 15.6.2008 8:50
*Re: Výbavička - dudlík Jíťa 15.6.2008 20:10
*Re: Výbavička - dudlík Tvett 16.8.2009 19:17
díky moc military 28.12.2008 12:20
*Re: díky moc slakje 28.12.2008 14:39
Poděkování Martulikk 16.3.2009 14:54
Díky za přehled Elíláma 19.12.2009 23:11
Rukávník na zimu ke kočárku ivysek 15.2.2010 9:18
Poděkování Zuza, budoucí matka 30.6.2010 19:36
výbavička Kachidlo 28.2.2014 0:23




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.